×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Badania genetyczne mogą stanowić przełom w dietetyce

Zdaniem naukowców efektywność przyswajania niektórych witamin i minerałów może być uwarunkowana genetycznie. Oznacza to, że wykonanie badania genetycznego, a następnie analiza jego wyników mogą posłużyć do skomponowania indywidualnej diety uwzględniającej zwiększone bądź zmniejszone zapotrzebowanie na konkretny składnik pokarmowy. Oznaczanie markerów wskazujących na predyspozycje do zaburzeń metabolicznych było do niedawna jedynie domeną naukowców, współcześnie takie badanie jest dostępne dla każdego, niezależnie od wieku i można je wykonać w zaciszu swego domu.

Jak informuje czasopismo medyczne  „The American Journal of Clinical Nutrition” efektywność przyswajania m.in. kwasu foliowego, witaminy B12, witaminy D czy żelaza jest w dużej mierze zależna od genów i wiąże się z ryzykiem wystąpienia konkretnych zaburzeń . Dla przykładu osoby słabiej metabolizujące kwas foliowy są bardziej narażone na rozwój chorób układu krążenia, a w przypadku  kobiet w ciąży – wrodzonych wad cewy nerwowej.  Ryzyko rozwoju choroby możemy jednak zminimalizować dostarczając do organizmu większą ilość danej substancji odżywczej.

Współczesne zalecenia żywieniowe dietetyków nie uwzględniają predyspozycji genetycznych, a opierają się jedynie na uogólnionych normach dla całej populacji. Badanie genetyczne może stanowić ważne narzędzie w rękach dietetyka pozwalające na wprowadzenie bądź wyeliminowanie konkretnego składnika pokarmowego, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia zaburzeń metabolicznych.

Co więcej, jeśli takie badanie wykonamy nowo narodzonemu dziecku, mamy szansę od najmłodszych lat wprowadzić u niego dietę adekwatną do zapotrzebowania organizmu na konkretne witaminy i minerały, a także stwierdzić, czy nie ma ono wrodzonej nietolerancji laktozy bądź też nie jest obciążone ryzykiem rozwoju cukrzycy typu II czy zespołu metabolicznego.

Jak wykonać badanie genetyczne?

Badanie jest proste i całkowicie nieinwazyjne. Wystarczy zamówić  do domu specjalny pakiet i dołączoną pałeczką potrzeć z lewej i prawej strony wewnętrzną część policzka, co pozwoli uzyskać wystarczającą  ilość materiału. Na koniec pakujemy wszystko do koperty i odsyłamy do laboratorium, gdzie prowadzona będzie dalsza procedura.

Źródło: Newseria.pl

"Pamiętajmy jednak, że wyniki osiągane za pomocą testów wykonywanych w domowym zaciszu nie mogą służyć do podejmowania samodzielnych decyzji, a już zwłaszcza w przypadku dzieci. Wiedza osiągnięta w ten sposób powinna być przedyskutowana z lekarzem."

mgr farmacji Justyna Wodowska


Podziel się: