Bezobjawowy przebieg Covid-19 wcale nie tak powszechny
Katarzyna Szulik

Bezobjawowy przebieg Covid-19 wcale nie tak powszechny

Gdy Covid-19 masowo zaatakował górników w kopalniach, większość z nich utrzymywała, że choruje bez żadnych objawów. Jeśli tak było, polscy górnicy byli ewenementem, ponieważ najnowsze badania pokazują, że całkowicie bezobjawowo zakażenie SARS-CoV-2 przechodzi zalewie jedna piąta zarażonych. U reszty pojawiają się przynajmniej wybiórcze symptomy świadczące o istnieniu atakującej organizm infekcji. 

Tylko jedna piąta chorych na Covid-19 nie ma objawów

Wnioski te pochodzą z meta analizy, która objęła aż 80 badań z udziałem osób z pozytywnym wynikiem testu PCR w kierunku koronawirusa. Było ono skupione na wykazaniu, jak częsty w rzeczywistości jest bezobjawowy przebieg zakażenia i okazało się, że u 80 proc. osób, u których wykryto SARS-CoV-2 wirus dawał objawy. Niekoniecznie na początku i w ten sam sposób, jednak prędzej czy później symptomy choroby się pojawiały. Wśród najbardziej charakterystycznych dla Covid-19 wymienić można: gorączkę, intensywny kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Niektórzy chorzy skarżyli się także na bóle mięśni, głowy, utratę węchu lub smaku. 

Przebieg całkowicie bezobjawowy dotyczył niecałych 20 proc. chorych, co miało przełożenie na ich zdolność do zarażania patogenem innych. Brak symptomów był równoznaczny ze zdecydowanie mniejszym ryzykiem przeniesienia zakażenia na inne osoby. Cała reszta jednak wykazywała objawy, natychmiast lub po czasie, co oznacza, że była w pełni zdolna zarażać inne osoby, nie mając tej świadomości.

Autorzy badania, związani z University of Bern, podkreślają, że ich obserwacją są dowodem na konieczność stosowania środków ochrony osobistej, takich jak maseczki czy rękawiczki, by zapobiec transferowaniu wirusa na inne osoby. Rzekoma bezobjawowość zakażenia nie może więc być traktowana jako wymówka do tego, by lekceważyć zdrowie innych. 

Profilaktyka koronawirusowa ogranicza zasięg grypy

W kontekście potencjalnych zagrożeń mówi się także o ewentualnej korelacji między Covid-19 a grypą, konkretnie szczepionką przeciw grypie. Pojawiły się głosy, że zaszczepienie może zwiększyć ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19. Te obawy rozwiali naukowcy z USA, którzy potwierdzili, że szczepienie przeciw grypie pozostaje najlepszym sposobem ochrony naszego zdrowia przed infekcjami sezonu jesienno–zimowego. 

Świadczą o tym ponure statystyki pokazujące, że tylko w sezonie grypowym 2019/20 w Stanach Zjednoczonych odnotowano między 40 a 50 milionów zachorowań na grypę, spośród których ponad 700 tysięcy wymagało hospitalizacji, a 60 tysięcy zgonów powiązano bezpośrednio z wirusem grypy.

Dziś wiadomo, że środki ostrożności stosowane w przypadku Covid-19, takie jak dystans społeczny, wpłynęły pozytywnie również na zahamowanie rozprzestrzeniania się grypy. W czasie pandemii odsetek pozytywnych testów na obecność grypy w USA spadł z 20 do zaledwie 2 procent. Okazuje się więc, że stosując identyczne środki ostrożności, możemy uchronić się nie tylko przed Covid-19, ale również „zwykłą” grypą. 

Szczepienie na grypę: zalecane i bezpieczne

Najlepszym sposobem profilaktyki pozostaje jednak szczepienie, zalecane w tym okresie zwłaszcza osobom bardziej podatnym na infekcje lub zagrożonym ciężkim przebiegiem choroby. Mowa między innymi o osobach starszych i kobietach w ciąży. Nie istnieją żadne dowody, by podejrzewać, że przyjęcie szczepionki przeciw grypie w jakikolwiek sposób zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na Covid-19, co pokazało badanie naukowców z Cleveland. 

Zbadali oni 13 tysięcy osób, które w marcu i kwietniu 2020 roku poddały się testom na koronawirusa, uwzględniając fakt, czy przyjęły również szczepionkę na grypę – nie odkryli żadnego związku między wynikiem testu na koronawirusa a przyjęciem szczepionki przeciw grypie. U przedstawicieli obu grup ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu Covid-19 było identyczne. Co więcej, naukowcy utrzymują, że wdrożenie jakiejkolwiek dostępnej profilaktyki antywirusowej na szeroką skalę – a obecnie szczepionka przeciw grypie stanowi jej najlepszy przykład – umożliwi ochronę zdrowia populacyjnego i zapobiegnie różnego rodzaju pandemiom w przyszłości. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij