Bezobjawowy przebieg Covid-19 wcale nie tak powszechny
Katarzyna Szulik

Bezobjawowy przebieg Covid-19 wcale nie tak powszechny

Gdy Covid-19 masowo zaatakował górników w kopalniach, większość z nich utrzymywała, że choruje bez żadnych objawów. Jeśli tak było, polscy górnicy byli ewenementem, ponieważ najnowsze badania pokazują, że całkowicie bezobjawowo zakażenie SARS-CoV-2 przechodzi zalewie jedna piąta zarażonych. U reszty pojawiają się przynajmniej wybiórcze symptomy świadczące o istnieniu atakującej organizm infekcji. 

Tylko jedna piąta chorych na Covid-19 nie ma objawów

Wnioski te pochodzą z meta analizy, która objęła aż 80 badań z udziałem osób z pozytywnym wynikiem testu PCR w kierunku koronawirusa. Było ono skupione na wykazaniu, jak częsty w rzeczywistości jest bezobjawowy przebieg zakażenia i okazało się, że u 80 proc. osób, u których wykryto SARS-CoV-2 wirus dawał objawy. Niekoniecznie na początku i w ten sam sposób, jednak prędzej czy później symptomy choroby się pojawiały. Wśród najbardziej charakterystycznych dla Covid-19 wymienić można: gorączkę, intensywny kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Niektórzy chorzy skarżyli się także na bóle mięśni, głowy, utratę węchu lub smaku. 

Przebieg całkowicie bezobjawowy dotyczył niecałych 20 proc. chorych, co miało przełożenie na ich zdolność do zarażania patogenem innych. Brak symptomów był równoznaczny ze zdecydowanie mniejszym ryzykiem przeniesienia zakażenia na inne osoby. Cała reszta jednak wykazywała objawy, natychmiast lub po czasie, co oznacza, że była w pełni zdolna zarażać inne osoby, nie mając tej świadomości.

Autorzy badania, związani z University of Bern, podkreślają, że ich obserwacją są dowodem na konieczność stosowania środków ochrony osobistej, takich jak maseczki czy rękawiczki, by zapobiec transferowaniu wirusa na inne osoby. Rzekoma bezobjawowość zakażenia nie może więc być traktowana jako wymówka do tego, by lekceważyć zdrowie innych. 

Profilaktyka koronawirusowa ogranicza zasięg grypy

W kontekście potencjalnych zagrożeń mówi się także o ewentualnej korelacji między Covid-19 a grypą, konkretnie szczepionką przeciw grypie. Pojawiły się głosy, że zaszczepienie może zwiększyć ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19. Te obawy rozwiali naukowcy z USA, którzy potwierdzili, że szczepienie przeciw grypie pozostaje najlepszym sposobem ochrony naszego zdrowia przed infekcjami sezonu jesienno–zimowego. 

Świadczą o tym ponure statystyki pokazujące, że tylko w sezonie grypowym 2019/20 w Stanach Zjednoczonych odnotowano między 40 a 50 milionów zachorowań na grypę, spośród których ponad 700 tysięcy wymagało hospitalizacji, a 60 tysięcy zgonów powiązano bezpośrednio z wirusem grypy.

Dziś wiadomo, że środki ostrożności stosowane w przypadku Covid-19, takie jak dystans społeczny, wpłynęły pozytywnie również na zahamowanie rozprzestrzeniania się grypy. W czasie pandemii odsetek pozytywnych testów na obecność grypy w USA spadł z 20 do zaledwie 2 procent. Okazuje się więc, że stosując identyczne środki ostrożności, możemy uchronić się nie tylko przed Covid-19, ale również „zwykłą” grypą. 

Szczepienie na grypę: zalecane i bezpieczne

Najlepszym sposobem profilaktyki pozostaje jednak szczepienie, zalecane w tym okresie zwłaszcza osobom bardziej podatnym na infekcje lub zagrożonym ciężkim przebiegiem choroby. Mowa między innymi o osobach starszych i kobietach w ciąży. Nie istnieją żadne dowody, by podejrzewać, że przyjęcie szczepionki przeciw grypie w jakikolwiek sposób zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na Covid-19, co pokazało badanie naukowców z Cleveland. 

Zbadali oni 13 tysięcy osób, które w marcu i kwietniu 2020 roku poddały się testom na koronawirusa, uwzględniając fakt, czy przyjęły również szczepionkę na grypę – nie odkryli żadnego związku między wynikiem testu na koronawirusa a przyjęciem szczepionki przeciw grypie. U przedstawicieli obu grup ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu Covid-19 było identyczne. Co więcej, naukowcy utrzymują, że wdrożenie jakiejkolwiek dostępnej profilaktyki antywirusowej na szeroką skalę – a obecnie szczepionka przeciw grypie stanowi jej najlepszy przykład – umożliwi ochronę zdrowia populacyjnego i zapobiegnie różnego rodzaju pandemiom w przyszłości. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Grypa – co ją powoduje i jak się objawia? Jak skutecznie leczyć grypę?

  Grypa jest ostrą i wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirusy. Najwięcej zachorowań na grypę obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym. Na grypę szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz dorośli przebywający w dużych skupiskach np. zakładach pracy. Grypę charakteryzuje gwałtowny początek objawów, do których zalicza się wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, osłabienie i kaszel.  Jak skutecznie ją leczyć? 

 • Czym są ortopedyczne implanty custom-made? Jak powstają protezy „szyte na miarę”?

  Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili pionierską operację – wszczepili pacjentowi „szytą na miarę” endoprotezę stawu kolanowego. Zachowanie więzadła krzyżowego tylnego pozwala pacjentowi na większą aktywność fizyczną i lepiej odtwarza biomechanikę zdrowego kolana. W jaki sposób powstają spersonalizowane protezy typu custom-made? Jakie są korzyści z ich zastosowania?

 • Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

  Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij