Bezobjawowy przebieg Covid-19 wcale nie tak powszechny
Katarzyna Szulik

Bezobjawowy przebieg Covid-19 wcale nie tak powszechny

Gdy Covid-19 masowo zaatakował górników w kopalniach, większość z nich utrzymywała, że choruje bez żadnych objawów. Jeśli tak było, polscy górnicy byli ewenementem, ponieważ najnowsze badania pokazują, że całkowicie bezobjawowo zakażenie SARS-CoV-2 przechodzi zalewie jedna piąta zarażonych. U reszty pojawiają się przynajmniej wybiórcze symptomy świadczące o istnieniu atakującej organizm infekcji. 

Tylko jedna piąta chorych na Covid-19 nie ma objawów

Wnioski te pochodzą z meta analizy, która objęła aż 80 badań z udziałem osób z pozytywnym wynikiem testu PCR w kierunku koronawirusa. Było ono skupione na wykazaniu, jak częsty w rzeczywistości jest bezobjawowy przebieg zakażenia i okazało się, że u 80 proc. osób, u których wykryto SARS-CoV-2 wirus dawał objawy. Niekoniecznie na początku i w ten sam sposób, jednak prędzej czy później symptomy choroby się pojawiały. Wśród najbardziej charakterystycznych dla Covid-19 wymienić można: gorączkę, intensywny kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Niektórzy chorzy skarżyli się także na bóle mięśni, głowy, utratę węchu lub smaku. 

Przebieg całkowicie bezobjawowy dotyczył niecałych 20 proc. chorych, co miało przełożenie na ich zdolność do zarażania patogenem innych. Brak symptomów był równoznaczny ze zdecydowanie mniejszym ryzykiem przeniesienia zakażenia na inne osoby. Cała reszta jednak wykazywała objawy, natychmiast lub po czasie, co oznacza, że była w pełni zdolna zarażać inne osoby, nie mając tej świadomości.

Autorzy badania, związani z University of Bern, podkreślają, że ich obserwacją są dowodem na konieczność stosowania środków ochrony osobistej, takich jak maseczki czy rękawiczki, by zapobiec transferowaniu wirusa na inne osoby. Rzekoma bezobjawowość zakażenia nie może więc być traktowana jako wymówka do tego, by lekceważyć zdrowie innych. 

Profilaktyka koronawirusowa ogranicza zasięg grypy

W kontekście potencjalnych zagrożeń mówi się także o ewentualnej korelacji między Covid-19 a grypą, konkretnie szczepionką przeciw grypie. Pojawiły się głosy, że zaszczepienie może zwiększyć ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19. Te obawy rozwiali naukowcy z USA, którzy potwierdzili, że szczepienie przeciw grypie pozostaje najlepszym sposobem ochrony naszego zdrowia przed infekcjami sezonu jesienno–zimowego. 

Świadczą o tym ponure statystyki pokazujące, że tylko w sezonie grypowym 2019/20 w Stanach Zjednoczonych odnotowano między 40 a 50 milionów zachorowań na grypę, spośród których ponad 700 tysięcy wymagało hospitalizacji, a 60 tysięcy zgonów powiązano bezpośrednio z wirusem grypy.

Dziś wiadomo, że środki ostrożności stosowane w przypadku Covid-19, takie jak dystans społeczny, wpłynęły pozytywnie również na zahamowanie rozprzestrzeniania się grypy. W czasie pandemii odsetek pozytywnych testów na obecność grypy w USA spadł z 20 do zaledwie 2 procent. Okazuje się więc, że stosując identyczne środki ostrożności, możemy uchronić się nie tylko przed Covid-19, ale również „zwykłą” grypą. 

Szczepienie na grypę: zalecane i bezpieczne

Najlepszym sposobem profilaktyki pozostaje jednak szczepienie, zalecane w tym okresie zwłaszcza osobom bardziej podatnym na infekcje lub zagrożonym ciężkim przebiegiem choroby. Mowa między innymi o osobach starszych i kobietach w ciąży. Nie istnieją żadne dowody, by podejrzewać, że przyjęcie szczepionki przeciw grypie w jakikolwiek sposób zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na Covid-19, co pokazało badanie naukowców z Cleveland. 

Zbadali oni 13 tysięcy osób, które w marcu i kwietniu 2020 roku poddały się testom na koronawirusa, uwzględniając fakt, czy przyjęły również szczepionkę na grypę – nie odkryli żadnego związku między wynikiem testu na koronawirusa a przyjęciem szczepionki przeciw grypie. U przedstawicieli obu grup ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu Covid-19 było identyczne. Co więcej, naukowcy utrzymują, że wdrożenie jakiejkolwiek dostępnej profilaktyki antywirusowej na szeroką skalę – a obecnie szczepionka przeciw grypie stanowi jej najlepszy przykład – umożliwi ochronę zdrowia populacyjnego i zapobiegnie różnego rodzaju pandemiom w przyszłości. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij