Dieta przy migrenie – co jeść, gdy boli głowa?
Maria Brzegowy

Dieta przy migrenie – co jeść, gdy boli głowa?

Dieta antymigrenowa bazuje na eliminacji produktów, które potencjalnie mogą być czynnikiem wywołującym napady migreny bądź zwiększającym ich częstotliwość. Właściwa dieta dla osób z migreną wspiera profilaktykę nadwagi i otyłości bez stosowania głodówek, które również stanowią czynnik ryzyka pojawienia się migrenowego bólu głowy.  Co jeść przy migrenie?

Pojawia się nagle. Czasami zaczyna tzw. aurą, która sprawia, że wszystko wokół wiruje i rozmywa się. Chwilę później podwójne widzenie ustaje, a w jego miejsce pojawia się przeszywający ból. Okazuje się, że prócz czynników stresowych, wpływ na wystąpienie migreny mają także określone produkty spożywcze oraz zachowania żywieniowe. Dieta przy migrenie, czyli co może powodować bóle głowy? Czego nie jeść przy migrenie? 

Migrena – czym jest? 

Migrena należy do jednych z najczęstszych dolegliwości neurologicznych – jej napady dotyczą nawet 15% naszej populacji. Budzi zainteresowanie zarówno neurologów, jak i psychologów oraz epidemiologów. Uznaje się ją za chorobę, która stanowi wynik reakcji organizmu na różnorodne bodźce endo- i egzogenne. W jej przebiegu choremu towarzyszą silne, przeszywające bóle głowy oraz wysoka wrażliwość na czynniki zewnętrzne, takie jak światło, zapach czy dźwięk. Przy migrenie mogą także wystąpić nudności i wymioty.

Migrena sprawia, że osoba na nią cierpiąca nie jest w stanie podjąć się normalnych, codziennych czynności. Badania pokazują, że chorujący na migrenę, opuszczają przeciętnie od 2 do 4 dni pracy, a w czasie napadu przyjmują minimum 2 tabletki leku przeciwbólowego. Napady migreny mogą ustępować okresowo, a nawet na dłuższy czas zaniknąć.  

Dieta przy migrenie – zasady 

Przyjęto, że zwiększeniu częstości napadów sprzyja wiele czynników, w tym przede wszystkim: 

  • przewlekły stres o dużym natężeniu; 
  • niewystarczająca ilość snu; 
  • u kobiet: okres przedmiesiączkowy; 
  • nadużywanie leków; 
  • otyłość; 
  • głodzenie z towarzyszącą mu hipoglikemią i odwodnieniem. 

Wśród innych elementów mogących zwiększać ryzyko wystąpienia ataków migreny, znalazły się także określone pokarmy, zwłaszcza te zawierające składniki takie jak: 

  • glutaminian sodu; 
  • czerwień koszenilowa; 
  • aminy biogenne – tyramina i histamina; 
  • fenyloalanina. 
Z tego powodu prawidłowo skonstruowana dieta migrenowa będzie eliminować produkty spożywcze zawierające wyżej wymienione związki. Ponadto będzie skupiać się na profilaktyce nadwagi i otyłości, ale podczas stosowania rozsądnej, odpowiednio zbilansowanej diety redukcyjnej. Jak już wcześniej bowiem wspomniano, głodówka wywołująca spadki glikemii oraz przebiegająca z odwodnieniem również będzie stanowić czynnik ryzyka pojawienia się migreny – szacuje się, że bywa powodem nawet 55–64% epizodów bólowych. 

Powiązane produkty

Produkty wskazane i przeciwwskazane w diecie dla osób z migreną 

Do produktów zawierających określone wcześniej związki i które są przeciwwskazane w diecie migrenowej należą

  • kakao i czekolada; 
  • alkohol, w tym białe oraz czerwone wino;
  • kawa;
  • sery długodojrzewające (np. cheddar, brie, camembert, parmezan);
  • kiełbasa, pasztety, parówki, wędliny;
  • produkty wędzone;
  • drożdże;
  • kostki rosołowe, przyprawa typu maggi, vegeta;
  • banany, awokado;
  • aspartam (słodziki);
  • wybrane ryby np. makrela, morszczuk, tuńczyk;
  • wybrane przyprawy: papryka, imbir, kolendra, nasiona kopru, czosnek;
  • żywność typu fast-food. 

Należy jednak pamiętać, że sporą liczbę osób chorujących na migreny cechuje indywidualna tolerancja na wyżej wymienione produkty. Może się okazać, że wprowadzenie do diety np. tłustych ryb morskich, dostarczających wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, będzie elementem profilaktyki napadów. Każdą dietę eliminacyjną należy zatem prowadzić pod opieką specjalisty, który zadba o pokrycie zapotrzebowania na poszczególne elementy niezbędne dla zdrowia i zaplanuje jadłospis pozbawiony składników nasilających objawy. 

Do produktów polecanych przy migrenie należą: 

  • produkty jak najkrócej przechowywane (nie dochodzi wówczas do wzrostu ilości w nich tyraminy), żywność naturalna niskoprzetworzona;
  • produkty o niskim indeksie glikemicznym (np. makaron pełnoziarnisty, chleb żytni na zakwasie, brązowy ryż);
  • chude gatunki mięs;
  • oleje roślinne;
  • jajka;
  • czysta woda celem właściwego nawodnienia organizmu (min. 1,5–2 litry wody dziennie);
  • napoje pozbawione kofeiny; 
  • indywidualnie tolerowane produkty spożywcze. 
Wybrane badania wskazują na możliwość zastosowania w diecie przy migrenie założeń diety ketogennej. Mówi się także o żywieniu mocno eliminacyjnym, opartym o wykonane wcześniej testy na nietolerancje pokarmowe, a także o diecie zalecanej przy zespole jelita drażliwego (np. tzw. LOW FODMAP). Ze względu jednak na małą siłę dowodów tych wskazań, nie należy podejmować się stosowania tych diet na własną rękę, bez opieki specjalisty (zwłaszcza mało przebadanej, niebezpiecznej przy złym prowadzeniu diety ketogennej). 

Dieta migrenowa – przepisy

Omlet pieczony z natką pietruszki 

2 całe jajka i 1 białko rozbij do miseczki, rozkłóć widelcem. Dodaj posiekaną natkę pietruszki. Powstałą masę wylej do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w piekarniku w 180 stopniach Celsjusza do całkowitego ścięcia się omletu. Podawaj go z pieczywem żytnim na zakwasie. 

Koktajl jagodowy na mleku kokosowym 

Garść jagód zmiksuj ze szklanką niesłodzonego, fortyfikowanego w wapń i witaminy mleczka kokosowego oraz z łyżeczką oleju lnianego. 

Indyk pieczony z cukinią i odrobiną cebuli 

Filet z indyka podziel na większe kawałki. Cukinię pokrój na plastry, a cebulę (1/2 małej) na talarki. Składniki ułóż w naczyniu żaroodpornym, skrop oliwą z oliwę, posyp szczyptą przyprawy curry i odrobiną soli, wymieszaj ze sobą. Danie zapiekaj w 180 stopniach Celsjusza przez ok. 20–25 minut. Podawaj z makaronem pełnoziarnistym, posypane natką pietruszki. 

  1. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, Migrena a dieta i inne czynniki stylu życia, "ncez.pl" [online], https://ncez.pl/choroba-a-dieta/inne/migrena-a-dieta-i-inne-czynniki-stylu-zycia [dostęp:] 14.08.2020. 
  2. H. Wójcik-Drączkowska i in., Migrena – rozpoznawanie i leczenie, "Forum Medycyny Rodzinnej", nr 1 (2) 2007.
  3. Czekajło-Kozłowska, B. Regulska-Ilow, 2019, Związek sposobu żywienia z występowaniem bólów głowy – przegląd wyników badań, "Hygeia Public Health", nr 54 (2) 2019.
  4. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Społeczne znaczenie migreny, "pzh.gov.pl" [online], https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2019/06/RAPORT-MIGRENA-cały.pdf [dostęp:] 14.08.2020. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij