Czy migreny mogą być wywoływane przez zmiany pogody?
Justyna Piekara

Czy migreny mogą być wywoływane przez zmiany pogody?

Migrena jest jedną z najpowszechniejszych neurologicznych chorób na świecie. Jedno z badań dowodzi, że ponad 60% osób doświadczających migren uważa, że ataki mają związek z pogodą. Czy faktycznie zmiana aury może wywołać atak migreny? Co może pomóc złagodzić dolegliwe objawy? 

Pogoda i migrena – czy istnieje związek?

Badania nad związkiem między migreną i pogodą przyniosły niespójne wyniki. Niektóre prace naukowe nie były w stanie wykazać wyraźnego związku, podczas gdy inne dowodziły istnienia pewnych korelacji.

Zmiany pogodowe mogą wywoływać różne reakcje, dlatego określanie tendencji może być trudne. Każda osoba ma unikalny zestaw czynników wyzwalających dolegliwe objawy. Poza tym odróżnienie migreny od napięciowych bólów głowy może być problematyczne.

Dlaczego zmiana pogody może wywołać ból głowy?

Eksperci sugerują, że osoby, które często doświadczają migren mają niższy próg bólu. Są także bardziej wrażliwe na zmiany środowiska, w tym zmiany pogodowe, które mogą powodować zaburzenia równowagi chemicznej w mózgu. To z kolei może przyczyniać się do wywołania bólu lub potęgować reakcje spowodowane przez inne wyzwalacze. Istnieją badania, które dowodzą, że wrażliwość na bodźce temperaturowe może odgrywać rolę w wywołaniu ataków migreny. Gorące lub zimne i suche powietrze może prowadzić do odwodnienia i indukować objawy choroby.

Zasadniczo zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą wpływać na zachwianie równowagi w jamach zatok oraz strukturach ucha wewnętrznego, powodując ból głowy. Co więcej, wysoka wilgotność powoduje produkcję większej ilość śluzu przez wyściółkę zatok, co może prowadzić do przekrwienia i powstania stanu zapalnego, który może indukować zatokowy ból głowy.

Amanda Ellison, profesor neuronauki z Uniwersytetu Durham, wyjaśnia, że wszystkie bóle głowy są spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych w okolicy mózgu. Krew jest toksyczna dla tkanki mózgowej, dlatego jest oddzielana przez barierę krew-mózg. Jeżeli dojdzie do zbytniego zbliżenia, receptory czuciowe w ścianie naczynia wysyłają sygnały ostrzegawcze, które są interpretowane jako ból.

Migrena to nie tylko ból głowy. Jakie inne objawy towarzysza migrenie?

Wielu uważa, że migreny to po prostu bardzo silne bóle głowy, nie jest to do końca prawdą. Migrena może objawiać się także zawrotami głowy i niewyraźnym widzeniem, mrowieniem po jednej stronie twarzy oraz trudnościami w mówieniu.

Ponadto w niektórych przypadkach wywołuje wrażliwość na światło i dźwięki, a także nudności, wymioty, ból brzucha, czemu towarzyszy utrata apetytu. Niektórzy chorzy na migrenę mogą odczuwać pewne objawy prodromalne na dzień lub dwa przed wystąpieniem ataku migreny. Zwiastunem może być rozdrażnienie i problemy z koncentracją, obniżenie nastroju, częste ziewanie, zmęczenie połączone ze sztywnością karku oraz zachcianki dotyczące jedzenia.

Jak złagodzić objawy migreny?

Oprócz szybkiego reagowania i przyjmowania leków na migrenę już przy pierwszych oznakach, bieżące monitorowanie zmian pogody i unikanie wyzwalaczy powinno pomóc. Specjaliści z dziedziny neurologii proponują prowadzenie dziennika, w którym będą spisywane doświadczenia związane z migreną. Może to pomóc w określeniu, pogodowych czynników, które wpływają na nas negatywnie i wywołują reakcje bólowe.

Wyzwalaczami migreny mogą być również różne pokarmy i napoje, stres oraz czynniki hormonalne. Prowadzenie zdrowego stylu życia może pomóc zmniejszyć częstość i nasilenie objawów migrenowych.

Spożywanie regularnych posiłków i picie odpowiedniej ilości wody skutecznie zapobiega migrenie spowodowanej spadkiem poziomu cukru we krwi lub odwodnieniem. Badania dowodzą, że umiarkowane ćwiczenia aerobowe mogą zmniejszyć nasilenie, czas trwania i liczbę migren u wielu osób. Zadbaj także o dobry sen, ponieważ zarówno zbyt duża jego ilość, jak i niedobór, mogą być u niektórych osób przyczyną migreny.

Migrena a ekonomia

W pewnym sensie migrena nie jest wyłącznie problemem jednostki, ale dotyczy całego społeczeństwa. Szacuje się, że schorzenie dotyka 12-28% ludzi i najczęściej spotyka osoby w wieku produkcyjnym. Ataki migrenowe mogą trwać od kilku godzin do kilku dni, a ból może być tak silny, że przeszkadza w codziennych czynnościach i poważnie wpływa na jakość życia. Osoby cierpiące na migrenę często tracą pracę z powodu obniżonej produktywności i częstych nieobecności.

Uważa się, że migrena stanowi poważne obciążenie ekonomiczne. Ponoszone koszty (zwykle oceniane w kategoriach kosztów bezpośrednich i pośrednich) można zmniejszyć poprzez wczesną diagnozę i odpowiednie leczenie.

 1. P. B. Prince, A. M. Rapoport, F. D. Sheftell, The effect of weather on headache, „Headache” 2004, nr 44(6), s.596-602, [online] DOI: 10.1111/j.1526-4610.2004.446008.x, [dostęp:] 13.05.2021.
 2. D. Friedman, T. De ver Dye, Migraine and the environment, [online] DOI: 10.1111/j.1526-4610.2009.01443.x, „Headache” 2009, nr 49(6), s. 941-52, [dostęp:] 13.05.2021.
 3. A.C. Yang, J. Fuh, N. E. Huang, Patients with migraine are right about their perception of temperature as a trigger: time series analysis of headache diary data, „Journal of Headache Pain” 2015, nr 16, s. 49, [online] doi: 10.1186/s10194-015-0533-5, [dostęp:] 13.05.2021.
 4. A.    Ellison, Can bad weather really cause headaches?, “theconversation.com” [online], https://theconversation.com/can-bad-weather-really-cause-headaches-158258, [dostęp:] 13.05.2021.
 5. Migraines: Are they triggered by weather changes?, “mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/expert-answers/migraine-headache/faq-20058505, [dostęp:] 13.05.2021.
 6. Weather and migraine, “americanmigrainefoundation” [online], https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/weather-and-migraine/, [dostęp:] 13.05.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij