Czy migreny mogą być wywoływane przez zmiany pogody?
Justyna Piekara

Czy migreny mogą być wywoływane przez zmiany pogody?

Migrena jest jedną z najpowszechniejszych neurologicznych chorób na świecie. Jedno z badań dowodzi, że ponad 60% osób doświadczających migren uważa, że ataki mają związek z pogodą. Czy faktycznie zmiana aury może wywołać atak migreny? Co może pomóc złagodzić dolegliwe objawy? 

Pogoda i migrena – czy istnieje związek?

Badania nad związkiem między migreną i pogodą przyniosły niespójne wyniki. Niektóre prace naukowe nie były w stanie wykazać wyraźnego związku, podczas gdy inne dowodziły istnienia pewnych korelacji.

Zmiany pogodowe mogą wywoływać różne reakcje, dlatego określanie tendencji może być trudne. Każda osoba ma unikalny zestaw czynników wyzwalających dolegliwe objawy. Poza tym odróżnienie migreny od napięciowych bólów głowy może być problematyczne.

Dlaczego zmiana pogody może wywołać ból głowy?

Eksperci sugerują, że osoby, które często doświadczają migren mają niższy próg bólu. Są także bardziej wrażliwe na zmiany środowiska, w tym zmiany pogodowe, które mogą powodować zaburzenia równowagi chemicznej w mózgu. To z kolei może przyczyniać się do wywołania bólu lub potęgować reakcje spowodowane przez inne wyzwalacze. Istnieją badania, które dowodzą, że wrażliwość na bodźce temperaturowe może odgrywać rolę w wywołaniu ataków migreny. Gorące lub zimne i suche powietrze może prowadzić do odwodnienia i indukować objawy choroby.

Zasadniczo zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą wpływać na zachwianie równowagi w jamach zatok oraz strukturach ucha wewnętrznego, powodując ból głowy. Co więcej, wysoka wilgotność powoduje produkcję większej ilość śluzu przez wyściółkę zatok, co może prowadzić do przekrwienia i powstania stanu zapalnego, który może indukować zatokowy ból głowy.

Amanda Ellison, profesor neuronauki z Uniwersytetu Durham, wyjaśnia, że wszystkie bóle głowy są spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych w okolicy mózgu. Krew jest toksyczna dla tkanki mózgowej, dlatego jest oddzielana przez barierę krew-mózg. Jeżeli dojdzie do zbytniego zbliżenia, receptory czuciowe w ścianie naczynia wysyłają sygnały ostrzegawcze, które są interpretowane jako ból.

Polecane dla Ciebie

Migrena to nie tylko ból głowy. Jakie inne objawy towarzysza migrenie?

Wielu uważa, że migreny to po prostu bardzo silne bóle głowy, nie jest to do końca prawdą. Migrena może objawiać się także zawrotami głowy i niewyraźnym widzeniem, mrowieniem po jednej stronie twarzy oraz trudnościami w mówieniu.

Ponadto w niektórych przypadkach wywołuje wrażliwość na światło i dźwięki, a także nudności, wymioty, ból brzucha, czemu towarzyszy utrata apetytu. Niektórzy chorzy na migrenę mogą odczuwać pewne objawy prodromalne na dzień lub dwa przed wystąpieniem ataku migreny. Zwiastunem może być rozdrażnienie i problemy z koncentracją, obniżenie nastroju, częste ziewanie, zmęczenie połączone ze sztywnością karku oraz zachcianki dotyczące jedzenia.

Jak złagodzić objawy migreny?

Oprócz szybkiego reagowania i przyjmowania leków na migrenę już przy pierwszych oznakach, bieżące monitorowanie zmian pogody i unikanie wyzwalaczy powinno pomóc. Specjaliści z dziedziny neurologii proponują prowadzenie dziennika, w którym będą spisywane doświadczenia związane z migreną. Może to pomóc w określeniu, pogodowych czynników, które wpływają na nas negatywnie i wywołują reakcje bólowe.

Wyzwalaczami migreny mogą być również różne pokarmy i napoje, stres oraz czynniki hormonalne. Prowadzenie zdrowego stylu życia może pomóc zmniejszyć częstość i nasilenie objawów migrenowych.

Spożywanie regularnych posiłków i picie odpowiedniej ilości wody skutecznie zapobiega migrenie spowodowanej spadkiem poziomu cukru we krwi lub odwodnieniem. Badania dowodzą, że umiarkowane ćwiczenia aerobowe mogą zmniejszyć nasilenie, czas trwania i liczbę migren u wielu osób. Zadbaj także o dobry sen, ponieważ zarówno zbyt duża jego ilość, jak i niedobór, mogą być u niektórych osób przyczyną migreny.

Migrena a ekonomia

W pewnym sensie migrena nie jest wyłącznie problemem jednostki, ale dotyczy całego społeczeństwa. Szacuje się, że schorzenie dotyka 12-28% ludzi i najczęściej spotyka osoby w wieku produkcyjnym. Ataki migrenowe mogą trwać od kilku godzin do kilku dni, a ból może być tak silny, że przeszkadza w codziennych czynnościach i poważnie wpływa na jakość życia. Osoby cierpiące na migrenę często tracą pracę z powodu obniżonej produktywności i częstych nieobecności.

Uważa się, że migrena stanowi poważne obciążenie ekonomiczne. Ponoszone koszty (zwykle oceniane w kategoriach kosztów bezpośrednich i pośrednich) można zmniejszyć poprzez wczesną diagnozę i odpowiednie leczenie.

  1. P. B. Prince, A. M. Rapoport, F. D. Sheftell, The effect of weather on headache, „Headache” 2004, nr 44(6), s.596-602, [online] DOI: 10.1111/j.1526-4610.2004.446008.x, [dostęp:] 13.05.2021.
  2. D. Friedman, T. De ver Dye, Migraine and the environment, [online] DOI: 10.1111/j.1526-4610.2009.01443.x, „Headache” 2009, nr 49(6), s. 941-52, [dostęp:] 13.05.2021.
  3. A.C. Yang, J. Fuh, N. E. Huang, Patients with migraine are right about their perception of temperature as a trigger: time series analysis of headache diary data, „Journal of Headache Pain” 2015, nr 16, s. 49, [online] doi: 10.1186/s10194-015-0533-5, [dostęp:] 13.05.2021.
  4. A.    Ellison, Can bad weather really cause headaches?, “theconversation.com” [online], https://theconversation.com/can-bad-weather-really-cause-headaches-158258, [dostęp:] 13.05.2021.
  5. Migraines: Are they triggered by weather changes?, “mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/expert-answers/migraine-headache/faq-20058505, [dostęp:] 13.05.2021.
  6. Weather and migraine, “americanmigrainefoundation” [online], https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/weather-and-migraine/, [dostęp:] 13.05.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij