W trosce o zdrowe nerki
Katarzyna Szulik

W trosce o zdrowe nerki

Około 4,5 miliona Polaków cierpi na choroby związane z nerkami. Co niepokojące, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Powodem późnego wykrywania chorób nerek jest brak zewnętrznych dolegliwości, a gdy problem zostanie zdiagnozowany, często okazuje się, że niezbędne są już dializy. W czasie 23. Konferencji Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego odbywającej się Białymstoku uczestnicy przypominali jak ważna jest profilaktyka.

Choroby nerek są zazwyczaj wypadkową innych schorzeń. Mogą być one osłabione między innymi przez nadciśnienie, choroby naczyń krwionośnych czy cukrzycę. Część chorób powiązana jest także ze zwyrodnieniami oraz cechami wrodzonymi, np. przez Zespół Alporta czy wielotorbielowość nerek. Zapalenie nerki może wywołać także infekcja paciorkowcem, przyjmowanie niektórych leków czy osłabienie układu odpornościowego. Zbyt późne wykrycie schorzeń kończy się niewydolnością, co skutkuje koniecznością stosowania dializ. Organizatorzy tegorocznej Konferencji Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego przedstawili dane, z których wynika, że ze schorzeniami nerek walczy ponad 4,5 miliona Polaków, a 80 tysięcy umiera rocznie z powodu nierozpoznanej choroby nerek. Rocznie w Polsce z hemodializ wykonywanych w stacjach dializ korzysta ponad 19 tysięcy chorych, a dializom domowym poddawanych jest niespełna 1000 pacjentów. Lekarze alarmują, że brak objawów nie świadczy o tym, że problem nie istnieje. Kłębuszkowe zapalenie nerek, jedna z najcięższych chorób, nie daje przez długi czas żadnych symptomów. Kontrola stanu nerek polega na regularnym wykonywaniu dwóch prostych i tanich badań – badaniu ogólnym moczu oraz określeniu poziomu kreatyniny we krwi. Zaleca się, by zdrowy człowiek poddawał się takim testom raz na 1-2 lata. Ich koszt to 5-10 złotych. 

Jak dbać o nerki?

Także codzienne proste czynności pozwolą utrzymać nerki w dobrej kondycji. Podstawową zasadą jest odpowiednie nawodnienie –  ułatwienie pracy tego organu to codzienne wypijanie przynajmniej litra wody dziennie. Istotna jest także dbałość o zachowanie zrównoważonej diety, unikanie nadwagi oraz zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Sprzyjająca nadciśnieniu zbyt duża ilość soli to także wróg zdrowych nerek, dla zachowania zdrowej pracy organizmu należy ją więc ograniczać. Warto także zrezygnować z palenia tytoniu, nawyk ten zwiększa ryzyko schorzeń układu krwionośnego. W trosce o zdrowe nerki powinno się również pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, która pomoże zrównoważyć popularny obecnie siedzący tryb życia. Niebezpieczne dla nerek są także niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna oraz część leków przeciwbólowych, np. opartych na paracetamolu. Należy uważać również na środki przeczyszczające oraz moczopędne i diety proteinowe obciążające nerki. Stosowanie tych zasad pozwoli zachować nerki w dobrej kondycji na dłużej. 

Źródła: Zdrowie Gazeta Prawna, Gazeta Lekarska, Plus Poranny, Portal ABC Zdrowie 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij