W trosce o zdrowe nerki
Katarzyna Szulik

W trosce o zdrowe nerki

Około 4,5 miliona Polaków cierpi na choroby związane z nerkami. Co niepokojące, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Powodem późnego wykrywania chorób nerek jest brak zewnętrznych dolegliwości, a gdy problem zostanie zdiagnozowany, często okazuje się, że niezbędne są już dializy. W czasie 23. Konferencji Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego odbywającej się Białymstoku uczestnicy przypominali jak ważna jest profilaktyka.

Choroby nerek są zazwyczaj wypadkową innych schorzeń. Mogą być one osłabione między innymi przez nadciśnienie, choroby naczyń krwionośnych czy cukrzycę. Część chorób powiązana jest także ze zwyrodnieniami oraz cechami wrodzonymi, np. przez Zespół Alporta czy wielotorbielowość nerek. Zapalenie nerki może wywołać także infekcja paciorkowcem, przyjmowanie niektórych leków czy osłabienie układu odpornościowego. Zbyt późne wykrycie schorzeń kończy się niewydolnością, co skutkuje koniecznością stosowania dializ. Organizatorzy tegorocznej Konferencji Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego przedstawili dane, z których wynika, że ze schorzeniami nerek walczy ponad 4,5 miliona Polaków, a 80 tysięcy umiera rocznie z powodu nierozpoznanej choroby nerek. Rocznie w Polsce z hemodializ wykonywanych w stacjach dializ korzysta ponad 19 tysięcy chorych, a dializom domowym poddawanych jest niespełna 1000 pacjentów. Lekarze alarmują, że brak objawów nie świadczy o tym, że problem nie istnieje. Kłębuszkowe zapalenie nerek, jedna z najcięższych chorób, nie daje przez długi czas żadnych symptomów. Kontrola stanu nerek polega na regularnym wykonywaniu dwóch prostych i tanich badań – badaniu ogólnym moczu oraz określeniu poziomu kreatyniny we krwi. Zaleca się, by zdrowy człowiek poddawał się takim testom raz na 1-2 lata. Ich koszt to 5-10 złotych. 

Jak dbać o nerki?

Także codzienne proste czynności pozwolą utrzymać nerki w dobrej kondycji. Podstawową zasadą jest odpowiednie nawodnienie –  ułatwienie pracy tego organu to codzienne wypijanie przynajmniej litra wody dziennie. Istotna jest także dbałość o zachowanie zrównoważonej diety, unikanie nadwagi oraz zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Sprzyjająca nadciśnieniu zbyt duża ilość soli to także wróg zdrowych nerek, dla zachowania zdrowej pracy organizmu należy ją więc ograniczać. Warto także zrezygnować z palenia tytoniu, nawyk ten zwiększa ryzyko schorzeń układu krwionośnego. W trosce o zdrowe nerki powinno się również pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, która pomoże zrównoważyć popularny obecnie siedzący tryb życia. Niebezpieczne dla nerek są także niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna oraz część leków przeciwbólowych, np. opartych na paracetamolu. Należy uważać również na środki przeczyszczające oraz moczopędne i diety proteinowe obciążające nerki. Stosowanie tych zasad pozwoli zachować nerki w dobrej kondycji na dłużej. 

Źródła: Zdrowie Gazeta Prawna, Gazeta Lekarska, Plus Poranny, Portal ABC Zdrowie 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

 • Choroby nerek – przyczyny, (nie)typowe objawy, leczenie

  Choroby nerek to jedne z bardziej niejednoznacznych chorób. Dając niespecyficzne objawy, utrudniają przypisanie im właśnie do dysfunkcji nerek. Bo dlaczego ból w okolicy lędźwiowej w połączeniu z osłabieniem należy łączyć z dysfunkcją nerek? Jakie są przyczyny i objawy chorych nerek, które badania należy wykonać, aby sprawdzić, czy nerki dobrze funkcjonują i dlaczego można normalnie funkcjonować, mając tylko jedną nerkę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij