×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Srebro koloidalne – obalamy mit

Srebro od dawna znajduje zastosowanie w medycynie. Pod postacią soli srebrowej staje się składnikiem pomocnym w terapii oparzeń, owrzodzeń czy odleżyn. Ostatnio coraz częściej czytamy jednak o zastosowaniu srebra w postaci tzw. srebra koloidalnego, dopuszczonego do obrotu jako suplement diety. Czym jest i jak wpływa na nasz organizm?

W Polsce nie ma doustnych produktów leczniczych zawierających srebro koloidalne. Stosuje się je wyłącznie w postaci plastrów czy maści na oparzenia. Srebro koloidalne znajdujące się w lekach nie ma jednak nic wspólnego z suplementem diety o tej samej nazwie. Zwolennicy medycyny naturalnej przypisują mu bardzo szerokie właściwości, między innymi antybakteryjne. Do tych przekonań dołączają również opinie o pozytywnym wpływie srebra koloidalnego na układ immunologiczny – regularne przyjmowanie preparatu ma go wzmacniać i pomagać w zwalczaniu przeziębień, grypy i innych sezonowych schorzeń. Powyższe tezy nie znalazły jednak potwierdzenia w żadnych rzetelnych badaniach naukowych. Srebro nie jest też niezbędnym minerałem do życia, który należy suplementować.

Srebro koloidalne zażywane pod postacią suplementów może być toksyczne. Najczęstszą konsekwencją przedawkowania jest argyria (srebrzyca), czyli choroba wywołująca zmianę koloru skóry, a także gałek ocznych i narządów wewnętrznych na szary lub niebieskoszary. Zmiany są wyłącznie estetyczne i nie wpływają na funkcjonowanie organizmu, ale nie da się ich odwrócić, więc powodują trwałe oszpecenie.

Jak widać, nie ma żadnych podstaw, żeby traktować srebro koloidalne jako doustne remedium na rozmaite dolegliwości. Warto natomiast korzystać z jego kosmetycznych właściwości. Toniki zawierające srebro koloidalne sprawdzą się np. w pielęgnacji skóry trądzikowej i skłonnej do wyprysków.


Podziel się: