Chlorofil w płynie rozpuszczany w wodzie
Karolina Targosz

Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Produkty roślinne w ostatnich latach cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno ze strony konsumentów, jak i naukowców. Suplementy z chlorofilem kojarzone są z efektami oczyszczającymi i wyszczuplającymi. Czy picie chlorofilu będzie miało wpływ na odchudzanie?

Czym jest chlorofil i jakie ma właściwości? Działanie chlorofilu

Chlorofil to organiczny związek chemiczny występujący w roślinach i umożliwiający przeprowadzenie procesów fotosyntezy. Ma zdolność do wychwytywania kwantów światła i wykorzystywania ich do wytwarzania energii w roślinach. Najwięcej chlorofilu znajduje się w warzywach, takich jak: jarmuż, szpinak, kapusta, sałata, natka pietruszki czy koperek. Dzięki swojej zielonej barwie chlorofil wykorzystywany jest również w przemyśle spożywczym. Barwnik ten posiada wiele właściwości, jednak do najbardziej powszechnych zalicza się działanie przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne, które zwalcza wolne rodniki tlenowe i hamuje procesy starzenia się organizmu. Co więcej, chlorofil wykazuje działanie detoksykacyjne i przyspieszające gojenie się ran.

Pozostałe właściwości chlorofilu:

Kto powinien pić chlorofil?

Picie chlorofilu może być pomocne w różnych dolegliwościach. Przed zastosowaniem warto jednak skonsultować się z lekarzem, który określi bezpieczeństwo jego użycia, biorąc pod uwagę jednostki chorobowe i zażywane leki. Po chlorofil mogą sięgać osoby z niedoborami witamin i minerałów, które spożywają mało produktów pochodzenia roślinnego. Jedno z przeprowadzonych badań epidemiologicznych wykazało, że konsumpcja warzyw wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów, chorób układu krążenia, zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Diety obfitujące w chlorofil istotnie zmniejszają częstość występowania nowotworów wątroby i żołądka przy równoległej ekspozycji na związki rakotwórcze. Chlorofil do picia może być również przydatny w walce z przewlekłym stresem. Ponadto świetnie sprawdzi się u sportowców chcących zachować dobrą kondycję i energię, a także u osób, które nie mają dostatecznej ilości światła słonecznego w ciągu dnia, np. osoby stale pracujące w pomieszczeniach, magazynach czy biurach. Preparaty z chlorofilem sprawdzą się również u osób chcących zadbać o prawidłowy stan swojej skóry.

Polecane dla Ciebie

Picie chlorofilu – przeciwwskazania

Jak większość różnego rodzaju suplementów diety, tak również chlorofil nie będzie odpowiedni dla wszystkich. Po preparaty z tym barwnikiem nie powinny sięgać osoby z nadwrażliwością na którykolwiek ze składników suplementu. Ponadto chlorofil nie jest odpowiedni dla kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ ewentualny wpływ na zdrowie pacjentek i ich dzieci nie został jeszcze zweryfikowany przez wiarygodny ośrodek naukowy. Warto jednak pamiętać, że preparaty z chlorofilem nie zastąpią zróżnicowanej, odpowiedniej diety i nie powinny być stosowane jako jej substytut.

Jak często należy pić chlorofil i czym się kierować przy wyborze suplementu?

Preparaty z chlorofilem dostępne są w aptekach stacjonarnych, sklepach internetowych, a także sklepach ze zdrową i naturalną żywnością. Chlorofil występuje zarówno w wygodnej do picia płynnej formie, jak i w kroplach, w postaci kapsułek, tabletek czy proszku. Forma suplementu, na którą się zdecydujemy, jest zależna od indywidualnych preferencji i potrzeb. Przy wyborze suplementu warto zwrócić uwagę na datę ważności preparatu oraz formę, która będzie dla nas najwygodniejsza do stosowania.

Zaleca się, aby chlorofil pić trzy razy na dobę do posiłku, jednak dawkowanie zależne jest od formy, na którą się zdecydujemy. Przed użyciem warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Jak pić chlorofil? W czym go rozpuszczać?

Płynny chlorofil jest przeznaczony do spożycia doustnego. Przed użyciem łyżeczkę płynnego chlorofilu należy dodać do szklanki wody lub innego napoju. Można go dodawać do różnego rodzaju koktajli, herbat ziołowych czy świeżo wyciśniętych soków warzywno-owocowych.

Picie chlorofilu – na jakie efekty można liczyć?

Picie chlorofilu korzystnie wpływa na różne układy w organizmie człowieka, między innymi przyspiesza przemianę materii i wspomaga redukcję masy ciała. Dzięki sporej zawartości antyoksydantów chlorofil może wpływać na poprawę samopoczucia i większą witalność. Ponadto chlorofil do picia może sprawdzić się jako preparat wspomagający leczenie trądziku i innych zmian zapalnych skóry. Warto jednak pamiętać, że na nasze samopoczucie, stan skóry czy masę ciała największy wpływ ma styl życia. Odpowiednio skomponowana dieta czy regularna aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zadowalające efekty.

 1. J. Wieczorek, Z. Wieczorek, Części nadziemne popularnych warzyw jako źródło karotenoidów i chlorofilu w żywności, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” XLIX, 2016, 3, s. 422-426.
 2. V.K. Mishra, R.K. Bacheti, A. Husen, Medicinal Uses of Chlorophyll: A Critical Overview, w: Chlorophyll: Structure, Function and Medicinal Uses, H. Le, E. Salcedo (eds.), Nova Science Publishers, Hauppauge, NY 2011.
 3. S. Gopi, K. Varmaa, R. George, A Short Review on the Medicinal Properties of Chlorophyll Juice, „Asian Journal of Pharmaceutical Technology & Innovation” 2014, 02 (09), s. 89-94.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

  Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

  Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

  Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

  Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

  Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

 • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

  Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

 • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

  Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

 • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

  Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij