Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania
Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?
Produkty roślinne w ostatnich latach cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno ze strony konsumentów, jak i naukowców. Suplementy z chlorofilem kojarzone są z efektami oczyszczającymi i wyszczuplającymi. Czy picie chlorofilu będzie miało wpływ na odchudzanie?
Czym jest chlorofil i jakie ma właściwości? Działanie chlorofilu
Chlorofil to organiczny związek chemiczny występujący w roślinach i umożliwiający przeprowadzenie procesów fotosyntezy. Ma zdolność do wychwytywania kwantów światła i wykorzystywania ich do wytwarzania energii w roślinach. Najwięcej chlorofilu znajduje się w warzywach, takich jak: jarmuż, szpinak, kapusta, sałata, natka pietruszki czy koperek. Dzięki swojej zielonej barwie chlorofil wykorzystywany jest również w przemyśle spożywczym. Barwnik ten posiada wiele właściwości, jednak do najbardziej powszechnych zalicza się działanie przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne, które zwalcza wolne rodniki tlenowe i hamuje procesy starzenia się organizmu. Co więcej, chlorofil wykazuje działanie detoksykacyjne i przyspieszające gojenie się ran.
Pozostałe właściwości chlorofilu:
- działanie przeciwzapalne,
- wpływ na wzmocnienie odporności,
- poprawa trawienia i pracy przewodu pokarmowego,
- wspomaganie oczyszczania krwi z toksyn,
- wpływ na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej,
- usuwa nieprzyjemny oddech,
- wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry,
- zwiększa przepływ krwi i wiąże toksyny,
- pozytywnie wpływa na florę bakteryjną jelit i wspiera regenerację organizmu,
- wpływa na redukcję przebarwień skóry.
Kto powinien pić chlorofil?
Picie chlorofilu może być pomocne w różnych dolegliwościach. Przed zastosowaniem warto jednak skonsultować się z lekarzem, który określi bezpieczeństwo jego użycia, biorąc pod uwagę jednostki chorobowe i zażywane leki. Po chlorofil mogą sięgać osoby z niedoborami witamin i minerałów, które spożywają mało produktów pochodzenia roślinnego. Jedno z przeprowadzonych badań epidemiologicznych wykazało, że konsumpcja warzyw wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów, chorób układu krążenia, zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Diety obfitujące w chlorofil istotnie zmniejszają częstość występowania nowotworów wątroby i żołądka przy równoległej ekspozycji na związki rakotwórcze. Chlorofil do picia może być również przydatny w walce z przewlekłym stresem. Ponadto świetnie sprawdzi się u sportowców chcących zachować dobrą kondycję i energię, a także u osób, które nie mają dostatecznej ilości światła słonecznego w ciągu dnia, np. osoby stale pracujące w pomieszczeniach, magazynach czy biurach. Preparaty z chlorofilem sprawdzą się również u osób chcących zadbać o prawidłowy stan swojej skóry.
Picie chlorofilu – przeciwwskazania
Jak większość różnego rodzaju suplementów diety, tak również chlorofil nie będzie odpowiedni dla wszystkich. Po preparaty z tym barwnikiem nie powinny sięgać osoby z nadwrażliwością na którykolwiek ze składników suplementu. Ponadto chlorofil nie jest odpowiedni dla kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ ewentualny wpływ na zdrowie pacjentek i ich dzieci nie został jeszcze zweryfikowany przez wiarygodny ośrodek naukowy. Warto jednak pamiętać, że preparaty z chlorofilem nie zastąpią zróżnicowanej, odpowiedniej diety i nie powinny być stosowane jako jej substytut.
Jak często należy pić chlorofil i czym się kierować przy wyborze suplementu?
Preparaty z chlorofilem dostępne są w aptekach stacjonarnych, sklepach internetowych, a także sklepach ze zdrową i naturalną żywnością. Chlorofil występuje zarówno w wygodnej do picia płynnej formie, jak i w kroplach, w postaci kapsułek, tabletek czy proszku. Forma suplementu, na którą się zdecydujemy, jest zależna od indywidualnych preferencji i potrzeb. Przy wyborze suplementu warto zwrócić uwagę na datę ważności preparatu oraz formę, która będzie dla nas najwygodniejsza do stosowania.
Jak pić chlorofil? W czym go rozpuszczać?
Płynny chlorofil jest przeznaczony do spożycia doustnego. Przed użyciem łyżeczkę płynnego chlorofilu należy dodać do szklanki wody lub innego napoju. Można go dodawać do różnego rodzaju koktajli, herbat ziołowych czy świeżo wyciśniętych soków warzywno-owocowych.
Picie chlorofilu – na jakie efekty można liczyć?
Picie chlorofilu korzystnie wpływa na różne układy w organizmie człowieka, między innymi przyspiesza przemianę materii i wspomaga redukcję masy ciała. Dzięki sporej zawartości antyoksydantów chlorofil może wpływać na poprawę samopoczucia i większą witalność. Ponadto chlorofil do picia może sprawdzić się jako preparat wspomagający leczenie trądziku i innych zmian zapalnych skóry. Warto jednak pamiętać, że na nasze samopoczucie, stan skóry czy masę ciała największy wpływ ma styl życia. Odpowiednio skomponowana dieta czy regularna aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zadowalające efekty.