Chlorofil w płynie rozpuszczany w wodzie
Karolina Targosz

Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Produkty roślinne w ostatnich latach cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno ze strony konsumentów, jak i naukowców. Suplementy z chlorofilem kojarzone są z efektami oczyszczającymi i wyszczuplającymi. Czy picie chlorofilu będzie miało wpływ na odchudzanie?

Czym jest chlorofil i jakie ma właściwości? Działanie chlorofilu

Chlorofil to organiczny związek chemiczny występujący w roślinach i umożliwiający przeprowadzenie procesów fotosyntezy. Ma zdolność do wychwytywania kwantów światła i wykorzystywania ich do wytwarzania energii w roślinach. Najwięcej chlorofilu znajduje się w warzywach, takich jak: jarmuż, szpinak, kapusta, sałata, natka pietruszki czy koperek. Dzięki swojej zielonej barwie chlorofil wykorzystywany jest również w przemyśle spożywczym. Barwnik ten posiada wiele właściwości, jednak do najbardziej powszechnych zalicza się działanie przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne, które zwalcza wolne rodniki tlenowe i hamuje procesy starzenia się organizmu. Co więcej, chlorofil wykazuje działanie detoksykacyjne i przyspieszające gojenie się ran.

Pozostałe właściwości chlorofilu:

Kto powinien pić chlorofil?

Picie chlorofilu może być pomocne w różnych dolegliwościach. Przed zastosowaniem warto jednak skonsultować się z lekarzem, który określi bezpieczeństwo jego użycia, biorąc pod uwagę jednostki chorobowe i zażywane leki. Po chlorofil mogą sięgać osoby z niedoborami witamin i minerałów, które spożywają mało produktów pochodzenia roślinnego. Jedno z przeprowadzonych badań epidemiologicznych wykazało, że konsumpcja warzyw wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów, chorób układu krążenia, zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Diety obfitujące w chlorofil istotnie zmniejszają częstość występowania nowotworów wątroby i żołądka przy równoległej ekspozycji na związki rakotwórcze. Chlorofil do picia może być również przydatny w walce z przewlekłym stresem. Ponadto świetnie sprawdzi się u sportowców chcących zachować dobrą kondycję i energię, a także u osób, które nie mają dostatecznej ilości światła słonecznego w ciągu dnia, np. osoby stale pracujące w pomieszczeniach, magazynach czy biurach. Preparaty z chlorofilem sprawdzą się również u osób chcących zadbać o prawidłowy stan swojej skóry.

Powiązane produkty

Picie chlorofilu – przeciwwskazania

Jak większość różnego rodzaju suplementów diety, tak również chlorofil nie będzie odpowiedni dla wszystkich. Po preparaty z tym barwnikiem nie powinny sięgać osoby z nadwrażliwością na którykolwiek ze składników suplementu. Ponadto chlorofil nie jest odpowiedni dla kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ ewentualny wpływ na zdrowie pacjentek i ich dzieci nie został jeszcze zweryfikowany przez wiarygodny ośrodek naukowy. Warto jednak pamiętać, że preparaty z chlorofilem nie zastąpią zróżnicowanej, odpowiedniej diety i nie powinny być stosowane jako jej substytut.

Jak często należy pić chlorofil i czym się kierować przy wyborze suplementu?

Preparaty z chlorofilem dostępne są w aptekach stacjonarnych, sklepach internetowych, a także sklepach ze zdrową i naturalną żywnością. Chlorofil występuje zarówno w wygodnej do picia płynnej formie, jak i w kroplach, w postaci kapsułek, tabletek czy proszku. Forma suplementu, na którą się zdecydujemy, jest zależna od indywidualnych preferencji i potrzeb. Przy wyborze suplementu warto zwrócić uwagę na datę ważności preparatu oraz formę, która będzie dla nas najwygodniejsza do stosowania.

Zaleca się, aby chlorofil pić trzy razy na dobę do posiłku, jednak dawkowanie zależne jest od formy, na którą się zdecydujemy. Przed użyciem warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Jak pić chlorofil? W czym go rozpuszczać?

Płynny chlorofil jest przeznaczony do spożycia doustnego. Przed użyciem łyżeczkę płynnego chlorofilu należy dodać do szklanki wody lub innego napoju. Można go dodawać do różnego rodzaju koktajli, herbat ziołowych czy świeżo wyciśniętych soków warzywno-owocowych.

Picie chlorofilu – na jakie efekty można liczyć?

Picie chlorofilu korzystnie wpływa na różne układy w organizmie człowieka, między innymi przyspiesza przemianę materii i wspomaga redukcję masy ciała. Dzięki sporej zawartości antyoksydantów chlorofil może wpływać na poprawę samopoczucia i większą witalność. Ponadto chlorofil do picia może sprawdzić się jako preparat wspomagający leczenie trądziku i innych zmian zapalnych skóry. Warto jednak pamiętać, że na nasze samopoczucie, stan skóry czy masę ciała największy wpływ ma styl życia. Odpowiednio skomponowana dieta czy regularna aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zadowalające efekty.

  1. J. Wieczorek, Z. Wieczorek, Części nadziemne popularnych warzyw jako źródło karotenoidów i chlorofilu w żywności, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” XLIX, 2016, 3, s. 422-426.
  2. V.K. Mishra, R.K. Bacheti, A. Husen, Medicinal Uses of Chlorophyll: A Critical Overview, w: Chlorophyll: Structure, Function and Medicinal Uses, H. Le, E. Salcedo (eds.), Nova Science Publishers, Hauppauge, NY 2011.
  3. S. Gopi, K. Varmaa, R. George, A Short Review on the Medicinal Properties of Chlorophyll Juice, „Asian Journal of Pharmaceutical Technology & Innovation” 2014, 02 (09), s. 89-94.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl