kobieta korzysta z toalety
Olaf Bąk

Zielony stolec u dorosłych i u dzieci – co może oznaczać? Czy jest powodem do niepokoju?

Zielony stolec to nietypowy kolor kału, który może wywoływać niepokój. Przyczyny zielonego stolca mogą być różne – od spożycia pokarmów zawierających barwniki spożywcze po przyjmowanie leków, w tym przeciwbakteryjnych. Zielony stolec może być objawem poważniejszych chorób układu pokarmowego, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy zapalenie jelita grubego. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić odpowiednie leczenie. Co jeszcze może oznaczać zielony stolec?

Ludzki stolec jest produktem trawienia i przyswajania pokarmów przez organizm. Składa się głównie z resztek pokarmu i bakterii jelitowych. Kolor stolca może się różnić w zależności od spożywanych pokarmów i przyjmowanych leków. Zazwyczaj jest brązowy, ponieważ zawiera bilirubinę, czyli substancję produkowaną przez wątrobę. Konsystencja stolca również może się różnić w zależności od ilości wody i błonnika pokarmowego zawartej w diecie. Idealny stolec powinien być miękki i łatwo przechodzić przez jelita. Zmiany w wyglądzie i konsystencji kału mogą być objawem chorób układu pokarmowego lub innych schorzeń.

Zielony stolec – czy jest powodem do niepokoju?

Zielony stolec u dorosłych i u dzieci może być spowodowany różnymi czynnikami, np. infekcjami lub chorobami układu pokarmowego. Zielony stolec sam w sobie nie jest powodem do niepokoju. Wśród czynników, które mogą zabarwić kał na zielono, wymienia się m.in zjedzenie pokarmów zawierających chlorofil lub barwniki spożywcze czy przyjmowanie leków (także przeciwbakteryjnych).

Konsultacja lekarska może być konieczna, jeśli dana osoba cierpi na choroby układu pokarmowego, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy zapalenie jelita grubego – zielony stolec może być objawem nawrotu choroby lub nieprawidłowego działania leków.

Zielony stolec u dziecka

Oto kilka przyczyn zielonego stolca, które mogą występować u dzieci:

 • nadmierne spożycie pokarmów zawierających barwniki spożywcze (ciasta, ciastka, napoje, lody i inne słodycze), które dodawane są, by nadać im atrakcyjny kolor;
 • stosowanie leków przeciwbakteryjnych – mogą prowadzić do zaburzeń równowagi bakterii w jelitach, co może zmienić kolor kału
 • zatrucie pokarmowe – przez mniejszą higienę rąk oraz częste wkładanie różnych przedmiotów do ust dzieci są bardziej narażone na zatrucia pokarmowe niż dorośli, zatrucie pokarmowe może być spowodowane spożyciem pokarmów zanieczyszczonych bakteriami lub toksynami;
 • choroby układu pokarmowego – zielony stolec u dziecka może być objawem chorób układu pokarmowego, takich jak infekcja w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna czy zapalenia jelita grubego.

Polecane dla Ciebie

Zielony stolec – przyczyny

Oto niektóre z możliwych przyczyn zielonego stolca u dorosłych:

 • spożycie pokarmów, które zawierają dużo chlorofilu, takich jak szpinak, kapusta czy kiełki lucerny,
 • przyjmowanie leków,
 • objaw infekcji bakteryjnych lub pasożytniczych, takich jak salmonella lub giardia,
 • objaw chorób układu pokarmowego, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy zapalenie jelita grubego.

Zielony kał – kiedy i do jakiego lekarza się udać? Jakie badania wykonać?

Jeśli zielony kolor stolca utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub jest połączony z innymi objawami, takimi jak biegunka, wymioty, ból brzucha, utrata masy ciała lub brak apetytu, należy skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie lekarz gastrolog. Przeprowadzi on badanie przedmiotowe, zbierze wywiad oraz zleci niezbędne badania, zależnie od podejrzewanej przyczyny.

 1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson t. 2, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
 2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
 3. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1979.
 4. F. F. Ferri, red. wyd. pol. A. Steciwko, Kompendium chorób wewnętrznych, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2007.
 5. Zarys chirurgii. Podręcznik dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji, pod red. prof. A. Żyluka, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

 • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

  Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

 • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

 • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

  Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

 • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

  Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

 • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

  Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

 • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

  Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

 • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

  Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij