kobieta korzysta z toalety
Olaf Bąk

Zielony stolec u dorosłych i u dzieci – co może oznaczać? Czy jest powodem do niepokoju?

Zielony stolec to nietypowy kolor kału, który może wywoływać niepokój. Przyczyny zielonego stolca mogą być różne – od spożycia pokarmów zawierających barwniki spożywcze po przyjmowanie leków, w tym przeciwbakteryjnych. Zielony stolec może być objawem poważniejszych chorób układu pokarmowego, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy zapalenie jelita grubego. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić odpowiednie leczenie. Co jeszcze może oznaczać zielony stolec?

Ludzki stolec jest produktem trawienia i przyswajania pokarmów przez organizm. Składa się głównie z resztek pokarmu i bakterii jelitowych. Kolor stolca może się różnić w zależności od spożywanych pokarmów i przyjmowanych leków. Zazwyczaj jest brązowy, ponieważ zawiera bilirubinę, czyli substancję produkowaną przez wątrobę. Konsystencja stolca również może się różnić w zależności od ilości wody i błonnika pokarmowego zawartej w diecie. Idealny stolec powinien być miękki i łatwo przechodzić przez jelita. Zmiany w wyglądzie i konsystencji kału mogą być objawem chorób układu pokarmowego lub innych schorzeń.

Zielony stolec – czy jest powodem do niepokoju?

Zielony stolec u dorosłych i u dzieci może być spowodowany różnymi czynnikami, np. infekcjami lub chorobami układu pokarmowego. Zielony stolec sam w sobie nie jest powodem do niepokoju. Wśród czynników, które mogą zabarwić kał na zielono, wymienia się m.in zjedzenie pokarmów zawierających chlorofil lub barwniki spożywcze czy przyjmowanie leków (także przeciwbakteryjnych).

Konsultacja lekarska może być konieczna, jeśli dana osoba cierpi na choroby układu pokarmowego, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy zapalenie jelita grubego – zielony stolec może być objawem nawrotu choroby lub nieprawidłowego działania leków.

Zielony stolec u dziecka

Oto kilka przyczyn zielonego stolca, które mogą występować u dzieci:

 • nadmierne spożycie pokarmów zawierających barwniki spożywcze (ciasta, ciastka, napoje, lody i inne słodycze), które dodawane są, by nadać im atrakcyjny kolor;
 • stosowanie leków przeciwbakteryjnych – mogą prowadzić do zaburzeń równowagi bakterii w jelitach, co może zmienić kolor kału
 • zatrucie pokarmowe – przez mniejszą higienę rąk oraz częste wkładanie różnych przedmiotów do ust dzieci są bardziej narażone na zatrucia pokarmowe niż dorośli, zatrucie pokarmowe może być spowodowane spożyciem pokarmów zanieczyszczonych bakteriami lub toksynami;
 • choroby układu pokarmowego – zielony stolec u dziecka może być objawem chorób układu pokarmowego, takich jak infekcja w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna czy zapalenia jelita grubego.

Powiązane produkty

Zielony stolec – przyczyny

Oto niektóre z możliwych przyczyn zielonego stolca u dorosłych:

 • spożycie pokarmów, które zawierają dużo chlorofilu, takich jak szpinak, kapusta czy kiełki lucerny,
 • przyjmowanie leków,
 • objaw infekcji bakteryjnych lub pasożytniczych, takich jak salmonella lub giardia,
 • objaw chorób układu pokarmowego, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy zapalenie jelita grubego.

Zielony kał – kiedy i do jakiego lekarza się udać? Jakie badania wykonać?

Jeśli zielony kolor stolca utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub jest połączony z innymi objawami, takimi jak biegunka, wymioty, ból brzucha, utrata masy ciała lub brak apetytu, należy skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie lekarz gastrolog. Przeprowadzi on badanie przedmiotowe, zbierze wywiad oraz zleci niezbędne badania, zależnie od podejrzewanej przyczyny.

 1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson t. 2, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
 2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
 3. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1979.
 4. F. F. Ferri, red. wyd. pol. A. Steciwko, Kompendium chorób wewnętrznych, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2007.
 5. Zarys chirurgii. Podręcznik dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji, pod red. prof. A. Żyluka, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

  Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy" oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego fizjologicznie pokrywającego tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki" szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

  Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij