Czym jest srebro koloidalne i kiedy się je stosuje?
Joanna Orzeł

Czym jest srebro koloidalne i kiedy się je stosuje?

Srebro większości z nas kojarzy się z biżuterią. Właściwości przeciwdrobnoustrojowe sprawiają, że ma szerokie zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce. Jedną z popularniejszych form srebra używaną w produktach medycznych dostępnych w aptekach jest srebro koloidalne. Jakie ma właściwości? Jak je bezpiecznie stosować? Czy można przedawkować srebro? Podpowiadamy. 

Srebro koloidalne – czym jest nanosrebro? 

Srebro koloidalne to preparat, który zawiera czyste srebro w rozdrobnionej postaci. Handlowo pod tą nazwą w aptekach czy drogeriach znajdziemy koloidalny, wodny roztwór srebra o rozmiarach cząsteczek nie większych niż 100 nm. Roztwór taki zawiera srebro w postaci niejonowej – atomowej, wodę oraz stabilizatory koloidalnej formy – preparaty białkowe. Może również zawierać domieszki srebra w postaci jonowej (kationów srebra), pochodzące z soli srebra np. chlorku srebra. Handlowo dostępny jest również preparat – surowiec farmaceutyczny, nazywany kolargolem (z łac. Colargolum od pełnej nazwy Argentum colloidale). To szary proszek lub płatki, które zawierają rozdrobnione srebro stabilizowane białkiem lub żelatyną. Z kolargolu przygotowuje się wodny roztwór – srebro koloidalne lub stosuje się go do przygotowania leków i innych preparatów, w których składzie znajduje się srebro koloidalne.  

Bardziej nowoczesna nazwa srebra koloidalnego już w postaci roztworu gotowego do użycia lub jako składnika aktywnego wybranego preparatu to nanosrebro lub srebro nanokoloidalne

Jak działa srebro koloidalne i jakie ma właściwości? 

Właściwości przeciwdrobnoustrojowe srebra są znane ludzkości od czasów starożytnych. Nanosrebro (czy też srebro koloidalne) ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, a także antywirusowe. Wspomaga regenerację nabłonka, działa ściągająco na skórę. 

Za posiadającą wyżej wymienione właściwości uznaje się kationową postać srebra (jony dodatnie). Powstają one w wyniku utlenienia obojętnych atomów srebra.  

Rozdrobnienie srebra do rozmiarów nanocząstek powoduje, że zwiększa się jago powierzchnia aktywna (w porównaniu do srebra nierozdrobnionego). Dzięki temu więcej jonów srebra może zostać uwolniona i działać jako aktywna forma tego metalu.   

Polecane dla Ciebie

Srebro koloidalne  – zastosowanie 

Przeciwdrobnoustrojowe właściwości sprawiają, że srebro koloidalne znalazło szerokie zastosowanie w preparatach stosowanych zewnętrznie oraz na błony śluzowe. Znajdziemy je w składach gotowych leków, suplementów diety i preparatów przeznaczonych do odkażania i pielęgnacji ran (np. plastry ze srebrem na rany , roztwory do przemywania i dezynfekcji czy maści ze srebrem wspomagające gojenie), kropli (do nosa, oczu, uszu) czy toników do przemywania skóry (zalecane np. przy terapii trądziku).

Co ciekawe, srebro koloidalne jest stosowane w preparatach dopuszczonych do użytku dla dzieci np. srebro koloidalne w sprayu do nosa czy do gardła. 

Srebro koloidalne w kosmetyce i kosmetologii 

Srebro w rozdrobnionej formie znajdziemy w składach wielu kosmetyków: od dezodorantów i mydeł przeciwbakteryjnych po szampony, płyny do płukania ust czy po goleniu. Srebro koloidalne jest również składnikiem żeli i toników antybakteryjnych. Potencjał łagodzenia stanów zapalnych i zmniejszania ognisk bakterii powoduje, że szczególnie często nanosrebro wykorzystuje się je w produkcji kosmetyków przeznaczonych dla cery trądzikowej. Specjaliści kosmetolodzy wykorzystują je w trakcie zabiegów mezoterapii stosowanych często na twarz. 

Jak bezpiecznie stosować srebro koloidalne? Dlaczego nie należy go pić? 

Srebro koloidalne jest bezpieczne, jeżeli stosuje się je zgodnie z jego przeznaczeniem i zaleceniami lekarza prowadzącego lub farmaceuty. Jak wcześniej wspomniano, używa się je wyłącznie zewnętrznie i/lub na błony śluzowe.  

Spożywanie srebra koloidalnego jako suplementu diety nie ma żadnej medycznej podstawy ugruntowanej rzetelnymi badaniami klinicznymi. Srebro nie jest mikro- ani makroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Na rynku można znaleźć preparaty przeznaczone do spożycia – srebro do picia. Jednak naczelne instytucje dbające o zdrowie ludzi przestrzegają przed tego typu terapiami, które nie mają nic wspólnego z konwencjonalną medycyną, a mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.  

Srebro koloidalne – skutki uboczne, przeciwwskazania 

Zgodnie z wskazaniami EPA (ang. The Environmental Protection Agency, Agencja Ochrony Środowiska – agencja federalna Stanów Zjednoczonych) bezpieczna dzienna dawka srebra to 5 μg/kg (mikrogramów na kilogram masy ciała). Srebro koloidalne stosowane zgodnie z zaleceniami w małych dawkach jest dla naszego zdrowia bezpieczne. Jak każda substancja może wywoływać reakcje alergiczne. Stosowane doustnie może powodować bardziej poważne schorzenia np. chorobę nazywaną srebrzycą. 

Uczulenie na srebro 

Alergia na srebro nie jest popularną przypadłością. Objawia się swędzeniem, pieczeniem czy wypryskami w miejscu kontaktu alergenu (srebra) z ciałem. Ustępuje po usunięciu czynnika alergizującego. Co ciekawe, często uczulenie na srebro „diagnozowane” jest w wyniku wystąpienia reakcji alergicznej w kontakcie ze srebrną biżuterią. Taka „diagnoza” bywa błędna, gdyż niejednokrotnie reakcja alergiczna występuje na skutek kontaktu nie ze srebrem. a z innym składnikiem stopu, z którego biżuterię wykonano. Takim komponentem jest przykładowo nikiel. 

Srebrzyca 

Srebrzyca, inaczej argyria, jest chorobą wywoływaną przez odkładające się w komórkach naszego ciała cząsteczki srebra. Objawia się szarzeniem skóry (skóra robi się niebieska) w miejscu długotrwałego aplikowania preparatów ze srebrem (np. bardzo trudno gojącej się rany) lub całej jego powierzchni w wyniku chronicznego doustnego stosowania srebra (najczęściej koloidalnego). Po zaprzestaniu dawkowania srebra istnieje możliwość cofnięcia się zmian związanych z przedawkowaniem srebra jednak w większości przypadków skóra pozostaje w zmienionym kolorze. Efekty długotrwałego stosowania płynnego srebra pojawiają się około pół roku po rozpoczęciu terapii. Co ważne, poza zmianą kolorytu argyria nie wywołuje innych efektów zdrowotnych. 

 1. Coloidal silver, „nccih.nih.gov” [online], https://www.nccih.nih.gov/health/colloidal-silver, [dostęp:] 17.08.2021.   
 2. A. M. Świdwińska-Gajewska, S. Czerczak, Nanosrebro – szkodliwe skutki działania biologicznego, „Medycyna Pracy”, nr 65 (6) 2014.
 3. A. M. Świdwińska-Gajewska, S. Czerczak, Nanosrebro – dopuszczalne poziomy narażenia zawodowego, „Medycyna Pracy”,  nr 66 (3) 2015. 
 4. Srebro kolidalne, karta charakterystyki substancji niebezpiecznej, „web.archive.org” [online], https://web.archive.org/web/20071027174934/http://www.pharma-cosmetic.com.pl/PDF/Argentum_colloidale.pdf, [dostęp:] 17.08.2021. 
 5. Argentum Colloidale, „receptura.edu.pl” [online] https://receptura.edu.pl/srebro-koloidalne-argentum-colloidale, [dostęp:] 17.08.2021.  
 6. N. Hadrup, H. R. Lam, Oral toxicity of silver ions, silver nanoparticles and colloidal silver - a review, „Regulatory Toxicology and Pharmacology”, nr 68 (1) 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

  Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka? Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

 • Kwasy BHA a skóra – co warto wiedzieć?

  Hydroksykwasy to stosunkowo liczna grupa związków chemicznych. Wyróżniono w niej pewne podgrupy zawierające cząsteczki o podobnej budowie chemicznej i właściwościach, znane pod akronimami AHA, BHA czy PHA. W poniższym tekście przybliżamy kwasy BHA, czyli beta hydroksykwasy.

 • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

  Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

 • Co stosować na pękające pięty? Skarpetki złuszczające, kremy, peelingi, domowe sposoby

  Nadmierne rogowacenie oraz pęknięcia stóp to przypadłości, które są ściśle związane z suchością skóry, a która może wynikać z uwarunkowań genetycznych, niemniej zazwyczaj wynika z niedoborów witaminy A, picia małej ilości wody, niedoczynności układu krwionośnego czy zaburzeń metabolicznych lub hormonalnych. Jak radzić sobie z problemem pękających stóp, czy stosowanie tarek i pumeksów to na pewno dobry pomysł i czy kobiety w ciąży mogą stosować skarpetki złuszczające? 

 • Bimatoprost – co to za związek? Czy pomaga na porost włosów, rzęs i brwi?

  Bimatoprost od lat stosuje się w leczeniu jaskry. Występuje w postaci kropli do oczu przepisywanych na receptę, które po wkropleniu do worka spojówkowego obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Efektem niepożądanym stosowania bimatoprostu jest wzrost długich i gęstych rzęs oraz ich ściemnienie. Zostało to wykorzystane przez koncerny kosmetyczne do produkcji odżywek do rzęs i brwi. Jakie zatem są skutki uboczne stosowania bimatoprostu na porost włosów, rzęs i brwi? Czy w drogerii wybierać odżywki z czy bez bimatoprostu?

 • Jak się pozbyć wrastających włosków? Sposoby na czerwone kropki na nogach

  Wrastające włoski to problem, który dotyczy skóry nóg, pach czy okolic bikini i może pojawić po depilacji maszynką, woskiem, a także depilatorem. Która z metod radzenia sobie z problemem wrastających włosów jest najbardziej skuteczna, dlaczego nie wolno podrażniać np. zaczerwienień skórnych? Jak zapobiegać wrastaniu się włosków?

 • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować? Porady kosmetologa

  Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydro-lipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij