Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić? - portal DOZ.pl
Czym jest srebro koloidalne i kiedy się je stosuje?
Joanna Orzeł

Czym jest srebro koloidalne i kiedy się je stosuje?

Srebro większości z nas kojarzy się z biżuterią. Właściwości przeciwdrobnoustrojowe sprawiają, że ma szerokie zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce. Jedną z popularniejszych form srebra używaną w produktach medycznych dostępnych w aptekach jest srebro koloidalne. Jakie ma właściwości? Jak je bezpiecznie stosować? Czy można przedawkować srebro? Podpowiadamy. 

Srebro koloidalne – czym jest nanosrebro? 

Srebro koloidalne to preparat, który zawiera czyste srebro w rozdrobnionej postaci. Handlowo pod tą nazwą w aptekach czy drogeriach znajdziemy koloidalny, wodny roztwór srebra o rozmiarach cząsteczek nie większych niż 100 nm. Roztwór taki zawiera srebro w postaci niejonowej – atomowej, wodę oraz stabilizatory koloidalnej formy – preparaty białkowe. Może również zawierać domieszki srebra w postaci jonowej (kationów srebra), pochodzące z soli srebra np. chlorku srebra. Handlowo dostępny jest również preparat – surowiec farmaceutyczny, nazywany kolargolem (z łac. Colargolum od pełnej nazwy Argentum colloidale). To szary proszek lub płatki, które zawierają rozdrobnione srebro stabilizowane białkiem lub żelatyną. Z kolargolu przygotowuje się wodny roztwór – srebro koloidalne lub stosuje się go do przygotowania leków i innych preparatów, w których składzie znajduje się srebro koloidalne.  

Bardziej nowoczesna nazwa srebra koloidalnego już w postaci roztworu gotowego do użycia lub jako składnika aktywnego wybranego preparatu to nanosrebro lub srebro nanokoloidalne

Jak działa srebro koloidalne i jakie ma właściwości? 

Właściwości przeciwdrobnoustrojowe srebra są znane ludzkości od czasów starożytnych. Nanosrebro (czy też srebro koloidalne) ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, a także antywirusowe. Wspomaga regenerację nabłonka, działa ściągająco na skórę. 

Za posiadającą wyżej wymienione właściwości uznaje się kationową postać srebra (jony dodatnie). Powstają one w wyniku utlenienia obojętnych atomów srebra.  

Rozdrobnienie srebra do rozmiarów nanocząstek powoduje, że zwiększa się jago powierzchnia aktywna (w porównaniu do srebra nierozdrobnionego). Dzięki temu więcej jonów srebra może zostać uwolniona i działać jako aktywna forma tego metalu.   

Polecane dla Ciebie

Srebro koloidalne  – zastosowanie 

Przeciwdrobnoustrojowe właściwości sprawiają, że srebro koloidalne znalazło szerokie zastosowanie w preparatach stosowanych zewnętrznie oraz na błony śluzowe. Znajdziemy je w składach gotowych leków, suplementów diety i preparatów przeznaczonych do odkażania i pielęgnacji ran (np. plastry ze srebrem na rany , roztwory do przemywania i dezynfekcji czy maści ze srebrem wspomagające gojenie), kropli (do nosa, oczu, uszu) czy toników do przemywania skóry (zalecane np. przy terapii trądziku).

Co ciekawe, srebro koloidalne jest stosowane w preparatach dopuszczonych do użytku dla dzieci np. srebro koloidalne w sprayu do nosa czy do gardła. 

Srebro koloidalne w kosmetyce i kosmetologii 

Srebro w rozdrobnionej formie znajdziemy w składach wielu kosmetyków: od dezodorantów i mydeł przeciwbakteryjnych po szampony, płyny do płukania ust czy po goleniu. Srebro koloidalne jest również składnikiem żeli i toników antybakteryjnych. Potencjał łagodzenia stanów zapalnych i zmniejszania ognisk bakterii powoduje, że szczególnie często nanosrebro wykorzystuje się je w produkcji kosmetyków przeznaczonych dla cery trądzikowej. Specjaliści kosmetolodzy wykorzystują je w trakcie zabiegów mezoterapii stosowanych często na twarz. 

Jak bezpiecznie stosować srebro koloidalne? Dlaczego nie należy go pić? 

Srebro koloidalne jest bezpieczne, jeżeli stosuje się je zgodnie z jego przeznaczeniem i zaleceniami lekarza prowadzącego lub farmaceuty. Jak wcześniej wspomniano, używa się je wyłącznie zewnętrznie i/lub na błony śluzowe.  

Spożywanie srebra koloidalnego jako suplementu diety nie ma żadnej medycznej podstawy ugruntowanej rzetelnymi badaniami klinicznymi. Srebro nie jest mikro- ani makroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Na rynku można znaleźć preparaty przeznaczone do spożycia – srebro do picia. Jednak naczelne instytucje dbające o zdrowie ludzi przestrzegają przed tego typu terapiami, które nie mają nic wspólnego z konwencjonalną medycyną, a mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.  

Srebro koloidalne – skutki uboczne, przeciwwskazania 

Zgodnie z wskazaniami EPA (ang. The Environmental Protection Agency, Agencja Ochrony Środowiska – agencja federalna Stanów Zjednoczonych) bezpieczna dzienna dawka srebra to 5 μg/kg (mikrogramów na kilogram masy ciała). Srebro koloidalne stosowane zgodnie z zaleceniami w małych dawkach jest dla naszego zdrowia bezpieczne. Jak każda substancja może wywoływać reakcje alergiczne. Stosowane doustnie może powodować bardziej poważne schorzenia np. chorobę nazywaną srebrzycą. 

Uczulenie na srebro 

Alergia na srebro nie jest popularną przypadłością. Objawia się swędzeniem, pieczeniem czy wypryskami w miejscu kontaktu alergenu (srebra) z ciałem. Ustępuje po usunięciu czynnika alergizującego. Co ciekawe, często uczulenie na srebro „diagnozowane” jest w wyniku wystąpienia reakcji alergicznej w kontakcie ze srebrną biżuterią. Taka „diagnoza” bywa błędna, gdyż niejednokrotnie reakcja alergiczna występuje na skutek kontaktu nie ze srebrem. a z innym składnikiem stopu, z którego biżuterię wykonano. Takim komponentem jest przykładowo nikiel. 

Srebrzyca 

Srebrzyca, inaczej argyria, jest chorobą wywoływaną przez odkładające się w komórkach naszego ciała cząsteczki srebra. Objawia się szarzeniem skóry (skóra robi się niebieska) w miejscu długotrwałego aplikowania preparatów ze srebrem (np. bardzo trudno gojącej się rany) lub całej jego powierzchni w wyniku chronicznego doustnego stosowania srebra (najczęściej koloidalnego). Po zaprzestaniu dawkowania srebra istnieje możliwość cofnięcia się zmian związanych z przedawkowaniem srebra jednak w większości przypadków skóra pozostaje w zmienionym kolorze. Efekty długotrwałego stosowania płynnego srebra pojawiają się około pół roku po rozpoczęciu terapii. Co ważne, poza zmianą kolorytu argyria nie wywołuje innych efektów zdrowotnych. 

 1. Coloidal silver, „nccih.nih.gov” [online], https://www.nccih.nih.gov/health/colloidal-silver, [dostęp:] 17.08.2021.   
 2. A. M. Świdwińska-Gajewska, S. Czerczak, Nanosrebro – szkodliwe skutki działania biologicznego, „Medycyna Pracy”, nr 65 (6) 2014.
 3. A. M. Świdwińska-Gajewska, S. Czerczak, Nanosrebro – dopuszczalne poziomy narażenia zawodowego, „Medycyna Pracy”,  nr 66 (3) 2015. 
 4. Srebro kolidalne, karta charakterystyki substancji niebezpiecznej, „web.archive.org” [online], https://web.archive.org/web/20071027174934/http://www.pharma-cosmetic.com.pl/PDF/Argentum_colloidale.pdf, [dostęp:] 17.08.2021. 
 5. Argentum Colloidale, „receptura.edu.pl” [online] https://receptura.edu.pl/srebro-koloidalne-argentum-colloidale, [dostęp:] 17.08.2021.  
 6. N. Hadrup, H. R. Lam, Oral toxicity of silver ions, silver nanoparticles and colloidal silver - a review, „Regulatory Toxicology and Pharmacology”, nr 68 (1) 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Drugie życie kosmetyków, czyli jak wykorzystać nieudane zakupy i nietrafione prezenty

  „Kobieta zmienną jest” – mówi stare porzekadło. Wiele z nas lubi eksperymentować z wyglądem. Nasz ubiór miewa wiele odsłon, to samo dotyczy makijażu i pielęgnacji. Często próbujemy nowych produktów, testujemy kosmetyki sprawdzone przez koleżanki czy inspirujemy się poradami wizażystek i specjalistek od dbania o urodę. Zawartość naszych kosmetyczek bywa zatem bardzo zróżnicowana. Nie wszystkie produkty wykorzystujemy jednak z identyczną regularnością. Część z nich – na skutek upływu czasu – traci swoją formę. Inne po prostu przestają nam odpowiadać w swojej podstawowej roli lub pozostały nam w tak niewielkiej ilości, że trudno je zastosować. Zamiast wyrzucać taki produkt od razu do kosza na śmieci, zapewnijmy mu drugie życie.

 • Żel antybakteryjny do rąk i płyn dezynfekcyjny – jak zrobić w domu?

  Higiena rąk należy do głównych środków ochronnych podczas epidemii wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19. Dokładne i systematyczne mycie dłoni pomaga w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa z Wuhan, a także zmniejsza szanse na jego wniknięcie do organizmu. Jak przygotować samodzielnie w domu żel antybakteryjny lub płyn do dezynfekcji? Podpowiadamy. 

 • Bakuchiol – czym jest i jak działa? Dlaczego nazywa się go roślinnym retinolem?

  Bakuchiol to związek pochodzenia naturalnego, pozyskuje się go z rośliny zwanej bakuchi. Dotychczas udowodniono, że wykazuje szereg właściwości, które wykorzystuje się m.in. w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Często określa się go mianem roślinnego retinolu, ale czy słusznie? Czym bakuchiol różni się od retinolu i kiedy warto go stosować? Podpowiadamy. 

 • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

  Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

 • Kawitacja w domu i w gabinecie – jak często i dla jakiego typu skóry?

  Peeling kawitacyjny wykonany w gabinecie lub w domu opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków, które za pomocą drgań pobudzają falę kawitacyjną. Fala ultradźwięków wraz z wodą wytwarza pęcherzyki, które pękając, prowadzą do „rozbicia" martwych komórek naskórka. Dzięki temu delikatnemu zabiegowi (o ile wykonywany jest regularnie z zachowaniem wszystkich zaleceń) możliwe jest pozbycie się nie tylko zrogowaciałego naskórka, okiełznanie cery trądzikowej lub przetłuszczającej się, ale także z racji braku mechanicznego ścierania zadbanie o wrażliwą i reaktywną skórę naczynkową i wrażliwą. Jak prawidłowo przeprowadzić peeling kawitacyjny w domu, a kiedy lepiej zrobić kawitację w gabinecie?

 • Kawitacja z wykrozystaniem domowego urządzenia do peelingu – jak prawidłowo wykonać zabieg?

  Peeling kawitacyjny wykonany w domu krok po kroku (według zaleceń) jest bezpiecznym i bardzo korzystnie wpływającym na skórę zabiegiem oczyszczającym. Kawitacja jest zalecana zarówno dla skóry suchej, tłustej, jak i mieszanej, a przez wzgląd na swoją delikatność także do skóry wrażliwej i naczynkowej. Jak prawidłowo przeprowadzić kawitację w domu? Jak przygotować skórę i czym najlepiej zakończyć peeling? Odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

 • Bisabolol – jak działa? W jakich kosmetykach można go znaleźć?

  Bisabolol to związek, który znajdziemy w składzie wielu kosmetyków o szerokim zakresie zastosowania. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Kiedy warto po niego sięgać? Zapraszamy do lektury.

 • Kwas azelainowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie. Czy pomoże na przebarwienia i trądzik?

  Jednym ze składników stosowanych zewnętrznie, a chętnie wybieranych przez specjalistów jest kwas azelainowy. Ma podobne do nadtlenku benzoilu właściwości, ale działa łagodniej i jest lepiej tolerowany. Jego cena jest stosunkowo niska. Łączony głównie z terapią różnych odmian trądziku, ale także używany jako peeling czy środek pomagający rozjaśnić przebarwienia. Jakie właściwości decydują o jego wysokiej skuteczności? Jak często go stosować? Ile procent kwasu azelainowego znajdziemy w kremie bez recepty? Czy jest bezpieczny w ciąży i podczas karmienia piersią? Czy można go łączyć z innymi składnikami aktywnymi?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij