Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?
Ewelina Sochacka

Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

 1. Czym jest srebro koloidalne?
 2. Zastosowanie srebra koloidalnego
 3. Czy srebro koloidalne jest bezpieczne? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

Czym jest srebro koloidalne?

Roztwór koloidalny to rodzaj mieszaniny, w której małe cząsteczki jednej substancji są zawieszone w cieczy bez rozpuszczania się w niej. Z chemicznego punktu widzenia srebro koloidalne (Argentum colloidale) jest zatem zawiesiną cząsteczek srebra (Ag) w wodzie. W takim wodnym roztworze srebra cząsteczki mają rozmiar nie większy niż 100 nanometrów – są na tyle małe, że pozostają równomiernie rozproszone i nie osadzają się na dnie ani nie unoszą się na powierzchni (mają jednakowy ładunek elektryczny, dlatego odpychają się od siebie). Roztwór gotowy do użycia lub składnik aktywny danego preparatu to nanosrebro bądź srebro nanokoloidalne.

Srebro koloidalne jest interesujące ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze. Było stosowane w zapobieganiu i leczeniu infekcji już w czasach starożytnych. O używaniu srebra w celu zapobiegania zakażeniom pisali m.in. Hipokrates czy Paracelsus. Wraz z rozwojem mikrobiologii i zrozumieniem roli bakterii w rozwoju chorób srebro zaczęło być stosowane bardziej świadomie – np. w leczeniu infekcji. Jednak odkrycie antybiotyków i ich masowe wprowadzenie do medycyny sprawiło, że stosowanie srebra w lecznictwie spadło – antybiotyki były skuteczniejsze i łatwiejsze w użyciu. Srebro powróciło do łask stosunkowo niedawno, gdy współczesna nauka i technologia umożliwiły rozwój jego nowych zastosowań.

Powiązane produkty

Właściwości srebra koloidalnego

 • Antybakteryjne – srebro koloidalne wykazuje silne właściwości antybakteryjne, działa na wiele rodzajów bakterii. Może niszczyć bakterie poprzez uszkadzanie ich ścian komórkowych i zaburzanie funkcji enzymatycznych.
 • Antywirusowe – badania wykazują, że srebro koloidalne może również działać przeciwwirusowo. Jest w stanie hamować replikację wirusów i inaktywować ich cząsteczki.
 • Przeciwgrzybicze – srebro koloidalne jest także skuteczne w zwalczaniu grzybów i drożdży, w tym Candida albicans (nanocząstki srebra mogą wiązać się z błoną komórkową grzybów i prowadzić do jej uszkodzenia), dzięki czemu jest użyteczne w leczeniu infekcji grzybiczych.
 • Przeciwzapalne – atomy srebra wiążą się z grupami tiolowymi i prowadzą do ich inaktywacji – wiele enzymów biorących udział w procesach zapalnych zawiera grupy tiolowe, więc ich hamowanie może zmniejszać produkcję mediatorów zapalenia. Badania pokazują, że srebro koloidalne może też hamować produkcję cytokin prozapalnych.

Zastosowanie srebra koloidalnego

Ze względu na swoje właściwości srebro koloidalne jest szeroko stosowane w medycynie:

 • Leczenie ran i zapobieganie infekcjom – opatrunki nasączone srebrem koloidalnym są stosowane w leczeniu ran, owrzodzeń i oparzeń. Przyspieszają gojenie i zmniejszają stan zapalny. Roztwory srebra koloidalnego mogą być też używane do dezynfekcji skóry i błon śluzowych. Pomagają w zapobieganiu infekcjom i wspomagają procesy regeneracyjne.
 • Choroby skóry – srebro koloidalne wspiera leczenie trądziku, egzemy, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry (AZS). Znajdziemy je m.in. w kosmetykach antybakteryjnych czy kojących. Jest też skuteczne w leczeniu zmian grzybiczych.
 • Choroby oczu – krople do oczu ze srebrem koloidalnym mogą być stosowane w leczeniu ostrego bakteryjnego zapalenia spojówek. Srebro koloidalne bywa też składnikiem kropli stosowanych wspomagająco w stanach zapalnych i suchości oka.
 • Infekcje górnych dróg oddechowych – spraye do nosa i gardła z nanosrebrem działają przeciwzapalnie i pomagają zwalczyć nieprzyjemne objawy przeziębienia, grypy, zapalenia zatok czy zapalenia gardła.
 • Stany zapalne jamy ustnej – srebro koloidalne znajdziemy m.in. w pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej czy żelach stomatologicznych. Mogą być one stosowane w leczeniu zapaleń dziąseł i innych chorób przyzębia.
 • Opryszczka – nanosrebro wspomaga również walkę z opryszczką wargową, ponieważ łagodzi takie objawy, jak swędzenie czy pieczenie.

Czy srebro koloidalne jest bezpieczne? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

Srebro jest metalem ciężkim, w związku z czym może działać toksycznie na organizm. Jego szkodliwość zależy jednak od wielkości cząsteczek i stężenia. Cząsteczka srebra koloidalnego jest 100 razy mniejsza od innych preparatów srebra, np. azotanu srebra, dlatego też jego toksyczność jest stosunkowo niska przy stosowaniu zewnętrznym (preparaty do stosowania miejscowego z nanosrebrem są bezpieczne).

Należy przy tym pamiętać, że w żadnym wypadku nie można przyjmować srebra kolidalnego doustnie (żadne badania naukowe nie potwierdziły korzystnych dla zdrowia właściwości srebra do picia). Warto w tym miejscu wspomnieć o srebrzycy (argyrii), czyli zatruciu na skutek długotrwałego stosowania (zewnętrznego lub wewnętrznego) związków srebra. Jej objawem jest szaroniebieskie zabarwienie skóry oraz błon śluzowych – poza tym srebrzyca powoduje innych symptomów chorobowych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania srebra koloidalnego? Osoby uczulone na srebro lub inne metale ciężkie powinny unikać stosowania nanosrebra, aby ustrzec się reakcji alergicznych. Nie powinno się go również używać w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia, kobiet w ciąży i mam karmiących piersią.

Przed rozpoczęciem stosowania srebra koloidalnego zaleca się konsultację z lekarzem, aby omówić potencjalne korzyści i ryzyko oraz upewnić się, że nie występują przeciwwskazania zdrowotne. Należy kupować wyłącznie preparaty z nanosrebrem dopuszczone do sprzedaży aptecznej.

 1. M. Baysden, What Is Colloidal Silver? Is it safe or dangerous?, [online] https://www.verywellhealth.com/colloidal-silver-what-you-need-to-know-89555 [dostęp:] 24.05.2024.
 2. D. Altomara i in., Colloidal Silver: Is It Safe?, [online] https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/colloidal-silver-safe [dostęp:] 24.05.2024.
 3. P. Tran i in., The in vitro efficacy of betadine antiseptic solution and colloidal silver gel combination in inhibiting the growth of bacterial biofilms, „American Journal of Infection Control” 2023, t. 51, nr 1.
 4. W. Gziut, Srebro koloidalne. Naturalny antybiotyk, wyd. Grasshopper sp. z o.o., Lublin 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

  Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

 • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

  Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

 • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

  Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

 • Nadpotliwość stóp – co warto stosować na nadmiernie pocące się stopy?

  Nadmiernie pocące się stopy nastręczają wielu trudności. Jak można pozbyć się tego problemu? Co robić, gdy cierpimy na nadpotliwość stóp? Jakie preparaty stosować i jak ich używać? Czy nieleczona hiperhydroza stóp może być groźna? Podpowiadamy.

 • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

  Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

 • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

  Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

  Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

 • Sucha skóra głowy – przyczyny. Jak nawilżyć przesuszoną skórę głowy?

  Sucha skóra głowy może mieć wiele przyczyn – od błędów w pielęgnacji, przez niedobory w diecie, aż po poważne choroby dermatologiczne. Dowiedz się, jak rozpoznać podłoże swędzącej, łuszczącej się i podrażnionej skóry głowy. Poznaj sposoby na jej nawilżenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij