Nutrikosmetyki – co zawierają? Czy warto z nich korzystać?
Joanna Orzeł

Nutrikosmetyki – co zawierają? Czy warto z nich korzystać?

Nutrikosmetyki nazywa się potocznie pigułkami urody. Dlaczego? Jaka jest definicja nutrikosmetyku? Jak działają tego typu produkty i czy są skuteczne? Wszystkie odpowiedzi i więcej znajdziesz w poniższym tekście.  

Naturalne piękno to slogan, który przyciągnie do danego produktu sporą rzeszę konsumentów. Obietnica zachowania lub przywrócenia witalności organizmu, a zwłaszcza jego zewnętrznej powłoki – skóry, włosów czy paznokci – jest kusząca dla wielu z nas. Na fali nurtu „self care”, powrotu do natury i pozbycia się wszelkiej „chemii” ze swojego otoczenia wyrósł nowy trend w branży kosmetyczno-kosmetologicznej – są nim nutrikosmetyki.

Nutrikosmetyk – co to takiego?

Nutrikosmetyki to termin odnoszący się do suplementów diety lub leków zawierających naturalne składniki, które wpływają na wygląd oraz kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Składniki te działają od wewnątrz organizmu, dostarczając substancji odżywczych niezbędnych do wydobycia i zachowania naszego naturalnego piękna.

Nutrikosmetyki – jakie składniki zawierają?

Lista składników, które zaliczane są do grupy nutrikosmetyków, jest niezwykle długa. Są to wszelkie substancje, które przyczyniają się do polepszenia kondycji organizmu przekładającej się na wygląd cery, włosów i paznokci. Do nutrikosmetyków zaliczymy więc witaminy, minerały i inne składniki odżywcze lub ich mieszaniny (np. ekstrakty roślinne) o ugruntowanym odziaływaniu w obszarze naszej skóry. Poniżej podajemy główne grupy nutrikosmetyków i ich przykładowych przedstawicieli:

  • Tłuszcze np. kwasy omega-3 (np. kwas linolenowy, kwas dokozaheksaenowy) chronią przed działaniem promieniowania UV i fotostarzeniem, przeciwdziałają utracie kolagenu, zapobiegają odwodnieniu.
  • Peptydy, np. kolagen pełni funkcję „rusztowania skóry” wpływa na ciągłość procesów odnowy komórkowej.
  • Polisacharydy np. kwas hialuronowy ma działanie nawilżające.
  • Minerały np. cynk (przyspiesza gojenie ran, usuwa przebarwienia), selen (działa przeciwstarzeniowo i antyoksydacyjnie).
  • Witaminy np. witamina E (działa antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo, przeciwzmarszczkowo), witamina C (bierze udział w syntezie kolagenu, działa ujędrniająco, działa antyoksydacyjnie).
  • Metabolity wtórne – substancje produkowane przez rośliny, grzyby lub bakterie – karotenoidy (np. luteina, zeaksantyna, astakstantyna), koenzym Q10 mające właściwości antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe.
  • Ekstrakty roślinne np. z fermentowanych nasion soi i jęczmienia, ze skrzypu polnego, z aloesu, kory sosny, grejpfruta, rozmarynu, czerwonej pomarańczy, paproci złocistej, zawierające bogactwo fitoskładników między innymi o działaniu antyoksydacyjnym czy przeciwstarzeniowym.
  • Probiotyki i prebiotyki zawierające szczepy bakterii o udokumentowanym pozytywnym wpływie na kondycję skóry lub substancje wspomagające ich wzrost.

Powiązane produkty

Jak działają nutrikosmetyki?

Nutrikosmetyki to suplementy diety lub leki przyjmowane doustnie. Po połknięciu trafiają do naszego układu pokarmowego, gdzie wspólną pracą wielu organów są trawione. Składniki funkcjonalne, czyli takie, z których nasz organizm wyciągnie dodatkowe korzyści, administrowane są następnie do komórek ciała, między innymi tych znajdujących się w skórze. Tam pełnią funkcje budulcowe, antyoksydacyjne lub biorą udział w reakcjach biochemicznych związanych z utrzymaniem skóry, włosów i paznokci w jak najlepszej kondycji. Przewaga nutrikosmetyków nad preparatami przeznaczonymi do stosowania zewnętrznego polega na ich działaniu od wewnątrz. Cenne składniki nie muszą pokonywać kolejnych barier skóry, aby dostać się do skóry właściwej, w której odbywają się kluczowe procesy.

Jak stosować nutrikosmetyki?

Jak każdy preparat z grupy leków i suplementów diety, nutrikosmetyki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta lub specjalisty (lekarza, kosmetologa), który kurację zaleca. Można również skonsultować wątpliwości z farmaceutą i oprzeć swój wybór na jego opinii.

Co ważne: w przypadku używania nutrikosmetyków istotne są dwie kwestie – systematyczność i dobór preparatu do problemu, któremu chcemy przeciwdziałać.

Jak z większością kuracji, tak i z nutrikosmetykami efekty zauważymy dopiero po pewnym czasie ich stosowania. Jego okres będzie zależny od problemu, z którym walczymy, od trafności wyboru preparatu oraz od jego jakości. Dobór nutrikosmetyku warto skonsultować ze specjalistą. Ważna jest nie tylko zawartość składników aktywnych, ale również ich postać chemiczna (niejednokrotnie wpływa ona na biodostępność pożądanych suplementów).

Co ważne, ani nutrikosmetyki, ani inne suplementy nie zastąpią nam zbilansowanej i zróżnicowanej diety, która również wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci.

Nutrikosmetyki i ich skuteczność

W kontekście skuteczności nutrikosmetyków, jak już wspomniano, ważne są systematyka i trafność w wyborze preparatu. Jednak jest jeszcze inny aspekt kluczowy w tej materii. Są to badania potwierdzające ich skuteczność. W dużym stopniu są to preparaty pochodzenia roślinnego, nad których składem i funkcjonalnością badania nadal trwają. Mechanizmy działania pojedynczych substancji aktywnych, np. witamin czy wybranych karotenoidów, nadal są przedmiotem badań. Choć wiemy w tej kwestii już dużo, nadal wiele pozostaje do odkrycia. Biochemia organizmu to niezwykle skomplikowana i zarazem fascynująca dziedzina nauki.

Nutrikosmetyk – wskazania i przeciwwskazania

Stosowanie nutrikosmetyków jest wskazane każdemu, kto pragnie cieszyć się zdrowo wyglądającymi skórą, włosami i paznokciami, potrzebuje wsparcia w terapii uporczywych schorzeń (np. trądzik czy atopowe zapalenie skóry, AZS), w walce z osobistymi mankamentami (np. cellulit lub przebarwienia) lub w swojej codziennej diecie spożywa zbyt małe ilości istotnych dla zdrowia skóry składników. Zalecenia wybranego preparatu w terapii konkretnego schorzenia lub suplementacji niedoborów znajdują się w ulotce dołączonej przez producenta. 

W przypadku przeciwwskazań kluczowe informacje również powinny być zawarte w ulotce. Dodatkowo nie powinno stosować się preparatów, jeżeli jesteśmy uczuleni na którykolwiek ze składników (tych aktywnych oraz wspomagających).
  1. I. Dini, S. Laneri, Nutricosmetics: A brief overview, „Phytotherapy Research”, nr 33 (12) 2019.
  2. M. Kania-Dobrowolska, J. Baraniak, R. Kujawski, M. Ożarowski, Nutrikosmetyki – nowa podgrupa suplementów diety, „Postępy Fitoterapii”, nr 2 2017.
  3. I. Grzyb, J. Grzyb, J. Klonowska, Nutrikosmetyki jako suplementy diety i ich działanie, [w:] Materiały pokonferencyjne z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Nowe trendy w dietetyce, WSIIZ, 2019 https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/nowe_trendy_w_dietetyce.pdf#page=80

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl