×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zautomatyzowana apteka szpitalna w Sosnowcu

W miniony pątek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu otwarto nowoczesną, zautomatyzowaną aptekę szpitalną. Celem inwestycji jest zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a także zmniejszenie wydatków ze szpitalnego budżetu.

Szacuje się, że inwestycja warta 9 mln zł pozwoli szpitalowi zaoszczędzić 1,5mln zł w skali roku. Innowacyjny system umożliwi również dokładniejszą kontrolę dawek leków przyjmowanych przez pacjentów. W odróżnieniu od klasycznego systemu, wykorzystującego kartkę i ludzką pamięć, nowoczesna apteka wyposażona w system zarządzający jednostkowymi dawkami leków, pozwoli wyeliminować potencjalne błędy personelu pielęgniarskiego.

Działanie systemu przebiega w kilku etapach. Najpierw lekarz skanuje kod kreskowy z opaski na nadgarstku pacjenta, następnie za pomocą tabletu zadysponowuje odpowiednie leki. Zlecenie natychmiast przekazywane jest do apteki, która automatycznie przygotowuje dla pacjentów leki w rozmaitych formach - począwszy od tabletek, przez fiolki, czopki, ampułki, czy nawet strzykawki. Zamówienia są sortowane według pierwszeństwa. Robot przygotowuje indywidualne dawki zaopatrzenia pacjenta, które z kolei są umieszczane na specyficznym pierścieniu. Pierścień zawiera etykietę z danymi pacjenta, godziny aplikacji poszczególnych leków oraz inne niezbędne informacje.

Prezes firmy Logzact, zajmującej się wdrażaniem systemu, Marek Grabik, powiedział: "System pozwala na automatyczne skompletowanie farmakoterapii dla konkretnego pacjenta w sposób bezbłędny i bardzo szybki. Błędy ludzkie się zawsze zdarzają, to jest magia wielkich liczb. W takim szpitalu jak ten w ciągu roku podaje się ok. 2 mln jednostkowych dawek leków. Przyjmijmy 2 proc. błędów - to bardzo optymistyczne założenie - to jest 80 tys. Część takich pomyłek nie ma konsekwencji, inne mają niewielkie, ale są takie, które mogą być nawet niebezpieczne dla życia pacjenta".

Koszt systemu to 6 mln zł. Do tego należy doliczyć 3 mln koszt modernizacji apteki wraz z podniesieniem kwalifikacji pracowników. Szpital przy wsparciu samorządu województwa śląskiego pokrył część budowlaną z własnego budżetu, natomiast niezbędną aparaturę sfinanswano z funduszu unijnego.

Dyrekcja szpitala przewiduje, że inwestycja przyniesie roczne oszczędności rzędu 1,5 mln zł, ponieważ zlikwidowane będą zapasy leków na oddziałach. Medykamenty mają być tylko w magazynie i w aparaturze. Dodatkowym atutem jest także możliwość zwrócenia niezużytego leku, w przypadku, gdy lekarz zmieni terapię. W tradycyjnym modelu zarządania lekami nie było to możliwe. Zmodernizowana placówka to po amerykańskim Bostonie druga największa tego typu inwestycja na świecie.

Źródło: tvp.pl/ dziennikzachodni.pl


Podziel się: