×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Uciążliwy problem nietrzymania moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu – nazywane również inkontynencją – to mimowolne oddawanie moczu. Przyczyn tego problemu może być kilka, jednak na pewno jest to krępująca dolegliwość, która ogranicza aktywność społeczną i zawodową wielu kobiet. Stopień nietrzymania moczu może być różny; najczęściej mamy do czynienia z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu występującym w trakcie wysiłku fizycznego, kaszlu lub nagłego kichnięcia. Problem może pojawiać się podczas energicznego śmiechu lub podnoszenia czegoś ciężkiego. Niestety nietrzymanie moczu jest częstym problemem u kobiet.

W wielu przypadkach powodem jest wystąpienie zwiększonego ciśnienia śródbrzusznego pod wpływem wysiłku. Ilość oddawanego moczu może być różna – zazwyczaj parę kropelek, ale może dochodzić nawet do całkowitego opróżnienia pęcherza. Problem ten dotyczy kobiet w różnym wieku, choć ogólnie uważa się, że nietrzymanie moczu to domena osób starszych i ma prawo pojawiać się na etapie starzenia się organizmu. To jednak nieprawda – nietrzymanie moczu może dotknąć również kobiety już po 30. roku życia. U młodych pań częstym powodem są przebyte ciąże i porody, a także cechy anatomiczne – np. krótka cewka moczowa czy słabsze niż u mężczyzn mięśnie dna miednicy.

Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu?

Jeżeli zadbamy o wzmocnienie mięśni dna miednicy, mamy dużą szansę uniknąć nietrzymania moczu w przyszłości. Warto więc wypracować nawyk aktywności fizycznej – regularnej i intensywnej na miarę swoich możliwości. Warto też wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla, które pomagają między innymi utrzymać odpowiednie napięcie mięśni odpowiedzialnych za kontrolowanie opróżniania pęcherza moczowego.

Codzienność z nietrzymaniem moczu

Warto być pod stałą opieką specjalisty zajmującego się nietrzymaniem moczu. Poświęcić czas na edukację i poszerzenie wiedzy na temat problemu.

Lekarz określi, czy nietrzymanie moczu ma duże, czy niewielkie natężenie. Jeśli będzie to konieczne, zleci dodatkową diagnostykę; może również przepisać leki doustne wpływające na napięcie pęcherza moczowego.

Wkładki i bielizna chłonna

Jeżeli problem nietrzymania moczu staje się na tyle uciążliwy, że utrudnia Twoją aktywność na co dzień – nie ma sensu wypieranie czy bagatelizowanie problemu, który będzie narastał. Nie warto też rezygnować z dotychczasowych zajęć czy spotkań w obawie, że ktoś dostrzeże problem. W dobrych aptekach znajdziemy szeroką ofertę produktów pomocnych w tej dolegliwości.

Wkładki o różnej chłonności, majtki chłonne lub pieluchomajtki są specjalistycznymi produktami przeznaczonymi dla pacjentów z nietrzymaniem moczu. Wykonuje się je z materiałów idealnych dla skóry narażonej na kontakt z moczem czy kałem. W porównaniu ze zwykłymi podpaskami mają większą chłonność; są także bardziej dopasowane kształtem i grubością do ciała. Dzięki tym cechom nie odznaczają się pod bielizną. Wkładki różnią się chłonnością – jeśli nie wiesz, jaki rodzaj wybrać, skonsultuj się z farmaceutą, który doradzi produkt o określonej chłonności.

Zadbaj o skórę

Nieustanne narażenie skóry na kontakt z moczem może ją bardzo osłabić i przyczynić się do powstania otarć i zranień.  Warto stosować specjalistyczne kosmetyki zapobiegające uszkodzeniom skóry oraz neutralizujące nieprzyjemny zapach powstający przy kontakcie moczu ze skórą.

Ciesz się i planuj każdy dzień

Niech problem nietrzymania moczu nie spędza Ci snu z powiek. Nie warto rezygnować z tego, co dawało ci radość do tej pory. Wyroby medyczne dostępne na rynku pozwalają nauczyć się żyć z tą przypadłością i radzić sobie z nią.

Warto wspomnieć, że wyroby medyczne mogą być refundowane dla osób o określonych wskazaniach. Procedura nie jest trudna i warto zapytać o nią swojego lekarza pierwszego kontaktu.

Podziel się: