Nietrzymanie moczu po porodzie
Anna Posmykiewicz

Nietrzymanie moczu po porodzie

Problem z nietrzymaniem moczu po porodzie? Sprawdź, jak możesz temu przeciwdziałać i pozbądź się krępującej dolegliwości.

Kogo dotyczy problem nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która dość często pojawia się po ciąży i porodzie. Problem ten występuje u wielu kobiet. Nasila się w czasie podnoszenia dziecka, w czasie śmiechu czy w czasie kaszlu. Jest to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Chociaż dotyka ono wielu kobiet, to jednak znacznie częstsze jest u mam, które przebyły już kilka ciąż lub które urodziły dziecko o masie większej niż 4 kg. Czasami także problem ten spotyka się u kobiet, u których w czasie porodu użyto kleszczy lub ewentualnie próżnociągu (tego ostatniego praktycznie już się nie spotyka). Często też nadmierna otyłość w czasie ciąży lub często w niej pojawiające się zaparcia, mogą przyczynić się do powstawania problemu.

Co wywołuje poporodowe nietrzymanie moczu?

W tej sytuacji przyczyną nietrzymania moczu jest rozluźnienie mięśni dna miednicy i krocza (są to tzw. mięśnie Kegla), które odpowiedzialne są za podtrzymywanie macicy i regulacje końcowego odcinka układu moczowego. 

Powiązane produkty

Ćwiczenia mięśni Kegla

Nietrzymanie moczu jest bardzo wstydliwym problemem i wiele kobiet właśnie z powodu wstydu nie informuje o tym swojego lekarza. Należy jednak w takiej sytuacji bezwzględnie skonsultować się ze swoim ginekologiem. Lekarz na pewno zaleci wtedy właściwe ćwiczenia mięśni Kegla polegające na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu w czasie oddawania moczu i chwilowego przytrzymywania. Takie ćwiczenia polegające na zaciskaniu mięśni można też wykonywać niezależnie od oddawania moczu, nawet w czasie wykonywania codziennych czynności. W trakcie ćwiczeń należy też pamiętać o regularnym, głębokim oddechu. Ćwiczenia muszą potrwać kilka tygodni, dopiero po takim czasie zaczną być widoczne efekty.
Jeśli pomimo ćwiczeń problem będzie nadal obecny, wtedy ginekolog zdecyduje czy nie ma konieczności zastosowania innej metody leczenia, np. elektrostymulacji. Czasami stosuje się też leczenie farmakologiczne. Przy naprawdę bardzo mocno nasilonych objawach wskazane jest leczenie operacyjne. 

 Odpowiednia higiena

Jeśli dotyczy Cię problem nietrzymania moczu, pamiętaj o przestrzeganiu zasad higieny. Używaj specjalistycznych wkładek urologicznych, które zostały stworzone z myślą o ochronie w nietrzymaniu moczu. Wkładki urologiczne ze względu na wysoki poziom chłonności gwarantują ci komfort i bezpieczeństwo w każdej sytuacji, a ich długotrwałe stosowanie zminimalizuje ryzyko rozwoju bakterii i zapaleń. Bardzo ważna jest także częsta zmiana bielizny - dzięki niej zapobiegniesz powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij