Nietrzymanie moczu po porodzie
Anna Posmykiewicz

Nietrzymanie moczu po porodzie

Problem z nietrzymaniem moczu po porodzie? Sprawdź, jak możesz temu przeciwdziałać i pozbądź się krępującej dolegliwości. 

  1. Kogo dotyczy problem nietrzymania moczu?
  2. Co wywołuje poporodowe nietrzymanie moczu?
  3. Ćwiczenia mięśni Kegla
  4. Odpowiednia higiena

Kogo dotyczy problem nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która dość często pojawia się po ciąży i porodzie. Problem ten występuje u wielu kobiet. Nasila się w czasie podnoszenia dziecka, w czasie śmiechu czy w czasie kaszlu. Jest to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Chociaż dotyka ono wielu kobiet, to jednak znacznie częstsze jest u mam, które przebyły już kilka ciąż lub które urodziły dziecko o masie większej niż 4 kg. Czasami także problem ten spotyka się u kobiet, u których w czasie porodu użyto kleszczy lub ewentualnie próżnociągu (tego ostatniego praktycznie już się nie spotyka). Często też nadmierna otyłość w czasie ciąży lub często w niej pojawiające się zaparcia, mogą przyczynić się do powstawania problemu nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu – przyczyny, objawy, leczenie. Dowiedz się więcej na DOZ.pl 

Co wywołuje poporodowe nietrzymanie moczu?

W tej sytuacji przyczyną nietrzymania moczu jest rozluźnienie mięśni dna miednicy i krocza (są to tzw. mięśnie Kegla), które odpowiedzialne są za podtrzymywanie macicy i regulacje końcowego odcinka układu moczowego. 

Powiązane produkty

Ćwiczenia mięśni Kegla

Nietrzymanie moczu jest bardzo wstydliwym problemem i wiele kobiet właśnie z powodu wstydu nie informuje o tym swojego lekarza. Należy jednak w takiej sytuacji bezwzględnie skonsultować się ze swoim ginekologiem. Lekarz na pewno zaleci wtedy właściwe ćwiczenia mięśni Kegla. Do niedawna uważano, że ćwiczenia polegające na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu w czasie oddawania moczu i chwilowego przytrzymywania strumienia mogą pomóc w tym problemie. Te rekomendacje się jednak zmieniły. Obecnie podkreśla się ryzyko związane z wystąpieniem zapalenia pęcherza moczowego na skutek zatrzymywania strumienia moczu w ramach ćwiczeń mięśni Kegla. Aby je wzmocnić, można kupić tzw. kulki gejszy czy inne akcesoria do ćwiczeń. Są one dostępne np. w aptekach czy specjalistycznych sklepach medycznych. W trakcie ćwiczeń należy też pamiętać o regularnym, głębokim oddechu.
Ćwiczenia muszą potrwać kilka tygodni, dopiero po takim czasie zaczną być widoczne efekty.
Jeśli pomimo ćwiczeń problem będzie nadal obecny, wtedy ginekolog zdecyduje czy nie ma konieczności zastosowania innej metody leczenia, np. elektrostymulacji. Czasami stosuje się też leczenie farmakologiczne. Przy naprawdę bardzo mocno nasilonych objawach wskazane jest leczenie operacyjne. 

Odpowiednia higiena

Jeśli dotyczy Cię problem nietrzymania moczu, pamiętaj o przestrzeganiu zasad higieny. Używaj specjalistycznych wkładek urologicznych, które zostały stworzone z myślą o ochronie w nietrzymaniu moczu. Wkładki urologiczne ze względu na wysoki poziom chłonności gwarantują ci komfort i bezpieczeństwo w każdej sytuacji, a ich długotrwałe stosowanie zminimalizuje ryzyko rozwoju bakterii i zapaleń. Bardzo ważna jest także częsta zmiana bielizny - dzięki niej zapobiegniesz powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Zadbaj o swoją higienę intymną! Sprawdź produkty na DOZ.pl, które Ci w tym pomogą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

    Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

  • Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

    Nietrzymanie moczu samo w sobie nie jest chorobą, choć może mieć różne przyczyny i może towarzyszyć niektórym schorzeniom. Jest za to bardzo krępującym problemem społecznym, często prowadzącym do wycofania się osób nim dotkniętych z życia publicznego. Jak sobie z nim radzić?

  • Nietrzymanie moczu. Jak możesz pomóc swojemu mężczyźnie?

    Dlaczego twój niegdyś pewny siebie i towarzyski mężczyzna nagle zmienił się nie do poznania? Porzucił aktywny tryb życia, nerwowo reaguje na propozycje wspólnych wyjść i wyjazdów, a twoje pytania o przyczyny zbywa milczeniem lub wymówkami. Obserwuj uważnie jego zachowania. Być może twój partner cierpi z powodu nietrzymania moczu. Wspólnie możecie sprawić, by wszystko znów było jak dawniej.

  • Moczenie nocne – przyczyny i leczenie enurezy u dzieci

    Moczenie nocne to niekontrolowane, nieświadome oddawanie moczu podczas snu przez dziecko, które nabyło już umiejętność korzystania z nocnika bądź z toalety. Umiejętność kontroli czynności pęcherza dziecko powinno osiągnąć do ukończenia 5. roku życia – jeśli po tym czasie w dalszym ciągu występuje problem moczenia nocnego, warto udać się do lekarza, który określi przyczynę problemu oraz zaproponuje odpowiednią metodę leczenia.

  • Co tkwi w kropli moczu?

    Badanie moczu jest często niedocenianym, ale niezwykle ważnym narzędziem diagnostycznym. Umożliwia rozpoznawanie chorób nerek i dróg moczowych, jest pomocne w diagnozowaniu cukrzycy i żółtaczki. Przy tym jest proste do wykonania, tanie oraz całkowicie nieinwazyjne.

  • Jaki jest prawidłowy kolor moczu?

    Oddawanie moczu jest naturalną potrzebą, którą realizujemy kilka razy dziennie. Kolor moczu może być także wyznacznikiem stanu naszego zdrowia, rodzaju spożywanych leków oraz składu naszej diety. Co więc może oznaczać zmiana jego barwy?

  • Składniki roślinne a zdrowie dróg moczowych

    W związku z bliskim sąsiedztwem układu płciowego drogi moczowe narażone są na infekcje, których leczenie może być trudne. Kobiety zdecydowanie częściej doświadczają tych przykrych dolegliwości, ale są one jednakowo nieprzyjemne dla obydwu płci. Dlatego warto odpowiednio wspierać kondycję dróg moczowych. Sprzymierzeńcami mogą okazać się dobrze nam znane składniki roślinne.

  • Ból przy oddawaniu moczu – o czym świadczy?

    Ból odczuwany przy oddawaniu moczu to niepokojąca sytuacja, która może mieć źródło w różnorodnych schorzeniach i przypadłościach. Dodatkowo odmienne mogą być przyczyny bólu u każdej z płci. Warto zatem znać katalog chorób, które mogą skrywać się za bólem przy oddawaniu moczu – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.