Składniki roślinne a zdrowie dróg moczowych

Składniki roślinne a zdrowie dróg moczowych

W związku z bliskim sąsiedztwem układu płciowego drogi moczowe narażone są na infekcje, których leczenie może być trudne. Kobiety zdecydowanie częściej doświadczają tych przykrych dolegliwości, ale są one jednakowo nieprzyjemne dla obydwu płci. Dlatego warto odpowiednio wspierać kondycję dróg moczowych. Sprzymierzeńcami mogą okazać się dobrze nam znane składniki roślinne.

Żurawina wielkoowocowa

Gatunkiem uprawianym niemal na cały świecie, i to na szeroką skalę, jest żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon), zwana też żurawiną amerykańską. Do tej pory przeprowadzono mnóstwo badań oceniających wpływ spożywania żurawiny oraz jej przetworów na organizm człowieka. Wyciągnięcie jednoznacznych wniosków wciąż stanowi dla badaczy wyzwanie. Część źródeł sugeruje, że wpływ żurawiny na układ moczowy związany jest ze zdolnością tych owoców do zakwaszania moczu1.

Według innych przetwory z żurawiny mogą zapobiegać przyleganiu bakterii do ścian pęcherza moczowego2. Jedno wydaje się być pewne – wybierając produkt zawierający ekstrakt z żurawiny, warto zwrócić uwagę na zawartość PAC. Ten tajemniczy skrót pochodzi od słowa „proantocyjanidyny”3 i oznacza kluczowe składniki dla właściwości żurawiny.

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) przez niektórych postrzegana jest tylko jako pospolity chwast, który potrafi się rozpanoszyć nawet w bardzo trudnych warunkach. Tymczasem ta ruderalna, parząca roślina obfituje w wiele cennych związków biologicznych, a jej potencjał opisywał już sam Hipokrates4. Wiedza na temat dobroczynnych właściwości pokrzywy zwyczajnej, dzięki dostępności zaawansowanych technik, ulega obecnie nieustannemu pogłębianiu. W tym celu wykorzystuje się między innymi liście pokrzywy zbierane przed kwitnieniem.

Najważniejsze działania tej rośliny dotyczą pracy nerek. Liść pokrzywy zwiększa objętość wydalanego moczu oraz wzmaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii5. Co ważne – istnieje niewiele sytuacji, w których nie możemy skorzystać z tych właściwości. Naparów nie zaleca się bowiem tylko w szczególnych przypadkach, do których należą określone stany chorobowe nerek czy ciężka niewydolność mięśnia sercowego5.

Powiązane produkty

Zielona herbata

Herbata zielona (Camellia sinensis) znana jest na całym świecie. Proces jej otrzymywania przebiega odmiennie niż w przypadku herbaty czarnej. W celu uzyskania zielonej herbaty świeżo zebrane liście herbaciane są poddawane działaniu gorącej pary wodnej, aby zapobiec ich fermentacji, a następnie są suszone6. W rezultacie zielona herbata – w stosunku do tradycyjnej czarnej – zawiera znaczną ilość katechin, z których najliczniejszy jest galusan epigallokatechiny (EGCG)6. Chroni on komórki przed wolnymi rodnikami, które mogą powstawać np. w procesach zapalnych czy w przebiegu infekcji bakteryjnej.

Pietruszka korzeniowa

Pietruszka korzeniowa (Petroselinum crispum) jest warzywem bardzo popularnym w Polsce. Część z nas nie jest jednak świadoma jej szerszego zastosowania i kojarzy ją jedynie jako nieodłączną składową rosołu, wzbogacającą jego smak i aromat. Okazuje się jednak, że warzywo to ma również właściwości moczopędne i bywa też składnikiem niektórych preparatów wspierających zdrowie dróg moczowych7. W suplementach diety możemy bowiem znaleźć ekstrakt z korzenia pietruszki.

Dynia zwyczajna

Wsparcie dróg moczowych jest również istotne w przypadku mężczyzn z łagodnym przerostem gruczołu krokowego. Zalegający mocz tworzy wówczas doskonałe środowisko do namnażania się drobnoustrojów, które nie są wymywane wraz z jego strumieniem. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na dodatkowy składnik roślinny – ekstrakt z nasion dyni. Dynia zwyczajna to roślina pochodząca z Meksyku, uprawiana w licznych odmianach w wielu krajach świata. Wykorzystuje się zarówno jej nasiona, zwane pestkami, jak i olej tłoczony z nich na zimno. Wciąż nie jest jasne dokładne działanie tego surowca. Niektórzy autorzy sugerują jednak, że obecne w nim związki blokują receptory androgenowe przed 7-dihydrotestosteronem, co chroni komórki prostaty przed ich nadmiernym namnażaniem8.

Jak zadbać o drogi moczowe?

Składniki roślinne, takie jak żurawina wielkoowocowa, pokrzywa zwyczajna, dynia, zielona herbata i korzeń pietruszki, mogą być świetnymi sprzymierzeńcami w trosce o zachowanie zdrowia dróg moczowych. W aptekach są one dostępne pod postacią wygodnych kapsułek. Pamiętajmy jednak, że bardzo ważny jest również styl życia (przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, nieodwlekanie fizjologicznej potrzeby, właściwa higiena itd.). W przypadku kiedy jesteś kobietą ciężarną lub karmiącą piersią, stosowanie każdego produktu, nawet w pełni roślinnego, skonsultuj ze swoim lekarzem. Należy również zaznaczyć, że produkty roślinne nie mogą zastąpić antybiotyku przepisanego przez lekarza.

Artykuł promocyjny

  1. Gryszczyńska A. Żurawina amerykańska (Vaccinium macrocarpon) – lek na problemy urologiczne. Przegląd Urologiczny, 2010, 63: 31-40.
  2. Żylicz Z, Krajnik M. Sok z żurawin w zapobieganiu i leczeniu zakażeń dróg moczowych u chorych terminalnych. Czy mamy wystarczające dowody, aby wierzyć w jego skuteczność? Polska Medycyna Paliatywna, 2002, 1(2): 85-88.
  3. Baranowska M, Bartoszek A. Antyoksydacyjne i przeciwdrobnoustrojowe właściwości bioaktywnych fitozwiązków żurawiny. Postepy Hig Med Dosw (online), 2016, 70: 1460-1468.
  4. Jakubczyk K, Janda K, Szkyrpan S, Gutowska I, Wolska J. Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne. Pom J Life Sci, 2015, 61(2): 191-198.
  5. Kaczmarczyk P. Pokrzywa ciągle niedoceniona. Dostęp on-line 24.10.2022: https://panacea.pl/pokrzywa-ciagle-niedoceniona/.
  6. Całka J, Zasadowski A, Juranek J. Niektóre aspekty leczniczego działania zielonej herbaty. Bromat Chem Toksykol, 2008, 1: 5-14.
  7. Farzaei MH, Abbasabadi Z, Ardekani MR, Rahimi R, Farzaei F. Parsley: a review of ethnopharmacology, phytochemistry and biological activities. J Tradit Chin Med, 2013, 33(6): 815-826.
  8. Nawrot J. Surowce roślinne stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego. Herba Polonica, 2009, 55(4): 214-223.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij