Składniki roślinne a zdrowie dróg moczowych
W związku z bliskim sąsiedztwem układu płciowego drogi moczowe narażone są na infekcje, których leczenie może być trudne. Kobiety zdecydowanie częściej doświadczają tych przykrych dolegliwości, ale są one jednakowo nieprzyjemne dla obydwu płci. Dlatego warto odpowiednio wspierać kondycję dróg moczowych. Sprzymierzeńcami mogą okazać się dobrze nam znane składniki roślinne.
Żurawina wielkoowocowa
Gatunkiem uprawianym niemal na cały świecie, i to na szeroką skalę, jest żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon), zwana też żurawiną amerykańską. Do tej pory przeprowadzono mnóstwo badań oceniających wpływ spożywania żurawiny oraz jej przetworów na organizm człowieka. Wyciągnięcie jednoznacznych wniosków wciąż stanowi dla badaczy wyzwanie. Część źródeł sugeruje, że wpływ żurawiny na układ moczowy związany jest ze zdolnością tych owoców do zakwaszania moczu1.
Według innych przetwory z żurawiny mogą zapobiegać przyleganiu bakterii do ścian pęcherza moczowego2. Jedno wydaje się być pewne – wybierając produkt zawierający ekstrakt z żurawiny, warto zwrócić uwagę na zawartość PAC. Ten tajemniczy skrót pochodzi od słowa „proantocyjanidyny”3 i oznacza kluczowe składniki dla właściwości żurawiny.
Pokrzywa zwyczajna
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) przez niektórych postrzegana jest tylko jako pospolity chwast, który potrafi się rozpanoszyć nawet w bardzo trudnych warunkach. Tymczasem ta ruderalna, parząca roślina obfituje w wiele cennych związków biologicznych, a jej potencjał opisywał już sam Hipokrates4. Wiedza na temat dobroczynnych właściwości pokrzywy zwyczajnej, dzięki dostępności zaawansowanych technik, ulega obecnie nieustannemu pogłębianiu. W tym celu wykorzystuje się między innymi liście pokrzywy zbierane przed kwitnieniem.
Najważniejsze działania tej rośliny dotyczą pracy nerek. Liść pokrzywy zwiększa objętość wydalanego moczu oraz wzmaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii5. Co ważne – istnieje niewiele sytuacji, w których nie możemy skorzystać z tych właściwości. Naparów nie zaleca się bowiem tylko w szczególnych przypadkach, do których należą określone stany chorobowe nerek czy ciężka niewydolność mięśnia sercowego5.
Zielona herbata
Herbata zielona (Camellia sinensis) znana jest na całym świecie. Proces jej otrzymywania przebiega odmiennie niż w przypadku herbaty czarnej. W celu uzyskania zielonej herbaty świeżo zebrane liście herbaciane są poddawane działaniu gorącej pary wodnej, aby zapobiec ich fermentacji, a następnie są suszone6. W rezultacie zielona herbata – w stosunku do tradycyjnej czarnej – zawiera znaczną ilość katechin, z których najliczniejszy jest galusan epigallokatechiny (EGCG)6. Chroni on komórki przed wolnymi rodnikami, które mogą powstawać np. w procesach zapalnych czy w przebiegu infekcji bakteryjnej.
Pietruszka korzeniowa
Pietruszka korzeniowa (Petroselinum crispum) jest warzywem bardzo popularnym w Polsce. Część z nas nie jest jednak świadoma jej szerszego zastosowania i kojarzy ją jedynie jako nieodłączną składową rosołu, wzbogacającą jego smak i aromat. Okazuje się jednak, że warzywo to ma również właściwości moczopędne i bywa też składnikiem niektórych preparatów wspierających zdrowie dróg moczowych7. W suplementach diety możemy bowiem znaleźć ekstrakt z korzenia pietruszki.
Dynia zwyczajna
Wsparcie dróg moczowych jest również istotne w przypadku mężczyzn z łagodnym przerostem gruczołu krokowego. Zalegający mocz tworzy wówczas doskonałe środowisko do namnażania się drobnoustrojów, które nie są wymywane wraz z jego strumieniem. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na dodatkowy składnik roślinny – ekstrakt z nasion dyni. Dynia zwyczajna to roślina pochodząca z Meksyku, uprawiana w licznych odmianach w wielu krajach świata. Wykorzystuje się zarówno jej nasiona, zwane pestkami, jak i olej tłoczony z nich na zimno. Wciąż nie jest jasne dokładne działanie tego surowca. Niektórzy autorzy sugerują jednak, że obecne w nim związki blokują receptory androgenowe przed 7-dihydrotestosteronem, co chroni komórki prostaty przed ich nadmiernym namnażaniem8.
Jak zadbać o drogi moczowe?
Składniki roślinne, takie jak żurawina wielkoowocowa, pokrzywa zwyczajna, dynia, zielona herbata i korzeń pietruszki, mogą być świetnymi sprzymierzeńcami w trosce o zachowanie zdrowia dróg moczowych. W aptekach są one dostępne pod postacią wygodnych kapsułek. Pamiętajmy jednak, że bardzo ważny jest również styl życia (przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, nieodwlekanie fizjologicznej potrzeby, właściwa higiena itd.). W przypadku kiedy jesteś kobietą ciężarną lub karmiącą piersią, stosowanie każdego produktu, nawet w pełni roślinnego, skonsultuj ze swoim lekarzem. Należy również zaznaczyć, że produkty roślinne nie mogą zastąpić antybiotyku przepisanego przez lekarza.
Artykuł promocyjny