Pietruszka zwyczajna — przyprawa, lek, kosmetyk
Prawdopodobnie pierwsze uprawy prowadzono na obszarach śródziemnomorskich, a dokładniej na Sardynii. Stamtąd roślina trafiła do Anglii — pierwsze wzmianki o jej uprawach w Wielkiej Brytanii pochodzą z 1548 roku.
Spis treści
- Pietruszka zwyczajna – wygląd, pochodzenie, morfologia
- Pietruszka zwyczajna – zastosowanie i wskazania
- Pietruszka zwyczajna – działanie, właściwości, skład
- Pietruszka zwyczajna – stosowanie i dawkowanie
- Pietruszka zwyczajna – interakcje z lekami i ziołami
- Pietruszka zwyczajna – skutki uboczne, przedawkowanie
- Leki zawierające pietruszkę zwyczajną
- Suplementy i wyroby medyczne zawierające pietruszkę zwyczajną
- Kosmetyki zawierające pietruszkę zwyczajną
- Działanie
- Postacie i formy
- Substancje aktywne
- Surowiec
Pietruszka zwyczajna – wygląd, pochodzenie, morfologia
Pietruszka zwyczajna (łac. Petroselinum crispum) to roślina z rodziny selerowatych (Apiaceae). Potocznie nazywana jest pietruszką ogrodową. Prawdopodobnie pierwsze uprawy prowadzono na obszarach śródziemnomorskich, a dokładniej na Sardynii. Stamtąd roślina trafiła do Anglii – pierwsze wzmianki o jej uprawach w Wielkiej Brytanii pochodzą z 1548 roku. Dziko rosnącą pietruszkę można spotkać na Bałkanach i półwyspie Apenińskim, w regionach północno-zachodniej Afryki i na Wyspach Kanaryjskich.
Pietruszka może osiągnąć 30-100 cm wysokości. W pierwszym roku pojawia się przyziemna rozeta liści i korzeń, który pełni funkcję spichrzową. Korzeń jest najczęściej biały i ma charakterystyczny zwarty miąższ. Posiada nagą, cylindryczną łodygę, która jest rozgałęziona w górnej części. Ciemnozielone, błyszczące liście ułożone są naprzemiennie. Są wśród nich pojedynczo, podwójnie i potrójnie pierzastozłożone. Wyżej położone liście są mniej podzielone. Mogą być płaskie lub pofałdowane. Dolne liście posiadają najdłuższy ogonek, natomiast górne liście są pochwiaste. Żółte lub żółtozielone kwiaty zebrane są w baldach. Owoc stanowi jajowata rozłupnia o średnicy 2,5-3 mm i barwie zielonobrunatnej.
Pietruszka zwyczajna – zastosowanie i wskazania
Pietruszka zwyczajna jest stosowana w dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego (skurcze jelit, biegunka, zaburzenia trawienia, brak apetytu), układu moczowego (kamica nerkowa, stany zapalne), w zaburzeniach miesiączkowania, w przewlekłych stanach zapalnych i w obrzękach. Dawniej stosowano ją jako środek na wszy głowowe. Do dziś w wielu krajach pietruszka wykorzystywana jest jako naturalny środek do aborcji, zwłaszcza we Włoszech i w Hiszpanii. Marokańczycy wykorzystują liście pietruszki w nadciśnieniu tętniczym i innych chorobach kardiologicznych, w cukrzycy, w schorzeniach nerek, egzemie i krwotokach z nosa. Poza tym liście mogą być stosowane w zapaleniu gruczołu krokowego, w profilaktyce i leczeniu hiperurykemii, w niedokrwistości i halitozie. W kosmetyce wykorzystywane są właściwości tonizujące, odmładzające, rozjaśniające. Pietruszka jest składnikiem wielu kremów do cery trądzikowej, występuje również w produktach przeznaczonych do włosów tłustych.
W czasach starożytnych pietruszka zajmowała ważne miejsce nie tylko w kuchni i lecznictwie, ale była także elementem wierzeń. W starożytnej Grecji wykorzystywano pietruszkę jako dekorację wieńców pogrzebowych i do zdobienia korony zwycięzców olimpijskich. Starożytni Rzymianie używali pietruszki do neutralizacji nieprzyjemnego zapachu zwłok. W trakcie obchodów Paschy pietruszka symbolizowała wiosnę i odrodzenie. Prawdopodobnie roślina została po raz pierwszy przeznaczona do spożycia w średniowiecznej Europie.
Pietruszka zwyczajna – działanie, właściwości, skład
Nasiona, korzeń i liście pietruszki zwyczajnej zawierają duże ilości olejków eterycznych. Głównymi składnikami olejku są mirystycyna i apiol, którym zawdzięcza się właściwości przeciwutleniające. Olejki eteryczne wykazują działanie moczopędne, co ułatwia wypłukiwanie bakterii i kamieni nerkowych. Zwiększona ilość wydalanego moczu i zwiększony przepływ krwi przez nerki znacznie poprawiają funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. Składniki olejku eterycznego tłumią odpowiedź immunologiczną organizmu.
Innymi dominującymi związkami są flawonoidy, m.in. apigenina, kwercetyna, luteolina, izoramnetyna i chryzoeriol. Związki flawonowe neutralizują wolne rodniki np. w wyniku stabilizowania lub delokalizacji niesparowanego elektronu bądź na drodze chelatowania jonów metali przejściowych (Fe2+ i Cu2+), uczestniczących w powstawaniu reaktywnych form tlenu. Związki te zajmują ważne miejsce w profilaktyce m.in. chorób nowotworowych i miażdżycy tętnic.
Pietruszce przypisuje się właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i wiatropędne (hamuje skurcz jelit). Pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, dzięki czemu usprawnia trawienie i przyswajanie pokarmów. Kemferol i kwercetyna skutecznie zmniejszają poziom kwasu moczowego. W roślinie obecne są furanokumaryny, m.in. oksypeucedanina, psoralen, izopimpinelina, 8-metoksypsoralen, 5-metoksypsoralen. Oksypeucedanina jako główna furanokumaryna powoduje kontaktowe fotodermatozy. Działanie hipoglikemiczne uwarunkowane jest obecnością terpenoidów, flawonoidów, kumaryn i kwasu askorbinowego. Za aktywność przeciwpłytkową odpowiadają przede wszystkim aglikonowe flawonoidy. W badaniach wykazano, że ekstrakty z nadziemnych części rośliny posiadają aktywność estrogenową zbliżoną do aktywności izoflawonów sojowych. Pietruszka zwyczajna ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, usprawnia pracę mózgu, zwiększa koncentrację i poprawia pamięć. Ponadto w pietruszce można wyróżnić seskwiterpeny, karotenoidy (neoksantyna, β-karoten, luteina, wiolaksantyna), spore ilości witamin (A, B, C) oraz minerały (fosfor, żelazo, wapń, potas). Ze względu na dużą zawartość żelaza pietruszka jest polecana w walce z anemią.
Pietruszka zwyczajna – stosowanie i dawkowanie
W warunkach domowych z korzenia pietruszki można przygotować napar. W tym celu 1 łyżkę rozdrobnionego korzenia należy zalać 1,5 szklanki wrzątku i pozostawić pod przykryciem na około 15 minut. Po tym czasie gotowy napar należy przestudzić i spożywać 2-3 razy dziennie w ilości 1/4-1/3 szklanki. Liście pietruszki warto dodawać do domowych koktajli i soków. Ich regularne spożywanie przyczyni się do poprawy wyglądu cery, wspomoże proces odchudzania i detoksykację organizmu. Niektóre badania potwierdzają skuteczność stosowania wody z ugotowanej pietruszki w formie okładów na przebarwienia skórne. Żucie liści pietruszki polecane jest jako sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust.
Pietruszka zwyczajna – interakcje z lekami i ziołami
Pietruszka zwyczajna zwiększa ilość insuliny uwalnianej z trzustki, dlatego może nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych. Surowiec wchodzi w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi i moczopędnymi (działanie synergistyczne). Wpływa na stężenie we krwi m.in. propranololu, teofiliny i werapamilu. Ze względu na zawartość witaminy K w pietruszce regularne jej stosowanie z warfaryną zmniejsza skuteczność leku, stwarzając ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych.
Pietruszka zwyczajna – skutki uboczne, przedawkowanie
Furanokumaryny mogą wywoływać reakcje fotouczulające. Fotodermatozy obejmują najczęściej odsłonięte części ciała (twarz, szyja, dekolt, kark itd.). Przyjmowanie dużych dawek surowca pobudza ośrodkowy układ nerwowy i w skrajnych przypadkach może prowadzić do stanu odurzenia. Pietruszka zwyczajna wywołuje skurcze macicy, co wiąże się z ryzykiem poronienia. Skutkiem ubocznym pietruszki mogą być zawroty głowy i podrażnienie przewodu pokarmowego. Zbyt duża ilość pietruszki lub olejku daje efekt przeciwny do zamierzonego w stosunku do wątroby oraz nerek i uszkadza te organy.
Leki zawierające pietruszkę zwyczajną
Suplementy i wyroby medyczne zawierające pietruszkę zwyczajną
Kosmetyki zawierające pietruszkę zwyczajną
Działanie
- antyseptyczne
- estrogenne
- immunosupresyjne (zmniejsza odporność)
- przeciwbakteryjne
- przeciwbólowe (bez opioidów)
- przeciwcukrzycowe (hipoglikemizujące; zmniejsza stężenie glukozy we krwi)
- przeciwgrzybicze
- przeciwutleniające (antyoksydacyjne)
- przeciwwzdęciowe (wiatropędne)
- przeciwzakrzepowe (antykoagulacyjne)
- zapobiega tworzeniu się owrzodzeń i nadżerek przewodu pokarmowego
- spazmolityczne (rozkurcza i zmniejsza napięcie mięśni gładkich)
- przeciwnadciśnieniowe (hipotensyjne)
- hepatoprotekcyjne
- neuroprotekcyjne
- detoksykujące
- ułatwia trawienie
Postacie i formy
- susz
- napar
- sok
- tabletka
- kapsułka
- krem
- płyn doustny
- szampony i odżywki do włosów
Substancje aktywne
- terpeny
- olejki eteryczne
- furanokumaryny
- śluzy
- Związki cukrowe
- karotenoidy
- witaminy
- składniki mineralne
Surowiec
- owoc
- liść
- korzeń