×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

MZ przedstawi standardy organizacji opieki okołoporodowej

Zgodnie z informacjami „Dziennika Gazety Prawnej”, w resorcie zdrowia powstaje nowy projekt dotyczący standardów opieki okołoporodowej, który ma zostać przedstawiony do końca marca. Informację na ten temat przekazała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Wiceszefowa resortu zdrowia mówiła o założeniach projektu podczas warszawskiej debaty odbywającej się pod hasłem „Zdrowie kobiet: o czym za mało wiemy i za rzadko mówimy?”. W jej opinii nowe przepisy mają zapewnić kobietom w ciąży pełnię wiedzy na temat zdrowia własnego i swojego dziecka, co ma zostać osiągnięte poprzez doprecyzowanie sposobu korzystania z pomocy lekarza i położnej. W planowanym projekcie mają pojawić się konkretne zapisy dotyczące koniecznych wizyt i badań prowadzonych na kolejnych etapach ciąży, by zapewnić matce i dziecku maksymalne bezpieczeństwo. 

Edukacja i opieka

Nowe standardy obejmą także ustalenia dotyczące przebiegu i kwalifikacji do porodu, włącznie z możliwością wyboru miejsca, w którym się odbędzie, sposobu niwelowania bólu oraz obecności członka rodziny przy porodzie, które w myśl nowelizacji ma być prawem kobiety.

Zgodnie ze słowami wiceminister Szczurek-Żelazko, w nowych standardach nacisk kładziony będzie również na edukację, w tym przygotowanie kobiety do naturalnego karmienia, ogólną wiedzę o laktacji i korzyściach z niej płynących oraz umiejętności opieki nad noworodkiem. Elementem nowych ustaleń ma być również opracowanie standardów dotyczącej opieki psychologicznej osób ciężarnych. 

Standardy medyczne kontra organizacja opieki

Opracowanie standardów organizacji opieki okołoporodowej wymusiła nowelizacja ustawy o działalności  leczniczej. Wcześniej w ustawie była mowa o standardach postępowania medycznego, które jednak, przez wzgląd na tworzenie ich w odniesieniu do sytuacji przeciętnych, nie mogą być stosowane w każdej sytuacji. Określenie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej to również odpowiedź na liczne głosy, które docierały do resortu zdrowia ze środowisk medycznych i naukowych. Do tej pory priorytetem było wypełnianie standardów medycznych, natomiast w przypadku organizacji opieki okołoporodowej konieczne jest ustalenie zasad ogólnych, obowiązujących wszystkich. 

Prace nad ustalaniem zasad opieki okołoporodowej trwają od kilku lat. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się już w 2016 roku wraz z rozpoczęciem pilotażu programu opieki okołoporodowej. W jego ramach każda ciężarna ma pozostawać pod opieką jednego zespołu złożonego z lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy mają jej towarzyszyć przez cały okres ciąży aż do 6 tygodni po porodzie. Wszyscy członkowie zespołu będą ze sobą w kontakcie, a ich współpracę mają wspomóc zachęty finansowe. Baza dla każdego zespołu to 5,5 tys. zł. do podziału, a jeśli pacjentki wystawią mu dobrą opinię, w grę wchodzi również dodatkowa premia. Nowe przepisy oznaczają, że położne otrzymają wynagrodzenie za prowadzenie ciąży, co do tej pory nie było możliwe.

Skompletowanie zespołu będzie leżeć po stronie szpitala, który może zawrzeć umowę z dowolnymi lekarzami lub przychodniami. Rodząca będzie mogła wybrać zespół, a później z niego zrezygnować, jeśli nie spełni jej oczekiwań. Ciągłość opieki ma ukrócić między innymi konieczność noszenia dokumentacji medycznej od lekarza do lekarza. Przyszła matka nie będzie również musiała czekać w kolejkach do specjalistów czy na konieczne badania. Każdy z członków zespołu ma mieć wgląd w historię medyczną danej kobiety, w tym wyniki badań czy uwagi poczynione przez innych lekarzy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Podziel się: