×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ciąża tydzień po tygodniu

Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu dla każdej kobiety. Każda przyszła mama z utęsknieniem czeka, kiedy na świecie w końcu pojawi się jej upragnione maleństwo. W czasie ciąży każda kobieta chce wiedzieć jak najwięcej o tym, co dzieje się w danym momencie z jej maleństwem, w jaki sposób się ono rozwija oraz jakie zmiany zachodzą też w jej organizmie. 

1. tydzień ciąży 

Tak naprawdę pierwszy tydzień ciąży to okres, w którym kobieta jeszcze w ciąży nie jest! Jest to trochę dziwne, ale termin porodu, kiedy kobieta już spodziewa się dziecka, zawsze liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Dlatego można powiedzieć, że pierwszy tydzień ciąży przypada na czas, w którym kobieta i jej partner starają się o dziecko. W tym czasie każda przyszła mama powinna zacząć bardziej o sobie dbać: należy zacząć zdrowo się odżywiać, wysypiać się, jak również rozpocząć suplementację kwasem foliowym, który jest niezmiernie istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Oprócz tego w tym czasie kobiety będące palaczkami muszą bezwzględnie skończyć z nałogiem. Dodatkowo, każda przyszła mama musi też odwiedzić ginekologa, który sprawdzi stan jej zdrowia oraz zaleci wszystkie niezbędne badania.

2. tydzień ciąży 

W tym okresie organizm kobiety zaczyna coraz bardziej "przygotowywać się" do ciąży. W jajnikach bowiem zaczynają dojrzewać komórki jajowe, a błona śluzowa macicy zaczyna zmieniać się tak, aby móc przyjąć zapłodniona komórkę jajową.

3. tydzień ciąży

W tym tygodniu dochodzi do uwolnienia z pęcherzyka Graafa w jajniku dojrzałej komórki jajowej, która rozpoczyna swą wędrówkę przez jajowód w kierunku macicy. Jeśli w tym czasie dojdzie do współżycia, jest duża szansa na zapłodnienie. Na skutek zapłodnienia powstaje tzw. zygota, która wędruje do jamy macicy i zagnieżdża się w jej błonie śluzowej. Wtedy też zygota zaczyna intensywnie się dzielić.

4. tydzień ciąży 

Zygota dzieli się cały czas intensywnie, przekształca się w blastocystę, którą otacza pęcherzyk żółtkowy - jego funkcją jest dostarczanie dziecku pokarmu do momentu, kiedy nie wykształci się łożysko.

5. tydzień ciąży 

W tym czasie, jeśli doszło do zapłodnienia, kobieta nie dostaje miesiączki i to skłania ją do wykonania testu ciążowego, na którym prawdopodobnie zobaczy upragnione dwie kreski! Zaczynają też pojawiać się pierwsze objawy ciąży. Piersi stają się bardziej nabrzmiałe, przyszła mama staje się bardzo senna, zwykle też zaczynają być obecne poranne nudności i wymioty. A maleństwo w brzuchu pod koniec piątego tygodnia osiąga wielkość około 2 mm!

6. tydzień ciąży

Przyszła mama cały czas jest bardzo senna, niestety mogą też nasilać się poranne nudności. A maluszek ma już 4 mm, główkę, tułów i ogonek, który zniknie z czasem. Poza tym, pojawiają się teź zawiązki rąk i nóg, zaczyna kształtować się układ nerwowy, a pod koniec szóstego tygodnia już często można w badaniu usg zaobserwować bicie serduszka dzidziusia. 

7. tydzień ciąży

Maleństwo ma juz około 8-10 mm długości. Na główce widoczne są już zaczątki oczu, nosa i ust, wydłużają się też rączki i nóżki, a na ich końcach zaczynają być widoczne zaczątki dłoni i stop. W tym okresie zaczyna też kształtować się łożysko, dzięki któremu maluch będzie odżywiany. W tym czasie natomiast u przyszłej mamy nadal mogą być obecne poranne nudności, piersi stają się jeszcze bardziej nabrzmiałe, zwiększa się też zwykle częstość oddawania moczu. 

8. tydzień ciąży

Maleństwo ma już długość około 2 cm, na twarzy zaczynają też byż widoczne powieki. U raczek pojawiają się też paluszki, rozwijają się jelita oraz zaczyna wykształcać się układ kostny. Coraz szybciej zaczyna też rozwijać się mózg, zaczynają kształtować się płuca dziecka. W tym czasie przyszła mama może też odczuwać niewielkie kłucia i pobolewanie brzucha, zaś brodawki sutkowe zaczynają stawać się coraz ciemniejsze. 

9. tydzień ciąży

Dzidziuś mierzy już około 3 cm. U stop widoczne są paluszki, coraz bardziej wyraźnie na twarzy widać wargi i nos. Nadal rozwija sie mózg. W tym tygodniu u większości kobiet na brzuchu pojawia się ciemna linia, która jest "znakiem rozpoznawczym ciąży". Może tez zacząć pojawiać się huśtawka nastrojów pod wpływem coraz większych zmian hormonalnych oraz bóle głowy.

10. tydzień ciąży

W tym tygodniu o maleństwie nie mówi sie juz zarodek, tyko płód, waży ono około 5 gramów. Cały czas rozwijają się płuca, jelita i żołądek. W tym okresie powoli zaczynają też zanikać mdłości, natomiast ubrania przyszłej mamy powoli mogą zaczynać stawać się dla niej za ciasne.

11. tydzień ciąży 

Maluch ma długość około 5-6 cm, rozwijają się nerki i nadnercza, bardzo wyraźnie w badaniu usg widać już szybko bijące serduszko dziecka, wykształcają się narządy płciowe.

12. tydzień ciąży 

Dzidziuś ma już długość około 7 cm, waży około 20 gramów. Maluch ma już wykształcone narządy płciowe, zaczynają mu rosnąć paznokcie, prace podejmuje też układ hormonalny maluszka. U kobiety natomiast dość często w tym okresie zaczyna pojawiać się zgaga.

13. tydzień ciąży 

Maluch ma już 8 cm, waży około 25 gramów, zaczyna też skupiać  oraz robić miny - w badaniu usg można zaobserwować marszczenie czoła czy też ruchy ust przypominające ssanie. U kobiety ciężarnej na skórze piersi mogą zacząć pojawiać się rozstępy, dlatego bardzo ważne jest, aby zacząć bardzo dbać o swoją skóre. 

14. tydzień ciąży

Maluch nadal rośnie, zwykle mierzy już około 9 cm. W tym tygodniu, kobiety, które już wcześniej były w ciąży, mogą zacząć odczuwać pierwsze ruchy maleństwa, które w tym okresie nie są jednak zwykle wyczuwane przez pierwiastki.???

15. tydzień ciąży 

Maluch ma już około 10 cm, jego ciałko zaczyna pokrywać się meszkiem płodowym, rośnie też tułów i kończyny, dzięki czemu w obrazie usg przestaje dominować głowa, która do tej pory była największa. Czasami, jeśli dziecko ułoży się we właściwy sposób, lekarz wykonując badanie usg jest już w stanie stwierdzić płeć maleństwa. U kobiety natomiast rosnący brzuszek staje się coraz bardziej widoczny.

16. tydzień ciąży

Maleństwo może osiągnąć już długość nawet 12 cm i może już ważyć nawet ponad 100 gramów. Nadal kształtuje się układ nerwowy oraz rozwijają się narządy zmysłów, dziecko zaczyna już słyszeć odgłosy pochodzące z zewnątrz. Przyszła mama może natomiast zacząć uskarżać się na zaparcia, czasami też zaczynają jej puchnąć nogi, mogą też zacząć pojawiać się żylaki.

17. tydzień ciąży

Dzidziuś nadal rośnie, jego serduszko bije coraz wyraźniej. Zaczyna też zaciskać piąstki, może też zacząć ssać kciuk. Rośnie też brzuch przyszłej mamy, który coraz trudniej jest ukryć.

18. tydzień ciąży 

U malucha nadal rozwija się i doskonali układ nerwowy, a jego długość  wynosi około 15 cm. Zdecydowanie większa cześć kobiet, nawet tych, które jeszcze nie rodziły, zaczyna odczuwać pierwsze ruchy dziecka, które mogą już być naprawdę wyraźne. 

19. tydzień ciąży

Maluch nadal rośnie, a kobieta odczuwa już naprawdę "solidne" kopniaki swojego maleństwa. Z przykrych dolegliwości może natomiast nasilać się u niej zgaga, zaparcia i obrzęki na nogach. 

20. tydzień ciąży

Maluch rusza się coraz bardziej, jego ruchy są odczuwane coraz wyraźniej. Dziecko ma długość około 25 cm. Prawie wszystkie narządy malucha, poza płucami,  które praktycznie rozwijają się do końca ciąży, są juz w pełni rozwinięte i podejmują swoją prace. Lekarz w czasie badania usg może już z całą pewnością stwierdzić płeć dziecka. Maluch coraz lepiej słyszy, dlatego ważne jest, aby do niego dużo mówić, odczuwa też głaskanie brzucha. 

21. tydzień ciąży

Maluch dużo śpi, zwykle w ciągu dnia, a jego aktywność zwiększa się w godzinach wieczornych i nocnych. Dlatego też o tej porze kobieta najmocniej odczuwa jego ruchy, często też ma przez to problem ze snem. Dodatkowym problemem w czasie snu może też być dla kobiety dość sporych rozmiarów brzuch, który uniemożliwia jej często ułożenie się w ulubionej pozycji.

22. tydzień ciąży 

Maluch nadal rośnie, wykształcają się małżowiny uszne oraz bruzda pomiędzy wargami a noskiem. U przyszłej mama zwraca natomiast uwagę nadal powiększający się brzuch, często też kobiety mają coraz "bardziej wyszukane" zachcianki kulinarne.

23. tydzień ciąży

Maleństwo waży około 450 gramów, a jego długość  wynosi około 30 cm. Przyszła mama ma natomiast coraz gorsze problemy ze snem, mogą też nasilać się obrzęki, zaparcia i zgaga.

24. tydzień ciąży 

Maluch rusza się coraz intensywniej, kopie, robi fikołki. Wazy około 600 gramów. Przyszła mama odczuwa natomiast coraz silniejsze i częstsze parcie na mocz, mogą też pojawić się bóle kręgosłupa, dlatego ważne jest, aby zaczęła dużo odpoczywać.

25. tydzień ciąży 

Dzidziuś wazy około 700 gramów, często też w tym okresie ma czkawkę. W tym czasie warto też zrobić usg 3D lub 4D, aby wyraźnie obejrzeć maluszka, w późniejszym okresie będzie on już bowiem za duży i lekarz będzie miał problem z uwidocznieniem całego maleństwa na monitorze.

26. tydzień ciąży 

Maluch zaczyna oddychać przez nos, a jego płuca zaczynają wytwarzać surfaktant, czyli substancje niezbędną do prawidłowego funkcjonowania pęcherzyków płucnych. Brzuch przyszłej mamy nadal rośnie!

27. tydzień ciąży 

Maluch ma już zwykle wagę 1 kg. Zaczyna otwierać powieki, które do tej pory były sklejone, ma też rzęsy i brwi, a na jego główce mogą zacząć pojawiać się włoski. Jego ruchy są teraz najbardziej energiczne.

28. tydzień ciąży

Maleństwo wazy już ponad kilogram, a jego długość wynosi zazwyczaj około 36 cm. Zaczyna zanikać meszek połowy, rosną włosy i paznokcie, a powierzchnia mózgu zaczyna się fałdować. Maluch coraz wyraźniej reaguje na głos i dotyk. U przyszłej mamy natomiast mogą nasilać się bóle kręgosłupa i zaparcia, którym często towarzyszą też żylaki odbytu.

29. tydzień ciąży

Maluch zaczyna reagować na światło, a jego waga wynosi już około 1200-1300 gramów. Kobieta może natomiast zacząć odczuwać tzw. skurcze przepowiadające, jeśli jednak nie są one bolesne i częste , to absolutnie nie jest to powód do niepokoju - to tylko macica zaczyna przygotowania do porodu. Niepokój natomiast wzbudzają skurcze bolesne i nasilające się, wymagają one natychmiastowej konsultacji z  ginekologiem.

30. tydzień ciąży 

Maluch waży około 1,5 kg, nadal się porusza, ale jego ruchy są słabsze i rzadsze - ma bowiem mniej miejsca na przewroty i wymachiwanie kończynami. Zaczyna natomiast wypychać  głowę, pupę  czy plecy - czasami ich kształt kobieta może bardzo wyraźnie zaobserwować u siebie na brzuchu.

31. tydzień ciąży

Długość ciała dziecka wynosi około 37 cm, pępowina ma średnice około 1 cm i znajdują się w niej trzy naczynia krwionośne. Piersi kobiety mogą zaczynać produkcje mleka. 

32. tydzień ciąży 

Maluch waży już około 1,8 kg, a jego długość  to prawie 40 cm. Na rękach widoczne są paznokcie, a płuca malucha są już prawie gotowe do samodzielnej pracy. Brzuch mamy nadal zwiększa swoje wymiary.

33. tydzień ciąży 

Dziecko ma już masę 2 kg, a przyszła mama może coraz wyraźniej odczuwać skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa.

34. tydzień ciąży 

Maluch waży już ponad 2 kg. Zaczyna wzrastać objętość płynu owodniowego, co powoduje, że brzuch ciężarnej staje się jeszcze większy. Coraz bardziej nasilone mogą też być u ciężarnej obrzęki nóg oraz nieprzyjemne odczucie zgagi i bóle kręgosłupa.

35. tydzień ciąży 

Płuca dziecka są już praktycznie dojrzałe. Całkowicie  dojrzały jest też przewód pokarmowy i układ nerwowy. Maluch waży około 2,5 kg. A kobieta zaczyna już coraz częściej myśleć o porodzie. 

36. tydzień ciąży

Co prawda ruchy maluszka ze względu na to, że jest mu coraz bardziej ciasno, są rzadsze, jednak kobieta może na swoim brzuchu zaobserwować wyraźny kształt rączki czy nóżki maleństwa. Dziecko waży już prawie 3 kg, a jego długość wynosi około 46 cm. 

37. tydzień ciąży

Dziecko ma już długość 47 cm i wazy 3 kg. Poród teraz zbliża się już wielkimi krokami i może nastąpić w każdej chwili. Brzuch kobiety zaczyna się obniżać, co oznacza, że poród jest coraz bliżej.

38. tydzień ciąży 

Waga maluszka zwykle przekracza 3 kg. Kobieta odczuwa coraz silniejsze skurcze przepowiadające i poród może zacząć się w każdej chwili!

39. tydzień ciąży 

Kobieta już czeka na poród, jej brzuch jest już tak duży, że ciężko jest jej się poruszać! Ale jeszcze chwila i dzidziuś będzie na świecie!

40. tydzień ciąży 

Dziecko waży pomiędzy 3 a 4 kg i bardzo chce już wyjść nas świat! W tym czasie brzuch staje się coraz bardziej twardy, skurcze przepowiadające stają się coraz częstsze aż w końcu zamienią się one w skurcze porodowe, którym często towarzyszy odejście czopa śluzowego! Kiedy skurcze są bolesne, regularne i coraz częstsze to znak, że maluch zaraz pojawi się na świecie i trzeba natychmiast jechać do szpitala! 


Podziel się: