5 domowych sposobów na opryszczkę na ustach
Opryszczka na ustach (opryszczka wargowa), nazywana też często „zimnem”, to skutek zakażenia wirusem Herpes simplex. U części osób pozostaje on uśpiony i nie wywołuje objawów, u innych pacjentów objawia się natomiast zmianami skórnymi w postaci pęcherzyków wokół ust wypełnionych płynem. Poznaj domowe sposoby na opryszczkę na ustach.
Opryszczka wargowa – co to jest?
Opryszczka wargowa jest zakażeniem wirusowym występującym na obszarze skóry wokół ust, wywoływanym najczęściej przez wirusa opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1). Jest to powszechna dolegliwość objawiająca się w większości przypadków powstawaniem na powierzchni warg bądź na błonie śluzowej jamy ustnej pęcherzy wypełnionych płynem, które mogą pękać, tworząc owrzodzenia. Zmianom skórnym towarzyszą najczęściej świąd, mrowienie oraz pieczenie.
Skuteczne sposoby na opryszczkę
Wirusa opryszczki wargowej nie można wyleczyć, czyli trwale usunąć z organizmu. Dostępne są jednak preparaty przeciwwirusowe, które mogą skrócić okres występowania symptomów i zmniejszyć częstotliwość nawrotów. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy opryszczki wargowej, istotne jest również unikanie bliskiego kontaktu z osobami zdrowymi, zwłaszcza z noworodkami, kobietami w ciąży i chorymi z osłabionym układem odpornościowym, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
Co ważne, istnieje także możliwość wykorzystania domowych sposobów na zmniejszenie objawów opryszczki na ustach i skrócenie czasu gojenia.
5 domowych sposobów na opryszczkę na ustach
W przypadku, gdy nie mamy możliwości zastosowania leków antywirusowych, warto rozważyć wykorzystanie naturalnych metod walki z opryszczką wargową. Wśród nich znajdziemy m.in.:
- Okłady z lodu – zastosowanie zimnego okładu na skórę zainfekowaną wirusem HSV-1 pozwala na zminimalizowanie obrzęku, zmniejszenie uczucia bólu i redukcję zaczerwienienia. Okłady z lodem trzeba stosować kilka razy w ciągu dnia, każdorazowo chłodząc zmienione chorobowo miejsce przez kilka minut.
- Kwas cytrynowy – ten organiczny związek chemiczny, znajdujący się m.in. w cytrynach, cechuje się właściwościami antywirusowymi i działa jak naturalny antyoksydant. Na obszar zakażony wirusem opryszczki można aplikować niewielką ilość soku z cytryny przy pomocy wacika, można też przykładać na pęcherze na ustach plasterek wspomnianego owocu. Czynność powtarzamy kilkukrotnie w ciągu dnia.
- Miód pszczeli – posiada właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Na zmiany opryszczkowe aplikujemy niewielką ilość miodu i pozostawiamy na okres kilku minut, po czym spłukujemy wodą. Czynność możemy powtarzać kilkukrotnie w ciągu doby.
- Maść cynkowa – jest to środek tani i dostępny praktycznie w każdej aptece. Jest jednym z popularnych domowych metod stosowanych w leczeniu opryszczki wargowej. Składnikiem aktywnym preparatu jest tlenek cynku, który ma działanie antywirusowe i przyspiesza procesy gojenia wykwitów opryszczki. Warto wiedzieć, że maść cynkowa jest bezpieczna także dla dzieci i kobiet w ciąży.
- Olejki eteryczne o działaniu przeciwwirusowym – część olejków eterycznych posiada działanie antywirusowe i można je wykorzystywać jako naturalne środki wspomagające proces walki z wirusami, w tym również z wirusem opryszczki:
- Olejek z drzewa herbacianego – to jeden z najbardziej znanych olejków eterycznych o właściwościach przeciwwirusowych, a także antybakteryjnych i antygrzybicznych. Można go używać powierzchniowo na opryszczkę, ale powinien być stosowany z zachowaniem ostrożności (niekiedy może bowiem powodować reakcje alergiczne).
- Olejek z oregano – znany jest ze swych silnych właściwości przeciwdrobnoustrojowych. Posiada w składzie m.in. związek o nazwie karwakrol, który wykazuje działanie przeciwwirusowe oraz przeciwutleniające. Preparat ten może być stosowany punktowo na opryszczkę, ale również wymaga zachowania środków ostrożności.
- Olejek eukaliptusowy – ma właściwości m.in. antywirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Eukaliptus jest często stosowany podczas przeziębienia i grypy, ale można używać go również miejscowo na opryszczkę.
Stosując domowe metody na opryszczkę na ustach, trzeba pamiętać, że takie naturalne środki zaradcze mogą zapewnić ulgę, ale nie są zamiennikiem terapii przeciwwirusowej zalecanej przez specjalistę. Jeśli występują liczne nawroty opryszczki wargowej bądź objawy są bardzo dotkliwe, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.