Zaparcia u niemowląt - przyczyny
Anna Posmykiewicz

Zaparcia u niemowląt - przyczyny

O zaparciu u niemowlaka można mówić w sytuacji, kiedy oddawanie stolca sprawia maluchowi duży wysiłek oraz ból lub też w sytuacji, kiedy stolec jest zbyt twardy oraz wypróżnienia mają zbyt małą częstotliwość (stolec pojawia się rzadziej niż raz na trzy dni). Należy pamiętać o tym, że problemy z wypróżnieniami są u maluszków dość powszechne. Rzadko zdarza się, aby dziecko nie miało żadnych problemów z brzuszkiem. Zazwyczaj każdy maluch choć raz ma problem z oddaniem stolca, jednak zwykle zdarza się to znacznie częściej. Zaparcia u niemowląt mogą mieć oczywiście związek z chorobami, jednak zazwyczaj ich obecność nie wiąże się z żadną jednostką chorobową.

Kiedy można podejrzewać, że maluszek ma problemy z zaparciami?

O zaparciach u niemowlaka mogą świadczyć objawy towarzyszące oddawaniu stolca: maluszek zwykle zaczyna płakać, pręży się, jego brzuszek jest twardy. Widać, że parcie na stolec sprawia dziecku wysiłek, czasami oddawanie stolca trwa nawet kilka minut. Poza tym, stolec jest twardy i zbity (prawidłowy stolec niemowlaka powinien mieć natomiast konsystencję papki). Dodatkowo, jeśli maluch oddaje stolec rzadziej niż raz na trzy dni i jest on również twardy i zbity, także można podejrzewać zaparcia. 

Nie każdy wysiłek widoczny na twarzy dziecka przy oddawaniu stolca musi świadczyć o zaparciu. Jeśli maluch przy wypróżnieniu robi się na twarzy czerwony, zaczyna "mruczeć" czy "stękać" (natomiast nie płacze i nie pręży się), a stolec ma dodatkowo prawidłową konsytencję, to nie świadczy to o zaparciu. Jest to natomiast normalne zachowanie przy wypróżnieniu u najmłodszych dzieci. 

Które dzieci częściej cierpią z powodu zaparć?

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym zdecydowanie częściej cierpią z powodu zaparć niż niemowlęta karmione pokarmem matki. W przypadku maluszków karmionych naturalnie zwykle ilość stolców oddawanych na dobę jest znacznie większa niż w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym - często bywa tak, że maluch oddaje stolec po każdym przystawieniu go do piersi. Może się jednak zdarzyć, że w przypadku karmienia piersią dziecko będzie oddawało stolec jeden raz w tygodniu - jeśli będzie miał on prawidłową konsystencję, to w przypadku karmienia piersią można uznać to za wariant normy.  

Co robić, kiedy maluch ma zaparcie?

W przypadku niemowląt karmionych piersią, kobieta karmiąca powinna zwiększyć w swym codziennym jadłospisie ilość produktów bogatych w błonnik, który będzie pobudzał perystaltykę jelit u maluszka i tym sposobem wypróżnienia będą łatwiejsze. Do produktów takich można zaliczyć między innymi pieczywo razowe, grube kasze, surowe warzywa i owoce. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym należy zacząć podawać maluszkowi większą ilość picia - u dzieci do czwartego miesiąca należy podawać do picia przegotowaną wodę lub wodę mineralną przeznaczoną dla niemowląt, u starszych niemowląt można podawać do picia większą ilość soczków. Zbyt mała ilość płynów w diecie dziecka jest bowiem jedną z częstszych przyczyn występowania zaparć. Ponadto u niemowląt, u których zostały już wprowadzone inne posiłki niż mleko, warto wzbogacić jadłospis maluszka o przeciery warzywne i owocowe (doskonale sprawdzają się jabłka, gruszki czy śliwki) oraz specjalne jogurciki dostosowane do wieku. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym można też rozważyć zmianę mleka "ze zwykłego", na mleko "comfort". Tego typu mieszanki mleczne są właśnie stworzone z myślą o dzieciach mających problemy z wypróżnieniami i bólami brzuszka. Jednak decyzję o ewentualnej zmianie mleka powinien podjąć pediatra na rejonie, dlatego koniecznie należy osobiście skonsultować się z nim w tej sprawie. 

Czy w przypadku bardziej uporczywych zaparć u niemowląt jest mozliwość zastosowania jakichkolwiek leków?

Tak. U najmłodszych niemowląt można stosować lek regulujący pracę jelit, jest on dostepny na receptę, dlatego też o ewentualnej konieczności jego podawania dziecku musi zdecydować osobiście pediatra na rejonie, on również zaleci właściwe dawkowanie. U niemowląt od szóstego miesiąca życia można stosować preparaty dostępne bez recepty - ponieważ jednak sprawa dotyczy niemowlęcia, o podawaniu i dawkowaniu preparatów powinien mimo wszystko zdecydować pediatra na rejonie. W przypadku bardzo poważnego zaparcia, kiedy maluch nie może oddać stolca, pręży się, płacze, można doraźnie zastosować czopek glicerynowy - w aptece można kupić czopki przeznaczone specjalnie dla dzieci. Rodzice często boją się założyć maluszkowi czopek. Należy jednak pamiętać, że nie ma się czego obawiać - założenie czopka nie boli ani nie wyrządzi się przy jego zastosowaniu maluszkowi krzywdy.

Co zrobić, jeśli pomimo zmiany diety, obfitego pojenia maluszka oraz podawania leków, zaparcia cały czas się utrzymują?

W takiej sytuacji na wszelki wypadek należy wykluczyć niektóre choroby, które mogą być przyczyną zaparć u dzieci. Do chorób tych zalicza się między innymi niedoczynność tarczycy czy też wady przewodu pokarmowego. Warto też wykonać usg brzuszka, aby stwierdzić czy na pewno nie dzieje się w nim nic niepokojącego. Jeśli wszystkie wyniki badań będą prawidłowe, a zaparcia i tak będą się utrzymywać, wtedy warto porozmawiać z pediatrą prowadzącym o konieczności wizyty w poradni Gastroenterologicznej, w której specjalista będzie kierował dalszym, właściwym postępowaniem. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Jelitówka u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie grypy żołądkowej u dziecka

  Jelitówka u dzieci to potoczna nazwa ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego objawiającego się biegunką, wymiotami oraz bólami brzucha. Dziecko cierpiące na grypę jelitową musi uzupełniać elektrolity, aby zapobiec groźnemu odwodnieniu organizmu. W jaki sposób leczyć jelitówkę u dziecka?  

 • Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

  Krup wirusowy (podgłośniowe zapalenie krtani) to jedna z chorób górnych dróg oddechowych u dzieci, która jest przenoszona drogą kropelkową. Jej przebieg jest zwykle łagodny, lecz nasilające się objawy czy brak poprawy w leczeniu są podstawą do hospitalizacji. Co wywołuje podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci i jakie symptomy mu towarzyszą? W jaki sposób leczy się krup wirusowy u dziecka?

 • Inhalator – jak wybrać najlepszy? Czym różni się inhalator od nebulizatora?

  Nebulizator to najważniejsza część inhalatora, w której roztwór ze substancją leczniczą jest rozpraszany do mniejszych cząstek, a następnie w postaci aerozolu wdychany do płuc. Wyróżnia się kilka rodzajów inhalatorów: pneumatyczno-tłokowe, mambranowo-siateczkowe, ultradźwiękowe oraz klasyczne. Na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszego inhalatora? Jak prawidłowo przeprowadzać nebulizację?

 • Ulewanie u noworodka i niemowlaka – kiedy powinno zaniepokoić?

  Ulewanie u noworodka i niemowlaka to mimowolne cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej dziecka. Regurgitację uznaje się za zjawisko fizjologiczne, które mija samoistnie, wynika ono bowiem z niedojrzałości układu pokarmowego malucha. Jeżeli ulewanie nie prowadzi do wystąpienia trudności z karmieniem czy zaburzeń wzrastania, nie ma potrzeby włączania leczenia. Jeśli natomiast pojawiają się wyraźne sygnały ze strony dziecka, że odczuwa ono dyskomfort bądź ból, a także gdy ulewanie ma charakter chlustający i trudno odróżnić je od wymiotów, należy pilnie skonsultować się z pediatrą.

 • Chustonoszenie okiem fizjoterapeuty – jak prawidłowo nosić dziecko w chuście?

  Chustowanie to sposób noszenia niemowląt, który polega na zamotaniu dziecka w specjalnie do tego celu przeznaczoną chustę, za pomocą odpowiednich wiązań. Istnieje kilka rodzajów chusty, najczęściej polecane, zwłaszcza dla początkujących, są chusty długie, tkane splotem skośno-krzyżowym, wykonane z bawełny. Pozwalają ona bowiem uzyskać idealną pozycję dziecka (jest to tzw. pozycja żabki), odciążającą jego kręgosłup i zapewniającą właściwe ułożenie stawów biodrowych. Kiedy można rozpocząć chustonoszenie? Jak prawidłowo zamotać chustę? Jakie istnieją rodzaje wiązań chusty do noszenia dziecka?

 • Ile czasu spędza w sieci polski nastolatek? Wyniki najnowszego badania NASK-PIB

  Raport „Nastolatki 3.0” ujawnił, że opiekunowie często nie są świadomi, ile czasu spędzają w Internecie ich podopieczni. Według rodziców, dzieci korzystają z sieci średnio około 3,5 godziny. Jak jest w rzeczywistości? Dowiedz się, jakie są somatyczne symptomy związane są z długim przebywaniem w wirtualnym świecie?

 • Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?

  Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i małych dzieci, która swoje korzenia ma w starożytnych Indiach, a do Europy trafiła za sprawą francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Ma ona pozytywny wpływ na rozwój psychoruchowy malucha, wycisza i relaksuje, poprawia jakość snu, reguluje trawienie. Masaż Shantala umożliwia nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Mogą go wykonywać zarówno rodzice, jak i terapeuci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij