Zaparcia u niemowląt - przyczyny
Anna Posmykiewicz

Zaparcia u niemowląt - przyczyny

O zaparciu u niemowlaka można mówić w sytuacji, kiedy oddawanie stolca sprawia maluchowi duży wysiłek oraz ból lub też w sytuacji, kiedy stolec jest zbyt twardy oraz wypróżnienia mają zbyt małą częstotliwość (stolec pojawia się rzadziej niż raz na trzy dni). Należy pamiętać o tym, że problemy z wypróżnieniami są u maluszków dość powszechne. Rzadko zdarza się, aby dziecko nie miało żadnych problemów z brzuszkiem. Zazwyczaj każdy maluch choć raz ma problem z oddaniem stolca, jednak zwykle zdarza się to znacznie częściej. Zaparcia u niemowląt mogą mieć oczywiście związek z chorobami, jednak zazwyczaj ich obecność nie wiąże się z żadną jednostką chorobową.

Kiedy można podejrzewać, że maluszek ma problemy z zaparciami?

O zaparciach u niemowlaka mogą świadczyć objawy towarzyszące oddawaniu stolca: maluszek zwykle zaczyna płakać, pręży się, jego brzuszek jest twardy. Widać, że parcie na stolec sprawia dziecku wysiłek, czasami oddawanie stolca trwa nawet kilka minut. Poza tym, stolec jest twardy i zbity (prawidłowy stolec niemowlaka powinien mieć natomiast konsystencję papki). Dodatkowo, jeśli maluch oddaje stolec rzadziej niż raz na trzy dni i jest on również twardy i zbity, także można podejrzewać zaparcia. 

Nie każdy wysiłek widoczny na twarzy dziecka przy oddawaniu stolca musi świadczyć o zaparciu. Jeśli maluch przy wypróżnieniu robi się na twarzy czerwony, zaczyna "mruczeć" czy "stękać" (natomiast nie płacze i nie pręży się), a stolec ma dodatkowo prawidłową konsytencję, to nie świadczy to o zaparciu. Jest to natomiast normalne zachowanie przy wypróżnieniu u najmłodszych dzieci. 

Które dzieci częściej cierpią z powodu zaparć?

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym zdecydowanie częściej cierpią z powodu zaparć niż niemowlęta karmione pokarmem matki. W przypadku maluszków karmionych naturalnie zwykle ilość stolców oddawanych na dobę jest znacznie większa niż w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym - często bywa tak, że maluch oddaje stolec po każdym przystawieniu go do piersi. Może się jednak zdarzyć, że w przypadku karmienia piersią dziecko będzie oddawało stolec jeden raz w tygodniu - jeśli będzie miał on prawidłową konsystencję, to w przypadku karmienia piersią można uznać to za wariant normy.  

Co robić, kiedy maluch ma zaparcie?

W przypadku niemowląt karmionych piersią, kobieta karmiąca powinna zwiększyć w swym codziennym jadłospisie ilość produktów bogatych w błonnik, który będzie pobudzał perystaltykę jelit u maluszka i tym sposobem wypróżnienia będą łatwiejsze. Do produktów takich można zaliczyć między innymi pieczywo razowe, grube kasze, surowe warzywa i owoce. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym należy zacząć podawać maluszkowi większą ilość picia - u dzieci do czwartego miesiąca należy podawać do picia przegotowaną wodę lub wodę mineralną przeznaczoną dla niemowląt, u starszych niemowląt można podawać do picia większą ilość soczków. Zbyt mała ilość płynów w diecie dziecka jest bowiem jedną z częstszych przyczyn występowania zaparć. Ponadto u niemowląt, u których zostały już wprowadzone inne posiłki niż mleko, warto wzbogacić jadłospis maluszka o przeciery warzywne i owocowe (doskonale sprawdzają się jabłka, gruszki czy śliwki) oraz specjalne jogurciki dostosowane do wieku. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym można też rozważyć zmianę mleka "ze zwykłego", na mleko "comfort". Tego typu mieszanki mleczne są właśnie stworzone z myślą o dzieciach mających problemy z wypróżnieniami i bólami brzuszka. Jednak decyzję o ewentualnej zmianie mleka powinien podjąć pediatra na rejonie, dlatego koniecznie należy osobiście skonsultować się z nim w tej sprawie. 

Czy w przypadku bardziej uporczywych zaparć u niemowląt jest mozliwość zastosowania jakichkolwiek leków?

Tak. U najmłodszych niemowląt można stosować lek regulujący pracę jelit, jest on dostepny na receptę, dlatego też o ewentualnej konieczności jego podawania dziecku musi zdecydować osobiście pediatra na rejonie, on również zaleci właściwe dawkowanie. U niemowląt od szóstego miesiąca życia można stosować preparaty dostępne bez recepty - ponieważ jednak sprawa dotyczy niemowlęcia, o podawaniu i dawkowaniu preparatów powinien mimo wszystko zdecydować pediatra na rejonie. W przypadku bardzo poważnego zaparcia, kiedy maluch nie może oddać stolca, pręży się, płacze, można doraźnie zastosować czopek glicerynowy - w aptece można kupić czopki przeznaczone specjalnie dla dzieci. Rodzice często boją się założyć maluszkowi czopek. Należy jednak pamiętać, że nie ma się czego obawiać - założenie czopka nie boli ani nie wyrządzi się przy jego zastosowaniu maluszkowi krzywdy.

Co zrobić, jeśli pomimo zmiany diety, obfitego pojenia maluszka oraz podawania leków, zaparcia cały czas się utrzymują?

W takiej sytuacji na wszelki wypadek należy wykluczyć niektóre choroby, które mogą być przyczyną zaparć u dzieci. Do chorób tych zalicza się między innymi niedoczynność tarczycy czy też wady przewodu pokarmowego. Warto też wykonać usg brzuszka, aby stwierdzić czy na pewno nie dzieje się w nim nic niepokojącego. Jeśli wszystkie wyniki badań będą prawidłowe, a zaparcia i tak będą się utrzymywać, wtedy warto porozmawiać z pediatrą prowadzącym o konieczności wizyty w poradni Gastroenterologicznej, w której specjalista będzie kierował dalszym, właściwym postępowaniem. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ząbkowanie u dzieci – jaka jest kolejność wyrzynania zębów? Jak pomóc maluchowi przy ząbkowaniu?

  Pojawienie się pierwszych zębów w buzi dziecka to dla rodziców powód do dumy. Niestety, bardzo często oznacza też dla nich nieprzespane noce. Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się pierwszych zębów, to coś, przez co każdy maluch i jego rodzice muszą przebrnąć. W artykule podpowiadamy, jak złagodzić nieprzyjemne i bolesne objawy związane z ząbkowaniem.

 • Zapalenie spojówek u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

  Zapalenie spojówek u dzieci może mieć kilka przyczyn. Przeważnie ma ono podłoże bakteryjne, rzadziej wirusowe, dość często występuje także alergiczne zapalenie spojówek. Objawy, które się wówczas pojawiają to przede wszystkim świąd oczu, przekrwienie spojówek, obrzęk powiek oraz śluzowa lub ropna wydzielina sklejająca rzęsy. Leczenie zapalenia spojówek u pacjentów pediatrycznych jest uzależnione od czynnika, który go wywołał i może trwać od 5 dni do nawet kilku tygodni.

 • Co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek?

  Wymioty są częstą dolegliwością dzieci po spożyciu leku i są spowodowane nietolerancją jego smaku przez malucha. Decyzję o ewentualnym powtórzeniu dawki leku należy podjąć, biorąc pod uwagę formę leku, czas, jaki upłynął od jego podania, oraz miejsce wchłaniania leku w organizmie. Podpowiadamy, co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek. 

 • Skoki rozwojowe dziecka – z czego wynikają i jak sobie z nimi radzić?

  Każdy skok to moment zdobywania kolejnych zdolności przez malucha, poprzedzony okresem nagłego „regresu”, kiedy to istotnie zmienia się zachowanie dziecka. Może być ono wtedy rozdrażnione, płaczliwe, niechętne do zabawy i wykorzystywania zdobytych już umiejętności, łaknące bliskości z rodzicami.

 • WWR – czym jest wczesne wspomaganie rozwoju? Jak przebiega terapia WWR u dzieci?

  WWR (wczesne wspomaganie rozwoju) to zespół działań diagnostycznych oraz terapeutycznych skierowany do dzieci od urodzenia do lat 7, który ma celu poprawę funkcjonowania w obszarze rozwojowym, w którym maluch prezentuje opóźnienia, zaburzenia. WWR prowadzone jest jednocześnie przez wielu specjalistów, dzięki czemu skuteczność terapii jest bardzo wysoka. Wskazania do wczesnego wspomagania rozwoju obejmują m.in. opóźnienia mowy, opóźnienia rozwoju psychoruchowego, zaburzenia emocjonalne, autyzm, ADHD, niepełnosprawność intelektualną.

 • Zaburzenia hormonalne u dzieci i nastolatków – jak się objawiają? Najczęstsze zaburzenia endokrynologiczne u dzieci

  Zaburzenia hormonalne u dzieci mogą mieć różne przyczyny, ponieważ układ hormonalny buduje wiele narządów kontrolujących rozmaite funkcje w organizmie. Najczęściej występującymi schorzeniami endokrynologicznymi u pacjentów pediatrycznych są zaburzenia związane z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów przysadki mózgowej, hormonów wzrostu oraz hormonów płciowych. Jak rozpoznać zaburzenia hormonalne u dziecka?

 • Jakich produktów nie podawać niemowlakowi? Jadłospis dziecka do ukończenia 1. roku życia

  Rozszerzanie diety dziecka to niezwykle stresujący moment w życiu każdego młodego rodzica. Rozmaite, często znacznie różniące się od siebie, zalecenia dotyczące żywienia niemowląt mogą sprawiać, że łatwo zagubić się w gąszczu wytycznych. Wyjaśniamy, jakich produktów nie należy podawać dziecku, które nie ukończyło 1. roku życia i dlaczego. 

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij