×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zaparcia u niemowląt - przyczyny

O zaparciu u niemowlaka można mówić w sytuacji, kiedy oddawanie stolca sprawia maluchowi duży wysiłek oraz ból lub też w sytuacji, kiedy stolec jest zbyt twardy oraz wypróżnienia mają zbyt małą częstotliwość (stolec pojawia się rzadziej niż raz na trzy dni). Należy pamiętać o tym, że problemy z wypróżnieniami są u maluszków dość powszechne. Rzadko zdarza się, aby dziecko nie miało żadnych problemów z brzuszkiem. Zazwyczaj każdy maluch choć raz ma problem z oddaniem stolca, jednak zwykle zdarza się to znacznie częściej. Zaparcia u niemowląt mogą mieć oczywiście związek z chorobami, jednak zazwyczaj ich obecność nie wiąże się z żadną jednostką chorobową.

Kiedy można podejrzewać, że maluszek ma problemy z zaparciami?

O zaparciach u niemowlaka mogą świadczyć objawy towarzyszące oddawaniu stolca: maluszek zwykle zaczyna płakać, pręży się, jego brzuszek jest twardy. Widać, że parcie na stolec sprawia dziecku wysiłek, czasami oddawanie stolca trwa nawet kilka minut. Poza tym, stolec jest twardy i zbity (prawidłowy stolec niemowlaka powinien mieć natomiast konsystencję papki). Dodatkowo, jeśli maluch oddaje stolec rzadziej niż raz na trzy dni i jest on również twardy i zbity, także można podejrzewać zaparcia. 

Nie każdy wysiłek widoczny na twarzy dziecka przy oddawaniu stolca musi świadczyć o zaparciu. Jeśli maluch przy wypróżnieniu robi się na twarzy czerwony, zaczyna "mruczeć" czy "stękać" (natomiast nie płacze i nie pręży się), a stolec ma dodatkowo prawidłową konsytencję, to nie świadczy to o zaparciu. Jest to natomiast normalne zachowanie przy wypróżnieniu u najmłodszych dzieci. 

Które dzieci częściej cierpią z powodu zaparć?

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym zdecydowanie częściej cierpią z powodu zaparć niż niemowlęta karmione pokarmem matki. W przypadku maluszków karmionych naturalnie zwykle ilość stolców oddawanych na dobę jest znacznie większa niż w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym - często bywa tak, że maluch oddaje stolec po każdym przystawieniu go do piersi. Może się jednak zdarzyć, że w przypadku karmienia piersią dziecko będzie oddawało stolec jeden raz w tygodniu - jeśli będzie miał on prawidłową konsystencję, to w przypadku karmienia piersią można uznać to za wariant normy.  

Co robić, kiedy maluch ma zaparcie?

W przypadku niemowląt karmionych piersią, kobieta karmiąca powinna zwiększyć w swym codziennym jadłospisie ilość produktów bogatych w błonnik, który będzie pobudzał perystaltykę jelit u maluszka i tym sposobem wypróżnienia będą łatwiejsze. Do produktów takich można zaliczyć między innymi pieczywo razowe, grube kasze, surowe warzywa i owoce. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym należy zacząć podawać maluszkowi większą ilość picia - u dzieci do czwartego miesiąca należy podawać do picia przegotowaną wodę lub wodę mineralną przeznaczoną dla niemowląt, u starszych niemowląt można podawać do picia większą ilość soczków. Zbyt mała ilość płynów w diecie dziecka jest bowiem jedną z częstszych przyczyn występowania zaparć. Ponadto u niemowląt, u których zostały już wprowadzone inne posiłki niż mleko, warto wzbogacić jadłospis maluszka o przeciery warzywne i owocowe (doskonale sprawdzają się jabłka, gruszki czy śliwki) oraz specjalne jogurciki dostosowane do wieku. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym można też rozważyć zmianę mleka "ze zwykłego", na mleko "comfort". Tego typu mieszanki mleczne są właśnie stworzone z myślą o dzieciach mających problemy z wypróżnieniami i bólami brzuszka. Jednak decyzję o ewentualnej zmianie mleka powinien podjąć pediatra na rejonie, dlatego koniecznie należy osobiście skonsultować się z nim w tej sprawie. 

Czy w przypadku bardziej uporczywych zaparć u niemowląt jest mozliwość zastosowania jakichkolwiek leków?

Tak. U najmłodszych niemowląt można stosować lek regulujący pracę jelit, jest on dostepny na receptę, dlatego też o ewentualnej konieczności jego podawania dziecku musi zdecydować osobiście pediatra na rejonie, on również zaleci właściwe dawkowanie. U niemowląt od szóstego miesiąca życia można stosować preparaty dostępne bez recepty - ponieważ jednak sprawa dotyczy niemowlęcia, o podawaniu i dawkowaniu preparatów powinien mimo wszystko zdecydować pediatra na rejonie. W przypadku bardzo poważnego zaparcia, kiedy maluch nie może oddać stolca, pręży się, płacze, można doraźnie zastosować czopek glicerynowy - w aptece można kupić czopki przeznaczone specjalnie dla dzieci. Rodzice często boją się założyć maluszkowi czopek. Należy jednak pamiętać, że nie ma się czego obawiać - założenie czopka nie boli ani nie wyrządzi się przy jego zastosowaniu maluszkowi krzywdy.

Co zrobić, jeśli pomimo zmiany diety, obfitego pojenia maluszka oraz podawania leków, zaparcia cały czas się utrzymują?

W takiej sytuacji na wszelki wypadek należy wykluczyć niektóre choroby, które mogą być przyczyną zaparć u dzieci. Do chorób tych zalicza się między innymi niedoczynność tarczycy czy też wady przewodu pokarmowego. Warto też wykonać usg brzuszka, aby stwierdzić czy na pewno nie dzieje się w nim nic niepokojącego. Jeśli wszystkie wyniki badań będą prawidłowe, a zaparcia i tak będą się utrzymywać, wtedy warto porozmawiać z pediatrą prowadzącym o konieczności wizyty w poradni Gastroenterologicznej, w której specjalista będzie kierował dalszym, właściwym postępowaniem. 

Podziel się: