Zaparcia u niemowląt - przyczyny
Anna Posmykiewicz

Zaparcia u niemowląt - przyczyny

O zaparciu u niemowlaka można mówić w sytuacji, kiedy oddawanie stolca sprawia maluchowi duży wysiłek oraz ból lub też w sytuacji, kiedy stolec jest zbyt twardy oraz wypróżnienia mają zbyt małą częstotliwość (stolec pojawia się rzadziej niż raz na trzy dni). Należy pamiętać o tym, że problemy z wypróżnieniami są u maluszków dość powszechne. Rzadko zdarza się, aby dziecko nie miało żadnych problemów z brzuszkiem. Zazwyczaj każdy maluch choć raz ma problem z oddaniem stolca, jednak zwykle zdarza się to znacznie częściej. Zaparcia u niemowląt mogą mieć oczywiście związek z chorobami, jednak zazwyczaj ich obecność nie wiąże się z żadną jednostką chorobową.

Kiedy można podejrzewać, że maluszek ma problemy z zaparciami?

O zaparciach u niemowlaka mogą świadczyć objawy towarzyszące oddawaniu stolca: maluszek zwykle zaczyna płakać, pręży się, jego brzuszek jest twardy. Widać, że parcie na stolec sprawia dziecku wysiłek, czasami oddawanie stolca trwa nawet kilka minut. Poza tym, stolec jest twardy i zbity (prawidłowy stolec niemowlaka powinien mieć natomiast konsystencję papki). Dodatkowo, jeśli maluch oddaje stolec rzadziej niż raz na trzy dni i jest on również twardy i zbity, także można podejrzewać zaparcia. 

Nie każdy wysiłek widoczny na twarzy dziecka przy oddawaniu stolca musi świadczyć o zaparciu. Jeśli maluch przy wypróżnieniu robi się na twarzy czerwony, zaczyna "mruczeć" czy "stękać" (natomiast nie płacze i nie pręży się), a stolec ma dodatkowo prawidłową konsytencję, to nie świadczy to o zaparciu. Jest to natomiast normalne zachowanie przy wypróżnieniu u najmłodszych dzieci. 

Które dzieci częściej cierpią z powodu zaparć?

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym zdecydowanie częściej cierpią z powodu zaparć niż niemowlęta karmione pokarmem matki. W przypadku maluszków karmionych naturalnie zwykle ilość stolców oddawanych na dobę jest znacznie większa niż w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym - często bywa tak, że maluch oddaje stolec po każdym przystawieniu go do piersi. Może się jednak zdarzyć, że w przypadku karmienia piersią dziecko będzie oddawało stolec jeden raz w tygodniu - jeśli będzie miał on prawidłową konsystencję, to w przypadku karmienia piersią można uznać to za wariant normy.  

Co robić, kiedy maluch ma zaparcie?

W przypadku niemowląt karmionych piersią, kobieta karmiąca powinna zwiększyć w swym codziennym jadłospisie ilość produktów bogatych w błonnik, który będzie pobudzał perystaltykę jelit u maluszka i tym sposobem wypróżnienia będą łatwiejsze. Do produktów takich można zaliczyć między innymi pieczywo razowe, grube kasze, surowe warzywa i owoce. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym należy zacząć podawać maluszkowi większą ilość picia - u dzieci do czwartego miesiąca należy podawać do picia przegotowaną wodę lub wodę mineralną przeznaczoną dla niemowląt, u starszych niemowląt można podawać do picia większą ilość soczków. Zbyt mała ilość płynów w diecie dziecka jest bowiem jedną z częstszych przyczyn występowania zaparć. Ponadto u niemowląt, u których zostały już wprowadzone inne posiłki niż mleko, warto wzbogacić jadłospis maluszka o przeciery warzywne i owocowe (doskonale sprawdzają się jabłka, gruszki czy śliwki) oraz specjalne jogurciki dostosowane do wieku. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym można też rozważyć zmianę mleka "ze zwykłego", na mleko "comfort". Tego typu mieszanki mleczne są właśnie stworzone z myślą o dzieciach mających problemy z wypróżnieniami i bólami brzuszka. Jednak decyzję o ewentualnej zmianie mleka powinien podjąć pediatra na rejonie, dlatego koniecznie należy osobiście skonsultować się z nim w tej sprawie. 

Czy w przypadku bardziej uporczywych zaparć u niemowląt jest mozliwość zastosowania jakichkolwiek leków?

Tak. U najmłodszych niemowląt można stosować lek regulujący pracę jelit, jest on dostepny na receptę, dlatego też o ewentualnej konieczności jego podawania dziecku musi zdecydować osobiście pediatra na rejonie, on również zaleci właściwe dawkowanie. U niemowląt od szóstego miesiąca życia można stosować preparaty dostępne bez recepty - ponieważ jednak sprawa dotyczy niemowlęcia, o podawaniu i dawkowaniu preparatów powinien mimo wszystko zdecydować pediatra na rejonie. W przypadku bardzo poważnego zaparcia, kiedy maluch nie może oddać stolca, pręży się, płacze, można doraźnie zastosować czopek glicerynowy - w aptece można kupić czopki przeznaczone specjalnie dla dzieci. Rodzice często boją się założyć maluszkowi czopek. Należy jednak pamiętać, że nie ma się czego obawiać - założenie czopka nie boli ani nie wyrządzi się przy jego zastosowaniu maluszkowi krzywdy.

Co zrobić, jeśli pomimo zmiany diety, obfitego pojenia maluszka oraz podawania leków, zaparcia cały czas się utrzymują?

W takiej sytuacji na wszelki wypadek należy wykluczyć niektóre choroby, które mogą być przyczyną zaparć u dzieci. Do chorób tych zalicza się między innymi niedoczynność tarczycy czy też wady przewodu pokarmowego. Warto też wykonać usg brzuszka, aby stwierdzić czy na pewno nie dzieje się w nim nic niepokojącego. Jeśli wszystkie wyniki badań będą prawidłowe, a zaparcia i tak będą się utrzymywać, wtedy warto porozmawiać z pediatrą prowadzącym o konieczności wizyty w poradni Gastroenterologicznej, w której specjalista będzie kierował dalszym, właściwym postępowaniem. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Zaburzenia SI – czym są zaburzenia integracji sensorycznej? Jak je rozpoznać i jak wygląda terapia SI?

  Zaburzenia SI pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. Jakie są przyczyny zaburzeń SI? Jak wygląda terapia SI?

 • PIMS-TS – groźny dziecięcy zespół "pocovidowy". Jakie daje objawy?

  Przeważnie, jeżeli dochodzi zakażenia SARS-CoV-2 u dzieci, to infekcja ma bezobjawowy lub łagodny przebieg. Jednak u niektórych pacjentów po przebyciu zakażenia kronawirusem (także skąpoobjawowo), obserwuje się poważny stan i  liczne powikłania – jest to wieloukładowy zespół zapalny PIM-TS, nazywany "dziecięcym zespołem pocovidowym".

 • Koronawirus u dzieci – jak rozpoznać? Kiedy zgłosić się do lekarza?

  Zakażenie koronawirusem u dzieci najczęściej ma przebieg bezobjawowy lub postać łagodnie wyrażonych objawów infekcji dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Leczenie COVID-19 u dzieci, podobnie jak u dorosłych, polega na łagodzeniu symptomów choroby. Większość dzieci z zakażeniem SARS-CoV-2 może być leczona w warunkach domowych i nie wymaga hospitalizacji czy specjalistycznego leczenia. Groźnym powikłaniem zakażenia koronawirusem u dzieci jest pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny, czasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2.  

 • Jak nadwaga wpływa na proces dojrzewania płciowego u dziewczynek?

  Badanie opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dowodzi, że dziewczęta z wyższym wskaźnikiem całkowitej tkanki tłuszczowej organizmu wykazują wyższy poziom hormonów rozrodczych niż ich rówieśniczki o prawidłowej masie ciała. Nadwaga u dziewcząt może wpływać na wiek pierwszej menstruacji i proces dojrzewania piersi.

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.

 • Katar u niemowlaka – przyczyny i domowe sposoby

  Katar u niemowlaka może mieć różne przyczyny, najczęstszą z nich są niegroźne infekcje wirusowe. Duża ilość zalegającej wydzieliny powoduje trudności z oddychaniem, a to z kolei wywołuje rozdrażnienie dziecka, uniemożliwia spokojny sen, utrudnia karmienie. Wśród sposobów walki z katarem u niemowlęcia znajdują się m.in. stosowanie wody morskiej do nosa, kropli do nosa, plastrów do aromaterapii czy inhalacje. 

 • Synechia – przyczyny, rozpoznanie i leczenie zrośnięcia warg sromowych u dziewczynek

  Synechia to zrośnięcie (sklejenie) warg sromowych mniejszych. Problem dtyczy przede wszystkim małych dziewczynek − między 3. miesiącem a 3. rokiem życia, choć może również pojawić się u dorosłych kobiet (np. w wyniku urazów mechanicznych czy po radioterapii). Przyczyną synechii jest niski poziom estrogenów, stany zapalne okolic sromu czy niewłaściwa higiena intymna niemowląt. Jak przebiega leczenie zespolenie się warg sromowych mniejszych?

 • Jąkanie u dzieci – jakie są jego przyczyny? Jak pomóc dziecku, które się jąka?

  Jąkanie u dzieci jest zaburzeniem płynności mowy, które może być wywołane przez czynniki logopedyczne, psychologiczne, genetyczne lub społeczne. Objawi się ono m.in. powtarzaniem głosek, słów lub części zdań, co nieco utrudnia komunikację dziecka z otoczeniem. Na czym polega terapia jąkania u dzieci? O czym powinni pamiętać rodzice dzieci, które się jąkają? Podpowiadamy. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij