Bielactwo nabyte - jak leczyć?
Aleksandra Kańtoch

Bielactwo nabyte - jak leczyć?

O bielactwie (łac. Vitiligo) mówimy wtedy, gdy na skórze pojawiają się pojedyncze lub liczne odbarwione plamy, którym nie towarzyszą objawy zapalne ani cechy zaniku. Schorzenie to zazwyczaj ma charakter przewlekły i występuje na całym świecie z jednakową częstością u dzieci i dorosłych. Dotyka ludzi o każdym kolorze skóry. Może rozpocząć się w każdym wieku, jednak w 50% przypadków pojawia się między 10 a 30 rokiem życia.

Przyczyny

Podstawą choroby są zaburzenia prawidłowego wytwarzania (tzw. procesu melanogenezy) i rozłożenia barwnika skóry czyli melaniny. Przypuszcza się, że podstawą tego defektu jest proces autoimmunologiczny, w którym dochodzi do niszczenia komórek barwnikowych skóry (tzw. melanocytów) przez własne komórki odpornościowe organizmu zwane autoprzeciwciałami. Za tłem autoimmunologicznym przemawia również współwystępowanie w części przypadków innych autoprzeciwciał (np. przeciwtarczycowych, przeciwjądrowych itd.), a także współistnienie innych chorób o podłożu autoimmunologicznym, takich jak:

 • choroba Addisona,
 • niedokrwistość złośliwa,
 • choroba Hashimoto,
 • toczeń rumieniowaty,
 • cukrzyca,
 • łysienie plackowate,
 • twardzina,
 • miastenia.

Osoby chorujące na ww. schorzenia mogą być bardziej narażone na pojawienie się u nich bielactwa nabytego.

Należy podkreślić również rolę czynników genetycznych - bielactwo występuje rodzinnie w ok. 30% przypadków. Istnieją także doniesienia o  związku bielactwa z zaburzeniami funkcji układu nerwowego i częstym pojawianiem się odbarwień skóry po przeżyciu silnego stresu i wstrząsach psychicznych. Nierzadko zdarza się, że bielactwo rozpoczyna się po przeżyciach psychicznych związanych ze śmiercią bliskiej osoby lub po ciężkim urazie fizycznym. Również reakcja organizmu na oparzenie słoneczne może wyzwolić pojawienie się zmian bielaczych.

Objawy

Podstawowym objawem są odbarwione, kredowobiałe lub bladobiałe plamy, wyraźnie odgraniczone od otoczenia, z przebarwieniami na obwodzie. Zmiany mogą być różnego kształtu i wielkości, mogą pojawić się nagle lub stopniowo i występować po jednej stronie ciała (tzw. bielactwo segmentalne) lub zajmować symetrycznie znaczne obszary ciała (bielactwo uogólnione). Umiejscowienie plam bielaczych może być rozmaite, jednak najczęstszą lokalizacją odbarwień  jest:

 • okolica wokół oczu i ust,
 • grzbiety rąk,
 • łokcie, kolona,
 • skóra dolnej części pleców,
 • okolica narządów płciowych.

Zmiany mogą mieć również charakter uogólniony, na ogół nie towarzyszy im świąd. Włosy w obrębie plam bielaczych są również odbarwione i najczęściej mają kolor siwy. Okres trwania bielactwa jest zazwyczaj wieloletni, ale najczęściej zmiany mają tendencję do utrzymywania się przez  całe życie. Choroba postępuje poprzez stopniowe powiększanie się już istniejących plam lub w wyniku pojawiania się nowych zmian. W okresie letnim plamy są zwykle bardziej widoczne w związku z nasileniem się przebarwień na obwodzie, ale działanie promieni słonecznych może również powodować częściowy powrót prawidłowego barwnika skóry w obrębie samych odbarwień (zjawisko to nazywamy repigmentacją).

Leczenie

Niestety nie istnieje leczenie przyczynowe, które byłoby całkowicie skuteczne. W leczeniu  bielactwa stosuje się miejscowe glikokortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny (tj. takrolimus, pimekrolimus), miejscową lub ogólną fotochemioterapię  (łączona forma leczenia światłem UV z dodatkiem związków chemicznych zwiększających wrażliwość skóry na światło ultrafioletowe) oraz laseroterapię z użyciem lasera ekscimerowego. W przypadkach opornych na inne metody leczenia oraz w stabilnym bielactwie segmentalnym skuteczną metodą leczniczą mogą okazać się mikroprzeszczepy z użyciem własnych hodowlanych melanocytów - zabiegi te są  wykonywane w wyspecjalizowanych ośrodkach. Operacja polega na pobraniu skóry z miejsc zdrowych, prawidłowo zabarwionych pigmentem i przeniesienie jej na okolicę odbarwioną (zabieg tego typu nazywany jest autotransplantacją).

Istotną kwestią jest również stosowanie filtrów słonecznych, które po pierwsze maja chronić skórę dotkniętą bielactwem przez ostrymi oparzeniami słonecznymi, po drugie maja ograniczyć proces opalania skory prawidłowo wybarwionej, co m.in. ma na celu zmniejszyć różnicę w kolorze między odbarwionymi plamami, a skórą prawidłowo zabarwioną pigmentem. Leczenie chorób, które są związane z bielactwem (np. chorób tarczycy) nie ma wpływu na przebieg zmian skórnych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Hormonalna terapia zastępcza – czy może pomóc w menopauzie?

  Okres menopauzy jest jednym z przełomowych  w życiu kobiety. Charakterystyczne dla niego jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej, czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Przewiane ucho – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

  Czy po wieczornym spacerze odczuwasz ból lub słyszysz szum w uszach? To może być przyczyna przewianego ucha. Przypadłość ta dotyczy wszystkich osób, zarówno młodszych, jak i starszych. Najczęściej jednak pojawia się u dzieci do 6. roku życia. Jakie są przyczyny przewianego ucha? Jak leczyć przewiane ucho domowymi sposobami?  Kiedy udać się do laryngologa? Podpowiadamy.

 • Psychobiotyki – jak działają? Jakie są wskazania do stosowania psychobiotyków?

  „Jelita do nasz drugi mózg” – w ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowania zależnością pomiędzy stanem mikroflory jelitowej a zdrowiem psychicznym człowieka. Wyniki badań zaowocowały powstaniem nowego typu probiotyków – psychobiotyków, które, dbając o równowagę mikroflory jelitowej, regulują pracę osi mózgowo-jelitowej. Jak wybrać najlepszy psychobiotyk?

 • Łupież pstry – przyczyny, objawy, leczenie, pielęgnacja

  O łupieżu słyszał zapewne każdy z nas, część być może miała z nim do czynienia na własnej skórze. Zdecydowana większość na pytanie, jak wygląda łupież, opowie o nim jako o białych okruszkach sypiących się z głowy. Poniekąd słusznie, jednak należy zdawać sobie sprawę, że odmian łupieżu jest wiele. Jedną z nich jest łupież pstry. Charakterystyczne dla niego jest występowanie różnokolorowych, złuszczających się plam na całym ciele. Dowiedz się skąd bierze się łupież pstry i jak go skutecznie leczyć. 

 • Co wiadomo o francuskiej szczepionce VLA2001 przeciwko COVID-19?

  Najnowsze raporty ujawniają, że szczepionka firmy Valneva może być skuteczna w zwalczaniu pojawiających się wariantów wirusa SARS-CoV-2. Choć prace nad preparatem nie zostały jeszcze zakończone, przyciągnął on już uwagę państw europejskich i Australii. Jeżeli szczepionka zostanie zatwierdzona przez organy regulacyjne, prawdopodobnie odegra ważną rolę w walce pandemią COVID-19.

 • Gonartroza – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby na zwyrodnienie stawu kolanowego

  Gonartroza to inaczej zwyrodnienie stawu kolanowego. Charakteryzuje się występowaniem zmian degeneracyjnych chrząstki stawowej, uszkodzeń błony maziowej oraz obecnością zwiększonej ilości płynu wewnątrz stawu. Dotyczy zwłaszcza osób starszych. Prowadzi do szybkiej eksploatacji kolana i powoduje ból podczas najprostszych czynności, takich jak wchodzenie i schodzenie po schodach, chodzenie, wstawanie z niskich pozycji. 

 • Koronawirus a cukrzyca – kontrola glikemii obniża ryzyko zgonu z powodu COVID-19

  Według ekspertów właściwa kontrola glikemii przyczynia się do wzrostu szans na wyzdrowienie i znacząco obniża śmiertelność pacjentów, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Jak wyjaśnić to, że diabetycy są bardziej podatni na ciężki przebieg choroby koronawirusowej? Czy COVID-19 może wywołać cukrzycę?

 • Jak działa acyklowir? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci?

  Acyklowir to pochodna guanozyny, którą z powodzeniem stosuje się podczas leczenia opryszczki, półpaśca, ospy wietrznej, cytomegalii i wirusa EBV. Występuje w formie tabletek i kremów i roztworów do infuzji. Kto może stosować acyklowir, a jakie są przeciwwskazania i czy kobiety w ciąży oraz matki karmiące mogą bezpiecznie sięgać po acyklowir w preparatach bez recepty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij