Bielactwo nabyte - jak leczyć?
Aleksandra Kańtoch

Bielactwo nabyte - jak leczyć?

O bielactwie (łac. Vitiligo) mówimy wtedy, gdy na skórze pojawiają się pojedyncze lub liczne odbarwione plamy, którym nie towarzyszą objawy zapalne ani cechy zaniku. Schorzenie to zazwyczaj ma charakter przewlekły i występuje na całym świecie z jednakową częstością u dzieci i dorosłych. Dotyka ludzi o każdym kolorze skóry. Może rozpocząć się w każdym wieku, jednak w 50% przypadków pojawia się między 10 a 30 rokiem życia.

Przyczyny

Podstawą choroby są zaburzenia prawidłowego wytwarzania (tzw. procesu melanogenezy) i rozłożenia barwnika skóry czyli melaniny. Przypuszcza się, że podstawą tego defektu jest proces autoimmunologiczny, w którym dochodzi do niszczenia komórek barwnikowych skóry (tzw. melanocytów) przez własne komórki odpornościowe organizmu zwane autoprzeciwciałami. Za tłem autoimmunologicznym przemawia również współwystępowanie w części przypadków innych autoprzeciwciał (np. przeciwtarczycowych, przeciwjądrowych itd.), a także współistnienie innych chorób o podłożu autoimmunologicznym, takich jak:

 • choroba Addisona,
 • niedokrwistość złośliwa,
 • choroba Hashimoto,
 • toczeń rumieniowaty,
 • cukrzyca,
 • łysienie plackowate,
 • twardzina,
 • miastenia.

Osoby chorujące na ww. schorzenia mogą być bardziej narażone na pojawienie się u nich bielactwa nabytego.

Należy podkreślić również rolę czynników genetycznych - bielactwo występuje rodzinnie w ok. 30% przypadków. Istnieją także doniesienia o  związku bielactwa z zaburzeniami funkcji układu nerwowego i częstym pojawianiem się odbarwień skóry po przeżyciu silnego stresu i wstrząsach psychicznych. Nierzadko zdarza się, że bielactwo rozpoczyna się po przeżyciach psychicznych związanych ze śmiercią bliskiej osoby lub po ciężkim urazie fizycznym. Również reakcja organizmu na oparzenie słoneczne może wyzwolić pojawienie się zmian bielaczych.

Objawy

Podstawowym objawem są odbarwione, kredowobiałe lub bladobiałe plamy, wyraźnie odgraniczone od otoczenia, z przebarwieniami na obwodzie. Zmiany mogą być różnego kształtu i wielkości, mogą pojawić się nagle lub stopniowo i występować po jednej stronie ciała (tzw. bielactwo segmentalne) lub zajmować symetrycznie znaczne obszary ciała (bielactwo uogólnione). Umiejscowienie plam bielaczych może być rozmaite, jednak najczęstszą lokalizacją odbarwień  jest:

 • okolica wokół oczu i ust,
 • grzbiety rąk,
 • łokcie, kolona,
 • skóra dolnej części pleców,
 • okolica narządów płciowych.

Zmiany mogą mieć również charakter uogólniony, na ogół nie towarzyszy im świąd. Włosy w obrębie plam bielaczych są również odbarwione i najczęściej mają kolor siwy. Okres trwania bielactwa jest zazwyczaj wieloletni, ale najczęściej zmiany mają tendencję do utrzymywania się przez  całe życie. Choroba postępuje poprzez stopniowe powiększanie się już istniejących plam lub w wyniku pojawiania się nowych zmian. W okresie letnim plamy są zwykle bardziej widoczne w związku z nasileniem się przebarwień na obwodzie, ale działanie promieni słonecznych może również powodować częściowy powrót prawidłowego barwnika skóry w obrębie samych odbarwień (zjawisko to nazywamy repigmentacją).

Leczenie

Niestety nie istnieje leczenie przyczynowe, które byłoby całkowicie skuteczne. W leczeniu  bielactwa stosuje się miejscowe glikokortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny (tj. takrolimus, pimekrolimus), miejscową lub ogólną fotochemioterapię  (łączona forma leczenia światłem UV z dodatkiem związków chemicznych zwiększających wrażliwość skóry na światło ultrafioletowe) oraz laseroterapię z użyciem lasera ekscimerowego. W przypadkach opornych na inne metody leczenia oraz w stabilnym bielactwie segmentalnym skuteczną metodą leczniczą mogą okazać się mikroprzeszczepy z użyciem własnych hodowlanych melanocytów - zabiegi te są  wykonywane w wyspecjalizowanych ośrodkach. Operacja polega na pobraniu skóry z miejsc zdrowych, prawidłowo zabarwionych pigmentem i przeniesienie jej na okolicę odbarwioną (zabieg tego typu nazywany jest autotransplantacją).

Istotną kwestią jest również stosowanie filtrów słonecznych, które po pierwsze maja chronić skórę dotkniętą bielactwem przez ostrymi oparzeniami słonecznymi, po drugie maja ograniczyć proces opalania skory prawidłowo wybarwionej, co m.in. ma na celu zmniejszyć różnicę w kolorze między odbarwionymi plamami, a skórą prawidłowo zabarwioną pigmentem. Leczenie chorób, które są związane z bielactwem (np. chorób tarczycy) nie ma wpływu na przebieg zmian skórnych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Nadciśnienie – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać podwyższonemu ciśnieniu krwi?

  Nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo rozpowszechnioną. Szacuje się, że w Polsce 30–45% dorosłych cierpi na tę chorobę. Czym dokładnie jest nadciśnienie i jak się objawia? Co może powodować wysokie ciśnienie krwi? Jak zapobiegać nadciśnieniu? Podpowiadamy.

 • Kwasy omega-3 chronią przed astmą dzieci ze specyficznym wariantem genów

  Astma to choroba układu oddechowego, która dotyka prawie 340 mln ludzi na całym świecie. Często rozwija się w dzieciństwie i może powodować ataki, w wyniku których dochodzi do zapalenia płuc i zwężenia dróg oddechowych, powodując trudności w oddychaniu i świszczący oddech. Zespół badaczy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii udowodnił, że większe spożycie niektórych rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3 może zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy u dziecka w okresie dojrzewania. Leki naśladujące działanie kwasów tłuszczowych mogą okazać się przyszłością leczenia astmy.

 • Pistolet do masażu – jak działa i kto powinien z niego korzystać?

  Pistolet do masażu to niewielkich rozmiarów urządzenie generujące kilkadziesiąt uderzeń na sekundę, wyposażone w kilka wymiennych końcówek. Używanie masażera pistoletowego wpływa na poprawę funkcjonalności tkanek miękkich, znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych w różnego rodzaju urazach i kontuzjach, przyspiesza regenerację mięśniową u osób uprawiających sporty czy likwiduje nadmierne napięcie mięśni u osób pracujących wiele godzin w wymuszonej pozycji siedzącej. Jak używać masażer pneumatyczny? Jaka jest jego cena?

 • Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi

  Najnowsze badania wskazują, że cotygodniowy zastrzyk semaglutydu, w połączeniu z wdrożeniem zasad zdrowego stylu życia, skutkuje znaczną i klinicznie istotną utratą masy ciała. Odkrycie może rozpocząć "nową erę" w leczeniu otyłości.

 • Morsowanie – czy lodowate kąpiele są korzystne dla zdrowia?

  Tej zimy morsowanie stało się wyjątkowo gorącym trendem. Dowiedz się, jakimi korzyściami zdrowotnymi mogą zaowocować regularne kąpiele w lodowatej wodzie. Jakie są przeciwwskazania do tej aktywności? Dlaczego niektórzy lepiej tolerują niskie temperatury?

 • Skutki uboczne szczepionek przeciwko COVID-19. Jakie działania niepożądane pojawiają się najczęściej?

  Eksperci twierdzą, że korzyści wynikające ze szczepienia przeciwko COVID-19 znacznie przewyższają związane z nimi ewentualne efekty uboczne, które są rzadkie i samoistnie ustępują w ciągu kilku dni. Dowiedz się, czego można się spodziewać po przyjęciu szczepionki? Jak złagodzić nieprzyjemne efekty poszczepienne?  

 • PTSD – przyczyny, objawy, leczenie zespołu stresu pourazowego

  PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) większości osób kojarzy się z weteranami, nie wszyscy są świadomi, że jest to problem, który może dotknąć niemal każdego. Nawet do 25% osób po traumatycznym przeżyciu, takim jak napaść, wypadek, klęska żywiołowa, śmierć bliskiej osoby, może doznać zespołu stresu pourazowego. PTSD to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się występowaniem szeregu objawów, m.in. lęku, depresji, zaburzeń snu, agresji, nadmiernej reakcji na bodźce, prowadzących do upośledzenia funkcjonowania w życiu codziennym. 

 • Witamina K – funkcje w organizmie i skutki niedoboru u dzieci i dorosłych. Witamina K dla noworodka

  Witamina K to tak naprawdę grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które odgrywają istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi, metabolizmie kości i regulacji poziomu wapnia we krwi. Wyróżnia się witaminę K1 (filochinon), występującą w zielonych warzywach oraz witaminę K2 (menachinon), która jest syntezowana w układzie pokarmowym. Jakie są przyczyny i objawy niedoboru witaminy K? Dlaczego podaje się ją noworodkom tuż po urodzeniu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij