Bielactwo nabyte - jak leczyć?
Aleksandra Kańtoch

Bielactwo nabyte - jak leczyć?

O bielactwie (łac. Vitiligo) mówimy wtedy, gdy na skórze pojawiają się pojedyncze lub liczne odbarwione plamy, którym nie towarzyszą objawy zapalne ani cechy zaniku. Schorzenie to zazwyczaj ma charakter przewlekły i występuje na całym świecie z jednakową częstością u dzieci i dorosłych. Dotyka ludzi o każdym kolorze skóry. Może rozpocząć się w każdym wieku, jednak w 50% przypadków pojawia się między 10 a 30 rokiem życia.

Przyczyny

Podstawą choroby są zaburzenia prawidłowego wytwarzania (tzw. procesu melanogenezy) i rozłożenia barwnika skóry czyli melaniny. Przypuszcza się, że podstawą tego defektu jest proces autoimmunologiczny, w którym dochodzi do niszczenia komórek barwnikowych skóry (tzw. melanocytów) przez własne komórki odpornościowe organizmu zwane autoprzeciwciałami. Za tłem autoimmunologicznym przemawia również współwystępowanie w części przypadków innych autoprzeciwciał (np. przeciwtarczycowych, przeciwjądrowych itd.), a także współistnienie innych chorób o podłożu autoimmunologicznym, takich jak:

 • choroba Addisona,
 • niedokrwistość złośliwa,
 • choroba Hashimoto,
 • toczeń rumieniowaty,
 • cukrzyca,
 • łysienie plackowate,
 • twardzina,
 • miastenia.

Osoby chorujące na ww. schorzenia mogą być bardziej narażone na pojawienie się u nich bielactwa nabytego.

Należy podkreślić również rolę czynników genetycznych - bielactwo występuje rodzinnie w ok. 30% przypadków. Istnieją także doniesienia o  związku bielactwa z zaburzeniami funkcji układu nerwowego i częstym pojawianiem się odbarwień skóry po przeżyciu silnego stresu i wstrząsach psychicznych. Nierzadko zdarza się, że bielactwo rozpoczyna się po przeżyciach psychicznych związanych ze śmiercią bliskiej osoby lub po ciężkim urazie fizycznym. Również reakcja organizmu na oparzenie słoneczne może wyzwolić pojawienie się zmian bielaczych.

Objawy

Podstawowym objawem są odbarwione, kredowobiałe lub bladobiałe plamy, wyraźnie odgraniczone od otoczenia, z przebarwieniami na obwodzie. Zmiany mogą być różnego kształtu i wielkości, mogą pojawić się nagle lub stopniowo i występować po jednej stronie ciała (tzw. bielactwo segmentalne) lub zajmować symetrycznie znaczne obszary ciała (bielactwo uogólnione). Umiejscowienie plam bielaczych może być rozmaite, jednak najczęstszą lokalizacją odbarwień  jest:

 • okolica wokół oczu i ust,
 • grzbiety rąk,
 • łokcie, kolona,
 • skóra dolnej części pleców,
 • okolica narządów płciowych.

Zmiany mogą mieć również charakter uogólniony, na ogół nie towarzyszy im świąd. Włosy w obrębie plam bielaczych są również odbarwione i najczęściej mają kolor siwy. Okres trwania bielactwa jest zazwyczaj wieloletni, ale najczęściej zmiany mają tendencję do utrzymywania się przez  całe życie. Choroba postępuje poprzez stopniowe powiększanie się już istniejących plam lub w wyniku pojawiania się nowych zmian. W okresie letnim plamy są zwykle bardziej widoczne w związku z nasileniem się przebarwień na obwodzie, ale działanie promieni słonecznych może również powodować częściowy powrót prawidłowego barwnika skóry w obrębie samych odbarwień (zjawisko to nazywamy repigmentacją).

Leczenie

Niestety nie istnieje leczenie przyczynowe, które byłoby całkowicie skuteczne. W leczeniu  bielactwa stosuje się miejscowe glikokortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny (tj. takrolimus, pimekrolimus), miejscową lub ogólną fotochemioterapię  (łączona forma leczenia światłem UV z dodatkiem związków chemicznych zwiększających wrażliwość skóry na światło ultrafioletowe) oraz laseroterapię z użyciem lasera ekscimerowego. W przypadkach opornych na inne metody leczenia oraz w stabilnym bielactwie segmentalnym skuteczną metodą leczniczą mogą okazać się mikroprzeszczepy z użyciem własnych hodowlanych melanocytów - zabiegi te są  wykonywane w wyspecjalizowanych ośrodkach. Operacja polega na pobraniu skóry z miejsc zdrowych, prawidłowo zabarwionych pigmentem i przeniesienie jej na okolicę odbarwioną (zabieg tego typu nazywany jest autotransplantacją).

Istotną kwestią jest również stosowanie filtrów słonecznych, które po pierwsze maja chronić skórę dotkniętą bielactwem przez ostrymi oparzeniami słonecznymi, po drugie maja ograniczyć proces opalania skory prawidłowo wybarwionej, co m.in. ma na celu zmniejszyć różnicę w kolorze między odbarwionymi plamami, a skórą prawidłowo zabarwioną pigmentem. Leczenie chorób, które są związane z bielactwem (np. chorób tarczycy) nie ma wpływu na przebieg zmian skórnych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Jak działają tabletki na rzucenie palenia? Czy te preparaty pomagają nie przytyć w trakcie kuracji?

  Palacze, chcąc rzucić nałóg, próbują wspomóc ten proces, stosując tzw. tabletki na rzucanie palenia, które zawierają w swoim składzie cytyzynę albo żywicę nikotynową. Działanie tych substancji ma na celu pozbycie się uczucia głodu nikotynowego, a tym samym skuteczne rzucenie palenia, niemniej mechanizm ich wpływu na organizm jest odmienny. Przyjmuje się, że cytyzyna zwiększa skuteczność zerwania z nałogiem lepiej niż wykorzystywana w nikotynowej terapii zastępczej żywica nikotynowa, niemniej cechuje się także większą ilością działań niepożądanych. Jakie to skutki uboczne, czy można nie przytyć, rzucając palenie oraz co wspólnego mają antydepresanty z rzucaniem palenia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij