Aplazja szpiku kostnego (obraz wygenerowany za pomocą AI)
Paulina Kłos-Wojtczak

Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  1. Aplazja szpiku kostnego – objawy. Co to jest aplazja szpiku kostnego?
  2. Aplazja szpiku kostnego – przyczyny
  3. Aplazja szpiku kostnego – objawy
  4. Aplazja szpiku kostnego – leczenie

Komórki macierzyste to wyjątkowy rodzaj jednostek, które coraz częściej wykorzystywane są w leczeniu poważnych chorób. Jest to związane z ich unikalną cechą, jaką jest zdolność różnicowania (przeobrażania się) w dowolny rodzaj komórki. Niestety zaburzenia komórek macierzystych mogą prowadzić do wielu poważnych schorzeń, w tym do stosunkowo rzadko występującej aplazji szpiku kostnego. Jak wygląda jej przebieg? Czy można ją skutecznie leczyć?

Aplazja szpiku kostnego – objawy. Co to jest aplazja szpiku kostnego?

Aplazja szpiku kostnego po raz pierwszy pojawiła się w literaturze medycznej w 1888 roku za sprawą P. Ehrlicha. Wówczas jednak nie rozumiano dokładnego przebiegu tej groźnej choroby. Uważna obserwacja pacjentów pozwoliła odkryć tajemnice schorzenia, jednak zajęło to wiele dziesięcioleci.

Co to jest aplazja szpiku kostnego? W przebiegu choroby obserwuje się zanik utkania szpikowego, co związane jest z zanikiem wszystkich komórek krwi bądź też z upośledzeniem ich funkcji. Skutkiem takich zmian jest dynamiczny rozwój leukopenii, granulocytopenii, małopłytkowości i niedokrwistości. Ubytek komórek krwi zastępowany jest tkanką łączną lub tłuszczową.

Niedokrwistość aplastyczna może pojawić się w każdym wieku, jednakże statystyki jasno pokazują, że najczęściej diagnozuje się ją w bardzo młodym wieku (między 15. a 25. rokiem życia), a także u seniorów. Co ciekawe, częściej chorują mężczyźni. Choroba jest bardzo rzadka i występuje z częstotliwością od 1 do 2 osób na milion.

Aplazja dzieli się na wrodzoną (postać pierwotna) i nabytą (postać wtórna), a także na przewlekłą i ostrą. Poważniejsze przypadki o bardzo ostrym przebiegu mogą zakończyć się śmiercią.

Aplazja szpiku kostnego – przyczyny

Na rozwój aplazji szpiku kostnego może mieć wpływ wiele czynników. W przypadku postaci wrodzonej są to czynniki genetyczne. Czasami lekarze nie są w stanie określić, co dokładnie było przyczyną rozwoju schorzenia. U jednych chorych aplazja będzie przebiegała praktycznie bezobjawowo, a u innych będzie dawała objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Na podstawie wyników badań naukowych udało się ustalić, że najczęstsze przyczyny rozwoju aplazji szpiku kostnego to:

  • bezpośredni kontakt ze środkami owadobójczymi i chwastobójczymi – w większości przypadków objawy anemii znikają po zaprzestaniu działania bodźca,
  • długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, w tym preparatów na reumatoidalne zapalenie stawów, a także antybiotyków,
  • zakażenia wirusowe (np. HIV, herpes wirusy),
  • choroby o podłożu autoimmunologicznym,
  • radioterapia lub chemioterapia,
  • niektóre choroby krwi, np. zespół mielodysplastyczny,
  • zaburzenia tkanki łącznej,
  • ekspozycja na benzen.
Sprawdź ofertę witamin na DOZ.pl

Powiązane produkty

Aplazja szpiku kostnego – objawy

Objawy aplazji szpiku kostnego wynikają przede wszystkim ze spadku ilości (lub jakości) elementów morfotycznych krwi. Na ogół nasilają się one wraz z pogłębieniem deficytu komórkowego.

Objawy aplazji szpiku kostnego to:

  • duszności,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • bóle i zawroty głowy,
  • większa podatność na infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze,
  • posocznica,
  • ropne zmiany skórne,
  • krwawienia z błon śluzowych (lub wydłużenie procesów krzepnięcia),
  • omdlenia,
  • owrzodzenia jamy ustnej.

Aplazja szpiku kostnego – leczenie

Leczenie aplazji szpiku kostnego uzależnione jest od konkretnego przypadku, a lekarz, dobierając terapię, musi uwzględnić wiele czynników, w tym np. występowanie chorób współistniejących. Leczenie może mieć charakter wspomagający lub przyczynowy. W tym pierwszym przypadku najczęściej wykorzystuje się leki immunosupresyjne w połączeniu z innymi substancjami, np. globulinę z kortykosteroidami lub chemioterapią. Dobre rezultaty daje także podanie pacjentowi koncentratu czerwonych krwinek czy też czynników wzrostu.

Leczenie przyczynowe na ogół obejmuje wykonanie allogenicznego przeszczepu szpiku. Co ważne, dawca nie musi być osobą spokrewnioną z chorym. Taki przeszczep daje bardzo dobre rokowanie, a nawet może doprowadzić do całkowitego wyleczenia.

Niestety leczenie aplazji szpiku kostnego nie jest skuteczne u wszystkich pacjentów. Niektórzy z nich wykazują dużą oporność na działanie substancji aktywnych.

Kluczowe jest wdrożenie szybkiego postępowania u chorych z ostrymi objawami aplazji szpiku kostnego. Brak leczenia może skutkować rozwinięciem się sepsy lub innego poważnego zakażenia, a w skrajnych przypadkach możliwy jest również rozwój nowotworu.

  1. S. Maj, Polekowe powikłania hematologiczne, „Postępy Nauk Medycznych”, nr 4 2000.
  2. K. Hałaburda i A. Tomaszewska, Leczenie chorych na niedokrwistość aplastyczną, „Hematology in Clinical Practice”, nr 3 2013.
  3. K. Sułek, Niedokrwistość w przebiegu niewydolności szpiku kostnego, podyplomie.pl [online] https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/723,niedokrwistosc-w-przebiegu-niewydolnosci-szpiku-kostnego [dostęp 23.05.2022].
  4. I. Marzec i K. Pawelec, Kiedy pacjent jest oporny na leczenie – historia dziewczynki z aplazją szpiku, „Nowa Pediatria”, nr 2 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl