Zespół szarergo dziecka
Oliwia Janota

Zespół szarego dziecka – kiedy występuje?

Zespół szarego dziecka (zespół szary, zespół Grey’a) to schorzenie, które szczególnie często występowało w latach 50. XX wieku. W tym okresie powszechne było stosowanie specyficznego antybiotyku – chloramfenikolu – u noworodków urodzonych po 24 godzinach od przedwczesnego odpłynięcia wód płodowych. Tak zastosowana antybiotykoterapia miała zapobiegać infekcji, która zagrażała dziecku niechronionemu przez ponad dobę przez płyn owodniowy.

  1. Zespół szarego dziecka – przyczyny
  2. Zespół szarego dziecka – na czym polega? Objawy
  3. Zespół szarego dziecka – diagnostyka
  4. Zespół szarego dziecka – leczenie, sposoby leczenia
  5. Zespół szarego dziecka – rokowania

Zespół szarego dziecka – przyczyny

Przyczyną zespołu jest podanie noworodkowi chloramfenikolu. U noworodków i niemowląt, szczególnie wcześniaków, procesy metaboliczne są niedojrzałe. W konsekwencji organizm tak małego dziecka nie jest w stanie w pełni zmetabolizować leku, co prowadzi do jego kumulacji w organizmie dziecka. Ponadto niedojrzałe procesy metaboliczne przyczyniają się do powstawania toksycznych metabolitów chloramfenikolu. Oba te procesy doprowadzały do zespołu szarego dziecka, a nasilenie objawów ściśle zależało od zastosowanej dawki antybiotyku.

Zespół szarego dziecka – na czym polega? Objawy

Objawy pojawiają się zazwyczaj od 2 do 9 dni od podania pierwszej dawki chloramfenikolu. W tym czasie lek osiąga toksyczne stężenie we krwi i wywołuje objawy zespołu szarego dziecka. Jedne z pierwszych symptomów to: utrata apetytu, nerwowość, wymioty, popielate zabarwienie skóry. Następnie pojawia się obniżone ciśnienie krwi, sinica, wychłodzenie, obniżenie siły mięśniowej (wiotkość) i wzdęcie brzucha. Zwiększa się również stężenie mleczanów we krwi, co bezpośrednio prowadzi do kwasicy metabolicznej, zaburzeń oddychania i ostatecznie – do niewydolności krążenia i zgonu.

Powiązane produkty

Zespół szarego dziecka – diagnostyka

W przypadku diagnostyki zespołu można oznaczyć stężenie antybiotyku we krwi. Jeśli stężenie chloramfenikolu przekracza 50 µg/ml, istnieje duże ryzyko wystąpienia zespołu szarego dziecka. Ponadto za zespołem będą również przemawiać pozostałe wyniki badań laboratoryjnych – obniżone pH krwi i podwyższone stężenie mleczanów.

Zespół szarego dziecka – leczenie, sposoby leczenia

Jedynym sposobem leczenia jest natychmiastowe zaprzestanie podawania chloramfenikolu. Pozostałe działania polegają na leczeniu objawowym obniżonego ciśnienia tętniczego oraz kwasicy mleczanowej.

Zespół szarego dziecka – rokowania

Z uwagi na to, iż od kilkudziesięciu lat chloramfenikol jest zakazany do stosowania u noworodków i niemowląt, rokowanie jest nieokreślone. Jedyne dane pochodzą z obserwacji w latach 50. XX wieku. W toku badań lekarze zaobserwowali, że śmiertelność wśród noworodków, u których zastosowano chloramfenikol, była wyższa niż noworodków, u których nie zastosowano leczenia mimo porodu obarczonego dużym ryzykiem infekcji u dziecka.

  1. World Health Organization. (‎2010)‎. WHO model formulary for children 2010. World Health Organization.
  2. Krasinski, K., Perkin, R., & Rutledge, J. (1982). Gray baby syndrome revisited. Clinical Pediatrics, 21(9), 571–572.
  3. Holt, D., Harvey, D., & Hurley, R. (1993). Chloramphenicol toxicity. Adverse Drug Reactions and Toxicological Reviews, 12(2), 83–95.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl