Zespół szarergo dziecka
Oliwia Janota

Zespół szarego dziecka – kiedy występuje?

Zespół szarego dziecka (zespół szary, zespół Grey’a) to schorzenie, które szczególnie często występowało w latach 50. XX wieku. W tym okresie powszechne było stosowanie specyficznego antybiotyku – chloramfenikolu – u noworodków urodzonych po 24 godzinach od przedwczesnego odpłynięcia wód płodowych. Tak zastosowana antybiotykoterapia miała zapobiegać infekcji, która zagrażała dziecku niechronionemu przez ponad dobę przez płyn owodniowy.

  1. Zespół szarego dziecka – przyczyny
  2. Zespół szarego dziecka – na czym polega? Objawy
  3. Zespół szarego dziecka – diagnostyka
  4. Zespół szarego dziecka – leczenie, sposoby leczenia
  5. Zespół szarego dziecka – rokowania

Zespół szarego dziecka – przyczyny

Przyczyną zespołu jest podanie noworodkowi chloramfenikolu. U noworodków i niemowląt, szczególnie wcześniaków, procesy metaboliczne są niedojrzałe. W konsekwencji organizm tak małego dziecka nie jest w stanie w pełni zmetabolizować leku, co prowadzi do jego kumulacji w organizmie dziecka. Ponadto niedojrzałe procesy metaboliczne przyczyniają się do powstawania toksycznych metabolitów chloramfenikolu. Oba te procesy doprowadzały do zespołu szarego dziecka, a nasilenie objawów ściśle zależało od zastosowanej dawki antybiotyku.

Zespół szarego dziecka – na czym polega? Objawy

Objawy pojawiają się zazwyczaj od 2 do 9 dni od podania pierwszej dawki chloramfenikolu. W tym czasie lek osiąga toksyczne stężenie we krwi i wywołuje objawy zespołu szarego dziecka. Jedne z pierwszych symptomów to: utrata apetytu, nerwowość, wymioty, popielate zabarwienie skóry. Następnie pojawia się obniżone ciśnienie krwi, sinica, wychłodzenie, obniżenie siły mięśniowej (wiotkość) i wzdęcie brzucha. Zwiększa się również stężenie mleczanów we krwi, co bezpośrednio prowadzi do kwasicy metabolicznej, zaburzeń oddychania i ostatecznie – do niewydolności krążenia i zgonu.

Powiązane produkty

Zespół szarego dziecka – diagnostyka

W przypadku diagnostyki zespołu można oznaczyć stężenie antybiotyku we krwi. Jeśli stężenie chloramfenikolu przekracza 50 µg/ml, istnieje duże ryzyko wystąpienia zespołu szarego dziecka. Ponadto za zespołem będą również przemawiać pozostałe wyniki badań laboratoryjnych – obniżone pH krwi i podwyższone stężenie mleczanów.

Zespół szarego dziecka – leczenie, sposoby leczenia

Jedynym sposobem leczenia jest natychmiastowe zaprzestanie podawania chloramfenikolu. Pozostałe działania polegają na leczeniu objawowym obniżonego ciśnienia tętniczego oraz kwasicy mleczanowej.

Zespół szarego dziecka – rokowania

Z uwagi na to, iż od kilkudziesięciu lat chloramfenikol jest zakazany do stosowania u noworodków i niemowląt, rokowanie jest nieokreślone. Jedyne dane pochodzą z obserwacji w latach 50. XX wieku. W toku badań lekarze zaobserwowali, że śmiertelność wśród noworodków, u których zastosowano chloramfenikol, była wyższa niż noworodków, u których nie zastosowano leczenia mimo porodu obarczonego dużym ryzykiem infekcji u dziecka.

  1. World Health Organization. (‎2010)‎. WHO model formulary for children 2010. World Health Organization.
  2. Krasinski, K., Perkin, R., & Rutledge, J. (1982). Gray baby syndrome revisited. Clinical Pediatrics, 21(9), 571–572.
  3. Holt, D., Harvey, D., & Hurley, R. (1993). Chloramphenicol toxicity. Adverse Drug Reactions and Toxicological Reviews, 12(2), 83–95.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.