×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Marskość wątroby

Marskość wątroby to postępujące włóknienie miąższu wątroby, co przyczynia się do niszczenia struktury narządu. Komórki wątroby są zastępowane włóknami tkanki łącznej, co prowadzi do upośledzenia prawidłowego funkcjonowania wątroby.

Jakie są najczęstsze przyczyny marskości wątroby?

W pierwszej kolejności należy wymienić nadużywanie alkoholu i chorobę alkoholową - w niektórych krajach jest to połowa przyczyn marskości wątroby. W dalszej kolejności trzeba wspomnieć o zakażeniach wirusami hepatotropowymi - wirus zapalenia wątroby B, C, D. Ponadto marskość wątroby może mieć podłoże autoimmunizacyjne - organizm wytwarza przeciwciała niszczące własny narząd, zalicza się tu pierwotną marskość żółciową oraz przewlekłe autoimmunizacyjne aktywne zapalenie wątroby. Przyczyna marskości może też mieć podłoże genetyczne - często pojawia się ona w przebiegu takich chorób jak hemochromstoza, niedobór alfa-1-antytrypsyny, galaktozemia, choroba Wilsona. Czasami zdarza się też marskość indukowana lekami i toksynami lub jako efekt chorób tropikalnych, np. bilharcjoza czy zakażenia motylicą wątrobową. Także niektóre choroby dróg żółciowych mogą być przyczyną powstawania marskości wątroby. 

Jakie są zatem główne objawy w przebiegu marskości wątroby?

Pacjent zaczyna czuć się osłabiony, towarzyszy mu uczucie rozbicia. Często pojawiają się nudności i chudnięcie, chorzy skarżą się na ucisk lub uczucie pełności w nadbrzuszu. Na skórze zaczynają pojawiać się charakterystyczne „pajączki", często pojawia się rumień dłoni i podeszw stóp oraz "lakierowane wargi" i "lakierowany język". Może pojawić się zniekształcenie palców i paznokci u rąk, które często stają się białe. Mogą też wystąpić przykurcze ścięgien w rękach ( tzw. przykurcze Dupuytrena). Ponadto pojawiają się wybroczyny i krwawienia oraz żółtaczka i ewentualny świąd skóry. W późniejszej fazie choroby pojawia się wodobrzusze, splenomegalia (powiększenie śledziony), zaburzenia miesiączkowania lub zanik miesiączki u kobiet, zanik jąder, rozrost sutków i zanik wtórnego owłosienia łonowego u mężczyzn (na skutek zaburzeń hormonalnych - spada poziom testosteronu, zaś rośnie poziom estrogenów). W przebiegu marskości wątroby pojawiają się też jej powikłania: nadciśnienie wrotne, które prowadzi do powstania żylaków przełyku, encefalopatia wątrobowa i śpiączka wątrobowa, może też pojawić się rak wątroby jako późne następstwo marskości. 

Na jakiej podstawie stawiane jest rozpoznanie?

Rozpoznanie stawia się na podstawie wywiadu zebranego od pacjenta, badania fizykalnego, badań laboratoryjnych i obrazowych. Z badań obrazowych najczęściej wykorzystuje się badanie usg, tomografii komputerowej i rzadziej rezonansu magnetycznego. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się zmniejszenie stężenia zależnych od witaminy K czynników krzepnięcia krwi, obniżony poziom albumin, podwyższony poziom bilirubiny. Do określenia stopnia zaawansowania choroby służy natomiast skala Childa- Pugha (obejmuje ona poziom albumin, bilirubiny, protrombiny oraz obecność wodobrzusza i encefalopatii).

Jak przebiega leczenie marskości wątroby?

Niestety, uszkodzenie struktury wątroby w przebiegu marskości jest nieodwracalne, można jednak właściwym postępowaniem spowolnić postęp choroby i zapobiegać jej dalszemu rozwojowi. Dlatego też w pierwszej kolejności należy wyeliminować czynniki mające na wątrobę negatywny wpływ, czyli przede wszystkim alkohol i niektóre leki, w tym bardzo popularny paracetamol. Ponadto pacjentowi należy podawać witaminy A,D,E,K, chory powinien ograniczyć w diecie podaż soli. Leczenie marskości wątroby powinno wyeliminować przyczynę, która ja wywołała lub być wycelowane właśnie w nią, np. leczenie zakażenia wirusami WZW, leczenie choroby alkoholowej. Leczyć należy też powikłania marskości, np. poprzez podawanie leków przeczyszczających w przebiegu encefalopatii, podawanie diuretykow, aby zmniejszyć wodobrzusze czy też hamowanie krwawienia w przebiegu nadciśnienia wrotnego i żylaków przełyku. Czasami niestety postęp choroby jest tak duży, że pacjenci muszą zostać poddani przeszczepowi wątroby . 


Podziel się: