Objawy chorej wątroby
Anna Posmykiewicz

Objawy chorej wątroby

Wątroba jest wielofunkcyjnym gruczołem, który zbudowany jest z czterech płatów. Wyróżnia się zatem w jej budowie płat prawy, płat lewy, płat czworoboczny oraz ogoniasty. W budowie wątroby można też wyróżnić dwie powierzchnie: przeponową oraz trzewną. Wątroba u ludzi znajduje się pod przeponą. Jej większa część jest zlokalizowana w prawym podżebrzu i nie powinna spod niego wystawać (wyjątkiem są małe dzieci, u których wątroba może wystawać spod łuku żebrowego na 1-2 cm). Ponadto wątroba zajmuje także część nadbrzusza i lewego podżebrza. Od góry i od przodu jest ograniczona przeponą, zaś od dołu i z tylu graniczy ona z jelitami i żołądkiem. W budowie 100 mikroskopowej wątroby widoczny jest miąższ, który zbudowany jest z komórek - hepatocytów. Krew do wątroby jest doprowadzana na dwa sposoby. Za pośrednictwem tętnicy wątrobowej właściwej do wątroby doprowadzana jest krew utlenowana, czyli krew bogata w tlen mająca funkcje odżywcze. Za pośrednictwem natomiast żyły wrotnej przepływa przez wątrobę krew odtlenowana ze śledziony, żołądka i jelit, krew ta bogata jest w składniki i sole mineralne, które wątroba przechwytuje i przetwarza.

Jakie funkcje pełni wątroba?

Wątroba jest odpowiedzialna za wytwarzanie, czyli syntezę niektórych czynników krzepnięcia. Ponadto, wytwarza ona i wydziela żółć, która emulguje tłuszcze i powtórnie wykorzystuje zużyte sole żółciowe. Odpowiedzialna jest też za produkcję i magazynowanie niektórych białek, przede wszystkim albumin, protrombiny i fibrynogenu. Dodatkowo, wątroba syntetyzuje cholesterol i trójglicerydy, heparynę, niektóre enzymy, czynnik wzrostu IGF-1 oraz angiotensynogen. Wątroba odgrywa też dużą rolę w procesach metabolicznych. Przekształca puryny w kwas moczowy, węglowodany rozkłada w glukozę, a  nadmiar glukozy przekształca  w glikogen lub tłuszcze. Bierze też udział w metabolizmie aminokwasów oraz rozkłada zużyte krwinki czerwone (erytrocyty). Odpowiedzialna jest również za magazynowanie witamin A,D,K oraz żelaza. Ponadto, wątroba spełnia też funkcję detoksykacyjną, neutralizując toksyny, np. alkohol, inne używki oraz niektóre leki. Ponadto przekształca toksyczny amoniak w mocznik. Bierze także udział w procesie termoregulacji.
Widać zatem, że wątroba jest bardzo ważnym narządem, spełniającym szereg różnych zadań w organizmie. Dlatego też, w sytuacji, kiedy wątroba zaczyna nieprawidłowo pracować, pomału także zaczyna nieprawidłowo pracować cały organizm. 

Jakie są objawy, które mogą sugerować, że z wątrobą dzieje się coś niepokojącego?

Bardzo ważnym objawem sugerującym chorobę wątroby jest żółtaczka, czyli żółte/ żółtawe zabarwienie twardówek, błon śluzowych i skóry. Żółtaczka pojawia się, kiedy w organizmie dojdzie do podwyższenia poziomu bilirubiny. Wyróżnia się kilka rodzajów żółtaczek:
  • Żółtaczki przedwątrobowe
Związane są one z podwyższeniem poziomu tzw. bilirubiny niesprzężonej (wolnej). Do ich powstania może dojść w wyniku nadprodukcji bilirubiny, co z kolei dzieje się na skutek hemolizy, ma to miejsce np. w przebiegu wrodzonych niedokrwistości hemolitycznych, uszkodzenia erytrocytów (sztuczna zastawka serca, zespół hemolityczno-mocznicowy, hemoglobinuria marszowa, zakrzepowa plamica małopłytkowa), ciężkich oparzeń, hipersplenizmu czy też nocnej napadowej hemoglobinurii. Ponadto, żółtaczki przedwątrobowe mogą powstawać wskutek upośledzenia sprzęgania bilirubiny z kwasem glukuronowym, ma to miejsce w przebiegu zespołu Gilberta oraz zespołu Criglera i Najjara.
  • Żółtaczki wewnątrzwątrobowe
W ich przebiegu dochodzi do podwyższenia poziomu zarówno bilirubiny wolnej, jak i sprzężonej. Ma to miejsce w wyniku uszkodzenia miąższu wątroby i jest charakterystyczne dla zakażeń (wirusowe zapalenia wątroby, zakażenia bakteryjne, posocznica, ropnie wątroby), marskości wątroby, autoimmunologicznego zapalenia wątroby, pierwotnej marskości żółciowej, polekowego uszkodzenia wątroby, toksycznego uszkodzenia wątroby (ostre alkoholowe zapalenia wątroby, grzyby, alkohole, alkaloidy roślinne), nowotworów wątroby, zaburzeń naczyniowych, chłoniaków, żółtaczki ciężarnych.
  • Żółtaczki pozawątrobowe
Związane są z nadmierna ilością bilirubiny sprzężonej (związanej) w wyniku upośledzonego przepływu żółci. Przyczyną może być kamica przewodowa, rak trzustki, zapalenie dróg żółciowych zewnątrzwątrobowych, rak dróg żółciowych czy też stwardniające zapalenie dróg żółciowych. 
Innymi objawami, sugerującymi chorobę wątroby, mogą być też zmiany skórne. Na skórze mogą być obecne tzw. pajączki wątrobowe (naczyniaki gwiaździste), może pojawić się rumień dłoniowy i podeszwowy. Zdarza się, że dochodzi do rozwoju nadmiernej pigmentacji skórnej, nadmiernego owłosienia u kobiet oraz utraty owłosienia na klatce piersiowej i pod pachami u mężczyzn. Na skórze brzucha może być widoczna tzw. "głowa meduzy", która powstaje na skutek poszerzenia się żył krążenia obocznego. W zaawansowanej chorobie wątroby typowe są też wybroczyny, powstające na skutek upośledzonej syntezy czynników krzepnięcia. 
W przebiegu chorób wątroby pojawiają się też dolegliwości dotyczące przewodu pokarmowego. Typowe są wzdęcia, nudności, wymioty oraz pobolewanie w prawej okolicy podżebrowej. Wątroba może ulec powiększeniu i może wystawać spod łuku żebrowego, czasami dochodzi też do powiększenia śledziony, pojawia się też wodobrzusze. 
Choroby wątroby powodują też zaburzenia czynności układu rozrodczego. Pojawia się zaburzenie miesiączkowania, osłabione libido, zaś u mężczyzn zanik jąder i ginekomastia. 
Dla chorób wątroby typowe są też objawy ogólne. Pacjent jest osłabiony, bardzo szybko się męczy - często jest to przez długi czas jedyny objaw chorobowy. Ponadto może pojawić się stan podgorączkowy, utrata łaknienia oraz zmniejszenie masy ciała. Dość typowa, dla zaawansowanej choroby, jest też charakterystyczna sylwetka ciała- mówi się o wyglądzie "kasztanowego ludzika"c- szczupłe kończyny górne i dolne z powodu zaniku mięśni oraz powiększony obwód brzucha. Może być obecny także uporczywy świąd skóry oraz bolesne kurcze mięśni, głównie w nocy. 
Jeśli zaczniemy obserwować u siebie ogólne osłabienie czy też dziwne zmiany skórne, zawsze należy skonsultować się ze swoim lekarzem, który zdecyduje czy nie ma konieczności przeprowadzenia diagnostyki w kierunku chorób wątroby.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl