Rak wątroby (naczyniak, torbiel, nowotwór złośliwy) – objawy, i leczenie
Janusz Szymański

Rak wątroby (naczyniak, torbiel, nowotwór złośliwy) – objawy, i leczenie

Wątroba to organ, który odgrywa największą rolę w przemianie materii ustroju. Jej funkcjonowanie zależy w dużej mierze od naszego trybu życia i sposobu odżywiania. Niestety prowadząc niehigieniczny tryb życia narażamy naszą wątrobę na wiele zagrożeń, w tym najpoważniejsze z nich – nowotwory.

Rola wątroby w organizmie człowieka

Podstawowe funkcje wątroby to tworzenie i wydzielanie żółci, regulacja gospodarki węglowodanów, synteza tłuszczów, kontrola przemian cholesterolu, produkcja mocznika albumin, czynników krzepnięcia i innych białek, metabolizm i detoksykacja leków i innych substancji pochodzenia zewnątrzustrojowego. Z racji pełnionej funkcji i wagi dla prawidłowego działania całego ludzkiego organizmu należy o nią szczególnie dbać. Skutki zaniedbania mogą być bowiem bardzo tragiczne. Dzisiaj przedstawiamy Państwu najpoważniejsze choroby wątroby – nowotwory.

Niezłośliwe nowotwory wątroby 

Powiązane produkty

Naczyniak wątroby

Naczyniak wątroby należy do grupy łagodnych nowotworów wątroby. Najczęściej wykrywany jest przypadkowo podczas badania USG. Występuje jednakowo często u mężczyzn i kobiet. Jeśli średnica naczyniaka wątroby nie przekracza 10 cm, nie wymaga on leczenia. Większe rozmiary guza stwarzają ryzyko pęknięcia, a co za tym idzie, krwawienia lub ucisku naczyń i przewodów wewnątrzwątrobowych, a nawet innych narządów jamy brzusznej.

Do innych, rzadziej występujących objawów naczyniaka wątroby należą: bóle i stany podgorączkowe, związane ze zmianami w obrębie guza, jak zwapnienie czy martwica. Obecność naczyniaka można wykryć w badaniu ultrasonograficznym lub w tomografii komputerowej, czasami konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego lub scyntygrafii z użyciem krwinek czerwonych znakowanych izotopem technetu. W przypadku zmian o średnicy poniżej 10 cm, które się nie powiększają, zaleca się kontrolę ambulatoryjną i badanie ultrasonograficzne co 6-12 miesięcy, a u chorych z naczyniakiem wątroby o średnicy powyżej 4 cm kontrolę układu krzepnięcia krwi (ze względu na możliwość zmian zakrzepowych wewnątrz naczyniaka).

Ogniskowy rozrost guzkowy

Ogniskowy rozrost guzkowy wątroby (FNH) jest niezłośliwym rakiem wątroby i występuje u około 0,3% osób dorosłych i podobnie jak naczyniak wątroby, najczęściej wykrywany jest przypadkowo w badaniu ultrasonograficznym. Jest to zmiana bezobjawowa, łagodna - bóle brzucha pojawiają się sporadycznie. W rozpoznaniu tego schorzenia bardziej przydatne od zwykłego badania ultrasonograficznego jest badanie dopplerowskie, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

U kobiet z FNH stosujących tabletki antykoncepcyjne może dojść do krwawienia ze zmiany do jamy brzusznej, co stwarza konieczność operacji polegającej na resekcji wątroby. Resekcję wątroby wykonuje się także w przypadku wątpliwości w rozpoznaniu, na przykład przy podejrzeniu zmiany złośliwej, a także w razie powiększania się guza czy jego średnicy przekraczającej 10 cm.

Gruczolak wątroby 

Gruczolaki wątroby częściej występują u kobiet w wieku 15-45 lat stosujących antykoncepcję hormonalną, a także u mężczyzn stosujących leki anaboliczne i preparaty androgenowe. Występowaniu tego niezłośliwego raka wątroby zwykle nie towarzyszą objawy choć nie można ich wykluczyć. Rzadko pojawiają się bóle w przypadku krwawienia do guza lub w przypadku pęknięcia guza i krwawienia do jamy brzusznej. Niekiedy można wyczuć nieprawidłową wypukłość poniżej żeber po prawej stronie brzucha. W diagnostyce gruczolaków wątroby stosuje się badanie ultrasonograficzne, dopplerowskie, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, a także angiografię, która może też być metodą leczniczą w przypadku pęknięcia i krwawienia guza (stosuje się wtedy embolizację, czyli zamknięcie naczyń krwionośnych gruczolaka, co powoduje zatrzymanie krwawienia).

Leczenie gruczolaków wątroby jest leczeniem operacyjnym z powodu dużego ryzyka pęknięcia guza, jego przemiany złośliwej, jak również trudnego niekiedy odróżnienia od raka wątroby. Operacja najczęściej polega na resekcji fragmentu wątroby z gruczolakiem.

Pierwotne nowotwory złośliwe wątroby

•    Rak wątrobowo-komórkowy

Rak wątrobowo-komórkowy jest jednym z najczęściej spotykanych nowotworów złośliwych. Czynnikiem wywołującym jego powstanie jest wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, rzadziej substancje chemiczne (aflatoksyny, doustne środki antykoncepcyjne, androgenowe środki anaboliczne, alkohol, palenie tytoniu, niektóre pasożytnicze choroby wątroby, a także niedobór enzymu α-1-antytrypsyny, niekiedy hemochromatoza, pierwotna żółciowa marskość wątroby oraz zespół Budda i Chiariego. Najczęstszymi objawami raka wątrobowo-komórkowego jest postępujące wyniszczenie, bóle brzucha, uczucie pełności w nadbrzuszu, utrata apetytu, wodobrzusze, żółtaczka, krwawienie do górnego odcinka przewodu pokarmowego pod postacią smolistych stolców i fusowatych wymiotów, obrzęki nóg. Niekiedy może wystąpić krwotok do jamy brzusznej. Charakterystyczne jest, że większość chorych była wcześniej leczona z powodu przewlekłego uszkodzenia wątroby.

Rozpoznanie raka wątrobowo-komórkowego opiera się na badaniu ultrasonograficznym, podwyższonym stężeniu α-fetoproteiny (AFP), tomografii komputerowej czy rezonansie magnetycznym. Leczenie operacyjne polega na rozległej resekcji wątroby, pod warunkiem, że nie znaleziono w wyżej wymienionych badaniach obrazowych nowotworu o innej lokalizacji. W przypadku niemożności przeprowadzenia resekcji wątroby stosuje się wstrzykiwanie alkoholu do guza, kriochirurgię (zamrażanie) lub termoablację (niszczenie ciepłem).

•    Rak z komórek nabłonka przewodów żółciowych (cholangiocarcinoma)

Ten rak wątroby pochodzi z komórek nabłonka wyściełającego drogi żółciowe i stanowi 20% nowotworów wątroby. Rozwija się równie często u kobiet i mężczyzn, u obu płci głównie po 60 roku życia. W odróżnieniu od raka wątrobowo-komórkowego występuje w wątrobie nieuszkodzonej przez procesy przewlekłe. Czynnikami zwiększającymi ryzyko powstania tego nowotworu mogą być choroby pasożytnicze, zwężające zapalenie dróg żółciowych czy przyjmowanie preparatów anabolicznych.

Objawy cholangiocarcinoma występują w późnym etapie choroby i są to najczęściej żółtaczka i świąd skóry. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się cechy zastoju żółci – podwyższony poziom fosfatazy zasadowej (ALP), γ-glutamylotranspeptydazy (GGTP) i bilirubiny. Tomografia komputerowa ma tutaj przewagę nad badaniem ultrasonograficznym, stosuje się także rezonans magnetyczny, pozytronową tomografię emisyjną (PET) czy arteriografię trzewną. Z powodu niewrażliwości guza na napromienianie i chemioterapię, jedynym leczeniem pozostaje resekcja wątroby, rozległa nawet przy stosunkowo niewielkich zmianach. Obecnie w leczeniu niektórych, ściśle wybranych przypadków pierwotnych nowotworów wątroby stosuje się przeszczep wątroby.

•    Przerzuty nowotworowe w wątrobie

Wątroba jest najczęstszym miejscem występowania przerzutów nowotworowych. Nawet 30% chorych z rakiem jelita grubego ma przerzuty w wątrobie, częstym źródłem przerzutów do tego narządu są też rak płuca i sutka. Objawy są bardzo zróżnicowane i zależą od objawów guza pierwotnego i ogniska przerzutowego. Chorzy najczęściej zgłaszają złe samopoczucie, osłabienie, utratę masy ciała, uczucie pełności w jamie brzusznej, niekiedy ból brzucha poniżej prawych żeber, żółtaczkę czy obrzęki nóg przy zmianach bardzo rozległych.

Rozpoznanie opiera się na badaniu ultrasonograficznym i podwyższonym poziomie markerów nowotworowych (antygen rakowo-płodowy – CEA), tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym czy pozytronowej tomografii emisyjnej; nierzadko pojawienie się przerzutów w wątrobie jest pierwszym objawem nowotworu. Leczeniem z wyboru jest leczenie operacyjne – jego zakres i wyniki zależą od lokalizacji, liczby i wielkości ognisk przerzutowych oraz stopnia zaawansowania guza pierwotnego. Inne metody leczenia to krioterapia i termoablacja guzów przerzutowych.

Torbiel na wątrobie

Torbiele wątroby są najczęściej zmianami wrodzonymi, pojedynczymi lub rzadziej mnogimi. Zmianom wielotorbielowatym mogą towarzyszyć inne zmiany w wątrobie lub torbiele innych narządów – u dorosłych najczęściej nerek. Oprócz torbieli wrodzonych, które powstają w wyniku zaburzeń rozwojowych przewodzików żółciowych w okresie płodowym, występują również torbiele pourazowe lub nowotworowe. Szacuje się, że zmiany wrodzone występują u 5% ludzi i zwykle ich średnica nie przekracza 10 cm. Są to cienkościenne zbiorniki jasnego lub brązowego płynu. Torbiele mnogie mogą być rozproszone w całej wątrobie lub skupiać się w jej jednej połowie.Zwykle są wykrywane przypadkowo w czasie badania ultrasonograficznego lub podczas operacji na jamie brzusznej wykonywanej z innego powodu. Jeśli dają dolegliwości, to są to najczęściej objawy wynikające z ucisku torbieli na inne narządy – uczucie pełności w jamie brzusznej, wzdęcia lub wymioty, rzadko bóle brzucha u osób, u których doszło do krwawienia do światła torbieli lub jej pęknięcia. Do rozpoznania wystarczy wykonanie badania ultrasonograficznego, badania biochemiczne krwi są zwykle prawidłowe.

Wskazania do leczenia operacyjnego torbieli na wątrobie powstają wtedy, gdy dojdzie do jej zakażenia, powiększania się lub objawów uciskowych (w przypadku torbieli o średnicy powyżej 10 cm). Operacja polega na wyłuszczeniu torbieli, wyjątkowo (w przypadku licznych skupionych zmian) na resekcji fragmentu wątroby z torbielami, sporadycznie wykonuje się przeszczep wątroby. Torbiele pourazowe mogą zawierać krew, żółć i martwe tkanki. Leczenie polega na operacyjnym opróżnieniu torbieli lub resekcji fragmentu wątroby. Torbiele nowotworowe powstają w wyniku rozpadu ognisk nowotworowych. Aby odróżnić je od wrodzonych torbieli, konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Operacja polega na resekcji miąższu wątroby.

Bąblowcowa torbiel na wątrobie

Torbiel bąblowcowa wątroby jest spowodowana przez larwalną postać tasiemca Taenia echinococcus, który powoduje zwykle powstanie pojedynczej torbieli zawierającej kilka litrów płynu, najczęściej w prawej połowie wątroby. Postęp choroby jest powolny, objawy zależą od umiejscowienia, wielkości, stopnia rozwoju pasożyta i ewentualnego rozwoju zakażenia torbieli. Mogą to być ból lub uczucie pełności w brzuchu, wzdęcie, świąd skóry, wymioty, gorączka spadek masy ciała lub przemijająca żółtaczka. Rzadko dochodzi do pęknięcia torbieli. Rozpoznanie torbieli bąblowcowej ustala się na podstawie badania ultrasonograficznego i testów serologicznych (wykrywanie przeciwciał lub antygenów bąblowcowych w surowicy). Leczenie nawet bezobjawowej torbieli jest operacyjne i polega na wycięciu okienka w ścianie i drenażu torbieli, jej usunięciu lub resekcji fragmentu wątroby.

Od twojego stylu życia i sposobu odżywiania zależy funkcjonowanie wątroby – organu, który odgrywa najważniejszą rolę w przemianie materii ustroju. Niehigieniczny tryb życia, w tym złe nawyki żywieniowe i nadużywanie alkoholu mogą stanowić poważne zagrożenie dla Twojej wątroby. Nie bagatelizuj niepokojących objawów! Regularnie wykonuj badania, które pozwolą na wczesne wykrycie raka wątroby i zwiększą szansę na jego wyleczenie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl