×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Częstochowa: żłobki i przedszkola nie dla dzieci bez szczepień

Rada miasta Częstochowy jako pierwsza w Polsce zdecydowała, że niezaszczepione dzieci nie będą przyjmowane do publicznych żłobków, a rodzice przedszkolaków w tej samej sytuacji muszą liczyć się z trudnościami podczas rekrutacji.

Stosowane uchwały przygotowała radna PO Jolanta Urbańska, a rada miasta przyjęła je 20 kwietnia. Zgodnie z nimi, warunkiem przyjęcia dziecka do żłobka będzie przedstawienie zaświadczenia o odbyciu obowiązkowych szczepień. Jego brak całkowicie zamknie drogę do  pobytu dziecka w placówce publicznej.

W przypadku przedszkolaków brak szczepienia będzie skutkował znacznie niższą punktacją w czasie rekrutacji. Niezaszczepione dzieci obojga pracujących rodziców mogą liczyć na 18 punktów, podczas gdy te zaszczepione dostaną 36, czyli dwa razy więcej, a więc to one będą przyjmowane do publicznych przedszkoli w pierwszej kolejności.

Jeśli śląski wojewoda nie zgłosi zastrzeżeń, uchwały nabiorą mocy, w przypadku żłobków tuż po uprawomocnieniu, a w kwestii przedszkoli zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku, więc przepisy szczepionkowe będą dotyczyć dopiero rekrutacji na rok szkolny 2016/17. Nowe przepisy nie dotyczą dzieci, które zostały zwolnione z obowiązku szczepień ze względów medycznych.

Częstochowa jako pierwsza zdecydowała się na ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli dla niezaszczepionych dzieci, choć pomysł jako pierwszy upublicznił radny Krakowa Łukasz Wantuch. Krakowscy radni mają zająć się pomysłem w maju lub czerwcu.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Podziel się: