×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Polacy stworzyli nowe leki na raka

ItraPol i LutaPol to nowe leki przeciwnowotworowe, stworzone przez naukowców z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Preparaty posłużą do radioizotopowego leczenia nowotworowych guzów neuroendokrynnych.

Nowe preparaty znajdą zastosowanie w medycynie nuklearnej, a pierwsze partie leków już są stosowane w terapii w polskich szpitalach onkologicznych w leczeniu pacjentów z rozsianymi guzami neuroendokrynnymi, których do tej pory nie udawało się skutecznie zwalczać.

Jak informują przedstawiciele NCBJ, badania nad preparatami rozpoczęły się już w 2007 roku, a całość procesu ich tworzenia przebiegła w Centrum. Lekarze wpadli na pomysł, zaprojektowali leki i wdrożyli ich produkcję. Inż. Renata Mikołajczak z Centrum nazywa preparaty „precyzyjnymi zabójcami”, które są bardzo groźne dla ściśle określonego typu komórek nowotworowych, pozostając całkowicie bezpieczne dla pacjentów.

ItraPol i LutaPol to tzw. radiofarmaceutyki, czyli leki stworzone przy wykorzystaniu promieniowania jonizującego. By to zrobić, wykorzystuje się powinowactwo do receptorów na komórkach nowotworowych oraz promieniowanie beta przyłączonych izotopów. Preparaty wykonane tą metodą wykazują szczególną skuteczność w przypadku nowotworów, w których komórki rakowe są rozsiane po całym ciele pacjenta. Naukowcom z centrum udało się udowodnić, że izotopy produkowane w reaktorach jądrowych połączone z substancjami czynnymi, takimi jak białko, dają świetne rezultaty w leczeniu guzów nowotworowych.

Aktualnie trwa produkcja pierwszej partii leków na skalę przemysłową w ilości, która pokryje nie tylko krajowe zapotrzebowanie, ale też trafi na eksport.

Leczenie radioizotopowe guzów neuroendokrynnych jest prowadzone w 8 szpitalach w Polsce. Docelowo ten rodzaj terapii może być stosowany przez wszystkie 63 zakłady medycyny nuklearnej w kraju.

Źródło: Rynekzdrowia.pl


Podziel się: