×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zimny prysznic czy gorąca kąpiel?

Czy wiesz jak temperatura wody wpływa na Twoje samopoczucie? Zimny prysznic czy gorąca kąpiel? Podpowiadamy, co wybrać, w zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć.

Temperatura wody

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy? Odświeżenia, pobudzenia czy może wyciszającego, odprężającego relaksu. Istotny wpływ na nasze samopoczucie będzie miała temperatura wody. Chłodniejsza, do 25°C hartuje nasze ciało, pobudza krążenie krwi oraz przyspiesza przemianę materii. Letnia temperatura od 26 do 35°C rozluźnia mięśnie, odpręża i przynosi ulgę, zwłaszcza w upalne dni. Z kolei gorąca woda 36 – 38°C pomaga się zrelaksować po intensywnym wysiłku fizycznym. Rozluźnia mięśnie, łagodzi sztywność stawów, otwiera pory skóry, pozwalając tym samym na uwolnienie toksyn.

Prysznic

Prysznic jest idealnym rozwiązaniem, kiedy potrzebujemy odświeżenia i pobudzenia, a nie mamy zbyt wiele czasu, np. przed wyjściem do pracy,  a także w gorące, parne dni, kiedy niejednokrotnie czujemy się nieświeżo i przez to niekomfortowo.  

Osoby borykające się z problemem cellulitu powinny wybierać prysznic, a dodatkowo kilkakrotnie w trakcie jego trwania zmieniać temperaturę wody (naprzemiennie - raz ciepła, raz zimna).

Prysznic uczyni naszą skórę jędrną i sprężystą, uelastyczni biust, a także poprawi krążenie

Kąpiel

Kąpiel w celu zrelaksowania i odprężenia zalecana jest dwa, trzy razy w tygodniu. Czas takiej kąpieli nie powinien przekroczyć 20 minut, a  temperatura wody 37°C. Warto używać do niej preparatów ziołowych, uspokajających, kojących nerwy.

Zbyt długa kąpiel w wysokiej temperaturze wody nie jest wskazana dla osób z problemem pękających naczynek krwionośnych, które pod wpływem ciepła niepotrzebnie się rozszerzają.

Odradza się stosowanie silnie pieniących się płynów do kąpieli, których regularne stosowanie może się przyczynić do wysuszania skóry. Jeśli decydujemy się na takie specyfiki, warto tuż po kąpieli posmarować ciało nawilżającym balsamem.


Podziel się: