Parkopan - Trihexyphenidyli hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład triheksyfenidyl
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Działanie przeciwparkinsonowskie

Wskazania:

Choroba Parkinsona, zespoły parkinsonowskie o różnej etiologii, także polekowe (po neuroleptykach).

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania prepararu ustala lekarz.  

Możliwe skutki uboczne:

Najczęściej suchość w jamie ustnej, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, zaparcia. Rzadko zaburzenia orientacji, pobudzenie, halucynacje, zaburzenia koordynacji ruchów, splątanie, stany majaczeniowe, wzrost temperatury ciała, nudności, wymioty, zatrzymanie moczu, zaburzenia rytmu serca (tachyarytmie), skórne reakcje alergiczne.

Poinformuj lekarza:

Jeśli wystąpiła nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Gdy chorujesz na jaskrę, przerost gruczołu krokowego, organiczne zwężenia przewodu pokarmowego, megacolon, tachyarytmie, chorobę wieńcową, niedociśnienie, niewydolność krążenia, schorzenia wątroby i nerek. Gdy przyjmujesz amantadynę, chinidynę, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki, metoklopramid. Jeśli jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.