uśmiechnięta buźka z papieru w dłoniach
Arkadiusz Dąbek

Dopamina wpływa na rozpoznawanie emocji

Według nowych ustaleń naukowych, zmiany poziomu dopaminy (nazywanej inaczej „hormonem szczęścia”) mają znaczenie w rozpoznawaniu emocji dla osób z takimi zaburzeniami jak choroba Parkinsona lub schizofrenia.

Chemiczny posłaniec

Chcąc opisać działanie dopaminy, można metaforycznie odnieść ją do postaci chemicznego posłańca, którego zadaniem jest roznoszenie sygnałów w mózgu. Te z kolei pełnią funkcje kontrolne, zarządzają reakcjami psychicznymi oraz emocjonalnymi.

Choroba Parkinsona i inne zaburzenia neurologiczne są znane z tego, że wiążą się z niskim lub zaburzonym poziomem dopaminy. Skutkiem tego stanu rzeczy jest to, że osoby dotknięte tymi chorobami miewają dodatkowe problemy z umiejętnościami społecznymi. Niemniej dopiero po raz pierwszy wykazano pozytywny związek między dopaminą a zdolnością do rozpoznawania emocji u innych.

W nowym badaniu zespół z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Mózgu Człowieka dowiódł, że wpływanie na wahania poziomu dopaminy znajduje wyraz w rozpoznawaniu emocji. Co ciekawe, kwestia ta w szczegółowym sensie jest intrygująca, badania bowiem wykazały pewną prawidłowość. Mianowicie osoby z niskim (wyjściowo) poziomem tego chemicznego posłańca zyskiwały poprawę funkcji poznawczych w rozpoznawaniu emocji po zwiększeniu poziomu dopaminy. Tymczasem osoby z wyższym (wyjściowo) poziomem traciły rozeznanie zamiast zyskiwać, otrzymując ten sam stymulant. Publikacja ukazała się na łamach „Journal of Neuroscience”.

Testy oceny emocji

Doktor Bianca Schuster, współautorka publikacji, podkreśla znaczenie rozpoznawania emocji, gdyż według jej opinii ta umiejętność fundamentalnie wpływa na codzienne interakcje społeczne. Uczona zwraca uwagę, że osoby cierpiące na zaburzenia neurologiczne często przejawiają nietypowe interakcje ze względu na poruszany wyżej problem rozeznania. Dlatego tłumaczy, że nowe ustalenia naukowe dowodzą możliwości wspierania tych problemów lekami dopaminergicznymi, stosowanymi nawet w małych dawkach. Uzasadnia swoje stwierdzenie, powołując się na ważne konsekwencje w stosunku do precyzyjnego dostrojenia reżimu lekowego pacjenta – konieczne bowiem jest zapewnienie równowagi między kontrolowaniem objawów a zachowaniem funkcji społecznych.

W trakcie studiów zespół pracował z 33 zdrowymi mężczyznami i kobietami. Ocenił wpierw ich wyjściowe poziomy dopaminy. Zastosowano metodę testowania pamięci roboczej – dobrze znanego wskaźnika poziomu dopaminy, który pozwala uniknąć inwazyjnego obrazowania mózgu.

W dwóch oddzielnych testach poproszono badanych o ocenę emocji postaci występujących w trzech różnych klipach wideo. Postacie były widziane jako chodzące (tylko w zarysie) na trzy odmienne pod względem chodu i postawy sposoby, którym dodatkowo przypisano emocje: gniewne, radosne i smutne. Biorącym udział podano podczas pierwszego testu dawkę haloperidolu – leku wpływającego na poziom dopaminy w mózgu, jest powszechnie stosowany w leczeniu schizofrenii. Natomiast w drugim teście uczestnicy otrzymali jedynie placebo.

Powiązane produkty

Intrygujące reakcje na lek

Z analizy wyników okazało się, że u uczestników z niższą pamięcią roboczą (tj. z niższym wyjściowo poziomem dopaminy) rozpoznawanie emocji pod wpływem haloperidolu ulegało poprawie, natomiast osoby z wyższą pamięcią roboczą pod wpływem leku gorzej radziły sobie z rozpoznawaniem emocji.

Co więcej, dr Schuster zauważa, że osoby z niskim wyjściowo poziomem dopaminy pod wpływem haloperidolu zwolniły również tempo swojego własnego chodu, co daje badaczce przesłankę, w świetle której wysuwa sugestię dotyczącą powiązania wpływu leku na ruch i rozpoznawanie emocji. Uczona oczywiście tonuje swój komentarz, gdyż otwarcie przyznaje, że nie wiadomo dokładnie, dlaczego lek faktycznie upośledzał rozpoznawanie emocji uczestnikom z wysokim poziomem dopaminy podstawowej.

  1. B.A. Schuster, S. Sowden, A.J. Rybicki, D.S. Fraser, C. Press, P. Holland, J.L. Cook, Dopaminergic modulation of dynamic emotion perception, „The Journal of Neuroscience”, 2022.
  2. Happy hormone” dopamine plays role in identifying emotions, „sciencedaily.com”  [online] www.sciencedaily.com/releases/2022/05/220524110655.htm [dostęp:] 13.06.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij