×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Masaż zrelaksuje ciało i ducha

Warto wybrać się do dobrego gabinetu kosmetycznego i skorzystać z tej formy zabiegu, gdyż masaż wspaniale wpływa nie tylko na ciało ale i na ducha. Doskonale odpręża i rozluźnia spięte, zmęczone mięśnie i dodaje nam energii.

Zbawienny wpływ na układ nerwowy

Układ nerwowy jest koordynatorem licznych czynności ustrojowych, ponieważ prawie wszystkie tkanki są unerwione. W skórze znajdują się receptory czucia, skąd włóknami nerwowymi bodźce przekazywane są do Ośrodkowego Układu Nerwowego. Receptory mogą być w postaci wolnych zakończeń włókien nerwowych oraz ciałek krańcowych. Te ostatnie nastawione są na odbieranie bólu, świądu, gorąca, zimna, dotyku i ucisku. Pobudzenie wolnych zakończeń nerwowych uruchamia przewodzenie impulsów najkrótszą drogą, przez łuk odruchowy do efektorów. Dzięki odpowiednio dobranemu naciskowi i sile z jaką wykonujemy masaż, mózg będzie odbierał sygnały wysyłane przez masowane receptory jako „miłe”, dojdzie do habituacji, czyli adaptacji receptorów na bodźce, dzięki temu mózg nie będzie ich rejestrował, co prowadzi do chwilowego „stanu spoczynku” i pozwala mózgowi „odpocząć”.

Powoduje to uczucie odprężenia i relaksu. Masaż wpływa na lepsze ukrwienie, co prowadzi do właściwego przebiegu procesów metabolicznych we wszystkich częściach układu nerwowego, masowanie mięśni karku i grzbietu wpływa na nerwy rdzeniowe i ich sploty, co działa odprężająco, bo tu skupia się całe zmęczenie, masowanie kanałów kręgosłupa wpływa na pień układu współczulnego i, w zależności od intensywności masażu, może działać tonizująco lub pobudzająco.

Wpływ na układ krwionośny

Funkcje jakie spełnia układ krwionośny w skórze można podzielić na cztery:

  • funkcja oddechowa
  • funkcja odżywcza
  • funkcja regulacyjna
  • funkcja termoregulacyjna.

Wszystkie te funkcje mogą być pełnione dzięki anatomicznej i czynnościowej budowie układu naczyń w skórze i w tkankach. Naczyniami, które biorą udział w bezpośredniej wymianie zarówno substancji odżywczych jak i produktów przemiany materii są naczynia włosowate. Z jednej strony zbudowane z tętniczek, z drugiej zaopatrzone w żyły odprowadzające krew do serca, pozwalają komórkom na stałą wymianę płynów, co czyni je zdolnymi do ciągłej pracy i pozwala na prawidłowe wypełnianie danych im funkcji. Układ krwionośny połączony jest z układem limfatycznym, który wspomaga układ immunologiczny organizmu i zapobiega tworzeniu się stanów zapalnych, obrzęków.

Jeżeli z jakiegoś powodu ten mikroobieg jest niedrożny, w tkankach tworzą się zastoje, komórki są słabo odżywione i zbierają się w nich toksyny. Wzmaga się również praca wolnych rodników, które niszczą zdrowe komórki. Rola masażu i jego wpływ na układ krwionośny polega na wzmożeniu wymiany płynów tkankowych, odżywieniu i dotlenieniu komórek, usunięciu z nich toksyn. Podczas masażu zaczynają działać naczynia włosowate nieczynne podczas spoczynku, wpływa to na miejscowe przekrwienie masowanego odcinka i wspomaga wymianę substancji między krwią a komórką.

W rezultacie zapobiega to zastojom, stanom zapalnym np.: cellulit, pomaga naczyniom zachować ich spójność i plastyczność, dzięki czemu są sprawne i drożne.

Funkcja oddechowa skóry pełniona przez krwioobieg dostarcza tlenu do każdej komórki organizmu. Tlen ma znaczącą rolę w przemianie komórkowej materii i pozwala uzyskać energię niezbędną do funkcjonowania komórek. Wrażliwość komórek na brak tlenu jest różna, największe zapotrzebowanie na tlen występuje w komórkach tkanki nerwowej, korze mózgowej i mięśniu sercowym. Na skutek braku tlenu komórki giną po około 4-5 minutach.

Funkcja odżywcza pozwala komórkom pozyskiwać glukozę, niezbędną do wytwarzania ATP, czyli adenozynotrójfosforanu, niezbędnego do produkcji energii komórkowej, oraz pozwala na wymianę produktów przemiany materii.

Funkcja regulacyjna polega na rozprowadzeniu substancji biologicznie czynnych, jak hormony, enzymy, które regulują wiele procesów życiowych komórek i tkanek i pozwalają np. u kobiet zachować cykliczność menstruacji a w okresie ciąży warunkują prawidłowy rozwój płodu. Masaż wykonywany w tym okresie wspomaga znacznie obciążone krążenie krwi, zapobiega odkładaniu się płynów, pozwala zachować skórze właściwe napięcie dzięki stymulowaniu fibroblastów jak i dostarczaniu substancji odżywczych do samych włókien. Wpływa na ukrwienie łożyska.

Funkcja termoregulacyjna krwi polega na wyrównywaniu i utrzymaniu stałej temperatury organizmu, dzięki elastyczności naczyń żylnych i włosowatych, oraz dzięki gruczołom potowym znajdującym się w skórze. Masaż pomaga naczyniom zachować zdolność do kurczliwości i rozciągania, a mechaniczne ruchy masażu oczyszczają skórę, dzięki złuszczaniu się warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu gruczoły mogą właściwie wykonywać swoją pracę.

Wpływ na układ oddechowy

Oddychanie to wymiana tlenu i dwutlenku węgla między organizmem żywym a otaczającym go światem. Odpowiedzialne są za to układ oddechowy i krwionośny.

Dzięki masażowi przyśpiesza się mikrocyrkulację w naczyniach, a tym samym zwiększa się dopływ krwi do płuc, gdzie dochodzi do wymiany gazowej. Do organizmu dostaje się krew bogata w tlen i rozprowadzona po całym ciele, dociera do każdej komórki i narządu. Usprawnia to ich pracę. Można w ten sposób wpłynąć na pracę serca, nerek, wątroby, jelit, żołądka itd. W rezultacie można przyspieszyć spalanie tłuszczu, wpłynąć na funkcje wydzielnicze organów wydzielenia, jak śledziona odpowiedzialna za układ odpornościowy.

Wpływ masażu na tkanki

Ustrój zbudowany jest z tkanek, one głównie z białka i wody. Ich produkcja podlega regulacji wewnątrzwydzielniczej i obejmuje szereg procesów biochemicznych. Komórki są wrażliwe na nawet małe zmiany w homeostazie organizmu i przez to mogą niesprawnie funkcjonować. Masaż dzięki wpływowi na krwioobieg pomaga „wyregulować” ich pracę.

W tkance łącznej powoduje jej odżywienie, uplastycznienie, poprawia przyrost włókien, a dzięki wzmożonej produkcji mukopolisacharydów polepsza przepuszczalność błony podstawnej, co znacznie wpływa na lepsze wymianę substancji odżywczych. W tkance chrzęstnej powoduje jej odżywienie i zapobiega procesom zapalnym i zatrzymuje zwyrodnienia już istniejące, pomaga uśmierzyć ból.

W tkance tłuszczowej masaż przyczynia się do wzmożonej pracy enzymów rozkładających tłuszcz na kwasy tłuszczowe, które mogą być spalone. Poprawia przemianę materii, a uszczelniając naczynia krwionośne zapobiega złogom i powstawaniu otyłości.

W tkance mięśniowej działa na jej jędrność, odżywienie, wymianę produktów przemiany materii, przyśpiesza przyrost tkanki, redukuje zmęczenie i skurcze.

Dzięki masażowi możemy wpływać na funkcje receptorów, na naczynia krwionośne, na uelastycznienie naskórka, poprawienie napięcia włókien kolagenowych, elastylowych i sprężystych, na przyspieszenie przemiany materii i usprawnienie produkcji białek, spalanie tłuszczu, na dostarczenie minerałów i witamin. Masaż poprawia funkcjonowanie całego organizmu, a dzięki rozluźnieniu mięśni, poprawieniu pracy układu krążenia oraz dzięki „wyciszeniu” nerwów, czujemy się wspaniale zrelaksowane i wypoczęte.

Masaż, który jest umiejętnym połączeniem wiedzy o anatomii i fizjologii człowieka wraz z zastosowaniem ruchów o właściwej intensywności i kolejności, pozwala zachować zdrowie i urodę. Poprzez zastosowanie technik relaksacyjnych jak aromaterapia, muzykoterapia pozwala na osiągnięcie stanu głębokiego odprężenia, co dodaje energii do dalszego życia.


Podziel się: