Toksoplazmoza - portal DOZ.pl
Toksoplazmoza
Anna Posmykiewicz

Toksoplazmoza

Toksoplazmoza, o której ostatnio robi się ostatnio coraz głośniej, jest chorobą wzbudzającą dużo strachu w kobietach ciężarnych. Czy słusznie? Poznaj dokładnie wroga i dowiedz się jak uniknąć zakażenia.

Toksoplazmoza jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaka o nazwie Toxoplasma gondii, którego cykl rozwojowy jest bardzo złożony i obejmuje kilka stadiów. Na toksoplazmozę zachorować może każdy, niezależnie od wieku i płci. Może występować ona w postaci nabytej i wrodzonej.

W jaki sposób można się zarazić toksoplazmozą?

Zakażenie następuje zwykle drogą pokarmową. Jest to toksoplazmoza nabyta. Nabawić toksoplazmozy można się poprzez jedzenie niedomytych warzyw i owoców, pijąc nieprzegotowaną wodę zanieczyszczoną ziemią, a także jedząc surowe lub niedogotowane mięso - najbardziej niebezpieczna jest wołowina, baranina i wieprzowina. Niebezpieczne jest także niepasteryzowane mleko i jego przetwory.

Czasami do zakażenia może także dojść drogą krwiopochodną (przetoczenia krwi, transplantacja narządów, zakażenia laboratoryjne).

W przypadku zakażenia się toksoplazmozą często także stwierdza się kontakt z kotem - chodzi tu jednak nie o codzienną obecność kota w domu, a bardziej o kontakt z jego odchodami, w których znajduje się jedna z form rozwojowych pierwotniaka wywołująca zakażenie.

Widać zatem, że będąc w ciąży nie trzeba pozbywać się z domu kota - należy po prostu przestrzegać podstawowych zasad higieny i po kontakcie z nim zawsze dokładnie myć ręce, należy także unikać opróżniania jego kuwety.

Tak naprawdę kobiecie ciężarnej łatwiej jest zarazić się jedząc niedomyte warzywa czy niedogotowane mięso. Dlatego też kobiety ciężarne muszą bardzo dokładnie myć wszystkie produkty żywnościowe oraz absolutnie nie spożywać żadnej formy surowego lub niedogotowanego mięsa: tatara, „metki”, krwistych steków i innych tego typu potraw.

Objawy toksoplazmozy

Jakie są zatem objawy toksoplazmozy? Bardzo często, bez względu na wiek i płeć chorego, choroba przebiega bezobjawowo i dopiero przypadkowe badanie krwi pozwala stwierdzić, że pacjent w przeszłości przebył toksoplazmozę.

Bardzo często może także dojść do powiększenia węzłów chłonnych, czemu może towarzyszyć stan podgorączkowy. Zwykle przebieg jest łagodny i objawy cofają się samoistnie, czasami mogą pojawiać się nawroty choroby.

Polecane dla Ciebie

Czy toksoplazmoza jest groźna dla dziecka?

Istnieje jednak także druga postać toksoplazmozy - toksoplazmoza wrodzona. Dochodzi do niej wówczas, kiedy matka zarazi się w ciąży, dziecko zaraża się natomiast drogą przezłożyskową.

Choroba matki zwykle przebiega bezobjawowo lub właśnie powiększają się węzły chłonne, często kobieta ma gorączkę. Natomiast konsekwencje dla dziecka mogą być poważne.

Jeśli do zakażenia doszło w pierwszym trymestrze ciąży, zazwyczaj dochodzi do poronienia, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu lub urodzenia się noworodka z objawową toksoplazmozą, zajmującą ośrodkowy układ nerwowy i oczy.

Jeśli natomiast do zakażenia doszło w trzecim trymestrze ciąży, dziecko zwykle rodzi się zdrowe lub też choroba ma postać subkliniczną, która może ujawnić się w późniejszym dzieciństwie - wtedy maluch ma problemy ze wzrokiem (często występują zapalenie siatkówki i naczyniówki), opóźniony jest rozwój psychomotoryczny, dziecko ma problemy ze słuchem, drgawki.

Czy toksoplazmoza jest niebezpieczna dla ciężarnej?

Toksoplazmoza jest groźna dla ciężarnej wówczas, kiedy to właśnie w czasie ciąży doszło do pierwotnego zakażenia. Jeśli natomiast kobieta była chora wcześniej, wtedy nie musi się martwić, bowiem jej dziecko będzie już bezpieczne.

Dlatego też wszystkie kobiety planujące ciążę lub te, które już w niej są, powinny mieć wykonywane badania w kierunku zakażenia Toxoplasmą gondii - zawsze należy zapytać ginekologa prowadzącego o możliwość badania.

Jak wygląda badanie w kierunku zakażenia toksoplazmozą?

Trzeba po prostu pobrać krew i oznaczyć poziom przeciwciał w kierunku zakażenia toksoplazmozą.

Wysokie miano przeciwciał IgM świadczy o świeżym zakażeniu, natomiast obecność przeciwciał IgG w dużym mianie świadczy o wcześniej przebytym zakażeniu i braku zagrożenia. Oczywiście wynik badania może być także taki, że obydwa miana przeciwciał będą niskie - świadczy to wtedy o braku jakiegokolwiek zakażenia (dawnego lub obecnego) - wtedy ciężarna powinna mieć systematycznie wykonywane badanie przez całą ciążę.

Takie samo badanie na obecność przeciwciał wykonuje się także u innych pacjentów, nie tylko kobiet ciężarnych, u których podejrzewa się toksoplazmozę.

Kobiety w ciąży, u których stwierdza się świeże zakażenie, muszą być leczone - zmniejsza to ryzyko groźnych następstw toksoplazmozy wrodzonej u dziecka.

Widać zatem, że toksoplazmoza może być groźna, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Jednak przestrzegając podstawowych zasad higieny i wiedząc o tym, że można się badać, niebezpieczeństwo można zmniejszyć do minimum.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

  EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

  Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

  TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

 • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

  Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

 • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

  Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

 • Opuchnięte kostki u nóg – przyczyny i domowe sposoby na opuchliznę kostek

  Opuchnięte kostki to powszechny problem, który może dotyczyć zarówno seniorów, jak i osoby młodsze – kobiety w ciąży, osoby mające siedzącą pracę czy często podróżujące. Opuchlizna kostek może mieć błahą przyczynę, wtedy wystarczą domowe sposoby, aby się ich pozbyć, ale może również być objawem poważnych schorzeń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij