Toksoplazmoza
Anna Posmykiewicz

Toksoplazmoza

Toksoplazmoza, o której ostatnio robi się ostatnio coraz głośniej, jest chorobą wzbudzającą dużo strachu w kobietach ciężarnych. Czy słusznie? Poznaj dokładnie wroga i dowiedz się jak uniknąć zakażenia.

Toksoplazmoza jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaka o nazwie Toxoplasma gondii, którego cykl rozwojowy jest bardzo złożony i obejmuje kilka stadiów. Na toksoplazmozę zachorować może każdy, niezależnie od wieku i płci. Może występować ona w postaci nabytej i wrodzonej.

W jaki sposób można się zarazić toksoplazmozą?

Zakażenie następuje zwykle drogą pokarmową. Jest to toksoplazmoza nabyta. Nabawić toksoplazmozy można się poprzez jedzenie niedomytych warzyw i owoców, pijąc nieprzegotowaną wodę zanieczyszczoną ziemią, a także jedząc surowe lub niedogotowane mięso - najbardziej niebezpieczna jest wołowina, baranina i wieprzowina. Niebezpieczne jest także niepasteryzowane mleko i jego przetwory.

Czasami do zakażenia może także dojść drogą krwiopochodną (przetoczenia krwi, transplantacja narządów, zakażenia laboratoryjne).

W przypadku zakażenia się toksoplazmozą często także stwierdza się kontakt z kotem - chodzi tu jednak nie o codzienną obecność kota w domu, a bardziej o kontakt z jego odchodami, w których znajduje się jedna z form rozwojowych pierwotniaka wywołująca zakażenie.

Widać zatem, że będąc w ciąży nie trzeba pozbywać się z domu kota - należy po prostu przestrzegać podstawowych zasad higieny i po kontakcie z nim zawsze dokładnie myć ręce, należy także unikać opróżniania jego kuwety.

Tak naprawdę kobiecie ciężarnej łatwiej jest zarazić się jedząc niedomyte warzywa czy niedogotowane mięso. Dlatego też kobiety ciężarne muszą bardzo dokładnie myć wszystkie produkty żywnościowe oraz absolutnie nie spożywać żadnej formy surowego lub niedogotowanego mięsa: tatara, „metki”, krwistych steków i innych tego typu potraw.

Objawy toksoplazmozy

Jakie są zatem objawy toksoplazmozy? Bardzo często, bez względu na wiek i płeć chorego, choroba przebiega bezobjawowo i dopiero przypadkowe badanie krwi pozwala stwierdzić, że pacjent w przeszłości przebył toksoplazmozę.

Bardzo często może także dojść do powiększenia węzłów chłonnych, czemu może towarzyszyć stan podgorączkowy. Zwykle przebieg jest łagodny i objawy cofają się samoistnie, czasami mogą pojawiać się nawroty choroby.

Czy toksoplazmoza jest groźna dla dziecka?

Istnieje jednak także druga postać toksoplazmozy - toksoplazmoza wrodzona. Dochodzi do niej wówczas, kiedy matka zarazi się w ciąży, dziecko zaraża się natomiast drogą przezłożyskową.

Choroba matki zwykle przebiega bezobjawowo lub właśnie powiększają się węzły chłonne, często kobieta ma gorączkę. Natomiast konsekwencje dla dziecka mogą być poważne.

Jeśli do zakażenia doszło w pierwszym trymestrze ciąży, zazwyczaj dochodzi do poronienia, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu lub urodzenia się noworodka z objawową toksoplazmozą, zajmującą ośrodkowy układ nerwowy i oczy.

Jeśli natomiast do zakażenia doszło w trzecim trymestrze ciąży, dziecko zwykle rodzi się zdrowe lub też choroba ma postać subkliniczną, która może ujawnić się w późniejszym dzieciństwie - wtedy maluch ma problemy ze wzrokiem (często występują zapalenie siatkówki i naczyniówki), opóźniony jest rozwój psychomotoryczny, dziecko ma problemy ze słuchem, drgawki.

Czy toksoplazmoza jest niebezpieczna dla ciężarnej?

Toksoplazmoza jest groźna dla ciężarnej wówczas, kiedy to właśnie w czasie ciąży doszło do pierwotnego zakażenia. Jeśli natomiast kobieta była chora wcześniej, wtedy nie musi się martwić, bowiem jej dziecko będzie już bezpieczne.

Dlatego też wszystkie kobiety planujące ciążę lub te, które już w niej są, powinny mieć wykonywane badania w kierunku zakażenia Toxoplasmą gondii - zawsze należy zapytać ginekologa prowadzącego o możliwość badania.

Jak wygląda badanie w kierunku zakażenia toksoplazmozą?

Trzeba po prostu pobrać krew i oznaczyć poziom przeciwciał w kierunku zakażenia toksoplazmozą.

Wysokie miano przeciwciał IgM świadczy o świeżym zakażeniu, natomiast obecność przeciwciał IgG w dużym mianie świadczy o wcześniej przebytym zakażeniu i braku zagrożenia. Oczywiście wynik badania może być także taki, że obydwa miana przeciwciał będą niskie - świadczy to wtedy o braku jakiegokolwiek zakażenia (dawnego lub obecnego) - wtedy ciężarna powinna mieć systematycznie wykonywane badanie przez całą ciążę.

Takie samo badanie na obecność przeciwciał wykonuje się także u innych pacjentów, nie tylko kobiet ciężarnych, u których podejrzewa się toksoplazmozę.

Kobiety w ciąży, u których stwierdza się świeże zakażenie, muszą być leczone - zmniejsza to ryzyko groźnych następstw toksoplazmozy wrodzonej u dziecka.

Widać zatem, że toksoplazmoza może być groźna, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Jednak przestrzegając podstawowych zasad higieny i wiedząc o tym, że można się badać, niebezpieczeństwo można zmniejszyć do minimum.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij