×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Toksoplazmoza

Toksoplazmoza, o której ostatnio robi się ostatnio coraz głośniej, jest chorobą wzbudzającą dużo strachu w kobietach ciężarnych. Czy słusznie? Poznaj dokładnie wroga i dowiedz się jak uniknąć zakażenia.

Toksoplazmoza jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaka o nazwie Toxoplasma gondii, którego cykl rozwojowy jest bardzo złożony i obejmuje kilka stadiów. Na toksoplazmozę zachorować może każdy, niezależnie od wieku i płci. Może występować ona w postaci nabytej i wrodzonej.

W jaki sposób można się zarazić toksoplazmozą?

Zakażenie następuje zwykle drogą pokarmową. Jest to toksoplazmoza nabyta. Nabawić toksoplazmozy można się poprzez jedzenie niedomytych warzyw i owoców, pijąc nieprzegotowaną wodę zanieczyszczoną ziemią, a także jedząc surowe lub niedogotowane mięso - najbardziej niebezpieczna jest wołowina, baranina i wieprzowina. Niebezpieczne jest także niepasteryzowane mleko i jego przetwory.

Czasami do zakażenia może także dojść drogą krwiopochodną (przetoczenia krwi, transplantacja narządów, zakażenia laboratoryjne).

W przypadku zakażenia się toksoplazmozą często także stwierdza się kontakt z kotem - chodzi tu jednak nie o codzienną obecność kota w domu, a bardziej o kontakt z jego odchodami, w których znajduje się jedna z form rozwojowych pierwotniaka wywołująca zakażenie.

Widać zatem, że będąc w ciąży nie trzeba pozbywać się z domu kota - należy po prostu przestrzegać podstawowych zasad higieny i po kontakcie z nim zawsze dokładnie myć ręce, należy także unikać opróżniania jego kuwety.

Tak naprawdę kobiecie ciężarnej łatwiej jest zarazić się jedząc niedomyte warzywa czy niedogotowane mięso. Dlatego też kobiety ciężarne muszą bardzo dokładnie myć wszystkie produkty żywnościowe oraz absolutnie nie spożywać żadnej formy surowego lub niedogotowanego mięsa: tatara, „metki”, krwistych steków i innych tego typu potraw.

Objawy toksoplazmozy

Jakie są zatem objawy toksoplazmozy? Bardzo często, bez względu na wiek i płeć chorego, choroba przebiega bezobjawowo i dopiero przypadkowe badanie krwi pozwala stwierdzić, że pacjent w przeszłości przebył toksoplazmozę.

Bardzo często może także dojść do powiększenia węzłów chłonnych, czemu może towarzyszyć stan podgorączkowy. Zwykle przebieg jest łagodny i objawy cofają się samoistnie, czasami mogą pojawiać się nawroty choroby.

Czy toksoplazmoza jest groźna dla dziecka?

Istnieje jednak także druga postać toksoplazmozy - toksoplazmoza wrodzona. Dochodzi do niej wówczas, kiedy matka zarazi się w ciąży, dziecko zaraża się natomiast drogą przezłożyskową.

Choroba matki zwykle przebiega bezobjawowo lub właśnie powiększają się węzły chłonne, często kobieta ma gorączkę. Natomiast konsekwencje dla dziecka mogą być poważne.

Jeśli do zakażenia doszło w pierwszym trymestrze ciąży, zazwyczaj dochodzi do poronienia, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu lub urodzenia się noworodka z objawową toksoplazmozą, zajmującą ośrodkowy układ nerwowy i oczy.

Jeśli natomiast do zakażenia doszło w trzecim trymestrze ciąży, dziecko zwykle rodzi się zdrowe lub też choroba ma postać subkliniczną, która może ujawnić się w późniejszym dzieciństwie - wtedy maluch ma problemy ze wzrokiem (często występują zapalenie siatkówki i naczyniówki), opóźniony jest rozwój psychomotoryczny, dziecko ma problemy ze słuchem, drgawki.

Czy toksoplazmoza jest niebezpieczna dla ciężarnej?

Toksoplazmoza jest groźna dla ciężarnej wówczas, kiedy to właśnie w czasie ciąży doszło do pierwotnego zakażenia. Jeśli natomiast kobieta była chora wcześniej, wtedy nie musi się martwić, bowiem jej dziecko będzie już bezpieczne.

Dlatego też wszystkie kobiety planujące ciążę lub te, które już w niej są, powinny mieć wykonywane badania w kierunku zakażenia Toxoplasmą gondii - zawsze należy zapytać ginekologa prowadzącego o możliwość badania.

Jak wygląda badanie w kierunku zakażenia toksoplazmozą?

Trzeba po prostu pobrać krew i oznaczyć poziom przeciwciał w kierunku zakażenia toksoplazmozą.

Wysokie miano przeciwciał IgM świadczy o świeżym zakażeniu, natomiast obecność przeciwciał IgG w dużym mianie świadczy o wcześniej przebytym zakażeniu i braku zagrożenia. Oczywiście wynik badania może być także taki, że obydwa miana przeciwciał będą niskie - świadczy to wtedy o braku jakiegokolwiek zakażenia (dawnego lub obecnego) - wtedy ciężarna powinna mieć systematycznie wykonywane badanie przez całą ciążę.

Takie samo badanie na obecność przeciwciał wykonuje się także u innych pacjentów, nie tylko kobiet ciężarnych, u których podejrzewa się toksoplazmozę.

Kobiety w ciąży, u których stwierdza się świeże zakażenie, muszą być leczone - zmniejsza to ryzyko groźnych następstw toksoplazmozy wrodzonej u dziecka.

Widać zatem, że toksoplazmoza może być groźna, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Jednak przestrzegając podstawowych zasad higieny i wiedząc o tym, że można się badać, niebezpieczeństwo można zmniejszyć do minimum.


Podziel się: