×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

WZW C może dotyczyć również Ciebie

Ponad 90% zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C nadal nie jest tego świadoma.

W Polsce systematycznie wzrasta liczba przypadków marskości i raka wątroby, spowodowanych przez późno wykryte wirusowe zapalenie wątroby typu C, a ponad 90% zakażonych tym wirusem nadal nie jest tego świadoma.

Brak charakterystycznych objawów choroby, wciąż niewystarczający poziom wiedzy polskiego społeczeństwa na temat wirusowych zapaleń wątroby, a przede wszystkim błędne przekonanie o braku zagrożenia, to główne przyczyny niewykonywania badań diagnostycznych w tym kierunku. Dla większości Polaków wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą do zakażenia którą potrzeba specjalnych warunków lub predyspozycji.

A jak jest w istocie?

Praktycznie każdy powinien zbadać się na obecność przeciwciał anty-HCV, bo okazji do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C mieliśmy w życiu bardzo dużo. Zakazić wirusem HCV możemy się nie tylko w warunkach szpitalnych ale również w trakcie wizyty u kosmetyczki, u fryzjera, w domu przy używaniu wspólnej maszynki do golenia, czy w gabinecie stomatologicznym, jeśli nie są zachowane odpowiednie procedury sterylizacji narzędzi.

Aby wykonać badanie diagnostyczne w kierunku WZW typu C Wystarczy pobrać odrobinę krwi, choćby przy okazji rutynowej morfologii. Badanie na obecność przeciwciał anty-HCV można zrobić w prawie każdym laboratorium, kosztuje ok. 30 złotych.

Jeśli masz wątpliwości, odpowiedz sobie na poniższe pytania, by sprawdzić czy jesteś w grupie ryzyka zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

1. Czy zdarzyło Ci się używać cudzej golarki, cążek do skórek lub szczoteczki do zębów?

2. Czy korzystasz z usług kosmetyczki bądź fryzjera?

3. Czy kiedykolwiek miałaś wykonywany manicure lub pedicure?

4. Czy przechodziłaś zabieg medyczny np. zastrzyk, pobieranie krwi, usunięcie znamienia, zabieg stomatologiczny?

5. Czy upiększasz swoje ciało kolczykami lub tatuażami?

6. Czy kiedykolwiek byłeś w szpitalu?

7. Czy byłeś poddawany zabiegom diagnostycznym, w trakcie których mogło dojść do kontaktu z krwią, np. kolonoskopia, gastroskopia?

8. Czy przed 1992 rokiem przetaczano Ci krew lub produkty krwiopochodne?

9. Czy zdarzyło Ci się przyjąć narkotyk drogą dożylną?

Udzielenie na przynajmniej jedno z pytań odpowiedzi twierdzącej, oznacza zwiększone ryzyko zakażenia HCV, które należy potwierdzić badaniem na obecność przeciwciał wirusa we krwi. Nie czekaj. Zrób test anty-HCV. Wczesne wykrycie choroby to większa szansa na wyleczenie.


Podziel się: