×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Chroń siebie przed czerniakiem

Czerniak to bardzo podstępny nowotwór, którego objawy początkowe łatwo przeoczyć. Jak samodzielnie badać swoją skórę, aby ochronić się przed rozwojem choroby?

Lokalizacja zmian jest różna, czerniak może powstawać w każdym miejscu na skórze, ale istnieją pewne miejsca bardziej charakterystyczne w zależności od płci.

Aby w porę rozpoznać zaczynającą się chorobę, trzeba dokładnie i regularnie oglądać swoją skórę i nie odkładać wizyty u lekarza, gdy coś nas zaniepokoi.

Objawy, których nie można lekceważyć:

 • zmiana na Twojej skórze powiększa się, zmienia kształt na bardziej nieregularny, zmienia kolor, szczególnie na nierównomierny
 • zmiany o perełkowym wyglądzie
 • zmiany barwinkowe skóry o dużych rozmiarach (można porównać z gumką od ołówka – wszystkie większe od niej powinien obejrzeć lekarz)
 • zmiana skórna, która swędzi, szczypie lub boli
 • owrzodzenia, które nie goją się w miarę upływu czasu (przez kilka tygodni) lub gdy po pozornym zagojeniu ponownie się odnawiają.
 • zmiany łuszczące się lub z utrzymującą się z szorstką warstwą twardego naskórka (tzw. ogniska hiperkeratotyczne)

Samodzielne badanie skóry jest konieczne, bo to my sami możemy być najczulszymi i najlepszymi diagnostykami naszej skóry – TY znasz swoją skórę najlepiej. Dlatego wpisz w grafik swoich powtarzalnych czynności oglądanie skóry. Nie musi się to odbywać codziennie, wystarczy raz na tydzień, czy raz na miesiąc.

Na co zwracać uwagę:

 • Czy pojawiły się jakieś nowe zmiany na skórze;
 • Czy zmiany, które były już wcześniej, zmieniają kształt, wielkość, zabarwienie;
 • Czy jakaś zmiana swędzi, piecze lub boli;
 • Czy pojawiła się jakaś ranka, która nie goi się mimo upływu czasu.

Jak się badać?

 1. Dokładnie obejrzyj skórę twarzy i głowy w lustrze, przeczesuj włosy, staraj się dojrzeć zmiany między nimi, nie zapomnij o nosie i uszach.
 2. Obejrzyj swoje ręce, zwróć uwagę na paznokcie, palce i przestrzenie między nimi.
 3. Sprawdź skórę klatki piersiowej i szyi. Kobiety koniecznie powinny obejrzeć skórę pod biustem.
 4. Plecy jest trudniej zbadać. Możesz do tego posłużyć się dwoma lustrami lub poprosić kogoś z rodziny, by Ci pomógł.
 5. Podobnie postąp w przypadku badania okolicy lędźwiowej, pośladków i tylnych partii nóg.
 6. Na koniec obejrzyj stopy i łydki. Możesz to zrobić na siedząco, by było Ci wygodniej. Podobnie jak w przypadku rąk nie pomiń paznokci i przestrzeni między palcami.

By nie zapomnieć swoich spostrzeżeń, możesz je zapisywać. Dobrym rozwiązaniem jest narysowanie lub wydrukowanie sobie schematu ludzkiego ciała, na który naniesiesz schematycznie zmiany skóry, które obserwujesz lub które Cię niepokoją. Gdy powtórzysz badanie za miesiąc, łatwiej będzie porównać i ocenić, czy zachodzą jakieś zmiany.


Podziel się: