×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ciało po kilku efektach „jo-jo”

Dlaczego jest tak ważne, aby po osiągnięciu sukcesu w odchudzaniu utrzymać wagę na długi czas? Czy odzyskanie utraconych kilogramów to tylko konieczność zmiany garderoby? Dowiedz się więcej i nie popełnij błędu!

Jeżeli kilkakrotnie udało ci się schudnąć kilka lub więcej kilogramów, ale niestety powróciły one z nawiązką (wystąpiło to, czego boimy się najbardziej – efekt jo-jo), możesz zauważyć, że w chwili gdy ważysz tyle samo co przed odchudzaniem Twoje ciało wygląda inaczej. Jest mniej jędrne, jest miękkie, pojawiły się „boczki”, których kiedyś nie było, fałdka na podbrzuszu jest większa, pojawiły się one również na plecach, a gdy uniesiesz ramiona uwidaczniają się wiszące poduszeczki. Co jest tego przyczyną?

W trakcie odchudzania tracimy przede wszystkim tłuszcz, ale także tzw. tkankę beztłuszczową – wodę i mięśnie, tkankę łączną. Jest to niestety uboczny efekt odchudzania. Powiedzmy że schudliśmy 5 kg – 4 kg tłuszczu i 1 kg mięśni. Jeżeli nie uda nam się utrzymać tego efektu – odzyskujemy 5 kg – ale czystego tłuszczu. Kilogram mięśni, który wpływał na kształt i jędrność naszego ciała znika bezpowrotnie (chyba, że odzyskamy go ćwicząc w siłowni ). Jeżeli odchudzamy się wielokrotnie i tyjemy na przemian, nasze ciało może być uboższe o kilka kilogramów mięśni, tkanki łącznej, wody w stosunku do wartości wyjściowej. Zmienił się nasz skład ciała – procentowo przybyło tłuszczu, ubyło beztłuszczowej masy ciała, nic więc dziwnego że nasza sylwetka wygląda dużo gorzej.

Dla naszego ciała lepiej i zdrowiej jest w ogóle się nie odchudzać, niż schudnąć i szybko wrócić do starej wagi, dlatego pamiętajmy że podejmując decyzję o zastosowaniu diety powinniśmy podjąć trud zmiany nawyków i stylu życia na zawsze. Tylko to daje nam szansę na trwały efekt.


Podziel się: