Amantadyna w leczeniu COVID-19. Czy jest skuteczna?
Justyna Piekara

Amantadyna w leczeniu COVID-19. Czy jest skuteczna?

Amantadyna (chlorowodorek amantadyny) to substancja czynna leków powszechnie stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona. Ponieważ  wykazuje ona także działanie wirusostatyczne, zdobyła ostatnio w Polsce duży rozgłos medialny. Lekarz pulmonolog z Przemyśla twierdzi, że udokumentował przypadki skutecznego działania amantadyny w leczeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Czy faktycznie z pomocą tej substancji można osiągnąć spektakularne efekty w walce z COVID-19?

Amantadyna lekiem na COVID-19 – przesłanki

Amantadyna to amina – związek organiczny, który stosowany jest jako lek przeciwwirusowy w profilaktyce grypy typu A oraz środek przeciwdziałający symptomom choroby Parkinsona. Wykorzystuje się go też w terapii stwardnienia rozsianego oraz w przypadkach, gdy dochodzi do poważnego uszkodzenia mózgu. Niedawno powstała hipoteza, że ze względu na swoje właściwości, amantadyna może potencjalnie posłużyć do walki z chorobą COVID-19.

W pracy, która ukazała się w nowym czasopiśmie „Coronaviruses” naukowcy z Maltepe University w Turcji stwierdzają, że amantadyna może okazać się przydatna w leczeniu wspomagającym pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2, gdy weźmie się pod uwagę jej działanie przeciwwirusowe, immunologiczne i neurostymulujące. Podobna hipotezę wysuwa zespół badaczy z Meksyku. Z ich artykułem możemy zapoznać się w „Archives of Medical Research”. Zdaniem naukowców amantadyna może zmniejszyć skutki COVID-19.

Według innego badania, które ukazało się w „Pharmacological Reports” naukowcy także sugerują, że amantadyna jest skuteczna w leczeniu COVID-19 i może prowadzić do wyleczenia pacjentów bez konieczności ich hospitalizacji oraz wspomagania układu oddechowego urządzeniami do wentylacji mechanicznej. 

Obserwacje przemyskiego lekarza

Doktor Włodzimierz Bodnar zapewnia, że udokumentował ponad 100 przypadków wyleczeń z choroby COVID-19 dzięki przyjmowaniu leku Viregyt K, którego składnikiem czynnym jest chlorek amantadyny. Lekarz twierdzi, że efekt terapeutyczny można uzyskać nawet już po upływie doby od podawania farmaceutyku. Po uzyskaniu odpowiedniego stężenia substancji w komórkach ma dochodzić do inaktywacji wirusa, a stan zdrowia pacjenta ma się poprawiać. Taka forma leczenia miała rzekomo doprowadzić do stabilizacji nawet ciężkich przypadków COVID-19 i to w czasie 48 godzin.

Lekarz nie rozpocząć jednak starań o pozwolenie przeprowadzenia badań klinicznych nad lekiem i przeprowadzenie ich zgodnie z wymaganymi procedurami, dlatego jego obserwacje pozostawiają wątpliwości. 

Polskie badania nad amantadyną

Okazuje się, że badania tego typu za zgodą komisji bioetycznej są już prowadzone w naszym kraju. Profesorowie Konrad Rejdak – szef Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie oraz Paweł Grieb z Polskiej Akademii Nauk opublikowali wstępne wyniki swoich obserwacji odnośnie wpływu amantadyny na pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2 w „Multiple Sclerosis and Related Disorders”. U osób przyjmujących amantadynę nie rozwinęła się pełnoobjawowa postać COVID-19. Ponadto lekarze nie zaobserwowali u swoich podopiecznych powikłań neurologicznych. 

Niedawno postawiono hipotezę, że amantadyna może zapobiegać uwalnianiu jądra wirusa do cytoplazmy komórki i nie dopuszczać do namnażania się wirusa i tym samym rozwoju COVID-19. Zdaniem profesora Rejdaka, lek może ograniczać inwazje koronawirusa przez nerw węchowy, jednak wymagane są w tym kierunku dalsze prace badawcze. Specjalista uzyskał akredytację komisji bioetycznej na badania kliniczne w kierunku zastosowania amantadyny w leczeniu COVID-19 u pacjentów ze współistniejącymi chorobami neurologicznymi. 

Brak dowodów na działanie amantadyny

Przeprowadzone do tej pory badania dotyczące działania amantadyny na osoby ze stwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 charakteryzują się małą liczebnością próby, a w związku z tym niską wiarygodnością. 

Według profesora Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, obecnie brakuje merytorycznych dowodów, które potwierdzałyby zasadność stosowania amantadyny w leczeniu przypadków COVID-19. Preparaty zawierające tę substancję czynną nie znalazły się dotychczas w zaleceniach PTEiLChZ do terapii zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 

Na ten moment nie potwierdzono faktycznego pozytywnego działania amantadyny w leczeniu COVID-19 na podstawie randomizowanych prób klinicznych. Bez takiej kontrolowanej weryfikacji i rejestracji środek nie może być stosowany. Dopóki lek nie zostanie oficjalnie zatwierdzony dla tej jednostki chorobowej, podawanie go pacjentom covidowym jest nielegalne.

  1. M. Sosnowska, Leczenie koronawirusa amantadyną: jest zgoda na eksperyment, „bezprawnik.pl” [online], https://bezprawnik. pl/leczenie-koronawirusa-amantadyna/, [dostęp:] 07.12.2020.
  2. Ekspert: amantadyna nie pomaga w zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2, „naukawpolsce.pap.pl” [online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C84640%2Cekspert-amantadyna-nie-pomaga-w-zakazeniach-koronawirusem-sars-cov-2.html, [dostęp: ] 07.12.2020.
  3. Z. Ozunal, S Sahin, Amantadine can be used as a drug for SARS-Cov-2 treatment?, "Coronaviruses" 2020, nr 1, s 1–2, [online] DOI: 10.2174/2666796701999200713192912, [dostęp: ] 07.12.2020.
  4. R. Araújo, J. D. Aranda-Martínez, G. E. Aranda-Abreuc, Amantadine treatment for people with COVID-19, "Archives of Medical Research" 2020, nr 51 (7), s 739–740, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7290190/, [dostęp: ] 07.12.2020.
  5. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej, Przegląd doniesień naukowych dla amantadyny stosowanej w leczeniu COVID-19 [online], https://www.aotm.gov.pl/media/2020/11/Przeglad–doniesien-naukowych-dla-amantadyny-stosowanej-w-leczeniu-COVID-19_2020-11-wersja-1.0-17-listopada-2020-r..pdf, [dostęp: ] 07.12.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij