operacja usunięcia jelita grubego
Olaf Bąk

Hemikolektomia (usunięcie jelita grubego) – przebieg, wskazania, powikłania

Hemikolektomia jest radykalnym zabiegiem, który polega na usunięciu jednego z odcinków jelita grubego. Nie wykonuje się go rutynowo – zawsze jest przeprowadzany po dogłębnym przemyśleniu ze strony lekarza i osoby chorej. Jak wygląda hemikolektomia? Jakie może mieć powikłania?

Jelito grube jest końcowym odcinkiem układu pokarmowego. Składa się z kątnicy, okrężnicy oraz odbytnicy. Łączy jelito cienkie i ujście układu pokarmowego, czyli odbyt. Odpowiada za wchłanianie substancji odżywczych, mineralnych oraz wody. Odgrywa także istotną rolę w formowaniu i wydalaniu kału. W przypadku zajęcia lub zapalenia którejś z części okrężnicy jest możliwość jej usunięcia i wykonania zespolenia, które zachowa ciągłość przewodu pokarmowego.

Hemikolektomia – czym jest? Jakie są jej rodzaje?

Hemikolektomia jest wycięciem lewej (hemikolektomia lewostronna) lub prawej (hemikolektomia prawostronna) części jelita grubego. O poszerzonej hemikolektomii mówimy wtedy, gdy oprócz okrężnicy wstępującej lub zstępującej usuwana jest również poprzecznica.

Sigmoidektomia polega na usunięciu tylko esicy. Jeśli konieczne jest wycięcie całego jelita grubego, to wykonuje się operację nazywaną kolektomią totalną.

Wskazania do wykonania kolektomii

Usunięcie części lub całości jelita grubego jest zawsze operacją radykalną. Oprócz wskazań z istniejącej już choroby kolektomia może stanowić radykalizację leczenia nowotworowego, które ma zapobiegać potencjalnemu rozrostowi w obrębie jelita grubego.

Do najczęstszych wskazań do wykonania kolektomii możemy zaliczyć:

Powiązane produkty

Hemikolektomia – przygotowanie do zabiegu

Hemikolektomia wymaga odpowiedniego przygotowania. Na kilka tygodni przed jej wykonaniem zaleca się przejście na dietę ubogoresztkową (z niską zawartością błonnika) i lekkostrawną. Na dwa dni przed zabiegiem rekomendowane jest przejście na dietę całkowicie płynną. W momencie przyjęcia osoby chorej do szpitala częstą praktyką jest stosowanie leków przeczyszczających oraz wlewek doodbytniczych, które mają pomóc oczyścić jelito.

Celem zmniejszenia ryzyka infekcji po zabiegu stosuje się profilaktyczną antybiotykoterapię jeszcze przed operacją.

Hemikolektomia – jak przebiega?

Zarówno częściowe, jak i całkowite wycięcie jelita wykonuje się zazwyczaj metodą klasyczną (jest to laparotomia). Na początku wykonuje się nacięcie skóry przyprostne prawe lub lewe (zależnie od typu hemikolektomii). Następnie jest nacinana blaszka otrzewnej – bocznie od okrężnicy. W dalszej kolejności podwiązuje się tętnicę, która zaopatruje dany odcinek. Prawa lub lewa część okrężnicy jest wydobywana i zamyka się jej światło na bliższym oraz dalszym odcinku. Wycina się pożądany odcinek okrężnicy, a następnie dokonuje zespolenia koniec do końca lub bok do boku z jelitem cienkim (w hemikolektomii prawostronnej) lub poprzecznicy z esicą (w hemikolektomii lewostronnej).

Gdy wykonanie zespolenia jest niemożliwe lub niekorzystne, kikut jelita wyprowadza się na zewnątrz brzucha tworząc stomię, na którą doklejany jest worek stomijny.

W ostatnim etapie zabiegu ogląda się jamę brzuszną pod kątem ewentualnych nieszczelności lub innych niepokojących zmian. W miejscu po okrężnicy zostawia się dren, który wyprowadzony jest na zewnątrz, i zaszywa się kolejne warstwy brzucha.

Jeśli są ku temu wskazania onkologiczne, hemikolektomia jest uzupełniana chemioterapią pooperacyjną.

Możliwe jest również wykonanie zabiegu metodą laparoskopową. Jest ona mniej traumatyczna dla organizmu i może przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia. Jednak decyzję o tym, jak dokładnie będzie wyglądała operacja, podejmuje chirurg.

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu hemikolektomii?

Po zabiegu osoba chora może odczuwać ból, który powinna zgłaszać personelowi oddziału. W miejscu po jelicie grubym zostawiany jest dren. Odprowadza on ewentualny płyn i krew z tej okolicy oraz jest dobrym sygnałem ostrzegawczym w sytuacji, gdy działoby się coś niepokojącego.

W pierwszej dobie po hemikolektomii niewskazane jest jedzenie i picie. Płyny powinny być uzupełniane dożylnie. Po zabiegu istotne jest ułożenie odpowiedniej diety z dietetykiem, a także szybkie uruchamianie i pionizowanie pacjenta.

Pobyt na oddziale trwa od 5 do 7 dni, jeśli po operacji nie wystąpiły powikłania, a rana goi się prawidłowo, można wypisać pacjenta do domu. Po około miesiącu można wrócić do pracy i normalnego funkcjonowania.

Należy pamiętać, że nawet najbardziej starannie wykonana hemikolektomia nie gwarantuje pełnego wyleczenia choroby.

Kolektomia – powikłania usunięcia jelita grubego

Mimo doświadczonego operatora i profesjonalnych procedur tak rozległy zabieg może wiązać się z groźnymi konsekwencjami. Do najczęstszych powikłań kolektomii zalicza się:

  • krwawienie,
  • infekcje,
  • rozejście zespolenia,
  • uszkodzenie układu pokarmowego w trakcie zabiegu,
  • powikłania zakrzepowo-zatorowe.
  1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson t. 2, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
  3. Zarys chirurgii. Podręcznik dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji, pod red. prof. A. Żyluka, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2016.
  4. W. Kostewicz, D. Szewczyk, Z. Dąbrowska, A. Krajewski, W. Grochowski, Postępy w chirurgii laparoskopowej w 2012 r. – część 3, „Chirurgia po Dyplomie” [online] https://podyplomie.pl/chirurgia/15187,postepy-w-chirurgii-laparoskopowej-w-2012-r-czesc-3 [dostęp:] 01.10.2022.
  5. A. Lasek, K. Zbierska, J. Kenig, Prawostronna hemikolektomia z powodu rakowiaka wyrostka robaczkowego, „PrzypadkiMedyczne.pl”, nr 19 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij