operacja usunięcia jelita grubego
Olaf Bąk

Hemikolektomia (usunięcie jelita grubego) – przebieg, wskazania, powikłania

Hemikolektomia jest radykalnym zabiegiem, który polega na usunięciu jednego z odcinków jelita grubego. Nie wykonuje się go rutynowo – zawsze jest przeprowadzany po dogłębnym przemyśleniu ze strony lekarza i osoby chorej. Jak wygląda hemikolektomia? Jakie może mieć powikłania?

Jelito grube jest końcowym odcinkiem układu pokarmowego. Składa się z kątnicy, okrężnicy oraz odbytnicy. Łączy jelito cienkie i ujście układu pokarmowego, czyli odbyt. Odpowiada za wchłanianie substancji odżywczych, mineralnych oraz wody. Odgrywa także istotną rolę w formowaniu i wydalaniu kału. W przypadku zajęcia lub zapalenia którejś z części okrężnicy jest możliwość jej usunięcia i wykonania zespolenia, które zachowa ciągłość przewodu pokarmowego.

Hemikolektomia – czym jest? Jakie są jej rodzaje?

Hemikolektomia jest wycięciem lewej (hemikolektomia lewostronna) lub prawej (hemikolektomia prawostronna) części jelita grubego. O poszerzonej hemikolektomii mówimy wtedy, gdy oprócz okrężnicy wstępującej lub zstępującej usuwana jest również poprzecznica.

Sigmoidektomia polega na usunięciu tylko esicy. Jeśli konieczne jest wycięcie całego jelita grubego, to wykonuje się operację nazywaną kolektomią totalną.

Wskazania do wykonania kolektomii

Usunięcie części lub całości jelita grubego jest zawsze operacją radykalną. Oprócz wskazań z istniejącej już choroby kolektomia może stanowić radykalizację leczenia nowotworowego, które ma zapobiegać potencjalnemu rozrostowi w obrębie jelita grubego.

Do najczęstszych wskazań do wykonania kolektomii możemy zaliczyć:

Polecane dla Ciebie

Hemikolektomia – przygotowanie do zabiegu

Hemikolektomia wymaga odpowiedniego przygotowania. Na kilka tygodni przed jej wykonaniem zaleca się przejście na dietę ubogoresztkową (z niską zawartością błonnika) i lekkostrawną. Na dwa dni przed zabiegiem rekomendowane jest przejście na dietę całkowicie płynną. W momencie przyjęcia osoby chorej do szpitala częstą praktyką jest stosowanie leków przeczyszczających oraz wlewek doodbytniczych, które mają pomóc oczyścić jelito.

Celem zmniejszenia ryzyka infekcji po zabiegu stosuje się profilaktyczną antybiotykoterapię jeszcze przed operacją.

Hemikolektomia – jak przebiega?

Zarówno częściowe, jak i całkowite wycięcie jelita wykonuje się zazwyczaj metodą klasyczną (jest to laparotomia). Na początku wykonuje się nacięcie skóry przyprostne prawe lub lewe (zależnie od typu hemikolektomii). Następnie jest nacinana blaszka otrzewnej – bocznie od okrężnicy. W dalszej kolejności podwiązuje się tętnicę, która zaopatruje dany odcinek. Prawa lub lewa część okrężnicy jest wydobywana i zamyka się jej światło na bliższym oraz dalszym odcinku. Wycina się pożądany odcinek okrężnicy, a następnie dokonuje zespolenia koniec do końca lub bok do boku z jelitem cienkim (w hemikolektomii prawostronnej) lub poprzecznicy z esicą (w hemikolektomii lewostronnej).

Gdy wykonanie zespolenia jest niemożliwe lub niekorzystne, kikut jelita wyprowadza się na zewnątrz brzucha tworząc stomię, na którą doklejany jest worek stomijny.

W ostatnim etapie zabiegu ogląda się jamę brzuszną pod kątem ewentualnych nieszczelności lub innych niepokojących zmian. W miejscu po okrężnicy zostawia się dren, który wyprowadzony jest na zewnątrz, i zaszywa się kolejne warstwy brzucha.

Jeśli są ku temu wskazania onkologiczne, hemikolektomia jest uzupełniana chemioterapią pooperacyjną.

Możliwe jest również wykonanie zabiegu metodą laparoskopową. Jest ona mniej traumatyczna dla organizmu i może przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia. Jednak decyzję o tym, jak dokładnie będzie wyglądała operacja, podejmuje chirurg.

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu hemikolektomii?

Po zabiegu osoba chora może odczuwać ból, który powinna zgłaszać personelowi oddziału. W miejscu po jelicie grubym zostawiany jest dren. Odprowadza on ewentualny płyn i krew z tej okolicy oraz jest dobrym sygnałem ostrzegawczym w sytuacji, gdy działoby się coś niepokojącego.

W pierwszej dobie po hemikolektomii niewskazane jest jedzenie i picie. Płyny powinny być uzupełniane dożylnie. Po zabiegu istotne jest ułożenie odpowiedniej diety z dietetykiem, a także szybkie uruchamianie i pionizowanie pacjenta.

Pobyt na oddziale trwa od 5 do 7 dni, jeśli po operacji nie wystąpiły powikłania, a rana goi się prawidłowo, można wypisać pacjenta do domu. Po około miesiącu można wrócić do pracy i normalnego funkcjonowania.

Należy pamiętać, że nawet najbardziej starannie wykonana hemikolektomia nie gwarantuje pełnego wyleczenia choroby.

Kolektomia – powikłania usunięcia jelita grubego

Mimo doświadczonego operatora i profesjonalnych procedur tak rozległy zabieg może wiązać się z groźnymi konsekwencjami. Do najczęstszych powikłań kolektomii zalicza się:

 • krwawienie,
 • infekcje,
 • rozejście zespolenia,
 • uszkodzenie układu pokarmowego w trakcie zabiegu,
 • powikłania zakrzepowo-zatorowe.
 1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson t. 2, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
 2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
 3. Zarys chirurgii. Podręcznik dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji, pod red. prof. A. Żyluka, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2016.
 4. W. Kostewicz, D. Szewczyk, Z. Dąbrowska, A. Krajewski, W. Grochowski, Postępy w chirurgii laparoskopowej w 2012 r. – część 3, „Chirurgia po Dyplomie” [online] https://podyplomie.pl/chirurgia/15187,postepy-w-chirurgii-laparoskopowej-w-2012-r-czesc-3 [dostęp:] 01.10.2022.
 5. A. Lasek, K. Zbierska, J. Kenig, Prawostronna hemikolektomia z powodu rakowiaka wyrostka robaczkowego, „PrzypadkiMedyczne.pl”, nr 19 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

  Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

 • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

  Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

 • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

  HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

  Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

 • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

  Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij