Worek stomijny przylepiony do brzucha pacjentki
Wojciech Glinicki

Stomia – co to jest i jak wygląda? Jak pielęgnować stomię?

Stomia to wytworzone sztucznie połączenie części jelita z powierzchnią ciała. Konieczność przeprowadzenia operacji chirurgicznej może wynikać z przyczyn pilnych, np. perforacja jelita, jak i planowych, do których zaliczono chociażby chorobę nowotworową.  Dbanie o stomię jest bardzo istotnym aspektem tego rozwiązania. Jak właściwie to robić, żeby uniknąć groźnych dla zdrowia komplikacji?

Istnieją schorzenia, które dotykają organów odpowiedzialnych za odprowadzanie produktów przemiany materii na zewnątrz organizmu. Jednym z narządów, które może dotknąć takie schorzenie są jelita. Jeśli jelito traci swoją zdolność do odprowadzania wydalin z organizmu, konieczne może być wyłonienie tzw. sztucznego odbytu, czyli stomii.

Co to jest stomia?

Stomia to słowo pochodzące z języka greckiego, które w dosłownym tłumaczeniu rozumiane jest jako „otwór”. Zabieg wyłonienia stomii jest chirurgicznym stworzeniem światła narządu (jelita bądź moczowodu) przez powłoki brzuszne i umocowaniem go na powierzchni ciała. Wynika ona najczęściej z usunięcia części moczowodu, jelita grubego lub jelita cienkiego. Wyróżnia się kilka rodzajów stomii: odżywczą i odprowadzającą, czasową i definitywną, a także stomię kałową lub moczową.

Jak wygląda stomia? Ma kilka cech charakterystycznych. Jest okrągła, czerwona lub różowa, a także wilgotna. Najczęściej wystaje około 1–3 cm ponad powierzchnię skóry, a jej ujście powinno znajdować się w centralnym punkcie. Do skóry wokół niej przykleja się worek stomijny, aby środek wyłonionej stomii znajdował się w tymże worku. Najpowszechniej występują stomie jelitowe.

Stomia jest wypukła i czerwona.
Stomia jest wypukła i czerwona.

Rodzaje stomii

Jak wspomniano wcześniej, rodzajów stomii jest kilka, a ich podział zależy od narządu, którego dotyczy wyłonienie stomii, konstrukcji wyłonienia, jej funkcji (odżywcza lub wydalnicza), a także czy ma być ona czasowa czy stała.

Z uwagi na narząd, którego dotyczy stomia wyróżnia się:

  • kolostomię – przetoka jelita grubego,
  • ileostomię – przetoka jelita cienkiego,
  • gastrostomia  – przetoka żołądkowa,
  • urostomia – przetoka dróg moczowych.

Kolostomia wytwarzana jest podczas zabiegu usunięcia odbytnicy z powodu nowotworu lub tzw. operacji Hartmanna. Najczęściej umiejscowiona po lewej stronie brzucha. Ileostomia jest połączeniem światła jelita cienkiego ze skórą i znajduje się najczęściej po prawej stronie brzucha. Zabieg ten wykonuje się podczas resekcji okrężnicy lub całkowitego usunięcia jelita grubego. Urostomia to inaczej przetoka moczowo-skórna i polega na wyprowadzeniu moczowodu bezpośrednio na powłoki skórne lub poprzez odpowiednio wyizolowany odcinek jelita cienkiego. Gastroskopia jest przetoką odżywczą i służy do wprowadzania pokarmu u osób z niedrożnym przełykiem.

Czy stomia wyłaniana jest na zawsze? Niekoniecznie. Zdecydowana większość stomii jest wyłaniania już na zawsze. Jednak istnieją przypadki, kiedy po ustąpieniu choroby podstawowej lekarze zamykają stomię i usuwają ją.

Powiązane produkty

Wskazania do założenia stomii

Najczęstszymi wskazaniami do założenia stomii są choroby podstawowe i ich umiejscowienie, stan ogólny pacjenta oraz zastosowany rodzaj operacji i poziom zaawansowania zapalenia otrzewnej. Zabieg wyłonienia stomii wykonuje się ze wskazań pilnych lub planowych. Do najczęstszych wskazań pilnych zalicza się: ostrą perforację jelita lub jego niedokrwienie skutkujące rozlanym zapaleniem otrzewnej, a także uraz mechaniczny. Z kolei w przypadku zabiegów planowanych założenie stomii wykonuje się z powodu: chorób nowotworowych, choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zmian w jelitach wynikających z jego niedokrwienia, mnogiej polipowatości rodzinnej, uchyłków okrężnicy z powikłaniami, a także jako odbarczenie obwodowej części przewodu pokarmowego.

Stomia – powikłania

Jak w przypadku każdej ingerencji w ludzkie ciało może dojść do komplikacji, tak samo mogą przydarzyć się one również przy stomii. Szczególnie jeśli jest zabieg wykonywany jest w trybie pilnym. Powikłania związane ze stomią dzieli się na miejscowe i ogólnoustrojowe. Powikłania miejscowe można podzielić na chirurgiczne oraz dermatologiczne, zaś do ogólnoustrojowych powikłania metaboliczne, psychologiczne, a także seksualne.

Do najpoważniejszych powikłań chirurgicznych zaliczyć można:

  • wypadanie lub wpadnięcie stomii,
  • obrzęk stomii,
  • krwawienia,
  • martwicę stomii,
  • niedokrwienie,
  • przetokę okołostomijną,
  • wznowienie choroby podstawowej (np. nowotworu).

Problemy dermatologiczne wokół stomii mogą objawiać się jako zapalenie powłok skórnych, reakcje uczuleniowe na sprzęt stomijny lub przetoki skórne. Z kolei powikłania metaboliczne związane ze stomią to głównie wyniszczenie oraz dolegliwości związane ze skróceniem przewodu pokarmowego. Pacjent powinien także pamiętać o tym, czego nie można robić, posiadając stomię, tj. palić papierosów oraz pić alkoholu.

Stomia jelitowa
Dbanie o higienę skóry wokół stomii jest kluczowe, aby uniknąć zakażenia.

Pacjenci stomijni mierzą się również z problemami natury psychologicznej. Często nie akceptują swojego ciała, boją się, że stomia śmierdzi oraz zastanawiają się ile trwa długość życia ze stomią. Często unikają również kontaktów seksualnych ze względu na poczucie wstydu. Kobiety w wieku rozrodczym boją się zostać mami, chociaż  stomia w ciąży w obecnych czasach nie stanowi takiego problemu, jak jeszcze parę lat temu i nie wpływa na rozwój płodu czy przebieg ciąży.

Jak pielęgnować stomię?

Zachowanie zdrowej skóry wokół stomii jest niezwykle ważne. Istotny jest tutaj prawidłowy dobór sprzętu, np. odpowiednia średnica worka stomijnego, a także prawidłowa pielęgnacja skóry. Uszkodzenie skóry wokół wyłonionej stomii może sprzyjać zakażeniom, co może być wyjątkowo niebezpieczne dla pacjenta. Skóra wokół stomii powinna być w takiej kondycji jak skóra po drugiej stronie brzucha, czyli być gładka i niepodrażniona. Przed przyklejeniem worka kolostomijnego należy dokładnie umyć skórę, osuszając ją potem delikatnym materiałem. Należy pamiętać także o tym, aby nie używać środków drażniących, np. na bazie spirytusu. Zaleca się stosowanie specjalnych, elastycznych przylepców, które chronią skórę i umożliwiają bezproblemową wymianę worków. Otwór w płytce worka stomijnego powinien być także odpowiednio dopasowany do stomii. Przy każdej wymianie należy pamiętać, iż skóra wokół stomii jest niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia. Pacjent powinien wybrać sprzęt dla siebie odpowiedni, najlepiej w sklepie medycznym.

  1. I. Lewandowska, J. Kowalik, Z. Kopański, A. Skura-Madziała, F. Furmanik, Opieka nad pacjentem ze stomią jelitową, “Journal of public health, Nursing and Medical Rescue”, 2 2011
  2. L. Pachocka, A. Urbanik, Stomia jelitowa - epidemiologia, rys historyczny, zasady wyłaniania i rodzaje stomii jelitowych, “Probl Hig Epidemiol”, 95(3) 2014
  3. A Dabirian, F. Yaghamei, M. Rassouli, et. al, Quality of life in ostomy patients: a qualitative study, “Patient Prefer Adherence”, 5 2011
  4. M. Szczepkowski, Dobra stomia, “Post Nauk Med”, 5 2006
  5. Pielęgnacja stomii - Podhalański Szpital Specjalistyczny (pszs.eu) [dostęp online 3.06.2022]

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl