matka trzyma płaczące niemowlę
Olaf Bąk

Wgłobienie jelita – przyczyny, objawy, leczenie

Wgłobienie jelit (łac. invaginatio), zwane też wgłobieniem jelitowym, jest ostrym stanem chorobowym polegającym na wsunięciu się jednego odcinka jelita w drugi. Jest najczęstszą przyczyną niedrożności jelit u małych dzieci. Zwykle w tym przypadku dochodzi do wpuklenia się jelita cienkiego w grube. Szybkie rozpoznanie i leczenie pozwala uniknąć martwicy jelit, a tym samym konieczności przeprowadzenia interwencji chirurgicznej. Czym jest wgłobienie jelita? Jak się je leczy? 

Jelita są najdłuższą częścią układu pokarmowego człowieka, rozciągając się między żołądkiem a odbytem. Odpowiadają za większość procesów trawiennych oraz niemal wszystkie procesy wchłaniania substancji odżywczych z pokarmu i wydalania resztek pokarmowych. Dzielimy je na jelito cienkie (dwunastnicę, jelito czcze, jelito kręte) o długości około 6 metrów oraz jelito grube (kątnicę, wstępnicę, poprzecznicę, zstępnicę, esicę, odbytnicę) o długości około 1,5 metra. Ciągłe ruchy perystaltyczne (rytmiczne skurcze mięśniówki jelit), ich elastyczność oraz podatność sprzyjają skrętom oraz wgłobieniom jelit.

Wgłobienie jelita – czym jest?

Wgłobieniem określamy teleskopowe wsuwanie się (zgodnie z kierunkiem perystaltyki) jednego odcinka jelita w drugi. Najczęściej dochodzi do wgłobienia jelita krętego (jelito cienkie) w kątnicę (jelito grube). Jednak zdarza się też wgłobienie się jelita cienkiego w cienkiego lub grubego w grube. Uciśnięty odcinek jelit jest niedokrwiony, a w jego obrębie występuje zastój żylny, co prowadzi do postępującej śmierci komórek, tworzenia się śluzu oraz krwawienia do przewodu pokarmowego wraz z ostateczną martwicą jelita. Wgłobienie stanowi najczęstszą przyczynę niedrożności małych dzieci. Przeważnie występuje między 3. a 36. miesiącem życia dziecka, jednak najczęściej między 3. a 12. miesiącem życia u chłopców (60% przypadków).

Wgłobienie jelita jest dość częstą przypadłością – występuje u 1 na 500 dzieci, dlatego też każdy lekarz prawdopodobnie spotka dziecko z wgłobieniem na swojej ścieżce zawodowej.

W rzadkich przypadkach wgłobienie może wystąpić u osoby dorosłej (zaledwie 5% przypadków), lecz najczęściej jest to związane ze zmianą nowotworową jelita, która powoduje wpuklenie pętli jelitowych.

Wgłobienie jelit opisywano już historycznie od XVII wieku, gdy bezskutecznie próbowano leczyć je poprzez stosowanie lodowatej wody, prądu lub leków przeczyszczających. Niestety, aż do XIX wieku śmiertelność wgłobienia jelit sięgała 75%. Dopiero zaproponowany przez prof. Hirschprunga w 1876 roku terapeutyczny wlew doodbytniczy zmniejszył te niekorzystne wskaźniki do 30% śmiertelności.

Przyczyny wgłobienia jelit

U większości chorych dzieci – aż w 90% przypadków – przyczyna jest niemożliwa do ustalenia. W niektórych przypadkach postuluje się obrzęk kępek Peyera (zgromadzenia grudek limfatycznych) po wirusowej infekcji żołądkowo-jelitowej jako przyczynę anomalii prowadzącej do wgłobienia. Badania pokazują, że infekcje rotawirusowe, jak i adenowirusowe są ściśle związane z występowaniem wgłobienia. Biorąc to pod uwagę, należy pamiętać o innych przyczynach rozrostu grudek limfatycznych np. wgłobienie może być pierwszym objawem choroby rozrostowej układu limfatycznego. W zdecydowanej mniejszości przypadków możemy mówić o anomaliach anatomicznych (zdwojeniu jelitowym, uchyłku Meckela) lub występowaniu polipów w obrębie jelit.

Niekiedy do pogrubienia ściany jelita może dochodzić w wyniku mukowiscydozy czy celiakii.

Powiązane produkty

Objawy wgłobienia jelita

Objawy wgłobienia jelita początkowo są bardzo niespecyficzne. Kilkuminutowe napadowe okresy bólu (zazwyczaj po karmieniu), które dziecko okazuje płacząc, przeplatają się z 30-minutowymi okresami apatii i senności. Dziecko jest niespokojne i podkurcza nóżki.

Do najczęstszych objawów wgłobienia zaliczymy:

  • silny, kolkowy ból brzucha o falowym charakterze,
  • wymioty,
  • wyczuwalny opór w obrębie jamy brzusznej,
  • biegunka,
  • zaparcia,
  • stolec o wyglądzie malinowej galaretki.
W zaawansowanym stanie wgłobienia dochodzi do perforacji zmartwiałego jelita, zapalenia otrzewnej i wstrząsu.

Rozpoznanie i diagnostyka wgłobienia jelita

Ze względu na zmienny charakter i ulotność początkowych symptomów wgłobienie może być trudne do rozpoznania we wczesnej fazie. Bardzo ważnym elementem jest pogłębiony wywiad lekarski, który pozwoli ustalić początek objawów, oraz to, jak dziecko manifestuje objawy, czy występują oznaki alarmowe (np. krwawienie z układu pokarmowego, nieustające wymioty).

Niezbędne jest wykonanie badania USG, w którym ze względu na nakładające się ściany jelit zaobserwujemy obraz „tarczy strzelniczej”. Przeglądowe RTG jamy brzusznej pokaże objawy niedrożności jelit, takie jak poziomy płynów oraz rozdęcie pętli jelitowych.

Badania krwi mogą wskazywać leukocytozę (podwyższenie leukocytów), wzrost CRP (białko C-reaktywne, będące wskaźnikiem zapalenia) oraz zaburzenia jonowe w wyniku odwodnienia.

Wgłobienie jelit – leczenie

Na początku należy jak najszybciej wdrożyć podstawowe procedury:

  • wprowadzenie zgłębnika żołądkowego,
  • podanie płynów (silne wymioty prowadzą do odwodnienia),
  • podanie antybiotyku (niedokrwiony odcinek jelita stanowi wrota zakażenia).
Rodzaj celowanej terapii uzależniony jest od szybkości postawionego rozpoznania i zaawansowania choroby. Jeśli do wgłobienia doszło stosunkowo niedawno, można zastosować leczenie zachowawcze.

Polega ono na próbie uwolnienia wgłobionego jelita od wewnątrz przy zastosowaniu:

  • doodbytniczego wlewu soli fizjologicznej (zabieg obciążony najmniejszymi powikłaniami),
  • doodbytniczego wlewu kontrastu,
  • doodbytniczego podania powietrza.

W przypadku, gdy dojdzie już do martwicy jelit, leczenie zachowawcze się nie powiodło lub stan osoby chorej się pogarsza, należy wdrożyć leczenie chirurgiczne. Polega ono na otwarciu brzucha, lokalizacji wgłobionego fragmentu, usunięcia go oraz zespolenia pozostałych fragmentów jelita ze sobą. Czasem konieczne może być czasowe wyłonienie stomii, czyli ujście jelita na powierzchnię skóry. W 10% przypadków może dojść do nawrotu, bez względu na to czy zastosowano leczenie zachowawcze czy operacyjne.

  1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson t. 2, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
  3. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, PZWL, Warszawa 1979.
  4. F. F. Ferri, red. wyd. pol. A. Steciwko, Kompendium chorób wewnętrznych, Edra Urban & Partner, Wrocław 2007.
  5. Zarys chirurgii. Podręcznik dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji, pod red. prof. A. Żyluka, Medipage, Warszawa 2016.
  6. M. Maślanka, K. Górniak, A. Prokurat, Wgłobienie jelitowe – diagnostyka i leczenie, „Pediatria po Dyplomie”, nr 16 (4) 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij