Uporaj się z kaszlem. Sprawdzone sposoby
Krzysztof Słomiak

Uporaj się z kaszlem. Sprawdzone sposoby

Kaszel to fizjologiczny odruch na podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Mechanizm ten jest bardzo ważny, gdyż chroni on nas przed szkodliwymi zarazkami, zadławieniem czy uduszeniem. Efektem takiego podrażnienia jest nagłe wypchnięcie powietrza, po zaciśnięciu ścian mięśni klatki piersiowej, z nagłym i bardzo energicznym wyrzuceniem powietrza z płuc i dróg oddechowych. Najczęściej kaszel jest spowodowany przerwaniem ciągłości błony śluzowej gardła lub krtani w przebiegu infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Co robić kiedy kaszel nie przestaje nas męczyć? Oto kilka sposobów.

Czy z kaszlem zawsze trzeba walczyć?

W telewizji często możemy usłyszeć o dwóch rodzajach kaszlu – mokrym i suchym. Preparaty przeznaczone w obu rodzajach kaszlu znacząco różnią się mechanizmami działania. Kaszlu mokrego, to jest z odksztuszaniem wydzieliny, nie powinno się hamować. Medykamenty przeznaczone na ten rodzaj kaszlu mają za zadanie rozbijać zalegającą wydzielinę i ułatwić jej usunięcie z organizmu wraz z kaszlem. Kaszel suchy, to jest bez odksztuszania, powinien zostać zatrzymywany. Ten rodzaj kaszlu pojawia się najczęściej po przebytych infekcjach, nawet do 4 tygodni po wyleczeniu, w których nastąpiło uszkodzenie błony śluzowej. Uszkodzone miejsca są narażone na podrażnienia zakończeń nerwowych i odruchowo kaszel jest wywoływany. Aby błona śluzowa górnych dróg oddechowych została odbudowana i zregenerowana potrzeba czasu.

Poza przeziębieniem istnieją choroby, którym towarzyszy bardzo często kaszel. Są to na przykład gruźlica, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, choroby nowotworowe czy alergie.

Domowe sposoby w walce z kaszlem

Zaletą domowych sposobów jest to, że są one sprawdzone. Przez to, że wykorzystywane one są od pokoleń, potwierdzone jest ich bezpieczeństwo. Do najlepszych domowych sposobów należą:

•    Inhalacje z soli fizjologicznej.
•    Inhalacje z naparów ziół np. rumianku.
•    Miód cebulowy, syrop czosnkowy, napój z imbiru
•    Oklepywanie pleców – zabieg ułatwiający usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych
•    Miód z cytryną, oliwa z cytryną (łyżeczka 3-4 razy dziennie).
•    Smarowanie pleców i klatki piersiowej maściami rozgrzewającymi. Maści rozgrzewające na kaszel mają w swoim składzie wyciągi z tymianku, rozmarynu, majeranku oraz olejki eteryczne: najczęściej eukaliptusowy, sandałowy, sosnowy, mentolowy/ miętowy lub kamforowy.
•    Aby zwiększyć nawilżenie wewnętrzne organizmu należy spożywać dużo wody. Ma to również duże znaczenie przy walce z samym przeziębieniem i skraca czas powrotu do zdrowia.
•    Nawilżanie powietrza w pomieszczeniu (dobrym sposobem jest też, poza zwykłym nawilżaczem, wstawienie do pomieszczenia akwarium – poza walorami dekoracyjnymi woda z niego będzie parowała i nawilżała powietrze w pomieszczeniu).
•    Ostatnie badania wskazują, że dobre właściwości przeciwkaszlowe posiada napar z czystka. Można zrobić z niego płukankę do gardła lub pić w postaci naparu.
•    Wszelkiego rodzaju syropy dostępne w aptekach, dostosowane dokładnie do rodzaju kaszlu.

Kiedy nic nie pomaga

Do łask wraca zabieg stawiania baniek. Stosowany w dawnych czasach, został zapomniany w erze antybiotyków, ale gdy nic nie pomaga, może stać się on zbawieniem dla chorego. Zabieg wykorzystujący podciśnienie i ucisk powoduje mobilizację układu odpornościowego i jest rewelacyjny, kiedy infekcja nie chce ustąpić. Bańki powinny być stawiane przez osobę, która ma w tym wprawę – tak, niewłaściwe wykonanie tego zabiegu, może skończyć się dotkliwymi siniakami, a nawet poparzeniami.

Bańki stawiać powinno się na dobrze umięśnionych częściach ciała to jest plecach lub klatce piersiowej. Nie powinno się ich stawiać na kręgosłupie, okolicach nerek oraz dolnej części pleców.

Kaszel u dzieci

Szczególną troską powinni zostać objęci najmłodsi pacjenci. W ich przypadku kluczową rolę odgrywa pediatra, który powinien wskazać pochodzenie kaszlu oraz jego typ. Leczenie powinno przebiegać w zależności od diagnozy. Zwykle stosuje się kombinację naturalnych zabiegów wskazanych powyżej oraz odpowiednich syropów. Środki ze składnikami roślinnymi, takimi jak korzeń prawoślazu, babka lancetowata oraz kwiat dziewanny mogą być bezpiecznie podawane maluchom. Środki o silniejszym działaniu przeznaczone będą dla starszych dzieci najczęściej od 6 roku życia. Przed użyciem leku powinno się dokładnie przeczytać ulotkę i upewnić, że lek jest dostosowany do wieku. Można o to też śmiało zapytać lekarza i farmaceutę, którzy na pewno chętnie pomogą w wyborze odpowiedniego środka dla dziecka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij