×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Aby ruch nie sprawiał bólu!

Stawy stanowią najważniejszą część składową układu ruchu. Ze względu na pełnione funkcje oraz skomplikowaną budowę to one najczęściej ulegają uszkodzeniu, a choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą wśród chorób stawów. W chorobie tej dochodzi do ubytku i niszczenia chrząstek stawowych? To właśnie one, dzięki swym właściwościom mechanicznym, umożliwiają wykonywanie ruchów pokrywając ruchome względem siebie części stawów. Choroba zwyrodnieniowa może dotyczyć wszystkich stawów, jednak, w związku z pionową postawą ciała ludzkiego, najczęściej dotknięte są nią stawy najbardziej obciążone, czyli kręgosłupa, biodrowe i kolanowe.

Szacuje się, że w krajach europejskich cierpi na nią około jednej piątej wszystkich mieszkańców, a częstość jej występowania wyraźnie zwiększa się wraz z wiekiem. W Stanach Zjednoczonych choroba ta jest drugą po chorobie niedokrwiennej serca przyczyną niezdolności do pracy.

Następstwem choroby zwyrodnieniowej stawów są przewlekły ból, niepełnosprawność a czasami kalectwo. Jej rozwojowi sprzyjają przebyte zabiegi operacyjne, urazy, praca zawodowa w pozycji klęczącej i kucznej. Skutki zdrowotne i obciążenie finansowe związane z chorobami układu ruchu są poważne, dlatego tak istotna jest odpowiednia profilaktyka i właściwe leczenie.

Przeprowadzone badania naukowe wskazują na skuteczność glukozaminy we wspomaganiu leczenia zapalenia stawów. Pobudza ona odbudowę chrząstki stawowej, wpływając na sprawniejsze funkcjonowanie stawu, i wykazuje efekt przeciwzapalny. Przede wszystkim jednak ma ona długotrwałe działanie przeciwbólowe, a to właśnie ból jest głównym czynnikiem pogarszającym jakość życia chorych.
Zalecana dawka lecznicza to 1500 mg glukozaminy/ dzień (3 kapsułki Artresanu).

W ponad 20 próbach klinicznych obejmujących ok. 3 tys. pacjentów leczonych glukozaminą przez kilka tygodni, wykazano pozytywny efekt terapeutyczny, zarówno po zakończeniu podaniu leku, jak i po kilku miesiącach. Warto też podkreślić, że z przeprowadzonych badań wynika, iż stosowanie glukozaminy jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm.

Glukozamina zaliczana jest do "leków modyfikujących strukturę chrząstki stawowej i przebieg choroby" - "Ogólnie glukozamina wpływając na metabolizm chrząstki w różnych mechanizmach mogłaby zmniejszać stopień uszkodzenia, a więc działać modyfikująco (...). Ostatnio wykazano, że 3-letnie podawanie glukozaminy w osteoartrozie (chorobie zwyrodnieniowej stawów) kolan może zapobiegać zmianom strukturalnym w stawie i istotnie zmniejszać objawy. Stosowanie preparatów glukozaminy jest bezpieczne (...)." ("Leki współczesnej terapii w Polsce" 5/2001).
Preparat jest polecany:

  • w profilaktyce i wspomaganiu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatyzmie, artretyzmie, nadwyrężeniach stawów
  • w osteoporozie
  • w leczeniu złamań, urazów stawów, ścięgien
  • dla sportowców
  • dla osób starszych

Podziel się: