Aby ruch nie sprawiał bólu!
artykuł sponsorowany

Aby ruch nie sprawiał bólu!

Stawy stanowią najważniejszą część składową układu ruchu. Ze względu na pełnione funkcje oraz skomplikowaną budowę to one najczęściej ulegają uszkodzeniu, a choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą wśród chorób stawów. W chorobie tej dochodzi do ubytku i niszczenia chrząstek stawowych? To właśnie one, dzięki swym właściwościom mechanicznym, umożliwiają wykonywanie ruchów pokrywając ruchome względem siebie części stawów. Choroba zwyrodnieniowa może dotyczyć wszystkich stawów, jednak, w związku z pionową postawą ciała ludzkiego, najczęściej dotknięte są nią stawy najbardziej obciążone, czyli kręgosłupa, biodrowe i kolanowe.

Szacuje się, że w krajach europejskich cierpi na nią około jednej piątej wszystkich mieszkańców, a częstość jej występowania wyraźnie zwiększa się wraz z wiekiem. W Stanach Zjednoczonych choroba ta jest drugą po chorobie niedokrwiennej serca przyczyną niezdolności do pracy.

Następstwem choroby zwyrodnieniowej stawów są przewlekły ból, niepełnosprawność a czasami kalectwo. Jej rozwojowi sprzyjają przebyte zabiegi operacyjne, urazy, praca zawodowa w pozycji klęczącej i kucznej. Skutki zdrowotne i obciążenie finansowe związane z chorobami układu ruchu są poważne, dlatego tak istotna jest odpowiednia profilaktyka i właściwe leczenie.

Przeprowadzone badania naukowe wskazują na skuteczność glukozaminy we wspomaganiu leczenia zapalenia stawów. Pobudza ona odbudowę chrząstki stawowej, wpływając na sprawniejsze funkcjonowanie stawu, i wykazuje efekt przeciwzapalny. Przede wszystkim jednak ma ona długotrwałe działanie przeciwbólowe, a to właśnie ból jest głównym czynnikiem pogarszającym jakość życia chorych.
Zalecana dawka lecznicza to 1500 mg glukozaminy/ dzień (3 kapsułki Artresanu).

W ponad 20 próbach klinicznych obejmujących ok. 3 tys. pacjentów leczonych glukozaminą przez kilka tygodni, wykazano pozytywny efekt terapeutyczny, zarówno po zakończeniu podaniu leku, jak i po kilku miesiącach. Warto też podkreślić, że z przeprowadzonych badań wynika, iż stosowanie glukozaminy jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm.

Glukozamina zaliczana jest do "leków modyfikujących strukturę chrząstki stawowej i przebieg choroby" - "Ogólnie glukozamina wpływając na metabolizm chrząstki w różnych mechanizmach mogłaby zmniejszać stopień uszkodzenia, a więc działać modyfikująco (...). Ostatnio wykazano, że 3-letnie podawanie glukozaminy w osteoartrozie (chorobie zwyrodnieniowej stawów) kolan może zapobiegać zmianom strukturalnym w stawie i istotnie zmniejszać objawy. Stosowanie preparatów glukozaminy jest bezpieczne (...)." ("Leki współczesnej terapii w Polsce" 5/2001).
Preparat jest polecany:

 • w profilaktyce i wspomaganiu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatyzmie, artretyzmie, nadwyrężeniach stawów
 • w osteoporozie
 • w leczeniu złamań, urazów stawów, ścięgien
 • dla sportowców
 • dla osób starszych

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Angina groźna latem

  Ból gardła jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi się spotykamy. Nierzadko jego przyczyną jest angina,czyli zapalenie migdałków podniebiennych, znajdujących się po obu stronach gardła, które tworzą układ chłonny gardła.Migdałki stanowią pierwszą barierę ochronną organizmu przed drobnoustrojami wnikającymi do gardła.

 • Odleżyny - trudne rany

  Odleżyny to rany pojawiające się na skórze wskutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Odleżyny występują głównie u osób przewlekle chorych, unieruchomionych w łóżku lub na wózku inwalidzkim.

 • Włosy po zimie

  Wraz z odejściem zimy żegnamy czapki i inne nakrycia głowy pozwalając naszym włosom ujrzeć światło dzienne. Aby odkryta głowa mogła być prawdziwą ozdobą należy się jej specjalna, dostosowana do pory roku pielęgnacja. Co zrobić, kiedy na ochronę przeciw wiatrom i mrozom jest już za późno, a nasze włosy są przesuszone i łamliwe? Przede wszystkim należy ocenić ich rodzaj i na tej podstawie dobrać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, które przywrócą włosom odpowiedni poziom nawilżenia i blask.

 • Jak nie przytyć w Święta?

  Święta dla wielu z nas są okazją do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Będąc zaproszonym na spotkanie świąteczne, zazwyczaj jesteśmy częstowani wyśmienitymi smakołykami. Trudno odmówić gdy mamy do wyboru świąteczne przysmaki. Jeżeli już dziś myślisz o tym, jak nie przytyć w Święta, przedstawiamy kilka sposobów, by temu zapobiec.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij