Powieka kobiety
Barbara Bukowska

Drgająca powieka – przyczyna i jak sobie z nią radzić?

Drgająca (lub jak mówią niektórzy: skacząca) powieka to częsta przypadłość. Choć z reguły jest to objaw przemęczenia, stresu lub niedoboru mikroelementów, w rzadkich przypadkach może świadczyć o poważnych chorobach neurologicznych.
  1. Co jest powodem drgania powieki?
  2. Drgająca powieka – jak się jej pozbyć?
  3. Jak długo może drgać powieka?

Co jest powodem drgania powieki?

Istnieje kilka powodów drgania powieki. Do najczęściej występujących zalicza się stres i zmęczenie. Nadmiar obowiązków i niedobór snu prowadzą do odwodnienia organizmu, które może objawiać się m.in. nieprzyjemnym uczuciem drgającej powieki: górnej lub (zdecydowanie rzadziej) dolnej. Gdy przyczyną drgającej powieki jest przemęczenie i przepracowanie, często towarzyszą jej dodatkowo dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Ryzyku pojawienia się drgającej powieki sprzyja również nadmierne korzystanie ze sprzętu elektronicznego. Zmęczone oko może reagować nieprzyjemnym pulsowaniem. Drganie powiek może być także objawem zespołu suchego oka  (mikrourazy rogówki związane z niedostatecznym nawilżeniem powierzchni oka przez film łzowy).

Inną częstą przyczyną drgającej powieki jest niedobór witamin i makroelementów odpowiedzialnych za prawidłową pracę mięśni. Warto bowiem zdać sobie sprawę, że drgająca powieka to nic innego jak mimowolne skurcze mięśnia okrężnego oka. Pojawienie się drgania powiek może wskazywać na niedobór magnezu, wapnia czy potasu. Wypłukiwaniu tych makroelementów sprzyja nadużywanie kawy, herbaty i alkoholu. Za drganie powiek może również odpowiadać brak w diecie niektórych witamin, szczególnie z grupy B.

Drgająca powieka jest częstą przypadłością u kobiet w ciąży. W tym szczególnym czasie zapotrzebowanie na składniki odżywcze rośnie – potrzebuje ich zarówno kobieta, jak i rozwijające się dziecko. Dostarczanie wraz z dietą odpowiednich ilości wszystkich witamin oraz makro- i mikroelementów czasem jest trudne, a jedną z oznak niedoborów może być właśnie drganie powiek.

W rzadkich przypadkach drganie powieki może sygnalizować poważniejsze choroby neurologiczne. Bywa na przykład pierwszym objawem połowiczego kurczu twarzy: wtedy charakterystyczne jest drganie powieki wyłącznie z jednej strony – prawej lub lewej, czemu towarzyszą jednostronne skurcze innych mięśni twarzy. Drganie powieki może być również objawem stwardnienia rozsianego. W wyniku uszkodzeń układu nerwowego pojawiają się problemy neurologiczne: zaburzenia czucia, równowagi i chodu, a także wzmożone napięcie mięśniowe i związane z tym skurcze. Niezwykle rzadką przyczyną drgania powieki może być rozwijający się guz mózgu, który uciskając na struktury mózgowia, prowadzi do wystąpienia zaburzeń nerwowo-mięśniowych.

Drganiu powieki, które jest wynikiem nieprawidłowego stylu życia, z reguły nie towarzyszą dodatkowe objawy. Gdy powodem są choroby neurologiczne, drgająca powieka jest tylko jednym z symptomów, które dodatkowo szybko się zaostrzają.

Drgająca powieka – jak się jej pozbyć?

Odpowiedź na pytanie, co zrobić, gdy drga powieka, zależy od czynnika, który doprowadził do wystąpienia dolegliwości. W pierwszej kolejności należy zadbać o zrównoważony tryb życia: unikać stresu, zapewnić sobie ośmiogodzinny sen, do minimum ograniczyć czas spędzany przed ekranem elektronicznym.

Warto również przyjrzeć się swojej diecie. Aby pozbyć się drgającej powieki, czasem wystarczy ograniczenie spożywania kawy oraz herbaty na rzecz wysoko mineralizowanej wody. Warto połączyć to z wprowadzeniem produktów bogatych w makroelementy, szczególnie magnez i potas: są to różnego rodzaju kasze, suszone banany, gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao, rośliny strączkowe, pomidory i zielone warzywa.

W przypadku gdy zmiana diety jest niewystarczająca, konieczna może się okazać suplementacja preparatami aptecznymi z magnezem i potasem. Wybierając preparat z magnezem na drganie powieki, warto zwrócić uwagę na jego przyswajalność, a także zdecydować się na ten, w którym makroelement połączono z witaminą B6, zwiększającą wchłanianie i zapewniającą skuteczny transport do komórek organizmu.

Na drgającą powiekę, której towarzyszy pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie i suchość oka, a także uczucie piasku i pulsowania w okolicach oczu i pod powiekami, pomogą krople i żele do oczu. Ich skład jest zbliżony do ludzkich łez (stąd potocznie nazywane są sztucznymi łzami). Nawilżają one gałkę oczną i wykazują działanie osłaniające.

Powiązane produkty

Jak długo może drgać powieka?

Jednorazowy epizod drgania powieki trwa zwykle kilka, kilkanaście minut. Jeśli jednak jego przyczyna – przemęczenie, niedobory, inne choroby – nie zostanie skutecznie wyeliminowana, drgania będą powracały.

Warto wspomnieć, że nie ma leku działającego konkretnie na drgającą powiekę. Zmiana stylu życia i diety, uzyskanie stabilizacji chorób przewlekłych – wszystko to wymaga czasu. Drganie powieki może więc nie ustać od razu pomimo wdrożonych działań.

  1. S.Y. Lee, S.C. Lai. Clinical and Electrophysiological Analysis of Chronic Eyelid Twitching. Acta Neurol Taiwan 26(4), 2017.
  2. A. Esteban, A. Traba, J. Prieto. Eyelid movements in health and disease. The supranuclear impairment of the palpebral motility. Neurophysiol Clin 34(1), 2004.
  3. A.M. Al Alawi, S.W. Majoni, H. Falhammar. Magnesium and Human Health: Perspectives and Research Directions. Int J Endocrinol. 16, 2018.
  4. A.A. Jafer Chardoub, B.C. Patel. Eyelid Myokymia. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560595/ [dostęp:] 20.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij