Powieka kobiety
Barbara Bukowska

Drgająca powieka – przyczyna i jak sobie z nią radzić?

Drgająca (lub jak mówią niektórzy: skacząca) powieka to częsta przypadłość. Choć z reguły jest to objaw przemęczenia, stresu lub niedoboru mikroelementów, w rzadkich przypadkach może świadczyć o poważnych chorobach neurologicznych.

 1. Co jest powodem drgania powieki?
 2. Drgająca powieka – jak się jej pozbyć?
 3. Jak długo może drgać powieka?

Co jest powodem drgania powieki?

Istnieje kilka powodów drgania powieki. Do najczęściej występujących zalicza się stres i zmęczenie. Nadmiar obowiązków i niedobór snu prowadzą do odwodnienia organizmu, które może objawiać się m.in. nieprzyjemnym uczuciem drgającej powieki: górnej lub (zdecydowanie rzadziej) dolnej. Gdy przyczyną drgającej powieki jest przemęczenie i przepracowanie, często towarzyszą jej dodatkowo dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Ryzyku pojawienia się drgającej powieki sprzyja również nadmierne korzystanie ze sprzętu elektronicznego. Zmęczone oko może reagować nieprzyjemnym pulsowaniem. Drganie powiek może być także objawem zespołu suchego oka  (mikrourazy rogówki związane z niedostatecznym nawilżeniem powierzchni oka przez film łzowy).

Inną częstą przyczyną drgającej powieki jest niedobór witamin i makroelementów odpowiedzialnych za prawidłową pracę mięśni. Warto bowiem zdać sobie sprawę, że drgająca powieka to nic innego jak mimowolne skurcze mięśnia okrężnego oka. Pojawienie się drgania powiek może wskazywać na niedobór magnezu, wapnia czy potasu. Wypłukiwaniu tych makroelementów sprzyja nadużywanie kawy, herbaty i alkoholu. Za drganie powiek może również odpowiadać brak w diecie niektórych witamin, szczególnie z grupy B.

Drgająca powieka jest częstą przypadłością u kobiet w ciąży. W tym szczególnym czasie zapotrzebowanie na składniki odżywcze rośnie – potrzebuje ich zarówno kobieta, jak i rozwijające się dziecko. Dostarczanie wraz z dietą odpowiednich ilości wszystkich witamin oraz makro- i mikroelementów czasem jest trudne, a jedną z oznak niedoborów może być właśnie drganie powiek.

W rzadkich przypadkach drganie powieki może sygnalizować poważniejsze choroby neurologiczne. Bywa na przykład pierwszym objawem połowiczego kurczu twarzy: wtedy charakterystyczne jest drganie powieki wyłącznie z jednej strony – prawej lub lewej, czemu towarzyszą jednostronne skurcze innych mięśni twarzy. Drganie powieki może być również objawem stwardnienia rozsianego. W wyniku uszkodzeń układu nerwowego pojawiają się problemy neurologiczne: zaburzenia czucia, równowagi i chodu, a także wzmożone napięcie mięśniowe i związane z tym skurcze. Niezwykle rzadką przyczyną drgania powieki może być rozwijający się guz mózgu, który uciskając na struktury mózgowia, prowadzi do wystąpienia zaburzeń nerwowo-mięśniowych.

Drganiu powieki, które jest wynikiem nieprawidłowego stylu życia, z reguły nie towarzyszą dodatkowe objawy. Gdy powodem są choroby neurologiczne, drgająca powieka jest tylko jednym z symptomów, które dodatkowo szybko się zaostrzają.

Drgająca powieka – jak się jej pozbyć?

Odpowiedź na pytanie, co zrobić, gdy drga powieka, zależy od czynnika, który doprowadził do wystąpienia dolegliwości. W pierwszej kolejności należy zadbać o zrównoważony tryb życia: unikać stresu, zapewnić sobie ośmiogodzinny sen, do minimum ograniczyć czas spędzany przed ekranem elektronicznym.

Warto również przyjrzeć się swojej diecie. Aby pozbyć się drgającej powieki, czasem wystarczy ograniczenie spożywania kawy oraz herbaty na rzecz wysoko mineralizowanej wody. Warto połączyć to z wprowadzeniem produktów bogatych w makroelementy, szczególnie magnez i potas: są to różnego rodzaju kasze, suszone banany, gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao, rośliny strączkowe, pomidory i zielone warzywa.

W przypadku gdy zmiana diety jest niewystarczająca, konieczna może się okazać suplementacja preparatami aptecznymi z magnezem i potasem. Wybierając preparat z magnezem na drganie powieki, warto zwrócić uwagę na jego przyswajalność, a także zdecydować się na ten, w którym makroelement połączono z witaminą B6, zwiększającą wchłanianie i zapewniającą skuteczny transport do komórek organizmu.

Na drgającą powiekę, której towarzyszy pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie i suchość oka, a także uczucie piasku i pulsowania w okolicach oczu i pod powiekami, pomogą krople i żele do oczu. Ich skład jest zbliżony do ludzkich łez (stąd potocznie nazywane są sztucznymi łzami). Nawilżają one gałkę oczną i wykazują działanie osłaniające.

Powiązane produkty

Jak długo może drgać powieka?

Jednorazowy epizod drgania powieki trwa zwykle kilka, kilkanaście minut. Jeśli jednak jego przyczyna – przemęczenie, niedobory, inne choroby – nie zostanie skutecznie wyeliminowana, drgania będą powracały.

Warto wspomnieć, że nie ma leku działającego konkretnie na drgającą powiekę. Zmiana stylu życia i diety, uzyskanie stabilizacji chorób przewlekłych – wszystko to wymaga czasu. Drganie powieki może więc nie ustać od razu pomimo wdrożonych działań.

 1. S.Y. Lee, S.C. Lai. Clinical and Electrophysiological Analysis of Chronic Eyelid Twitching. Acta Neurol Taiwan 26(4), 2017.
 2. A. Esteban, A. Traba, J. Prieto. Eyelid movements in health and disease. The supranuclear impairment of the palpebral motility. Neurophysiol Clin 34(1), 2004.
 3. A.M. Al Alawi, S.W. Majoni, H. Falhammar. Magnesium and Human Health: Perspectives and Research Directions. Int J Endocrinol. 16, 2018.
 4. A.A. Jafer Chardoub, B.C. Patel. Eyelid Myokymia. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560595/ [dostęp:] 20.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

 • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

  Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

 • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

  Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij