Powieka kobiety
Barbara Bukowska

Drgająca powieka – przyczyna i jak sobie z nią radzić?

Drgająca (lub jak mówią niektórzy: skacząca) powieka to częsta przypadłość. Choć z reguły jest to objaw przemęczenia, stresu lub niedoboru mikroelementów, w rzadkich przypadkach może świadczyć o poważnych chorobach neurologicznych.

  1. Co jest powodem drgania powieki?
  2. Drgająca powieka – jak się jej pozbyć?
  3. Jak długo może drgać powieka?

Co jest powodem drgania powieki?

Istnieje kilka powodów drgania powieki. Do najczęściej występujących zalicza się stres i zmęczenie. Nadmiar obowiązków i niedobór snu prowadzą do odwodnienia organizmu, które może objawiać się m.in. nieprzyjemnym uczuciem drgającej powieki: górnej lub (zdecydowanie rzadziej) dolnej. Gdy przyczyną drgającej powieki jest przemęczenie i przepracowanie, często towarzyszą jej dodatkowo dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Ryzyku pojawienia się drgającej powieki sprzyja również nadmierne korzystanie ze sprzętu elektronicznego. Zmęczone oko może reagować nieprzyjemnym pulsowaniem. Drganie powiek może być także objawem zespołu suchego oka  (mikrourazy rogówki związane z niedostatecznym nawilżeniem powierzchni oka przez film łzowy).

Inną częstą przyczyną drgającej powieki jest niedobór witamin i makroelementów odpowiedzialnych za prawidłową pracę mięśni. Warto bowiem zdać sobie sprawę, że drgająca powieka to nic innego jak mimowolne skurcze mięśnia okrężnego oka. Pojawienie się drgania powiek może wskazywać na niedobór magnezu, wapnia czy potasu. Wypłukiwaniu tych makroelementów sprzyja nadużywanie kawy, herbaty i alkoholu. Za drganie powiek może również odpowiadać brak w diecie niektórych witamin, szczególnie z grupy B.

Drgająca powieka jest częstą przypadłością u kobiet w ciąży. W tym szczególnym czasie zapotrzebowanie na składniki odżywcze rośnie – potrzebuje ich zarówno kobieta, jak i rozwijające się dziecko. Dostarczanie wraz z dietą odpowiednich ilości wszystkich witamin oraz makro- i mikroelementów czasem jest trudne, a jedną z oznak niedoborów może być właśnie drganie powiek.

W rzadkich przypadkach drganie powieki może sygnalizować poważniejsze choroby neurologiczne. Bywa na przykład pierwszym objawem połowiczego kurczu twarzy: wtedy charakterystyczne jest drganie powieki wyłącznie z jednej strony – prawej lub lewej, czemu towarzyszą jednostronne skurcze innych mięśni twarzy. Drganie powieki może być również objawem stwardnienia rozsianego. W wyniku uszkodzeń układu nerwowego pojawiają się problemy neurologiczne: zaburzenia czucia, równowagi i chodu, a także wzmożone napięcie mięśniowe i związane z tym skurcze. Niezwykle rzadką przyczyną drgania powieki może być rozwijający się guz mózgu, który uciskając na struktury mózgowia, prowadzi do wystąpienia zaburzeń nerwowo-mięśniowych.

Drganiu powieki, które jest wynikiem nieprawidłowego stylu życia, z reguły nie towarzyszą dodatkowe objawy. Gdy powodem są choroby neurologiczne, drgająca powieka jest tylko jednym z symptomów, które dodatkowo szybko się zaostrzają.

Drgająca powieka – jak się jej pozbyć?

Odpowiedź na pytanie, co zrobić, gdy drga powieka, zależy od czynnika, który doprowadził do wystąpienia dolegliwości. W pierwszej kolejności należy zadbać o zrównoważony tryb życia: unikać stresu, zapewnić sobie ośmiogodzinny sen, do minimum ograniczyć czas spędzany przed ekranem elektronicznym.

Warto również przyjrzeć się swojej diecie. Aby pozbyć się drgającej powieki, czasem wystarczy ograniczenie spożywania kawy oraz herbaty na rzecz wysoko mineralizowanej wody. Warto połączyć to z wprowadzeniem produktów bogatych w makroelementy, szczególnie magnez i potas: są to różnego rodzaju kasze, suszone banany, gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao, rośliny strączkowe, pomidory i zielone warzywa.

W przypadku gdy zmiana diety jest niewystarczająca, konieczna może się okazać suplementacja preparatami aptecznymi z magnezem i potasem. Wybierając preparat z magnezem na drganie powieki, warto zwrócić uwagę na jego przyswajalność, a także zdecydować się na ten, w którym makroelement połączono z witaminą B6, zwiększającą wchłanianie i zapewniającą skuteczny transport do komórek organizmu.

Na drgającą powiekę, której towarzyszy pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie i suchość oka, a także uczucie piasku i pulsowania w okolicach oczu i pod powiekami, pomogą krople i żele do oczu. Ich skład jest zbliżony do ludzkich łez (stąd potocznie nazywane są sztucznymi łzami). Nawilżają one gałkę oczną i wykazują działanie osłaniające.

Powiązane produkty

Jak długo może drgać powieka?

Jednorazowy epizod drgania powieki trwa zwykle kilka, kilkanaście minut. Jeśli jednak jego przyczyna – przemęczenie, niedobory, inne choroby – nie zostanie skutecznie wyeliminowana, drgania będą powracały.

Warto wspomnieć, że nie ma leku działającego konkretnie na drgającą powiekę. Zmiana stylu życia i diety, uzyskanie stabilizacji chorób przewlekłych – wszystko to wymaga czasu. Drganie powieki może więc nie ustać od razu pomimo wdrożonych działań.

  1. S.Y. Lee, S.C. Lai. Clinical and Electrophysiological Analysis of Chronic Eyelid Twitching. Acta Neurol Taiwan 26(4), 2017.
  2. A. Esteban, A. Traba, J. Prieto. Eyelid movements in health and disease. The supranuclear impairment of the palpebral motility. Neurophysiol Clin 34(1), 2004.
  3. A.M. Al Alawi, S.W. Majoni, H. Falhammar. Magnesium and Human Health: Perspectives and Research Directions. Int J Endocrinol. 16, 2018.
  4. A.A. Jafer Chardoub, B.C. Patel. Eyelid Myokymia. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560595/ [dostęp:] 20.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl