Powieka kobiety
Barbara Bukowska

Drgająca powieka – przyczyna i jak sobie z nią radzić?

Drgająca (lub jak mówią niektórzy: skacząca) powieka to częsta przypadłość. Choć z reguły jest to objaw przemęczenia, stresu lub niedoboru mikroelementów, w rzadkich przypadkach może świadczyć o poważnych chorobach neurologicznych.

  1. Co jest powodem drgania powieki?
  2. Drgająca powieka – jak się jej pozbyć?
  3. Jak długo może drgać powieka?

Co jest powodem drgania powieki?

Istnieje kilka powodów drgania powieki. Do najczęściej występujących zalicza się stres i zmęczenie. Nadmiar obowiązków i niedobór snu prowadzą do odwodnienia organizmu, które może objawiać się m.in. nieprzyjemnym uczuciem drgającej powieki: górnej lub (zdecydowanie rzadziej) dolnej. Gdy przyczyną drgającej powieki jest przemęczenie i przepracowanie, często towarzyszą jej dodatkowo dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Ryzyku pojawienia się drgającej powieki sprzyja również nadmierne korzystanie ze sprzętu elektronicznego. Zmęczone oko może reagować nieprzyjemnym pulsowaniem. Drganie powiek może być także objawem zespołu suchego oka  (mikrourazy rogówki związane z niedostatecznym nawilżeniem powierzchni oka przez film łzowy).

Inną częstą przyczyną drgającej powieki jest niedobór witamin i makroelementów odpowiedzialnych za prawidłową pracę mięśni. Warto bowiem zdać sobie sprawę, że drgająca powieka to nic innego jak mimowolne skurcze mięśnia okrężnego oka. Pojawienie się drgania powiek może wskazywać na niedobór magnezu, wapnia czy potasu. Wypłukiwaniu tych makroelementów sprzyja nadużywanie kawy, herbaty i alkoholu. Za drganie powiek może również odpowiadać brak w diecie niektórych witamin, szczególnie z grupy B.

Drgająca powieka jest częstą przypadłością u kobiet w ciąży. W tym szczególnym czasie zapotrzebowanie na składniki odżywcze rośnie – potrzebuje ich zarówno kobieta, jak i rozwijające się dziecko. Dostarczanie wraz z dietą odpowiednich ilości wszystkich witamin oraz makro- i mikroelementów czasem jest trudne, a jedną z oznak niedoborów może być właśnie drganie powiek.

W rzadkich przypadkach drganie powieki może sygnalizować poważniejsze choroby neurologiczne. Bywa na przykład pierwszym objawem połowiczego kurczu twarzy: wtedy charakterystyczne jest drganie powieki wyłącznie z jednej strony – prawej lub lewej, czemu towarzyszą jednostronne skurcze innych mięśni twarzy. Drganie powieki może być również objawem stwardnienia rozsianego. W wyniku uszkodzeń układu nerwowego pojawiają się problemy neurologiczne: zaburzenia czucia, równowagi i chodu, a także wzmożone napięcie mięśniowe i związane z tym skurcze. Niezwykle rzadką przyczyną drgania powieki może być rozwijający się guz mózgu, który uciskając na struktury mózgowia, prowadzi do wystąpienia zaburzeń nerwowo-mięśniowych.

Drganiu powieki, które jest wynikiem nieprawidłowego stylu życia, z reguły nie towarzyszą dodatkowe objawy. Gdy powodem są choroby neurologiczne, drgająca powieka jest tylko jednym z symptomów, które dodatkowo szybko się zaostrzają.

Drgająca powieka – jak się jej pozbyć?

Odpowiedź na pytanie, co zrobić, gdy drga powieka, zależy od czynnika, który doprowadził do wystąpienia dolegliwości. W pierwszej kolejności należy zadbać o zrównoważony tryb życia: unikać stresu, zapewnić sobie ośmiogodzinny sen, do minimum ograniczyć czas spędzany przed ekranem elektronicznym.

Warto również przyjrzeć się swojej diecie. Aby pozbyć się drgającej powieki, czasem wystarczy ograniczenie spożywania kawy oraz herbaty na rzecz wysoko mineralizowanej wody. Warto połączyć to z wprowadzeniem produktów bogatych w makroelementy, szczególnie magnez i potas: są to różnego rodzaju kasze, suszone banany, gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao, rośliny strączkowe, pomidory i zielone warzywa.

W przypadku gdy zmiana diety jest niewystarczająca, konieczna może się okazać suplementacja preparatami aptecznymi z magnezem i potasem. Wybierając preparat z magnezem na drganie powieki, warto zwrócić uwagę na jego przyswajalność, a także zdecydować się na ten, w którym makroelement połączono z witaminą B6, zwiększającą wchłanianie i zapewniającą skuteczny transport do komórek organizmu.

Na drgającą powiekę, której towarzyszy pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie i suchość oka, a także uczucie piasku i pulsowania w okolicach oczu i pod powiekami, pomogą krople i żele do oczu. Ich skład jest zbliżony do ludzkich łez (stąd potocznie nazywane są sztucznymi łzami). Nawilżają one gałkę oczną i wykazują działanie osłaniające.

Powiązane produkty

Jak długo może drgać powieka?

Jednorazowy epizod drgania powieki trwa zwykle kilka, kilkanaście minut. Jeśli jednak jego przyczyna – przemęczenie, niedobory, inne choroby – nie zostanie skutecznie wyeliminowana, drgania będą powracały.

Warto wspomnieć, że nie ma leku działającego konkretnie na drgającą powiekę. Zmiana stylu życia i diety, uzyskanie stabilizacji chorób przewlekłych – wszystko to wymaga czasu. Drganie powieki może więc nie ustać od razu pomimo wdrożonych działań.

  1. S.Y. Lee, S.C. Lai. Clinical and Electrophysiological Analysis of Chronic Eyelid Twitching. Acta Neurol Taiwan 26(4), 2017.
  2. A. Esteban, A. Traba, J. Prieto. Eyelid movements in health and disease. The supranuclear impairment of the palpebral motility. Neurophysiol Clin 34(1), 2004.
  3. A.M. Al Alawi, S.W. Majoni, H. Falhammar. Magnesium and Human Health: Perspectives and Research Directions. Int J Endocrinol. 16, 2018.
  4. A.A. Jafer Chardoub, B.C. Patel. Eyelid Myokymia. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560595/ [dostęp:] 20.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl