gumy oporowa rozciągana w rękach
Mateusz Burak

Gumy do ćwiczeń – czy warto ich używać?

Guma oporowa do ćwiczeń to jeden z przyborów, które mogą zostać wykorzystywane do wykonywania efektywnego treningu zarówno na siłowni, jak i w domu. Co dają gumy do ćwiczeń? O czym warto wiedzieć, wybierając gumy na trening? Opowiadamy.

Gumy do ćwiczeń – charakterystyka. Do jakich ćwiczeń można ich używać?

Gumy oporowe lub gumy do ćwiczeń to rodzaj elastycznych taśm, opasek oporowych wykonanych zazwyczaj z materiałów syntetycznych takich jak lateks albo guma. Dzięki umiejętnemu zapętleniu ich wokół kolan, ramion możemy wpływać na zwiększenie siły mięśniowej poprzez działanie wbrew oporowi.

Wykorzystanie różnych rodzajów gum do ćwiczeń pozwala zaangażować wiele partii ciała, pomagając także budować mięśnie. Jak powszechnie wiadomo opór jest konieczny do zbudowania większej siły. W związku z tym użycie oporowej gumy do ćwiczeń wydaje się być doskonałym rozwiązaniem dla osób chcących poprawić wygląd swojej sylwetki.

Gumy oporowe ponadto cechują się one pewnego rodzaju uniwersalnością: są wykorzystywane podczas fitnessu, wspomnianych ćwiczeń siłowych, w rehabilitacji pourazowej, wadach postawy, terapii oddechowej oraz wielu gałęziach fizjoterapii.

Rodzaje gum do ćwiczeń

Jakie gumy do ćwiczeń kupić? Niewątpliwą zaletą jest to, że taśm można używać praktycznie wszędzie. Nie zajmują one miejsca, są bardzo łatwe do przechowywania i praktycznie nie wymagają działań konserwacyjnych. To wszystko zdecydowało o ich bardzo dużej popularności. Przed zakupem należy zastanowić się, jak dużego oporu potrzebujemy do naszych ćwiczeń.

Zwykle taśmy do ćwiczeń posiadają różne kolory, a każdy z nich odpowiada odmiennemu poziomowi rozciągliwości. Dzięki temu możemy oddziaływać na nasze mięśnie z różnym poziomem trudności. Jakie gumy oporowe można spotkać na rynku? Dostępne są np. gumy w formie długiego, szerokiego paska rozciętego na końcu. Inne to: materiałowe gumy do ćwiczeń wykonane z bawełny poliestrowej w formie opaski, gumy do ćwiczeń z uchwytami, różnego rodzaju ekspandery, gumowe akcesoria do ćwiczeń motoryki małej i wiele innych.

Powiązane produkty

Jak używać gumy do ćwiczeń?

Jak już wcześniej wspomniano, taśmy mają bardzo szerokie zastosowanie. Gumy można wykorzystywać do ćwiczeń pośladków, nóg, pleców oraz innych ćwiczeń siłowych. Uniwersalność taśm pozwala na ich bardzo różne wykorzystanie. Można zapleść je wokół nóg i łączyć z innymi ćwiczeniami, rozciągać rękami, wykorzystywać do rozciągania, stretchingu, zaplatać wielokrotnie wokół ciała podczas pracy z wadami postawy ciała.

Jaką gumę do ćwiczeń wybrać? Ważne jest, aby umiejętnie dobrać kolor, który będzie odpowiadał możliwościom danego pacjenta. Długa guma do ćwiczeń wydaje się być najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Można ją wielokrotnie zaplatać, składać i skracać w ten sposób. Jednym słowem jest najlepsza, aby móc dostosować ją do naszych wymagań.

Na co zwracać uwagę przy zakupie gum do ćwiczeń? Jak dobrać gumy do ćwiczeń?

Jak opisywano przy wyborze opisywanego akcesorium, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor taśmy, który oznacza mniejszą lub większą sztywność. Jeśli chcemy ćwiczyć szczególnie dolne partie ciała, to lepszym rozwiązaniem może okazać się szeroka, materiałowa opaska. Jeśli ma to być przyrząd wspomagający typową pracę na siłowni, to warto zastanowić się nad zakupem uchwytów z gumami do ćwiczeń siłowych.

Gdzie kupić gumę do ćwiczeń? Obecnie bez problemu możemy odnaleźć pożądaną taśmę w każdym sklepie sportowym czy też zwyczajnie zamówić przez internet. Ile kosztuje guma do ćwiczeń? Cena jest uzależniona od rodzaju, producenta czy długości. Zazwyczaj jest to od 10 złotych wzwyż. W przypadku zestawu zawierającego kilka elementów można mówić o koszcie nawet kilkuset złotych. Poza wymienionymi przyrządami można jeszcze wyposażyć się w ciężarki i maty do ćwiczeń.

Czym zastąpić gumę do ćwiczeń?

Mocna guma do ćwiczeń jest trudna do zastąpienia przez inne domowe akcesoria. Jeśli jednak nie mamy jej pod ręką, a koniecznie potrzebujemy skorzystać z materiału, który częściowo będzie oddawał właściwości taśmy, to istnieje kilka rozwiązań.

Pierwszym z nich może być sznurek lub pasek od spodni. Nie będzie to z pewnością taka sama elastyczność, można mówić raczej o nieco zbliżonych właściwościach. Przy braku zarówno, paska jak i sznurka można jeszcze spróbować treningu siłowego z wykorzystaniem długiego ręcznika, sztywnego koca. Wadą będzie z pewnością to, że nie można tych rzeczy umocować dokładnie tak samo jak taśm. Mowa tutaj o zaplataniu gumy do ćwiczeń na drzwi.

Ćwiczenia z gumami – przykłady

Gumy do ćwiczeń mają bardzo pozytywne opinie szczególnie wśród fizjoterapeutów i trenerów personalnych. Ich wcześniej wspomniana uniwersalność pozwala na szerokie możliwości wykorzystania (gumy do ćwiczeń rehabilitacyjnych czy gumy do ćwiczeń fitness

Przykłady zastosowania w domu to:
1.    Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder, plecy proste. Szeroka guma do ćwiczeń zapleciona na wysokości kolan. Ruch: polega na wykonywaniu przysiadów z jednoczesnym rozciąganiem taśmy. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy w 3 seriach.
2.    Pozycja: siedzenie na krześle. Ręce uniesione do wysokości barków, wyprostowane w łokciach. Taśma oplata kolana oraz ręce na wysokości nadgarstków. Ruch: polega na rozciąganiu taśmy znajdującej się na kolanach i rękach i utrzymywaniu pozycji skrajnej 3–5 sekund. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.
3.    Pozycja: siad na krześle, plecy utrzymujemy prosto. Rękami chwytamy za końce taśmy, jej środek znajduje się na klatce piersiowej. Ruch: polega na rozciąganiu taśmy, co jednocześnie angażuje mięśnie piersiowe. Pozycję skrajną utrzymujemy 3–5 sekund. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 15 powtórzeń.

Co daje guma do ćwiczeń? Czy warto ją kupić? Zdecydowanie należy wypróbować ten przyrząd podczas treningu. Jest niesamowicie pomocny, lekki i można go zabrać wszędzie. Takie gumy rozporowe do ćwiczeń umożliwiają kontynuację wcześniej odbytych ćwiczeń w każdym miejscu. Opinie specjalistów są również bardzo przychylne. Poza wymienionymi już zaletami należy także wskazać, że praca z tego typu narzędziami jest ciekawsza i wymaga dużej kreatywności
  1. J. C. Colado, X. Garcia-Masso, M. Pellicer i in., A comparison of elastic tubing and isotonic resistance exercises, „International Journal of Sports Medicine”, nr 31 2010.
  2. J. Calatayud, S. Borreani, J. C. Colado i in., Bench press and push-up at comparable levels of muscle activity results in similar strength gains, „The Journal of Strength & Conditioning Research”, nr 29 2015.
  3. L. L. Andersen, C. H. Andersen, O.S. Mortensen i in., Muscle activation and perceived loading during rehabilitation exercises: comparison of dumbbells and elastic resistance, „Physical Therapy”, nr 90 2010.
  4. M. D. Jakobsen, E. Sundstrup, C. H. Andersen i in., Effectiveness of hamstring knee rehabilitation exercise performed in training machine vs. elastic resistance: electromyography evaluation study, „American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation”, nr 93 2014.
  5. J. C.Colado, X. Garcia-Masso , M. Pellicer i in., A comparison of elastic tubing and isotonic resistance exercises, „International Journal of Sports Medicine”, nr 31 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

    Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

  • Żywienie medyczne seniora – co to jest? Na co zwrócić uwagę?

    Wraz z wiekiem oraz w przebiegu różnego rodzaju schorzeń nasz organizm staje się podatny na niedobory minerałów i witamin. Z tego powodu w wieku podeszłym niezwykle istotne jest zadbanie o zbilansowaną i zdrową dietę, która uzupełni te niedobory i dostarczy organizmowi niezbędną ilość energii. Jak powinno wyglądać żywienie seniorów?

  • Żywienie medyczne podczas chemioterapii – co należy wiedzieć?

    Choć chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, to niestety oddziałuje również na cały organizm i powoduje szereg skutków ubocznych. Odpowiednie żywienie odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i poprawia samopoczucie pacjentów. Jak powinno wyglądać żywienie medyczne podczas chemioterapii?

  • Leczenie promieniami podczerwonymi – czym jest i jak korzystać z infrared (IR)?

    Terapia infrared (IR) opiera się na wykorzystaniu światła podczerwonego, którego zastosowanie jest poparte badaniami naukowymi. Jego właściwości są dobrze znane i wykorzystywane już od pewnego czasu. Jedne z najciekawszych możliwości zastosowania terapii infrared, opisywane w wielu różnych źródłach naukowych, to przede wszystkim leczenie bólu i pobudzanie wzrostu komórek w organizmie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.