Gumy do ćwiczeń – czy warto ich używać?
Guma oporowa do ćwiczeń to jeden z przyborów, które mogą zostać wykorzystywane do wykonywania efektywnego treningu zarówno na siłowni, jak i w domu. Co dają gumy do ćwiczeń? O czym warto wiedzieć, wybierając gumy na trening? Opowiadamy.
Gumy do ćwiczeń – charakterystyka. Do jakich ćwiczeń można ich używać?
Gumy oporowe lub gumy do ćwiczeń to rodzaj elastycznych taśm, opasek oporowych wykonanych zazwyczaj z materiałów syntetycznych takich jak lateks albo guma. Dzięki umiejętnemu zapętleniu ich wokół kolan, ramion możemy wpływać na zwiększenie siły mięśniowej poprzez działanie wbrew oporowi.
Wykorzystanie różnych rodzajów gum do ćwiczeń pozwala zaangażować wiele partii ciała, pomagając także budować mięśnie. Jak powszechnie wiadomo opór jest konieczny do zbudowania większej siły. W związku z tym użycie oporowej gumy do ćwiczeń wydaje się być doskonałym rozwiązaniem dla osób chcących poprawić wygląd swojej sylwetki.
Rodzaje gum do ćwiczeń
Jakie gumy do ćwiczeń kupić? Niewątpliwą zaletą jest to, że taśm można używać praktycznie wszędzie. Nie zajmują one miejsca, są bardzo łatwe do przechowywania i praktycznie nie wymagają działań konserwacyjnych. To wszystko zdecydowało o ich bardzo dużej popularności. Przed zakupem należy zastanowić się, jak dużego oporu potrzebujemy do naszych ćwiczeń.
Zwykle taśmy do ćwiczeń posiadają różne kolory, a każdy z nich odpowiada odmiennemu poziomowi rozciągliwości. Dzięki temu możemy oddziaływać na nasze mięśnie z różnym poziomem trudności. Jakie gumy oporowe można spotkać na rynku? Dostępne są np. gumy w formie długiego, szerokiego paska rozciętego na końcu. Inne to: materiałowe gumy do ćwiczeń wykonane z bawełny poliestrowej w formie opaski, gumy do ćwiczeń z uchwytami, różnego rodzaju ekspandery, gumowe akcesoria do ćwiczeń motoryki małej i wiele innych.
Jak używać gumy do ćwiczeń?
Jak już wcześniej wspomniano, taśmy mają bardzo szerokie zastosowanie. Gumy można wykorzystywać do ćwiczeń pośladków, nóg, pleców oraz innych ćwiczeń siłowych. Uniwersalność taśm pozwala na ich bardzo różne wykorzystanie. Można zapleść je wokół nóg i łączyć z innymi ćwiczeniami, rozciągać rękami, wykorzystywać do rozciągania, stretchingu, zaplatać wielokrotnie wokół ciała podczas pracy z wadami postawy ciała.
Na co zwracać uwagę przy zakupie gum do ćwiczeń? Jak dobrać gumy do ćwiczeń?
Jak opisywano przy wyborze opisywanego akcesorium, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor taśmy, który oznacza mniejszą lub większą sztywność. Jeśli chcemy ćwiczyć szczególnie dolne partie ciała, to lepszym rozwiązaniem może okazać się szeroka, materiałowa opaska. Jeśli ma to być przyrząd wspomagający typową pracę na siłowni, to warto zastanowić się nad zakupem uchwytów z gumami do ćwiczeń siłowych.
Gdzie kupić gumę do ćwiczeń? Obecnie bez problemu możemy odnaleźć pożądaną taśmę w każdym sklepie sportowym czy też zwyczajnie zamówić przez internet. Ile kosztuje guma do ćwiczeń? Cena jest uzależniona od rodzaju, producenta czy długości. Zazwyczaj jest to od 10 złotych wzwyż. W przypadku zestawu zawierającego kilka elementów można mówić o koszcie nawet kilkuset złotych. Poza wymienionymi przyrządami można jeszcze wyposażyć się w ciężarki i maty do ćwiczeń.
Czym zastąpić gumę do ćwiczeń?
Mocna guma do ćwiczeń jest trudna do zastąpienia przez inne domowe akcesoria. Jeśli jednak nie mamy jej pod ręką, a koniecznie potrzebujemy skorzystać z materiału, który częściowo będzie oddawał właściwości taśmy, to istnieje kilka rozwiązań.
Pierwszym z nich może być sznurek lub pasek od spodni. Nie będzie to z pewnością taka sama elastyczność, można mówić raczej o nieco zbliżonych właściwościach. Przy braku zarówno, paska jak i sznurka można jeszcze spróbować treningu siłowego z wykorzystaniem długiego ręcznika, sztywnego koca. Wadą będzie z pewnością to, że nie można tych rzeczy umocować dokładnie tak samo jak taśm. Mowa tutaj o zaplataniu gumy do ćwiczeń na drzwi.
Ćwiczenia z gumami – przykłady
Gumy do ćwiczeń mają bardzo pozytywne opinie szczególnie wśród fizjoterapeutów i trenerów personalnych. Ich wcześniej wspomniana uniwersalność pozwala na szerokie możliwości wykorzystania (gumy do ćwiczeń rehabilitacyjnych czy gumy do ćwiczeń fitness
Przykłady zastosowania w domu to:
1. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder, plecy proste. Szeroka guma do ćwiczeń zapleciona na wysokości kolan. Ruch: polega na wykonywaniu przysiadów z jednoczesnym rozciąganiem taśmy. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy w 3 seriach.
2. Pozycja: siedzenie na krześle. Ręce uniesione do wysokości barków, wyprostowane w łokciach. Taśma oplata kolana oraz ręce na wysokości nadgarstków. Ruch: polega na rozciąganiu taśmy znajdującej się na kolanach i rękach i utrzymywaniu pozycji skrajnej 3–5 sekund. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.
3. Pozycja: siad na krześle, plecy utrzymujemy prosto. Rękami chwytamy za końce taśmy, jej środek znajduje się na klatce piersiowej. Ruch: polega na rozciąganiu taśmy, co jednocześnie angażuje mięśnie piersiowe. Pozycję skrajną utrzymujemy 3–5 sekund. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 15 powtórzeń.