×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Skręcona kostka, jak opatrzyć, czy konieczna jest wizyta u lekarza?

W okresie lata i wakacji wszyscy gdzieś wyjeżdżamy. Czasami są to długie urlopy w górach czy nad morzem, a czasami krótkie weekendowe wypady. Bez względu jednak na to, jaki jest to typ wyjazdu, w czasie wakacji czas zwykle spędzamy bardzo aktywnie. Często jeździmy na rowerze, biegamy, wybieramy się na długie górskie wycieczki czy też gramy z naszymi dziećmi w piłkę. Dlatego też w tym czasie bardziej jesteśmy narażeni na różnego rodzaju urazy, w tym często występujące urazy stawu skokowego, popularnie nazywanego kostka.

Jaki zatem jest najczęstszy uraz stawu skokowego, którego możemy doznać w czasie  uprawiania wakacyjnych sportów?

Najczęstszym urazem stawu skokowego, który może przytrafić się każdemu, zarówno dziecku, jak i osobie dorosłej, jest skręcenie stawu skokowego, czyli popularne skręcenie kostki. 

Czym jest skręcenie kostki?

Skręcenie kostki, czyli skręcenie stawu skokowego, jest urazem, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia więzadeł okołostawowych i torebki stawowej na skutek ruchu, którego zakres jest większy od fizjologicznego ruchu typowego dla stawu skokowego. W zależności od siły urazu można wyróżnić trzy stopnie skręcenia, czyli trzy stopnie uszkodzenia aparatu więzadłowo-torebkowego. W stopniu pierwszym, kiedy siła urazu nie jest zbyt duża, dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia włókien łącznotkankowych bez uszkodzenia  ich struktury. W stopniu drugim, kiedy siła urazu jest  większa, dochodzi już do przerwania ciągłości włókien tworzących dana strukturę anatomiczną. W stopniu trzecim zaś, kiedy siła urazu jest naprawdę bardzo duża, dochodzi do całkowitego przerwania ciągłości aparatu więzadłowo- torebkowego z niestabilnością stawu.

Jakie są najczęściej występujące objawy w przebiegu skręcenia kostki?

Dominującym i pierwszym objawem klinicznym w przebiegu skręcenia stawu skokowego jest ból. Czasami ból jest tak silny, że osoba, która doznała urazu, nie może ruszyć się z miejsca, czuje się bardzo słabo, czasami oblewa się nawet zimnym potem i ma wrażenie, że zaraz zemdleje. Kolejnym objawem, który pojawia się w przebiegu skręcenia kostki, jest obrzęk, który może być różnie nasilony: w zależności od stopnia skręcenia może być niewielki, może też jednak być naprawdę pokaźnych rozmiarów. Następnie pojawia się też zasinienie, które jest efektem wylewu do stawu, powstaje zatem krwiak sródstawowy. Szybko też zaczyna narastać upośledzenie czynności ruchów w stawie. Osoba, która doznała skręcenia kostki, ma zatem problem z poruszeniem stopą w różnych kierunkach, każdy ruch powoduje dość mocno wyrażone dolegliwości bólowe. 

Jak należy się zachować, kiedy ktoś z naszego otoczenia dozna skręcenia kostki? 

W sytuacji, kiedy ktoś obok nas skręci staw skokowy lub kiedy dotyczy to nas, najważniejszą sprawą jest ograniczenie ruchomości w stawie oraz odciążenie kończyny. Chodzi zatem o to, aby poszkodowana osoba położyła się, najlepiej z nogą nieznacznie podniesioną do góry, absolutnie w takiej sytuacji nie wolno nigdzie chodzić i się przemieszczać. Ponadto, od razu też należy obłożyć skręcony staw czymś zimnym. Jeśli do urazu dojdzie w domu, to można użyć lodu z zamrażarki lub po prostu jakiekolwiek zamrożonego  produktu spożywczego. Jednak ponieważ najczęściej  do tego typu urazów dochodzi na świeżym powietrzu, wtedy nie mamy pod ręką lodu. Zamiast niego można natomiast użyć puszki lub butelki z zimnym piciem  lub też szmatki zmoczonej wodą z butelki czy z jeziora. Warto też unieruchomić staw za pomocą obandażowania stopy i okolicy kostki, dlatego też na wakacyjne wycieczki zawsze powinno się zabierać środki opatrunkowe.

Czy po udzieleniu pierwszej pomocy po skręceniu kostki poszkodowana osoba powinna udać się do lekarza?

Jak najbardziej tak. Po wstępnym opatrzeniu kostki poszkodowaną osobę powinno się zawieźć na izbę przyjęć do najbliższego szpitala. Tam poszkodowany zostanie dokładanie zbadany przez lekarza ortopedę, ponadto zostanie tam wykonane zdjęcie rtg stawu skokowego i stopy, które potwierdzi czy to na pewno tylko skręcenie i czy nie doszło do bardziej poważnego urazu, jak na przykład zwichnięcie, które czasami trudno jest odróżnić gołym okiem od skręcenia. 

Jak należy we właściwy sposób leczyć skręcenie kostki?

Skręcenie kostki, czyli skręcenie stawu skokowego, leczy się różnie, w zależności od stopnia skręcenia i tym samym od stopnia uszkodzenia stawu skokowego. W przypadku skręcenia pierwszego stopnia, kiedy uszkodzenie stawu skokowego nie jest duże, zwykle wystarcza jedynie krótkotrwałe, bo trwające maksymalnie dziesięć dni, odciążenie kończyny ze względnym jej unieruchomieniem w opasce elastycznej. Dodatkowo, w tej sytuacji, powinno się stosować środki działające przeciwbólowo: zarówno leki przeciwbólowe w formie doustnej, jak i miejscowo działające przeciwbólowo maści i żele. W przypadku skręcenia stawu skokowego drugiego stopnia kończyna dolna wymaga bezwzględnego unieruchomienia w podłużnikach lub w pełnych opatrunkach gipsowych, dodatkowo należy stosować też ogólnoustrojowe i miejscowe środki przeciwbólowe. W przypadku skręcenia trzeciego stopnia może zajść czasami potrzeba nawet leczenia operacyjnego.  

Jak widać, zwykłe skręcenie kostki może czasami okazać się bardziej poważne niż mogłoby się wydawać. Dlatego też zawsze, po udzielonej pierwszej pomocy, należy poszkodowana osobę zabrać do szpitala, gdzie będzie ona mogła zostać poddana szczegółowej diagnostyce, dzięki której będzie wiadomo do jak bardzo poważnego urazu doszło. Po postawieniu diagnozy będzie można włączyć właściwe postępowanie. Będzie też wiadomo, że na pewno nie doszło do żadnego zaniedbania i że pacjent po okresie rekonwalescencji wróci do pełnej sprawności sprzed urazu. 


Podziel się: