Ptasia grypa powraca
Wioleta Słodka

Ptasia grypa powraca

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o zlokalizowanych na terenie Polski nowych ogniskach ptasiej grypy. Z epidemią tej choroby mieliśmy już do czynienia w 2007 roku, kiedy zaobserwowano występowanie wirusa o podtypie H5N1. Obecnie mówi się o podtypie H5N8, który jak wynika z przeprowadzonych badań, jest obojętny dla człowieka.

Ptasia grypa jest chorobą zakaźną, rozprzestrzeniającą się wśród ptactwa. Zwierzęta zarażają się nią między sobą. Jak wynika z komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 6 grudnia 2016 roku: „Dotychczas nie stwierdzono przypadków zakażeń wirusem grypy typu A(H5N8) u ludzi i ocenia się, że ryzyko przeniesienia wirusa na człowieka w krajach Unii Europejskiej jest bardzo niskie. Analizy genetyczne wirusa wskazują, że wirus nadal jest głównie wirusem ptasim, bez szczególnego powinowactwa do człowieka. Jednak ze względu na to, że wirus należy do grupy wirusów H5Nx i jest genetycznie spokrewniony z wirusami H5N1 i H5N6, które były przyczyną zachorowań u ludzi, nie można wykluczyć możliwości zakażenia człowieka również i tym wirusem”. 

Osoby, które mają bezpośredni kontakt z ptactwem, czy też wytwarzanymi z nich produktami powinny zachować szczególną ostrożność. Aby uchronić się przed zarażeniem należy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej. Niezbędne jest dokładne mycie rąk przed każdym posiłkiem, po skorzystaniu z toalety, czy też po powrocie do domu. W przypadku infekcji, podczas kaszlu bądź kichania, powinniśmy osłaniać usta i nos chusteczką higieniczną, którą należy niezwłocznie po użyciu wyrzucić. Zalecane jest również unikanie kontaktu ze zwierzętami, oraz osobami u których stwierdzono zarażenie wirusem. W sytuacjach, w których możemy być narażeni na kontakt z ptasimi odchodami, takich jak mycie okien czy samochodu, powinniśmy dodatkowo stosować rękawice ochronne. Nie trzeba natomiast rezygnować z posiłków, które zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego, pamiętając, aby zostały one przed spożyciem poddane obróbce termicznej, ponieważ wirus ginie w wysokiej temperaturze. Podczas przyrządzania drobiu powinniśmy uważać, by soki z mięsa nie miały kontaktu z innymi produktami spożywczymi, zaś wszelkie przedmioty, które miały z nim styczność dokładnie umyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Warto też zwrócić uwagę, na odpowiednie przechowywanie jaj, tak żeby nie miały one kontaktu z innymi produktami. 

Szczególne zalecenia zachowania środków ostrożności skierowane są do hodowców drobiu. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia się ptasią grypą przez ptaki hodowcy powinni zaprzestać wypuszczania ich na zewnątrz i pozostawić je w budynkach. Dodatkowo zaleca się zabezpieczenie paszy, którą są karmione przed dostępem do dzikich zwierząt. Każdorazowo, podczas wizyty w budynkach, w których są zwierzęta należy zakładać odzież i obuwie ochronne, a po wyjściu zdezynfekować ręce. Wskazane jest również stosowanie mat dezynfekcyjnych, rozłożonych przy wejściach i wyjściach z budynków hodowlanych.  

Objawy jakie wywołuje u człowieka ptasia grypa są podobne do tych, które możemy zaobserwować podczas zachorowania na grypę sezonową. Zaliczmy do nich:
- podwyższenie temperatury ciała,
- kaszel
- trudności w oddychaniu, 
- bóle mięśni i stawów
- ból gardła
- katar
- zapalenie spojówek.

Na dzień dzisiejszy, potwierdzono jedynie informacje o wykryciu wirusa ptasiej grypy wśród ptactwa. Brak jest natomiast informacji o zachorowaniu wśród ludzi, jednak w przypadku zaobserwowania u siebie objawów, które mogą wskazywać na zarażenie się wirusem należy skonsultować się z lekarzem. 

Źródło: www.strefaagro.dzienniklodzki.pl, www.gis.gov.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Dyskopatia szyjna – przyczyny, objawy, leczenie

  Dyskopatia szyjna to uszkodzenie krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa, które prowadzi do powstania przepukliny. Konsekwencją takiego stanu jest ucisk i drażnienie nerwów rdzeniowych, co z kolei przyczynia się do wystąpienia silnego bólu, drętwienia kończyn górnych czy zawrotów głowy. Jakie są przyczyny dyskopatii szyjnej? Jak przebiega rehabilitacja?

 • COVID-19 rok później – co wiemy o koronawirusie rok po wybuchu pandemii?

  SARS-CoV-2 towarzyszy nam od roku. Czego się przez ten czas nauczyliśmy, a czego w dalszym ciągu nie wiemy? Czy teraz, gdy opracowano skuteczne szczepionki przeciwko COVID-19, wrócimy do „normalności”? 

 • Mechanizm odpowiedzialny za IBS odkryty! Co zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu jelita drażliwego?

  Mechanizmy leżące u podstaw różnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych odczuwanych po spożyciu niektórych pokarmów są niejasne. Odkrycie zespołu naukowców z Belgii zbliża nas do rozwikłania zagadki oraz otwiera nowe możliwości leczenia zespołu jelita drażliwego i powiązanych z nim zaburzeń bólowych.

 • Probiotyk ginekologiczny działanie, wskazania, jak wybrać najlepszy?

  Probiotyki ginekologiczne są powszechnie stosowanymi preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Zawierają korzystne dla mikroflory pochwy kultury bakterii, które odgrywają istotna rolę w profilaktyce oraz leczeniu infekcji w obrębie układu moczowo-płciowego. Dostępne są w postaci doustnej lub dopochwowej. Czym kierować się przy wyborze probiotyku ginekologicznego?

 • Antybiotyk – podział, działanie, skutki uboczne stosowania antybiotyków. Jak przyjmować antybiotyk?

  Antybiotyki to środki powszechnie stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych, które działają, zabijając lub hamując rozwój komórek bakteryjnych. Istnieje wiele klas antybiotyków i różne mechanizmy ich działania. Jakie są rodzaje antybiotyków? O czym należy pamiętać w trakcie antybiotykoterapii.

 • Kwasy omega-3 chronią przed astmą dzieci ze specyficznym wariantem genów

  Astma to choroba układu oddechowego, która dotyka prawie 340 mln ludzi na całym świecie. Często rozwija się w dzieciństwie i może powodować ataki, w wyniku których dochodzi do zapalenia płuc i zwężenia dróg oddechowych, powodując trudności w oddychaniu i świszczący oddech. Zespół badaczy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii udowodnił, że większe spożycie niektórych rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3 może zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy u dziecka w okresie dojrzewania. Leki naśladujące działanie kwasów tłuszczowych mogą okazać się przyszłością leczenia astmy.

 • Pistolet do masażu – jak działa i kto powinien z niego korzystać?

  Pistolet do masażu to niewielkich rozmiarów urządzenie generujące kilkadziesiąt uderzeń na sekundę, wyposażone w kilka wymiennych końcówek. Używanie masażera pistoletowego wpływa na poprawę funkcjonalności tkanek miękkich, znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych w różnego rodzaju urazach i kontuzjach, przyspiesza regenerację mięśniową u osób uprawiających sporty czy likwiduje nadmierne napięcie mięśni u osób pracujących wiele godzin w wymuszonej pozycji siedzącej. Jak używać masażer pneumatyczny? Jaka jest jego cena?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij