Ptasia grypa powraca
Wioleta Słodka

Ptasia grypa powraca

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o zlokalizowanych na terenie Polski nowych ogniskach ptasiej grypy. Z epidemią tej choroby mieliśmy już do czynienia w 2007 roku, kiedy zaobserwowano występowanie wirusa o podtypie H5N1. Obecnie mówi się o podtypie H5N8, który jak wynika z przeprowadzonych badań, jest obojętny dla człowieka.

Ptasia grypa jest chorobą zakaźną, rozprzestrzeniającą się wśród ptactwa. Zwierzęta zarażają się nią między sobą. Jak wynika z komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 6 grudnia 2016 roku: „Dotychczas nie stwierdzono przypadków zakażeń wirusem grypy typu A(H5N8) u ludzi i ocenia się, że ryzyko przeniesienia wirusa na człowieka w krajach Unii Europejskiej jest bardzo niskie. Analizy genetyczne wirusa wskazują, że wirus nadal jest głównie wirusem ptasim, bez szczególnego powinowactwa do człowieka. Jednak ze względu na to, że wirus należy do grupy wirusów H5Nx i jest genetycznie spokrewniony z wirusami H5N1 i H5N6, które były przyczyną zachorowań u ludzi, nie można wykluczyć możliwości zakażenia człowieka również i tym wirusem”. 

Osoby, które mają bezpośredni kontakt z ptactwem, czy też wytwarzanymi z nich produktami powinny zachować szczególną ostrożność. Aby uchronić się przed zarażeniem należy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej. Niezbędne jest dokładne mycie rąk przed każdym posiłkiem, po skorzystaniu z toalety, czy też po powrocie do domu. W przypadku infekcji, podczas kaszlu bądź kichania, powinniśmy osłaniać usta i nos chusteczką higieniczną, którą należy niezwłocznie po użyciu wyrzucić. Zalecane jest również unikanie kontaktu ze zwierzętami, oraz osobami u których stwierdzono zarażenie wirusem. W sytuacjach, w których możemy być narażeni na kontakt z ptasimi odchodami, takich jak mycie okien czy samochodu, powinniśmy dodatkowo stosować rękawice ochronne. Nie trzeba natomiast rezygnować z posiłków, które zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego, pamiętając, aby zostały one przed spożyciem poddane obróbce termicznej, ponieważ wirus ginie w wysokiej temperaturze. Podczas przyrządzania drobiu powinniśmy uważać, by soki z mięsa nie miały kontaktu z innymi produktami spożywczymi, zaś wszelkie przedmioty, które miały z nim styczność dokładnie umyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Warto też zwrócić uwagę, na odpowiednie przechowywanie jaj, tak żeby nie miały one kontaktu z innymi produktami. 

Szczególne zalecenia zachowania środków ostrożności skierowane są do hodowców drobiu. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia się ptasią grypą przez ptaki hodowcy powinni zaprzestać wypuszczania ich na zewnątrz i pozostawić je w budynkach. Dodatkowo zaleca się zabezpieczenie paszy, którą są karmione przed dostępem do dzikich zwierząt. Każdorazowo, podczas wizyty w budynkach, w których są zwierzęta należy zakładać odzież i obuwie ochronne, a po wyjściu zdezynfekować ręce. Wskazane jest również stosowanie mat dezynfekcyjnych, rozłożonych przy wejściach i wyjściach z budynków hodowlanych.  

Objawy jakie wywołuje u człowieka ptasia grypa są podobne do tych, które możemy zaobserwować podczas zachorowania na grypę sezonową. Zaliczmy do nich:
- podwyższenie temperatury ciała,
- kaszel
- trudności w oddychaniu, 
- bóle mięśni i stawów
- ból gardła
- katar
- zapalenie spojówek.

Na dzień dzisiejszy, potwierdzono jedynie informacje o wykryciu wirusa ptasiej grypy wśród ptactwa. Brak jest natomiast informacji o zachorowaniu wśród ludzi, jednak w przypadku zaobserwowania u siebie objawów, które mogą wskazywać na zarażenie się wirusem należy skonsultować się z lekarzem. 

Źródło: www.strefaagro.dzienniklodzki.pl, www.gis.gov.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Jak działają tabletki na rzucenie palenia? Czy te preparaty pomagają nie przytyć w trakcie kuracji?

  Palacze, chcąc rzucić nałóg, próbują wspomóc ten proces, stosując tzw. tabletki na rzucanie palenia, które zawierają w swoim składzie cytyzynę albo żywicę nikotynową. Działanie tych substancji ma na celu pozbycie się uczucia głodu nikotynowego, a tym samym skuteczne rzucenie palenia, niemniej mechanizm ich wpływu na organizm jest odmienny. Przyjmuje się, że cytyzyna zwiększa skuteczność zerwania z nałogiem lepiej niż wykorzystywana w nikotynowej terapii zastępczej żywica nikotynowa, niemniej cechuje się także większą ilością działań niepożądanych. Jakie to skutki uboczne, czy można nie przytyć, rzucając palenie oraz co wspólnego mają antydepresanty z rzucaniem palenia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij