Poduszka sensomotoryczna – w jaki sposób wykorzystać ją do ćwiczeń? Kto powinien używać dysku sensorycznego?
Poduszka sensomototryczna (nazywana często "jeżykiem" lub "beretem") to przyrząd wykorzystywany do ćwiczeń fitness oraz w rehabilitacji. Fizjoterapia z wykorzystaniem dysku sensomotorycznego wzmacnia mięśnie głębokie, wspomaga zmysł równowagi i koordynację ruchową. Poduszka jest często wykorzystywana w terapii Integracji Sensorycznej, zespołach bólowych, po urazach. Może być stosowana zarówno przez małe dzieci, jaki i osoby starsze. Jakie ćwiczenia można wykonywać w domu z użyciem poduszki togu?
Poduszka sensomotoryczna – co to jest?
Poduszka sensoryczna, znana także pod wieloma innymi nazwami, takimi jak dysk rehabilitacyjny, dysk sensoryczny, poduszka sensomotoryczna, poduszka togu, dysk sensomotoryczny, dysk do balansowania czy dysk ortopedyczny, to przedmiot spełniający rolę narzędzia pomocniczego podczas różnego rodzaju aktywności i fizjoterapii.
Poduszka sensomotoryczna – zastosowanie. Kto może używać jeżyka do ćwiczeń?
Poduszki sensoryczne mają bardzo wiele możliwości zastosowania. Jak wspomniano wcześniej, mogą być wykorzystywane do fitnessu, rehabilitacji, ale także przez seniorów jako atrybut wspomagający zmysł równowagi. Bardzo często poduszki sensomotoryczne są wykorzystywane w terapii SI (terapii Integracji Sensorycznej) do ćwiczeń prowadzonych z dziećmi w celu poprawy czucia głębokiego. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych w zakresie korzystania z poduszki do balansowania.
Poduszka sensomotoryczna – przykłady użycia
Dwa najbardziej popularne przykłady zastosowania poduszki sensomotorycznej to wykorzystanie jej podczas siedzenia lub do ćwiczeń.
Poduszka sensomotoryczna do siedzenia
Odpowiednio napompowana poduszka do balansowania sprawia, że staje się ona mocno niestabilna. W momencie, gdy zdecydujemy się na niej usiąść, to nasza pozycja musi być cały czas aktywna, w przeciwnym razie łatwo można z niej spaść. To zjawisko jest wykorzystywane w szczególności u osób, które wymagają reedukacji posturalnej i zmiany nawyków z powodu bólu kręgosłupa.
Nieustanna aktywacja mięśni miednicy oraz tułowia, którą wówczas obserwujemy przyczynia się znacząco do wypracowywania nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Warto pamiętać, że zaczynając swoją przygodę z poduszką-jeżykiem, należy robić to stopniowo. Czas siedzenia początkowo najlepiej ustalić na 10-15 minut i regularnie go wydłużać. W przypadku, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy, takie jak bóle w dolnej części pleców, należy skonsultować dalsze użytkowanie z fizjoterapeutą.
Poduszka sensomotoryczna do ćwiczeń
Poduszka sensomotoryczna jest wykorzystywana głównie do ćwiczeń poprawiających propriocepcję, równowagę oraz przyczyniających się do wypracowywania nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Przykładami takich ćwiczeń mogą być następujące aktywności:
- Pozycja: stanie w lekkim rozkroku na dysku sensorycznym do ćwiczeń. Ruch polega na wykonaniu przysiadu – do momentu, kiedy kolana będą zgięte do 90 stopni. Pozycję przysiadu utrzymujemy 10-13 sekund. Następnie powrót do pozycji wyjściowej. Zamiennie możemy wykonywać przysiady w wolnym tempie lub też dodawać dodatkowe obciążenie, wykorzystując np. hantle.
- Pozycja: stanie na jednej nodze. Ruch polega na utrzymaniu pozycji przez 60 sekund, nie dotykając podłoża kończyną przeciwną. Ćwiczenie można powtórzyć kilka razy. Dla zwiększenia wyzwania można zrobić to samo z zamkniętymi oczami.
- Pozycja: stanie w lekkim rozkroku na jeżyku do ćwiczeń. Ruch polega na wykonaniu wypadu w tył jedną nogą, a następnie powrotu do pozycji wyjściowej. Należy wykonać naprzemiennie 10-15 powtórzeń na jedną i drugą nogę.
- Pozycja: podpór przodem na wyprostowanych kończynach górnych. Ręce umieszczone na dysku. Ruch polega na wykonywaniu pompek. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy.
- Pozycja: podpór przodem na przedramionach ustawionych na dysku ortopedycznym, nogi wyprostowane, oparte na palcach u stóp. Ruch polega na aktywnym utrzymaniu pozycji deski (planku) przez 10-30 sekund, w zależności od etapu zaawansowania, kondycji. Ćwiczenie można powtórzyć kilka razy.
Jak widać, propozycji ćwiczeń z użyciem poduszki sensomotorycznej może być bardzo wiele. Ten uniwersalny sprzęt może posłużyć do poprawy czucia głębokiego i równowagi. Jego przystępna cena i dostępność sprawiają, że może zaopatrzyć się w niego każdy, kto chciałby urozmaicić swoje dotychczasowe aktywności.
Poduszka sensomotoryczna – efekty
Ćwiczenia sensomotoryczne z użyciem niestabilnej powierzchni, jaką jest dysk ortopedyczny, sprawiają, że zarówno mięśnie brzucha, jak i kończyn będą musiały pracować kilka razy ciężej niż na stabilnym podłożu. Usprawnianie po urazach z zastosowaniem jeżyka do ćwiczeń pozwala na poprawę poczucia ciała w przestrzeni, jego ustawienia, co przyczynia się do szybszego odzyskania pełnej sprawności. Pomaga to również uniknąć ponownych kontuzji.
Cena i dostępność poduszki sensorycznej do ćwiczeń
Dysk sensoryczny do ćwiczeń i rehabilitacji jest dostępny w sklepach medycznych, ze sprzętem rehabilitacyjnym. Wykonany jest z kauczuku, gumy lub innych podobnych materiałów. Jego powierzchnia pokryta jest warstwą kolców, które wykazują dodatkowe właściwości stymulujące. Może to zostać wykorzystane np. podczas masażu stóp. Jest łatwy do przechowywania oraz dezynfekcji.
Standardowe wymiary poduszki sensomotorycznej to 35-40 cm średnicy. Cena waha się w granicach 30-70 zł. Ze względu na wszechstronne możliwości zastosowania jest ona przedmiotem uniwersalnym, który może być używany zarówno przez dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku.