Poduszka sensomotoryczna – w jaki sposób wykorzystać ją do ćwiczeń? Kto powinien używać dysku sensorycznego?
Mateusz Burak

Poduszka sensomotoryczna – w jaki sposób wykorzystać ją do ćwiczeń? Kto powinien używać dysku sensorycznego?

Poduszka sensomototryczna (nazywana często "jeżykiem" lub "beretem") to przyrząd wykorzystywany do ćwiczeń fitness oraz w rehabilitacji. Fizjoterapia z wykorzystaniem dysku sensomotorycznego wzmacnia mięśnie głębokie, wspomaga zmysł równowagi i koordynację ruchową. Poduszka jest często wykorzystywana w terapii Integracji Sensorycznej, zespołach bólowych, po urazach. Może być stosowana zarówno przez małe dzieci, jaki i osoby starsze.  Jakie ćwiczenia można wykonywać w domu z użyciem poduszki togu?

Poduszka sensomotoryczna – co to jest? 

Poduszka sensoryczna, znana także pod wieloma innymi nazwami, takimi jak dysk rehabilitacyjny, dysk sensoryczny, poduszka sensomotoryczna, poduszka togu, dysk sensomotoryczny, dysk do balansowania czy dysk ortopedyczny, to przedmiot spełniający rolę narzędzia pomocniczego podczas różnego rodzaju aktywności i fizjoterapii.

Dysk do balansowania może być używany do treningu fitness – jako baza do ćwiczeń podstawowych, równoważnych i rozciągających.  Stosowany jest także bardzo powszechnie w procesie rehabilitacji, ułatwiając zaplanowanie ruchu w taki sposób, aby pomóc odzyskać czucie głębokie (zmysł orientacji ułożenia własnego ciała), zwane propriocepcją. Ma to szczególne znaczenia po urazach i kontuzjach.

Poduszka sensomotoryczna – zastosowanie. Kto może używać jeżyka do ćwiczeń? 

Poduszki sensoryczne mają bardzo wiele możliwości zastosowania. Jak wspomniano wcześniej, mogą być wykorzystywane do fitnessu, rehabilitacji, ale także przez seniorów jako atrybut wspomagający zmysł równowagi. Bardzo często poduszki sensomotoryczne są wykorzystywane w terapii SI (terapii Integracji Sensorycznej) do ćwiczeń prowadzonych z dziećmi w celu poprawy czucia głębokiego. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych w zakresie korzystania z poduszki do balansowania. 

Polecane dla Ciebie

Poduszka sensomotoryczna – przykłady użycia 

Dwa najbardziej popularne przykłady zastosowania poduszki sensomotorycznej to wykorzystanie jej podczas siedzenia lub do ćwiczeń. 

Poduszka sensomotoryczna do siedzenia 

Odpowiednio napompowana poduszka do balansowania sprawia, że staje się ona mocno niestabilna. W momencie, gdy zdecydujemy się na niej usiąść, to nasza pozycja musi być cały czas aktywna, w przeciwnym razie łatwo można z niej spaść. To zjawisko jest wykorzystywane w szczególności u osób, które wymagają reedukacji posturalnej i zmiany nawyków z powodu bólu kręgosłupa.

Nieustanna aktywacja mięśni miednicy oraz tułowia, którą wówczas obserwujemy przyczynia się znacząco do wypracowywania nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Warto pamiętać, że zaczynając swoją przygodę z poduszką-jeżykiem, należy robić to stopniowo. Czas siedzenia początkowo najlepiej ustalić na 10-15 minut i regularnie go wydłużać. W przypadku, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy, takie jak bóle w dolnej części pleców, należy skonsultować dalsze użytkowanie z fizjoterapeutą. 

Poduszka sensomotoryczna do ćwiczeń 

Poduszka sensomotoryczna jest wykorzystywana głównie do ćwiczeń poprawiających propriocepcję, równowagę oraz przyczyniających się do wypracowywania nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Przykładami takich ćwiczeń mogą być następujące aktywności: 

  1. Pozycja: stanie w lekkim rozkroku na dysku sensorycznym do ćwiczeń. Ruch polega na wykonaniu przysiadu – do momentu, kiedy kolana będą zgięte do 90 stopni. Pozycję przysiadu utrzymujemy 10-13 sekund. Następnie powrót do pozycji wyjściowej. Zamiennie możemy wykonywać przysiady w wolnym tempie lub też dodawać dodatkowe obciążenie, wykorzystując np. hantle. 
  2. Pozycja: stanie na jednej nodze. Ruch polega na utrzymaniu pozycji przez 60 sekund, nie dotykając podłoża kończyną przeciwną. Ćwiczenie można powtórzyć kilka razy. Dla zwiększenia wyzwania można zrobić to samo z zamkniętymi oczami. 
  3. Pozycja: stanie w lekkim rozkroku na jeżyku do ćwiczeń. Ruch polega na wykonaniu wypadu w tył jedną nogą, a następnie powrotu do pozycji wyjściowej. Należy wykonać naprzemiennie 10-15 powtórzeń na jedną i drugą nogę. 
  4. Pozycja: podpór przodem na wyprostowanych kończynach górnych. Ręce umieszczone na dysku. Ruch polega na wykonywaniu pompek. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy. 
  5. Pozycja: podpór przodem na przedramionach ustawionych na dysku ortopedycznym, nogi wyprostowane, oparte na palcach u stóp. Ruch polega na aktywnym utrzymaniu pozycji deski (planku) przez 10-30 sekund, w zależności od etapu zaawansowania, kondycji. Ćwiczenie można powtórzyć kilka razy. 

Jak widać, propozycji ćwiczeń z użyciem poduszki sensomotorycznej może być bardzo wiele. Ten uniwersalny sprzęt może posłużyć do poprawy czucia głębokiego i równowagi. Jego przystępna cena i dostępność sprawiają, że może zaopatrzyć się w niego każdy, kto chciałby urozmaicić swoje dotychczasowe aktywności. 

Poduszka sensomotoryczna – efekty 

Ćwiczenia sensomotoryczne z użyciem niestabilnej powierzchni, jaką jest dysk ortopedyczny, sprawiają, że zarówno mięśnie brzucha, jak i kończyn będą musiały pracować kilka razy ciężej niż na stabilnym podłożu. Usprawnianie po urazach z zastosowaniem jeżyka do ćwiczeń pozwala na poprawę poczucia ciała w przestrzeni, jego ustawienia, co przyczynia się do szybszego odzyskania pełnej sprawności. Pomaga to również uniknąć ponownych kontuzji.

Regularne stosowanie dysku sensomotorycznego do ćwiczeń pozwala na poprawę równowagi, co przyczynia się do zmniejszenia ilości upadków, szczególnie wśród osób starszych. 

Cena i dostępność poduszki sensorycznej do ćwiczeń 

Dysk sensoryczny do ćwiczeń i rehabilitacji jest dostępny w sklepach medycznych, ze sprzętem rehabilitacyjnym. Wykonany jest z kauczuku, gumy lub innych podobnych materiałów. Jego powierzchnia pokryta jest warstwą kolców, które wykazują dodatkowe właściwości stymulujące. Może to zostać wykorzystane np. podczas masażu stóp. Jest łatwy do przechowywania oraz dezynfekcji. 

Standardowe wymiary poduszki sensomotorycznej to 35-40 cm średnicy. Cena waha się w granicach 30-70 zł. Ze względu na wszechstronne możliwości zastosowania jest ona przedmiotem uniwersalnym, który może być używany zarówno przez dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. 

  1. Zatorre R. J., Fields R. D., Johansen-Berg H., Plasticity in gray and white: neuroimaging changes in brain structure during learning, „Nat Neurosci.” 2012, nr 15, s. 528–536. 
  2. Zhu L., Mathewson K. E., Hsu M., Dissociable neural representations of reinforcement and belief prediction errors underlie strategic learning, „Proc Natl Acad Sci USA.” 2012, nr 109, s. 1419–1424. 
  3. Halvarsson A., Franzen E., Faren E., Olsson E., Oddsson L., Stahle A., Long-term effects of new progressive group balance training for elderly people with increased risk of falling – a randomized controlled trial, „Clinical rehabilitation” 2013, nr 27, s.  450–458. 
  4. Halvarsson A., Olsson E., Faren E., Pettersson A., Stahle A., Effects of new, individually adjusted, progressive balance group training for elderly people with fear of falling and tend to fall: a randomized controlled trial, „Clinical rehabilitation” 2011, nr 25, s. 1021–1031. 
  5. Calatayud J., Borreani S., Colado J. C., Flandez J., Page P., Andersen L. L., Exercise and ankle sprain injuries: A comprehensive review, „Phys Sportsmed” 2014, s. 42, s. 88–93. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • 5 patentów na lekkostrawną Wielkanoc

    Za chwilę zasiądziemy do wielkanocnego, obfitego stołu. Tylko podczas jednego dnia możemy dostarczyć do organizmu średnio około 4000 kalorii. Poprzez zachowanie odrobiny rozsądku i przygotowanie mniej kalorycznych potraw, uchronimy się przed zbędnymi kilogramami i niestrawnością.

  • Chrzan i ćwikła – wielkanocne trawienie pod kontrolą

    Chrzan i ćwikła to niemalże symbol Świąt Wielkanocnych. Nie może ich zabraknąć na naszych stołach – nie tylko ze względu na tradycję. Doskonale wpływają też na trawienie.

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

    Czym jest tajemnicze nunchi – element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?  

  • Jak się przygotować do maratonu?

    Przygotowania do maratonu należy rozpocząć jak najwcześniej. Specjaliści zalecają, aby stopniowo zwiększać dystans treningów biegowych. Poprawę wydolności organizmu można uzyskać również poprzez inne formy aktywności – pływanie czy jazdę na rowerze. W czasie treningów ważna jest także regeneracja i wykonywanie przerw w cyklach ćwiczeń. Dostępnych jest szereg zabiegów sprzyjających regeneracji powysiłkowej, np. pole magnetyczne i masaż pneumatyczny.

  • Masaż sportowy – rodzaje, technika, efekty

    Masaż sportowy wykonywany jest przez fizjoterapeutę, który dostosowuje techniki masażu do danej dyscypliny i rodzaju ewentualnej kontuzji. Masaż sportowy nóg, grzbietu i pleców może także poprawić ciśnienie krwi, tętno oraz zwiększać krążenie i przepływ limfy. Ko Z tego typu zabiegów powinny korzystać nie tylko osoby ćwiczące na co dzień, ale także pacjenci skarżący się na ogólne przemęczenie i stres.

  • Na czym najlepiej smażyć? Olej, oliwa, masło czy smalec?

    Smażenie to najczęściej wybierana i najbardziej znana metoda obróbki termicznej pożywienia. Na przestrzeni lat powstało wiele mitów i kontrowersji w tym temacie, szczególnie jeśli chodzi o to, na czym najlepiej smażyć. Olej, oliwa, masło, smalec, a może najlepiej beztłuszczowo? Dlaczego nie każdy olej nadaje się do smażenia? W tekście poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij