Licznik czasu w kształcie pomidora na biurku
Weronika Grzywna

Technika pomodoro – na czym polega? Czy jest skuteczna?

Czasami pomimo usilnych prób nie jesteśmy w stanie skupić się na wykonaniu danego zadania. W utrzymaniu koncentracji na pracy nie pomagają nam również rozpraszacze, które są główną przyczyną braku produktywności. W zwiększeniu efektywności może nam pomóc technika pomodoro – jedna ze skutecznych metod wykorzystywanych w zarządzaniu czasem i obowiązkami.

Na czym polega technika pomodoro?

Technika pomodoro to niejako strategia zarządzania czasem i zadaniami. Jej celem jest zwiększenie naszej produktywności podczas pracy, nauki czy innych obowiązków. Technika pomodoro bazuje bowiem na blokach nieprzerwanej pracy oraz przerw, dzięki którym zwiększamy naszą uwagę i w 100% koncentrujemy się na wykonaniu konkretnego zadania. Wszystko to następnie przekłada się na lepsze efekty w pracy lub w szkole.

Jak wygląda technika pomodoro? W pierwszej kolejności przygotowujemy listę zadań, które układamy priorytetami. Większe zadania, wymagające większej ilości czasu, dzielimy na mniejsze etapy, które prościej będzie nam zrealizować podczas jednego pomodoro, czyli w trakcie 25 minut.

Następnie ustawiamy timer na 25 minut i przez ten czas skupiamy się tylko i wyłącznie na wybranym zadaniu. W tym czasie oczywiście pozbywamy się wszelkiego rodzaju rozpraszaczy: wyciszamy telefon, wyłączamy maila i inne powiadomienia, które mogłyby oderwać nas od pracy. W ciągu 25 minut staramy się utrzymać w 100% uwagę wyłącznie na naszym zadaniu.

Po 25 minutach przychodzi czas na przerwę, ale nie dłuższą niż 5 minut. Wówczas zaleca się wstać od biurka, przejść się, napić wody lub wykonać inną aktywność.

Robienie tak krótkich przerw pomoże nam natomiast utrzymać wysoki poziom koncentracji, ponieważ zabraknie nam czasu na tzw. rozpraszacze, które skutecznie odciągają nas od zadania.

Ile minut trwa jedna sesja pomodoro?

Pojedyncza sesja pomodoro trwa 25 minut. W tym czasie naszym zadaniem jest całkowite skupienie się na konkretnej czynności. Po 25 minutach robimy 5-minutową przerwę, a następnie ponownie wracamy do 25-minutowego pomodoro, czyli do wykonania naszego kolejnego zadania. Warto pamiętać, że przerwa jest obowiązkowa i nie możemy jej pomijać niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy skupieni na zadaniu. Po wykonaniu 4 pomodoro możemy z kolei zrobić nieco dłuższą przerwę, która może trwać od 15 do 30 minut.

Warto jednak wiedzieć, że czas trwania pomodoro może być ustawiany dowolnie. Tradycyjna technika pomodoro zakłada 25 minut, ponieważ jest to czas, przez który większość z nas bez problemu skupi się na zadaniu. Rozpoczynając przygodę z pomodoro, warto więc zacząć od 25 minut i 5-minutowych przerw, a dopiero gdy uda nam się opanować tę technikę, czas ten możemy wydłużyć.

Powiązane produkty

Czy technika pomodoro jest skuteczna?

Wiele osób zastanawia się, jaka jest skuteczność techniki pomodoro. Warto przede wszystkim zacząć od tego, że metoda pomodoro łączy w sobie prostotę i dużą dostępność, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, by przynajmniej spróbować. Z tego powodu technika ta jest wysoce skuteczna, ale tylko pod warunkiem, że wykonujemy ją prawidłowo.

Kluczowa zasada techniki pomodoro to przestrzeganie ram czasowych. Przez 25 minut musimy skupić się tylko i wyłącznie na wykonywanym zadaniu, co na początku może wydawać się bardzo trudne ze względu na szereg rozpraszaczy, jakie nas otaczają i odciągają od codziennych obowiązków. Niemniej jednak pomodoro nigdy nie przerywamy wcześniej. Dopiero po 25 minutach możemy zrobić 5-minutową przerwę.

Jeżeli jakieś zadanie jest trudne i wymaga więcej czasu, wtedy dzielimy je na mniejsze bloki, np. 4-5 pomodoro. Dzielenie trudniejszych zadań na mniejsze i jednocześnie łatwiejsze pomoże nam w walce z prokrastynacją. Co więcej, dzięki metodzie pomodoro nauczymy się samodyscypliny i dobrych nawyków, głównie przestaniemy poświęcać dużą ilość czasu na rozpraszacze.

To, co ma także znaczenie dla skuteczności techniki pomodoro, to częste i krótkie przerwy, które pozwalają nam na chwilę odpoczynku, ale jednocześnie pozytywnie wpływają na utrzymanie koncentracji, a tym samym na produktywność i w efekcie dobre rezultaty.

Technika pomodoro – skąd wzięła się nazwa? Kto wymyślił technikę pomodoro?

Technika pomodoro wykorzystywana jest już od lat zarówno przez pracowników, studentów, jak i uczniów. Pierwotnie została opracowana w latach 80. przez Włocha Francesco Cirillo. Jej autor proponował podzielenie czasu na pracę i odpoczynek za pomocą interwałów. W tym celu wykorzystywał kuchenny minutnik w kształcie pomidora (wł. pomodoro). Stąd też wzięła się nazwa popularnej techniki pomodoro.

Obecnie jednak nie musimy korzystać z kuchennego minutnika, powstało bowiem wiele aplikacji na smartfony czy smartwatche, w których ustawiamy czas pracy i przerwy. Korzystając z aplikacji, musimy pamiętać o tym, by wyłączyć wszelkie powiadomienia, które mogłyby nas rozproszyć w trakcie naszej sesji pomodoro.

  1. Cirillo, F. (2018). The Pomodoro Technique: The Life-Changing Time-Management System. Wielka Brytania: Ebury Publishing.
  2. Czarnecki, P. (2022). Jak się uczyć, żeby zdać? : metody i techniki uczenia się
  3. Noteberg, S. (2009). Pomodoro Technique Illustrated: The Easy Way to Do More in Less Time. Stany Zjednoczone: Pragmatic Bookshelf.
  4. Gobbo, F., Vaccari, M. (2008). The Pomodoro Technique for Sustainable Pace in Extreme Programming Teams. W: International conference on agile processes and extreme programming in software engineering (pp. 180-184). Berlin, Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij