Gąbka Konjac w różnych wariantach
Ewelina Sochacka

Gąbka Konjac do twarzy – co to jest? Jak jej używać?

Gąbka Konjac do twarzy to prawdziwy hit kosmetyczny ostatnich lat. Nic w tym dziwnego – jest to wyjątkowa, w pełni naturalna, ekologiczna i skuteczna metoda oczyszczania skóry. Gąbki wytwarza się z korzenia rośliny o nazwie Amorphophallus konjac, który ma szereg cennych dla skóry właściwości. Gąbki nadają się do różnego rodzaju cery, są odpowiednie także dla osób z wrażliwą czy bardzo suchą skórą. Nie powodują podrażnień, pomagają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową i są łatwe w użyciu. Sprawdź, jak oczyszczać twarz przy użyciu gąbki Konjac.

  1. Czym jest gąbka Konjac?
  2. Właściwości rośliny Konjac
  3. Zalety gąbek Konjac
  4. Jak używać gąbki Konjac do twarzy?
  5. Jaką gąbkę Konjac wybrać?

Czym jest gąbka Konjac?

Oczyszczanie skóry twarzy to jeden z najważniejszych etapów w pielęgnacji cery. Pomaga usunąć nadmiar sebum, pozostałości kosmetyków do makijażu czy martwe komórki naskórka, co pozwala na lepsze wchłanianie produktów pielęgnacyjnych i utrzymanie zdrowej skóry pełnej blasku. Gąbka Konjac jest wykonana z rośliny o tej samej nazwie. Jest to naturalny, ekologiczny, a zarazem skuteczny i delikatny sposób na pozbycie się zanieczyszczeń. Stanowi alternatywę dla tradycyjnych metod oczyszczania cery, takich jak mycie przy użyciu płynu micelarnego i mydła bądź żelu, szczotek sonicznych, myjek silikonowych czy „zwykłych” gąbek. Właściwie używana nie powoduje podrażnień i jest odpowiednia dla posiadaczek i posiadaczy różnych typów skóry, w tym wrażliwej i trądzikowej.

Gąbki Konjac są zazwyczaj niewielkie i poręczne. Ich kolor może się różnić w zależności od dodatków użytych podczas produkcji, np. czarne najczęściej zawierają dodatek węgla drzewnego, zielone – zieloną herbatę, różowe – czerwoną glinkę, a brązowe – popiół wulkaniczny. Gdy gąbka Konjac jest sucha, jest dość twarda, ale gdy zostanie namoczona w wodzie, staje się miękka, sprężysta i przyjemna w dotyku.

Właściwości rośliny Konjac

Roślina Konjac (Amorphophallus konjac), inaczej dziwidło Riviera, jest gatunkiem z rodziny obrazkowatych (Araceae). Pochodzi z Azji, a dokładniej z prowincji Yunnan położonej w Chinach. Obecnie jest uprawiana także w Japonii oraz w innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Jej bulwy są wykorzystywane w produkcji różnych wyrobów spożywczych, m.in. mąki Konjac. Zawierają bowiem substancję o nazwie glucomannan – jest to rodzaj rozpuszczalnego w wodzie błonnika pokarmowego o dobrych właściwościach żelujących, który ma zdolność wiązania wody w przewodzie pokarmowym, co powoduje zwiększenie objętości treści pokarmowej. Z tego powodu mąka Konjac jest popularna jako składnik produktów odchudzających i zdrowych przekąsek. Omawianą roślinę znajdziemy też w niektórych suplementach diety, które wspomagają kontrolę apetytu, regulację poziomu glukozy we krwi i prawidłowe trawienie.

Konjac jest wykorzystywany od wieków w kuchni i medycynie tradycyjnej w Azji. Ponadto Japończycy wykorzystują włókna Konjac do mycia delikatnej skóry niemowląt. Do produkcji gąbek do mycia twarzy zaczęto go jednak używać stosunkowo niedawno, gdy dostrzeżono jego doskonałe właściwości absorbujące. Obecnie jest składnikiem wielu naturalnych, wegańskich produktów do pielęgnacji skóry.

Powiązane produkty

Zalety gąbek Konjac

  • Delikatność dla skóry – gąbka Konjac jest bardzo delikatna i miękka, co sprawia, że jest odpowiednia dla osób o wrażliwej skórze. Nie powoduje podrażnień, dlatego jest polecana nawet osobom z problematyczną cerą. Można jej używać także do mycia okolicy oczu czy ust.
  • Zasadowy odczyn – gąbki Konjac dzięki naturalnie zasadowemu odczynowi pomagają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową.
  • Właściwości złuszczające – gąbka Konjac wykazuje delikatne właściwości eksfoliujące, usuwa martwe komórki naskórka i poprawia mikrokrążenie. Po jej użyciu cera jest miękka i gładka.
  • Naturalny skład – gąbki produkuje się z roślin, co oznacza, że są one naturalnymi produktami higienicznymi. Jest to atrakcyjne dla osób szukających produktów ekologicznych, wolnych od substancji chemicznych i sztucznych dodatków. Gąbki są w 100% biodegradowalne.
  • Antybakteryjność – gąbki Konjac mają naturalne właściwości antybakteryjne. Mogą ich używać osoby mające problem z występowaniem zaskórników czy zmian trądzikowych.
  • Łatwość w utrzymaniu czystości – gąbkę po użyciu wystarczy delikatnie wycisnąć (nie należy jej wyżymać) i powiesić na sznureczku. Przy codziennym stosowaniu wystarcza na około 3 miesiące.
  • Odżywienie skóry – Konjac zawiera witaminy (A, B1, B2, B6, B12, C, D oraz E), a także m.in. kwasy tłuszczowe i minerały (miedź, cynk, żelazo, magnez).
  • Możliwość jednoczesnego stosowania produktów myjących – gąbeczki można używać razem z żelem czy pianką do mycia twarzy. Wówczas kosmetyki te będą się lepiej pienić i będą bardziej wydajne.

Jak używać gąbki Konjac do twarzy?

  1. Zanim użyjesz gąbki Konjac, namocz ją w ciepłej wodzie przez kilka minut, aż stanie się miękka. Delikatnie odciśnij nadmiar wody (nie wyciskaj jej zbyt mocno, bo ponownie stanie się szorstka).
  2. Jeśli chcesz, możesz dodać niewielką ilość ulubionego kosmetyku do oczyszczania skóry bezpośrednio na gąbkę Konjac (ale nie jest to konieczne).
  3. Delikatnie masuj skórę twarzy okrężnymi ruchami. Nie naciskaj zbyt mocno, szczególnie jeśli masz wrażliwą, przesuszoną skórę.
  4. Po użyciu wypłucz gąbkę Konjac pod bieżącą wodą, odciśnij jej nadmiar i pozostaw do wyschnięcia.
  5. Po wyschnięciu przechowuj gąbkę w suchym i czystym miejscu, aby zapobiec rozwojowi bakterii.
Pielęgnacja skóry twarzy młodej dziewczyny przy pomocy gąbki Konjac
Pielęgnacja skóry twarzy przy użyciu gąbki Konjac

Jaką gąbkę Konjac wybrać?

W drogeriach i aptekach znajdziesz wiele rodzajów gąbek Konjac – różne rozmiary, kształty i kolory. Wybierając jedną z nich, upewnij się, czy produkt na pewno jest naturalny i ekologiczny. Uwzględnij też swój typ cery:

  • Jeżeli Twoja skóra jest tłusta bądź mieszana, widoczne są na niej wągry lub zmiany zapalne i masz kłopot z nadmiarem sebum, wybierz gąbkę Konjac z dodatkiem węgla drzewnego bądź zielonej glinki.
  • Gdy masz suchą, odwodnioną skórę, skłonną do podrażnień, postaw na gąbkę Konjac z aloesem bądź żółtą lub czerwoną glinką.
  • W przypadku skóry dojrzałej, z widocznymi oznakami starzenia, dobrze sprawdzi się gąbka z ekstraktem z zielonej herbaty czy glinką różową.
  • Jeśli natomiast masz skórę wyjątkowo delikatną i wrażliwą, wybierz gąbkę Konjac naturalną.
Warto wspomnieć, że gąbki Konjac można również używać do mycia delikatnej skóry dzieci, a nawet niemowląt i noworodków. Nie tylko delikatnie oczyszcza, ale także złagodzi ewentualne podrażnienia czy egzemę. Po konsultacji z dermatologiem mogą nią myć twarz osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry (AZS).
  1. S. Lindberg, What is a Konjac facial sponge?, [online] https://www.healthline.com/health/konjac-sponge [dostęp:] 03.01.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij