Gąbka Konjac do twarzy – co to jest? Jak jej używać?
Gąbka Konjac do twarzy to prawdziwy hit kosmetyczny ostatnich lat. Nic w tym dziwnego – jest to wyjątkowa, w pełni naturalna, ekologiczna i skuteczna metoda oczyszczania skóry. Gąbki wytwarza się z korzenia rośliny o nazwie Amorphophallus konjac, który ma szereg cennych dla skóry właściwości. Gąbki nadają się do różnego rodzaju cery, są odpowiednie także dla osób z wrażliwą czy bardzo suchą skórą. Nie powodują podrażnień, pomagają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową i są łatwe w użyciu. Sprawdź, jak oczyszczać twarz przy użyciu gąbki Konjac.
- Czym jest gąbka Konjac?
- Właściwości rośliny Konjac
- Zalety gąbek Konjac
- Jak używać gąbki Konjac do twarzy?
- Jaką gąbkę Konjac wybrać?
Czym jest gąbka Konjac?
Oczyszczanie skóry twarzy to jeden z najważniejszych etapów w pielęgnacji cery. Pomaga usunąć nadmiar sebum, pozostałości kosmetyków do makijażu czy martwe komórki naskórka, co pozwala na lepsze wchłanianie produktów pielęgnacyjnych i utrzymanie zdrowej skóry pełnej blasku. Gąbka Konjac jest wykonana z rośliny o tej samej nazwie. Jest to naturalny, ekologiczny, a zarazem skuteczny i delikatny sposób na pozbycie się zanieczyszczeń. Stanowi alternatywę dla tradycyjnych metod oczyszczania cery, takich jak mycie przy użyciu płynu micelarnego i mydła bądź żelu, szczotek sonicznych, myjek silikonowych czy „zwykłych” gąbek. Właściwie używana nie powoduje podrażnień i jest odpowiednia dla posiadaczek i posiadaczy różnych typów skóry, w tym wrażliwej i trądzikowej.
Gąbki Konjac są zazwyczaj niewielkie i poręczne. Ich kolor może się różnić w zależności od dodatków użytych podczas produkcji, np. czarne najczęściej zawierają dodatek węgla drzewnego, zielone – zieloną herbatę, różowe – czerwoną glinkę, a brązowe – popiół wulkaniczny. Gdy gąbka Konjac jest sucha, jest dość twarda, ale gdy zostanie namoczona w wodzie, staje się miękka, sprężysta i przyjemna w dotyku.
Właściwości rośliny Konjac
Roślina Konjac (Amorphophallus konjac), inaczej dziwidło Riviera, jest gatunkiem z rodziny obrazkowatych (Araceae). Pochodzi z Azji, a dokładniej z prowincji Yunnan położonej w Chinach. Obecnie jest uprawiana także w Japonii oraz w innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Jej bulwy są wykorzystywane w produkcji różnych wyrobów spożywczych, m.in. mąki Konjac. Zawierają bowiem substancję o nazwie glucomannan – jest to rodzaj rozpuszczalnego w wodzie błonnika pokarmowego o dobrych właściwościach żelujących, który ma zdolność wiązania wody w przewodzie pokarmowym, co powoduje zwiększenie objętości treści pokarmowej. Z tego powodu mąka Konjac jest popularna jako składnik produktów odchudzających i zdrowych przekąsek. Omawianą roślinę znajdziemy też w niektórych suplementach diety, które wspomagają kontrolę apetytu, regulację poziomu glukozy we krwi i prawidłowe trawienie.
Zalety gąbek Konjac
- Delikatność dla skóry – gąbka Konjac jest bardzo delikatna i miękka, co sprawia, że jest odpowiednia dla osób o wrażliwej skórze. Nie powoduje podrażnień, dlatego jest polecana nawet osobom z problematyczną cerą. Można jej używać także do mycia okolicy oczu czy ust.
- Zasadowy odczyn – gąbki Konjac dzięki naturalnie zasadowemu odczynowi pomagają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową.
- Właściwości złuszczające – gąbka Konjac wykazuje delikatne właściwości eksfoliujące, usuwa martwe komórki naskórka i poprawia mikrokrążenie. Po jej użyciu cera jest miękka i gładka.
- Naturalny skład – gąbki produkuje się z roślin, co oznacza, że są one naturalnymi produktami higienicznymi. Jest to atrakcyjne dla osób szukających produktów ekologicznych, wolnych od substancji chemicznych i sztucznych dodatków. Gąbki są w 100% biodegradowalne.
- Antybakteryjność – gąbki Konjac mają naturalne właściwości antybakteryjne. Mogą ich używać osoby mające problem z występowaniem zaskórników czy zmian trądzikowych.
- Łatwość w utrzymaniu czystości – gąbkę po użyciu wystarczy delikatnie wycisnąć (nie należy jej wyżymać) i powiesić na sznureczku. Przy codziennym stosowaniu wystarcza na około 3 miesiące.
- Odżywienie skóry – Konjac zawiera witaminy (A, B1, B2, B6, B12, C, D oraz E), a także m.in. kwasy tłuszczowe i minerały (miedź, cynk, żelazo, magnez).
- Możliwość jednoczesnego stosowania produktów myjących – gąbeczki można używać razem z żelem czy pianką do mycia twarzy. Wówczas kosmetyki te będą się lepiej pienić i będą bardziej wydajne.
Jak używać gąbki Konjac do twarzy?
- Zanim użyjesz gąbki Konjac, namocz ją w ciepłej wodzie przez kilka minut, aż stanie się miękka. Delikatnie odciśnij nadmiar wody (nie wyciskaj jej zbyt mocno, bo ponownie stanie się szorstka).
- Jeśli chcesz, możesz dodać niewielką ilość ulubionego kosmetyku do oczyszczania skóry bezpośrednio na gąbkę Konjac (ale nie jest to konieczne).
- Delikatnie masuj skórę twarzy okrężnymi ruchami. Nie naciskaj zbyt mocno, szczególnie jeśli masz wrażliwą, przesuszoną skórę.
- Po użyciu wypłucz gąbkę Konjac pod bieżącą wodą, odciśnij jej nadmiar i pozostaw do wyschnięcia.
- Po wyschnięciu przechowuj gąbkę w suchym i czystym miejscu, aby zapobiec rozwojowi bakterii.
Jaką gąbkę Konjac wybrać?
W drogeriach i aptekach znajdziesz wiele rodzajów gąbek Konjac – różne rozmiary, kształty i kolory. Wybierając jedną z nich, upewnij się, czy produkt na pewno jest naturalny i ekologiczny. Uwzględnij też swój typ cery:
- Jeżeli Twoja skóra jest tłusta bądź mieszana, widoczne są na niej wągry lub zmiany zapalne i masz kłopot z nadmiarem sebum, wybierz gąbkę Konjac z dodatkiem węgla drzewnego bądź zielonej glinki.
- Gdy masz suchą, odwodnioną skórę, skłonną do podrażnień, postaw na gąbkę Konjac z aloesem bądź żółtą lub czerwoną glinką.
- W przypadku skóry dojrzałej, z widocznymi oznakami starzenia, dobrze sprawdzi się gąbka z ekstraktem z zielonej herbaty czy glinką różową.
- Jeśli natomiast masz skórę wyjątkowo delikatną i wrażliwą, wybierz gąbkę Konjac naturalną.