×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pęcherze na stopach. Jak ich uniknąć?

Pęcherz na stopie (potocznie często określamy go jako „bąbel”) potrafi nam uprzykrzyć każdą aktywność. Czy można się przed tym uchronić? W co warto się profilaktycznie wyposażyć? A co robić, kiedy już pęcherz powstanie i czy na pewno dobrym pomysłem jest jego przekłuwanie?

Czym jest pęcherz i jak powstaje?

Pęcherz jest fizjologiczną, obronną reakcją skóry na nadmierny ucisk i tracie. W konsekwencji powstaje przestrzeń wypełniona surowiczym płynem (niekiedy lekko podbarwionym krwią). Taka „wodna amortyzacja” ma chronić przed dalszym podrażnianiem. Najczęstszą przyczyną powstawania pęcherzy na stopach jest niewygodne, źle dopasowane lub po prostu świeżo zakupione, jeszcze nierozchodzone obuwie. Pęcherze towarzyszą też również noszeniu wysokich szpilek. Ciężar stopy przenosi się bowiem wówczas na przednią partię stopy, a im wyższe szpilki, tym większy nacisk. Dolegliwości sprzyja również nadmierna potliwość stóp oraz zaniedbania pielęgnacyjne i związana z nimi niska elastyczność skóry. Mówiąc o pęcherzach podkreślmy także, że nie należy ich mylić z odciskami (twardymi zgrubieniami), w przypadku których zalecane postępowanie jest odmienne. Stosuje się wówczas preparaty zmiękczające, złuszczające (z kwasami: mlekowym, salicylowym, bornym) w postaci lakierów, maści czy plastrów.

Przekłuwać czy nie?

Zdania na temat przebijania pęcherzy są podzielone. Ideałem byłoby pozwolić aż pęcherz pęknie samoistnie (jego powierzchnia jest linią obrony przed drobnoustrojami, a płyn, który się w nim znajduje, w naturalny sposób, przyspiesza regenerację i wykształcanie ochronnej warstwy). Jeśli już koniecznie chcemy go przekłuć powinniśmy tego dokonać w sposób wysoce higieniczny (sterylne warunki, igła, czyste stopy, dłonie), zdezynfekować to miejsce (np. oktenidyną) i od razu zabezpieczyć ochronnym opatrunkiem. Pamiętajmy jednak, że bezwzględnie nie wolno zrywać pęcherza w całości. Jeśli pojawia się pęcherz, trzeba działać szybko, już w początkowej  fazie.

Hydrokoloidowe plastry

W aptekach dostępne są plastry hydrokoloidowe należące do grupy nowoczesnych opatrunków. Działają one praktycznie jak druga, elastycznie dopasowująca się skóra, wpływając korzystnie na komfort naszych ruchów i zapewniając jednocześnie efekt kosmetyczny. Tego typu plastry tworzą nie tylko barierę przed wnikaniem bakterii, ale, poprzez wilgotne środowisko, aktywnie wspomagają proces leczenia, sprzyjając gojeniu i zmniejszając dolegliwości bólowe. Nie uszkadzają także odnawiających się tkanek podczas zdejmowania opatrunku i dają się bezboleśnie odkleić, a ich twardsza, zewnętrzna otoczka chroni zmianę przed dalszym tarciem.

Jak stosować tego typu plastry?

Warto zauważyć, że w aptekach tego typu plastry są dostępne w rozmaitych wersjach. Są to, między innymi, małe plastry na pęcherze na palcach stóp czy specjalnie przeznaczone na piętę, które mają wgłębienie dla lepszego dopasowania. Odpowiednio dopasowany kształt sprawi, że mimo ruchów stopy i kontaktu z obuwiem, plaster pozostanie na swoim miejscu. Przede wszystkim, przed zastosowaniem plastra, należy umyć i dokładnie osuszyć skórę. Upewnijmy się także, że skóra dotknięta zmianą nie jest tłusta od kremu bądź oliwki. Następnie usuwamy dolną papierową warstwę unikając dotykania części samoprzylepnej. Plaster możemy również przykleić profilaktycznie, gdy mamy podejrzenie, że but może nas obcierać właśnie w tym konkretnym miejscu.

Zapobiegajmy pęcherzom

W aptekach dostępne są również specjalne sztyfty, które tworzą na skórze cienką, niewidoczną warstwę, chroniącą stopy przed otarciami, a w konsekwencji przed powstawaniem pęcherzy. Można je zastosować na najbardziej newralgiczne miejsca. Elastyczna skóra lepiej znosi codzienne trudy, dlatego należy dbać o nią nie tylko od święta, stosując specjalne kremy głęboko nawilżające (np. z mocznikiem). Jeśli stopy mają tendencję do nadmiernej potliwości, ważne jest stosowanie środków redukujących wydzielanie potu (w postaci lotionów, zasypek czy antyperspirantów). Fanki szpilek przed zabawą sylwestrową mogą się zaopatrzyć w aptece w specjalne poduszeczki, chroniące przed piekącym bólem w przedniej części stopy lub specjalne podpiętki. Są one wykonane z cienkiego i przezroczystego żelu, posiadającego właściwości antypoślizgowe (dzięki czemu pozostają na swoim miejscu). Co istotne, tego typu produkt przeznaczony jest do wielokrotnego użycia (wystarczy go umyć przed ponowną eksploatacją). Newralgiczne miejsca pomogą nam również uchronić przed otarciami specjalne plastry z opatrunkiem w postaci miękkiej, amortyzującej pianki. 

Po obciążającej nasze nogi nocy sylwestrowej warto zafundować swoim stopom kąpiel z dodatkiem specjalnej soli. Może to być sól z ekstraktem z kasztanowca (szczególnie polecana w przypadku problemu pękających naczynek), sól do stóp przeciw opuchliźnie i obrzękom (zawiera octanowinian glinu, wyciągi z lawendy lekarskiej, krwawnika i szałwii) lub sól delikatnie chłodząca (zawiera olejek miętowy).

Podziel się: