×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dzieci zbyt często są leczone antybiotykami

Eksperci są zgodni: nadużywanie antybiotyków w terapiach najmłodszych nie służy ich zdrowiu. Mimo to leki są przepisywane na wyraźną prośbę rodziców, choć ich podanie jest zasadne tylko w niektórych przypadkach.

Popularność antybiotykoterapii nie maleje, mimo że kolejne szczepy drobnoustrojów się na nie uodparniają. W zwiększeniu wiedzy na ich temat, nie tylko w kontekście terapii dziecięcych, ma pomóc pierwszy Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach zainicjowany przez WHO, który potrwa od 16 do 22 listopada.

Zdaniem ekspertów dyskutujących na polskiej konferencji „Stosowanie antybiotyków u dzieci”, w wielu przypadkach zażywanie leków tego typu nie ma medycznego uzasadnienia. Znaczna część zakażeń dziecięcych ma podłoże wirusowe i nie wymaga antybiotyku, który nie pomoże również w razie gorączki. Ich stosowanie jest uzasadnione na przykład w razie bakteryjnych infekcji gardła.

Nadużywanie antybiotyków prowadzi do antybiotykoodporności, a więc uodparniania się na nie pewnych drobnoustrojów, Ich mutacje znacznie trudniej leczyć, więc lekarze zalecają, żeby z umiarem stosować leki tego typu. Zjawisku sprzyjają również praktyki w hodowli zwierząt i weterynarii, a także nieprzestrzeganie zasad przyjmowania antybiotyków przez pacjentów.

W Polsce zdecydowana większość z ponad 800 antybiotyków obecnych na rynku wymaga recepty lekarza, jedna w kilkunastu europejskich krajach można je kupować bez ograniczeń.

Źródło: Rynek Zdrowia


Podziel się: